Isi suge degetele si nu vrea suzeta !!!

Isi suge degetele si nu vrea suzeta !!! | Autor: Burtocika

Link direct la acest mesaj

Am cautat pe forum, si n-am gasit un subiect asemanator ... daca exista, dati-mi va rog linkul spre el.

Care este problema: fetita mea a inceput de pe la 2 luni 1/2 sa-si suga degetele din mijloc (in general de la mana dreapta). Cum in cartea lui Capraru scria ca e normal sa-si suga degetele incepand de la varsta asta si nu trebuie considerat ceva anormal pana la 1 an, nu ne-am facut prea mari probleme, plus ca scria sa nu-i dai suzeta in mod preventiv si ne-am gandit ca poate renunta singura ...
Da' de unde !
In general si le suge inainte de masa, cand presupunem noi ca e de foame; daca o pun la san sau ii dau biberonul, se rezolva. Nu pt mult timp, pt ca dupa ce termina cu sanul sau biberonul, pe care de obicei il mananca cu pauze, isi suge iar degetle.
Am presupus (tot Capraru) ca e din plictiseala sau lipsa de atentie din partea noastra; da-i si joaca-te cu ea, fara rezultate notabile ...
Cand in sfarsit termina masa si adoarme sugand, dam sa o ducem in pat, cum am pus-o jos incepe sa scanceasca si-si baga repede degetele in gura ! Dupa ce le suge cateva minute adoarme si le scoate singura, sau daca mai uita i le scot eu ...

Si am incercat sa bagam suzeta, cand am vazut ce treaba tine de vreo 2 saptamani si ea in loc sa renunte mai tare le suge ... am luat una ortodontica de al NUK, dar n-am avut succes deloc cu ea ! La inceput a refuzat-o categoric, urla daca incercam sa i-o dam in locul degetlor si devine foarte nervoasa ... am mai pacalit-o de cateva ori cand era semiadormita, si a adormit de vreo 2-3 ori cu ea in gura, dar acum am impresia ca s-a prins de "substituire" si urla numai cand o vede !

Nu stiu ce sa mai fac ... Cat de grava este problema ? S-o las cu degetele, se va dezvata singura? Sau sa o fortez cu suzeta ? Sau exista alte smecherii prin care as putea s-o fac s-o accepte ?

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

si eu am patit la fel...eram bolnava de nervi cu degetul ala

lupta contra degetului a fost zadarnica si obositoare. am cumparat 4 modele de suzete (ortodontice, silicon, latex, numai una si una!!). le-a aruncat/scuipat cu ura pe toate (pe la varsta de 3 luni). degetul mare era favorit inainte de masa si inainte de somn si in somn. s-a rezolvat de la sine in momentul in care a invatat sa apuce diverse obiecte si sa se joace cu ele, era mai interesant sa se joace decat sa-si suga degetul. doar la somn il baga in gura, si asta din ce in ce mai rar.

acum la 2 ani si ceva, daca e nervos sau bolnav ...baga degetul in gura si doarme, in rest nu. L-am intrebat de ce baga degetul in gura, acum poate vorbi si mi-a spus senin "degetul este pentru ca sa fac nani"

vestea buna e ca nu i s-au deformat dintii deloc.

ce sa-ti urez? rabdare maxima

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

A mea isi suge cele 2 degete din mijloc, parca-i rockerita :) Ii raman libere aratatorul si degetul mic ...

Mai spuneti ...

