"drepturile" bunicilor

"drepturile" bunicilor | Autor: mariussimiuc

Link direct la acest mesaj

Daca un parinte decide ca din diverse motive sa nu mai aiba de-a face cu soacra/socrul este corect sau bine pentru copil sa nu mai aiba nici el de-a face cu bunicii? Sau lasand la o parte latura morala si sentimentala a problemei,bunicii au vreun drept legal asupra nepotilor?

Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!


http://www.paidmail.ro/?seite=bettel&user=mariussimiuc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Legal,din cate stiu eu,nu....moral da.

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Delicata problema...Din cate stiu eu bunicii nu au drept legal asupra nepotilor,insa cel moral ca sa zic asa ,eu cred ca exista,acum depinde daca tu consideri ca relatia copilului cu bunicii ii afecteaza acestuia sanatatea si/sau educatia e de datoria ta in lipsa de alte solutii sa intrerupi relatia copilului cu ei.Concret,eu de exemplu eram revoltata ca socrii mei il invatau pe fiul meu sa ne minta,ii permiteau si chiar il indemnau sa faca lucruri cu care eu si sotul meu nu eram de acord,nu-i era respectat programul meselor si cel al orelor de somn,era invatat sa injure,ceea ce era o sursa de amuzament pt ei,de mancat manca alimente care nu erau recomandate pt varsta lui(4 ani),mai ales in cantitati considerabile,ex:oua si cartofi prajiti de 2 ori pe zi,Mc Donalds,etc.Avand in vedere cele de mai sus am considerat ca e mai bine sa suspendam relatia copilului cu ei cel putin pana in momentul in care vor intelege sa ne respecte drepturile si deciziile.


Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si 7+ album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

stii ceva Miha? eu cred ca poti sa ii lasi sa vada copilul,insa crede*ma copilul va stii cand va mai creste si va simti ca sunt niste probleme intre voi (intre mama si bunica/bunic) si va decide singur sa se departeze pentru ca nu ii va placea sa te vada trista in fatza lor...
eu asa am simtit cand eram mica..mama mea nu prea s-a avut bine cu soacra(bunica mea),insa niciodata nu ne-a interzis sa o vedem.cand am crescut(pe la 6,7 ani) am priceput si nu am mai mers la ea decat f rar.Nu voiam.Insa nici ea nu se grabea sa ne vada...
Mai ar fi o pb: daca ai pb cu bunicii si ei chiar insista sa il vada s-ar putea sa neglijeze niste reguli de ale tale (cum ar fi cele legate de educatie,alimentatie etc ).Atunci e clar ce tb sa faci.
Ideea e ca daca si sotul e de acord,bienteles ca relatia cu ei poate fi suspendtaa pe o perioada mai lunga sau mai scurta.
Iti odresc sa tratezi problema cu delicatete si sa faci cea mai buna alegere pt familiat ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Ana_Alx
Mai ar fi o pb: daca ai pb cu bunicii si ei chiar insista sa il vada s-ar putea sa neglijeze niste reguli de ale tale (cum ar fi cele legate de educatie,alimentatie etc ).Atunci e clar ce tb sa faci.



Problema e ca ei intotdeauna neglijeaza regulile mele.
Si totusi ei insista sa-l vada...si totusi eu nu stiu ce decizie sa iau...
Problemele sunt mult mai ample si mult mai adanci si daca eu am incetat ai mai vedea sau vizita nu stiu daca e bine si pentru copil sa fac la fel...
Si amenintarile si tertipurile de al duce la ei ma fac sa fiu mai indarjita in decizia mea...

Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!


http://www.paidmail.ro/?seite=bettel&user=mariussimiuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Miha, nu stiu care e situatia exacta insa as tinde catre vizitarea bunicilor mai rarut si eventual in prezenta voastra, pentru copil e important zic eu sa stie ca acestia exista. Cand va mai creste sunt sigura ca isi va da singur seama de situatie... Cat despre reguli-cred ca orice bunic le cam incalca, eu ma inteleg de minune cu mama si totusi nu vrea sa respecte ce-i zic eu. Desigur cand incalci regulile din dragoste de nepot e diferit decat cand le incalci pentru a-ti plati eu stiu ce polite fata de parintii lui. Sper sa nu fie cazul.
Te sarut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu nu le-as interzice sa-l vada. Daca intr-o zi as fi eu in situatia lor?
Daca nu petrece mult timp in compania lor chiar daca ei nu respecta regulile tale ma gindesc ca nu fac asa un mare rau. Daca sotul tau e acolo (in caz ca nu vrei sa mergi) mai poate interveni daca i se pare ca intrec masura.
Daca nu sint criminali sau persoane nu stiu cit de rele eu cred in dreptul bunicilor de a-si cunoaste nepotii si in dreptul nepotilor de a fi apropiat de bunici.
Daca e vorba de o bona care nu respecta regulile, e altceva. Dar bunicii in general nu vor respecta regulile noastre. Cred ca trebuie sa fim si putin toleranti. Citeodata conteaza intentiile bune.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Revin cu inca o observatie. Daca regulile bunicilor au fost destul de bune de ne-am casatorit cu fiul/fiica lor, atunci cu ce ar putea gresi atit de mult nerespectind regulile noastre?
Mi se pare ilogic si tind sa cred ca radacina problemei e alta.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Ramona,asa cum am spus...problema e mult mai adanca si mai complexa.Faptul ca nu accepta niste reguli este un mizilic mic mic de tot.Nu pot sa ma apuc sa povestesc cam ce fel de oameni sunt,as ocupa juma de forum .Era vorba doar de principiu.Am eu obligatia morala sau legala de a le permite sa-si vada nepotul? Sotul nu intra in discutie.Cu el e alta mancare de peste.


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!


http://www.paidmail.ro/?seite=bettel&user=mariussimiuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Complicata chestia cu socri..... Iar cind acestia devin si bunici e si mai ciudata situatia... La mine distanta a rezolvat acest conflict, ne vedem de 2 ori pe an, asa ca Bia nu va ajunge niciodata sa-i cunoasca prea bine. Nu stiu ce as fi facut daca am fi fost in acelasi oras, pentru ca relatia mea cu socrii nu este una cordiala. Insa oricare ar fi ea, nu le voi interzice niciodata sa-si vada nepoata. Este datoria mea morala sa ii respect ca parinti ai sotului meu, chiar daca in sufletul meu ii detest.....
Si sa sti, Miha, sotul tau este implicat in aceasta situatie, oricit ai incerca tu sa eviti asta. Chiar daca e de partea ta si te sustine in fata parintilor lui, crede-ma ca il doare....

Flavia si Bianca

Bia vijelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

ma aflu intr-o situatie asemanatoare...numai ca in cazul nostru am decis si eu si sotul ca Edutz nu va avea de face cu mama sotului si cu sotul acesteia...moral orice mama face cum e mai bine pentru copilul ei legal bunicii nu au drepturi asupra nepotilor decat in cazul decesului ambilor parinti.

Parerea mea, moral stai linistita ca nu savarsesti nici o greseala...cand va fi mai mare si va avea discernamant va putea alege singur, in cunostinta de cauza, daca doreste sa ii vada sau nu..pana atunci voi hotarati ce e mai bine pentru puiul vostru

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/aniela.marin/my_photos

Mergi la inceput