Lapte de soia .Unde?

Lapte de soia .Unde? | Autor: lazy

Link direct la acest mesaj

As dori sa introduc acest produs in alimentatia baietelului meu de 1,5 ani ,care nu mai tolereaza laptele de vaca,nici macar cel fara lactoza,in urma unei boli diareice.
Problema mea :nu stiu unde sa-l caut,in supermarketuri,farmacii sau plafare?

Multumesc pt raspunsuri.

Noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joker spune:

LAzy eu am vazut in Cora Lujerului dar cred ca poti incerca si la magazinele cu produse natursite si plafare.

In Cora era chiar in vitrina refrigeratoare cu celelalte cutii de lapte clasic


am incheiat citatu`
Joker...mama de ied zapacit

EDUTZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Eu am vazut in Billa, dar cred ca gasesti orice supermarket.


Alina (37+) & Dragos (11.04.2002) pozici 1, pozici 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

In magazinele Nik, Megaimage si Selgros, la raionul de produse dietetice, gasesti cea mai variata gama; nu numai lapte de soia, dar si de orez.

La Carrefour si Cora au de asemenea, dar nu o gama foarte larga.

La Gima au si lapte de soia cu suc de fructe (Don Simon se numeste).



Gabi

Balance diet means chocolate in both hands!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

Fetelor dar cum este ambalat?Ca sa stiu cum il recunosc....
Sunt afoana rau la capitolul asta!
Exista o firma mai recunoscuta?

Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Ce am vazut eu era ambalat in sticle de 750 ml,de culoare maro si au ceva eticheta cu verde. Te-am lamurit?

Alina (37+) & Dragos (11.04.2002) pozici 1, pozici 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

niste cutii care seamana putin cu zuzu si sticle cum a spus alina...intr-adevar la cora nu erau decat de un singur fel

am incheiat citatu`
Joker...mama de ied zapacit

EDUTZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

ai grija ca laptele de soia contine nu stiu ce la care copilul poate face alergie...de aceea eu stiu ca laptele de soia nu se recomanda copiilor mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Lapte de soia am vazut si in Metro, la ambalaj PET maroniu.
In grupul nostru de mamici, avem o mamica cu 2 fetite, care locuieste in Japonia, ea a dat si da in continuare la copilasi lapte, branza si alte preparate...acolo la ei cica sunt f recomandate si ale ei fetite le adora.Am mai citit si eu pe net si n-am vazut ca ar fi contraindicate (doar daca copilu' e alergic)...da nu stiu ce sa zic. Daca e musai, trebuie incercat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Cutii de carton gen Zuzu/Dorna. Scrie Soia/soja milk. Se gaseste si cu arome - vanilie, cacao. Cel la sticle maron, pe care il gasesti in Cora si Carreforu e romanesc, facut de firma Inedit. Nu e atat de gustos ca celelalte (eu nu pot sa-l beau...), dar e mai ieftin.

Din cate stiu eu, produsele de soia sunt foarte bine tolerate de copiii care au alergie la lactoza, sau alte alergii in general; e bine sa incerci cu o cantitate mica, oricum.

Sunt, oricum sanatoase.

Produse de soia (nemodificata genetic) gasesti la magazinul Naturalia - vis-a-vis de spitalul de Urgenta Floreasca.

Fie'mea il bea cu mare placere. Daca e alb si e in biberon, e lapte, adica preferatul ei!


Gabi

Balance diet means chocolate in both hands!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

Am citit si eu ca soia este printe primele 6 alimente(laptele de vaca,oua,capsuni...) cu potential alimentar crescut,dar am citit si ca poate inlocui cu succes laptele de vaca la sugarii.
Nu stiu ce sa zic.Vlad nu a fost alergic pana acum la nimic alimentar(este alergic la iarba verde),totusi parca mi-e tema sa nu dau cu bata in balta.



Noi

Mergi la inceput