Boghi

poze Goanga
si alte poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Fetita mea (care are acum 5 luni si jumatate) a inceput sa isi suga degetul mare de la mana stanga tot de pe la 2 luni. Am incercat sa-l inlocuiesc cu suzeta (latex, silicon) dar nu am reusit decat numai atunci cand era adormita aproape. Acum si-l suge tot inainte de masa sau de somn, iar eu am renuntat la ideea de a-i da suzeta, desi se pare ca ar fi fost de preferat.Din cate am intrebat eu, nu am aflat povesti de succes pentru aceasta substitutie..numai dupa ce copii incep sa priceapa, se poate negocia cu ei, pacali, inscena o vizita la doctor care sa se prefaca extrem de suparat de acest gest si poate pansa degetul cu pricina..(asta am citit-o tot aici pe forum. Se pare ca este mai frecvent la fetite (Capraru) si ca daca renunta pana la aparitia dentitiei definitive si este ptracticat numai inainte de somn, masa, este, atat cat poate fi, OK. Oricum, nu te descuraja, poate ai tu mai multa bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Nu stiu link-ul ,dar s-au scris zeci de pagini pe forum cu privire la degetelul minune.Eram si eu ingrijorata ca si a mea fetita se ocupa cu degetelul dar am avut noroc si s-a lovit la degetel si i-am zis ca umflatura e de la supt ,oricum o durea si nu-l mai putea molfai,si cred ca intr-o saptamna a si uitat de el.
Din discutiile care au fost pe forum imi amintesc un sfat pe care aveam de gand sa-l pun in practica daca nu se intampla minunea.
Cica atunci cand copilul pricepe ce-i vorbesti si se poate negocia cu el,il duci intr-un magazin cu jucarii,si-i propui un schimb: tu-i cumperi o papusica frumoasa cu care sa faca nani,iar copilul nu mai baga degetelul in gura.Fetele ziceau ca prinde chestia asta.In rest nu va osteniti sa le dati suzete ca nu-s asa bune ca degetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Si a mea tot la fel le suge, ca o rockerita (de la mine i s-o trage?.
Are 2 ani si 7 luni si tot le mai suge la culcare numai. A facut si bube si tot nu s-a lasat. Am incercat tot felul de metode dar nu am reusit pana acum s-o dezvatam...dar nu ne lasam!

Catalina si Laura (12 ian 2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588" target="_blank">Ajutati-l pe George!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Buna Bogdana!

Nici nepotelul meu nu a acceptat suzeta. Cred ca se intimpla multor copii care papa sin .

Ce as face eu: as incerca cu o suzeta care seamana cu biberonul cu care e invatata ea, si daca nu merge as incerca cu jucarii, desi la 3 luni sint putine jucarii care sa ii placa. Sint niste jucarii de pinza speciale pentru copii mici, cred ca au la Piciul de exemplu. Daca vrei cumpar eu una, am un magazin Piciul in drum. Sper sa ne mai auzim in curind.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Parerea mea este ca o sa-i treaca de la sine. Mai ales ca nu suge degetul mare. Numai ca dureaza mai mult de 2 saptamani. Va dura poate o luna-doua, pana in momentul in care va incepe sa prinda gustul jucariilor.
Si Tudor obisnuia sa-si suga degetele. El isi baga 3-4 deodata in gura, sau tot pumnul. A supt pentru scurt timp si degetul mare, dar pe asta ma straduiam sa il scot din gura. A trecut si nici macar nu stiu cum. Eu n-am facut nimic pentru asta. Dar Tudor a adormit mult timp la san sau leganat, poate si din cauza asta n-a avut nevoie sa isi suga degetele timp indelungat.



Andreea, mami de Shurubar - 10.08.2005
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Fetita hranita numai de la san a supt suzeta de mama focului,baieteii obisnuiti cu biberon nici nu s-au atins de suzeta.Si doctorii s-au mirat cit de "pe dos" sunt copii astia ai mei!

In Suedia exista de cumparat de la farmacie o solutie care nu e toxica si se poate pune pe degetul care il suge,in special inainte de somnul de noapte.De cele mai multe ori a dat rezultate,dovada ar fi baietelul meu mijlociu.

Mariana 13+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Si noi am avut problema cu suptul degetului mare; am incercat s-o dezvat dindu-i suzeta, dar cu greu am reusit caci nu vroia s-o accepte. Si chiar cind a vrut suzeta, avea momente cind isi sugea degetul.
Asa ca am luat masuri drastice: i-am bandajat ambele degete mari cu leucoplast si din momentul ala nu si le-a mai supt vreodata (la inceput a plins f tare cind a vazut ca nu poate sa-si mai suga degetele, dar s-a obisnuit repede). I-am lasat degetele bandajate cam o luna.
Eu zic sa iei acum masuri cit e inca mica, cu cit creste cu atit va fi mai greu.


Ela2001 - bebitzei Diana Andreea (22.10.2004)


http://f2.pg.photos.yahoo.com/mirelai2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Cand creste isi da jos bandajele...?
Nici eu nu stiu ce sa fac cu Bogdan. ISi suge degetul mare aproape incontinuu cand nu face altceva cu mana aia! Pana si masa e un cosmar: scoate degetul, baga lingurita! SI iar il baga in gura si tot asa! Nu vreau sa renunte INCA la obiceiul de a adormi cu degetul, desi vreau sa se dezvete si de asta la un moment dat. Dar in restul timpului ma dispera!
Ela, ce varsta zici tu ca-i buna pentru dezvatat?

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput