e normal ca bb sa sughita?

e normal ca bb sa sughita? | Autor: _Ralu_

Link direct la acest mesaj

buna!

revin si azi cu o intrebare!
sunt o proaspata mamica, fetita mea are 5 zile si cam orice ma ingrijoreaza!

daca ieri ma ingrijoram ca bb fornaie pe nasuc, azi am alta grija: bebelusha mea sughite cam de cate ori pe zi si mananca. cam la o jum de ora dupa ce papa, o apuca sughitatul. nu o tine mult, 5 min maxim, dar mi-e mila tare de ea ca se zgaltaie din toate incheieturile. la spital ne-au spus sa nu ne facem griji, ca sughitul si starnutul sunt absolut fiziologice si ca e ok, dar chiar asa? poate ati mai patit-o si voi si stiti ce sa-mi spuneti!

va multumesc din suflet!



raluca 38+
cu alexia-maria
pozishoare
...vinealexutza

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanuele4u spune:

Felicitari pentru bb..sa-ti creasca mare si sa te bucuri de tot ce inseamna sa fii mamica! Da e foarte normal...fetita mea sughita si cate o ora in continuu si nimik ( o picatura de zeama de lamaie, ceai, apa) nu schimba situatia. Si acum la un an si 1 luna mai sughite, nu asa de des ca inainte, cam odata pe saptamana, dar tot la fel ..nu se potoleste cu nimik. Stai linistita, sughitul si stranutul nu inseamna nimik rau la bebe mic.

Emma, Mamy de ingerash iubit Amy (11.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

sa va traiasca fetita mica.e absolut normal,da,sa sughita.nu ii da zeama de lamaie,e acida si o va irita si mai tare.un bun remediu e dk alaptezi sa ii dau sa suga un pic.sau un pic de laptic caldutz.
Emma,hai la inimioare de iul-aug 2005(clubul scutecelor) sa stam la vorba


de piticotu' urias umblaretz

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

iti multumesc din suflet pt urari. sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa si fetita ta!

nici nu iti inchipui cat de mult m-am linistit! eu defel sunt mai panicoasa si ma ia grija din orice!



raluca de alexia-maria
pozishoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornilia spune:

Raluca, sa-ti traiasca fetita.
Maya cand sughite...sughiteeeee, nu doar 5 minute. Doctorul mi-a recomandat o picatura - doua de zeama de lamaie pe limbutza. La noi e eficient (pana si sotul urmeaza sfatul cu succes instantaneu).

Cornelia si Maya (06.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

multumeeeeesc!

doamne cat de stresata sunt! si o sa mai tot am chestii din astea! cred ca toate trecem prin asa ceva la inceput! eu de ex, am nascut-o pe alexia joi dupa amiaza, si duminica am venit acasa. m-am trezit ca nu stiu absolut nimic despre bb...care avea doar 3 zile...si...m-a apucat un atac de panica si un plans isteric de nu mai stiam ce sa fac....

incet-incet imi vin eu in fire!
multumesc lui d-zeu ca exista forumul asta, ca altfel....

va multumesc inca o data tuturor!



raluca de alexia-maria
pozishoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Normal, ca e normal!
A mea sughitea din burtica, o simtea mult timp!

Sa-i dai ceva de baut, ca sa nu-i oboseasca inimioara agitandu-se atata! Acuma, la inceput o sa bea fara comentarii, mai tarziu e mai greu. Sau pune-i pe buze o picatura de suc de lamaie, portocala sau vit.C. Nu prea mult, ca-i stimulezi sucul gastric, care la ei e din abundenta acuma si il faci pe bb sa vomita.

Sa-l cresti frumos si sa ai parte de el!!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Ralucuta, ce dulcica esti, sa-ti traiasca minunea si tu as fii increzatoare ca bebe va fi bine
Imim amintesc cand era Uca mea asa mica, sughitul era faza pe care n-o prea puteam controla, de nebuna am tinut-o si de nasuc o secunda sa-i treaca, aveam impresia ca se ineaca de tot in zgaltaietura. In general daca bea ceva ii trece, apa, ceiuc cateva inghitituri....
Cat despre sentimentele tale, obisnuieste-te cu ele fiindca vor dura mereu cred eu, eu mereu sunt obsedata 'daca se intampla" eu stiu ce, cand mi-a cazut bebe in cap la 4luni am zios ca mor, cand a facut prima oara diaree la fel, ca sa nu mai zic de varsaturi si febre la vaccinuri samd. O sa fii o mama minunata, sanatate si rabdare muuuuuulta!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

Raluka sa va traiacsa si sa va bucurati de ea. E normal sa fii speriata, si Luca facea la fel. La inceput ii dadeam lamaie, ceai, apa, dar nu tinea. Apoi m-a invata cineva cu sanul, sa-i dau san cand sughita (cum a zis si Emma). Uneori tinea, alteori nu, tinea si juma de ora-45 minute sughitul. La un mom dat am citit in revista Mami, de o maica care avea aceleasi probleme. Si punea ca efectiv n-a mai facut nimik. A last fetitza sa sughite, si pe zi ce trecea timpul se micsora. Sincer asa am facut si eu cu LUca, iar acum sughita fff rar. Succes



Albinutzza & Luca bondarelu' 07 Iulie 2005

Bondariciu' piticutzwww.dropshots.com/albinutza" target="_blank"> Filmuletze cu Bondariciu'

Am crescut atat de mult 18+ Samburika

Parintzi de bondarici

The piano keys are black and white, but they sound like million colours in your mind (Katie Melua)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Raluca, sa-ti traisca minunea si sa fie sanatoasa!

La bebelusi sunt normali "cei 3 S" : stranut, sughitz si strabism. Asa ne-a spus o pediatra tanara acum vreun an cand tare ma mai ingrijoram si eu din orice .

Nadina, mama de Serban (20 aug 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

e normal sa sughita.. mie mi-a indicat pediatra cand sughita sa ii pun 1 -2 picaturi de lamaie in gura, habar nu am de ce si cum, dar se oprea.
sanatate si un bb sanatos iti doresc



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow.
- Plato

Mergi la inceput