e normal ca bb sa sughita?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

I se da bb-ului cateva picaturi de acru, ca sa-i provoace salivatie si sa inghita mai des de cateva ori si astfel se opreste si sughitul. sau cine poate, sa-i dea direct sa bea dinbiberon cateva inghitituri de lapte sau ceai.

La fel e si la adult. Sughiti - bei apa.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Felicitari mamico!!!

Orice bb sughite!Si al meu la fel! Lui ii trece cu o gurita de ceai!

RAZVAN MIHAI – puiul meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

felicitari pentru bebelusa! sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea!
da, este normal sa sughite. monica mea sughita mai tot timpul si am constatat ca o facea mai des atunci cand ii era frig. cu schimbarea asta de temperatura cine stie? de asemenea sughita cand manca foarte lacoma sau radea in hohote (la voi nu este cazul deocamdata). remediul: putina lamaie sau apa cu lamaie, ceai, lapte (de la san, atunci cand o alaptam, sau din biberon acum - dar sa fie cald)

ps: incearca sa nu mai intri in panica pentru orice fleac, pentru ca iti faci rau tie si lui bebe. fa-ti rost de o carte "mama si copilul" si vei citi acolo multe lucruri interesante. (nu te supara pe mine, acum dau sfaturi, dar si eu intram in panica pentru orice, apoi m-am linistit)

mirela si ana monica (8 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OrbuGabi spune:

Felicitari sa iti traiasca bb si sa fie sanatos este f. normal sa sughita pt. ca atunci cand mananca inghite si aer si deaceea sughite.Ai mei bb si acum daca rad mai mult incep sa sughita si nu ii tine doar 5 min. Multa sanatate si din nou sa va traiasca bb

Gabriela mamica de printesaAlice-Cristiana(20.12.2002)
si nazdravanMartin-Tudor(22.09.2005)
Poze si filmulete:
http://www.dropshots.com/OrbuGabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

da, e normal. Sughita daca tocmai s/a saturat, daca ii este frig, daca rade cu pofta (cand va fi un pic mai mare), deci nu te speria:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalimana spune:

E foarte normal. Si eu o simteam inca de cand era in burtica. Nu-ti face griji. Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Sughitul este fiziologic.
E foarte normal.
Stai linistita!
poti sa picuri lamaie pe lingurita si ii bagi in gura sa inghita.Sigur ii trece.

PRAJITURI

Veronica si Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 10 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolica spune:

Buna!
Felicitari pentru fetita, careia ii doresc sa fie sanatoasa si vesela.
Fiul meu are doua luni si sughita zilnic. A inceput de cand era in burtica si continua...Ii dau un pic de titi sa suga si se linisteste. Daca o alaptezi, inearca si tu, ca tot ce vine de la mami e cel mai bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

multumesc mult fetelor!

banuiesc ca-s caraghioasa cu panicile mele dar...asta e! sunt sigura ca am sa rad si eu peste timp de ele!

exact asa sughite si bb mea, dupa ce papa, mai ales ca ea papa mai mult "bibi", ca mami n-a avut laptic la inceput si acum incercam treptat sa mai bagam si tzatzica, atat cat se poate. ce-i drept nu prea ii face placere sa se chinuie cu tzitzi si o cam refuza. plus ca are niste colici....! innebunesc de mila ei! cand vad cum se chinuie de la laptele meu imi vine sa nu-i mai dau...stiu ca e muuult mai bun pt ea, dar ce ne facem cu durerile ingrozitoare si cu plansul sfasietor? oare cat tin colicile astea? ii dau sab simplex si acum i-am luat si ceai pt colici. sa speram ca nu refuza ceaiul. cat sa-i dau? si cand?

hai ca pe nesimtite am trecut la alt sub!

offffff, cred ca n-o sa-mi treaca niciodata stresul asta!



raluca de alexia-maria
pozishoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

mamici s ieu m-am panicat la primul sughit al fetitei mele. Nu stiam ce sa mai fac. Am intrat rapid pe net si am gasit aceeasi poveste cu sucul de lamaie sau o lingurita de apa fiarta si racita. Am bagat degetu intr-o lamaie si l-am pus pe limbuta copilului (avea vreo 3 zile). S-a strambat foarte tare.
Sughitul este itr-adevar normal si pe ei nu ii deranjeaza. Daca i-ar deranja ar plange. Cat sunt mici la orice disconfort ei plang. Fiica mea sughite si 30 de minute! Foarte bine! O pup pe frunte o iau in brate si o las sa sughita. Isi intareste si ia sistemul respirator. Chiar daca o puneam la san tragea si 10 minute si tot sughita.
Lasati copii sa sughita .



www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78768" target="_blank">povestea nasterii micutei Petra

Mergi la inceput