Dezvatatul de pampers

Dezvatatul de pampers | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Vreau sa elimin pampersul de noapte al baietelului si teoretic sunt pregatita dar as vrea mai multe sfaturi:
1) Il las doar in chilotel sau in funduletul gol noaptea?
2) Ce puneti sub asternut? Eu am o acoperitoare de plastic pe saltea si desupra un fel de musama protectoare deasa, batoasa facuta din BBC. Alte sugestii?
3) A incercat cineva sa puna mai multe straturi pe pat si sa le "cojeasca" noaptea pe cele ude? Chiar functioneaza?
4) Tineti olita in dormitor sau il duceti la baie? Intreb pt. ca as vrea sa nu-i sara somul cu plimbarile prin casa...
5) Cum fac cu cuculetul (ziua ii spun sa si-l dezlipeasca de "punguta" si sa-l tina in olita ca sa nu iasa pipi pe jos, dar noaptea cred ca va fi somnoros si grabit sa faca, asa ca precis va uda pe langa...)? Sa pun sub olita un plastic sau?...
6) Voi il treziti noaptea?

P.S. Va rog nu imi povestiti despre fetite ca stiu ca-s mult mai rapide (am si eu fetita si nu mai face in pat noaptea de la 2 1/2 ani). Baietelul si ziua se duce des la olita iar noaptea rar ramane "uscat". Multumesc frumos pt. orice idee.



"Ce verde era valea mea!" (poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Noi am inceput ceva mai tirzior (cam pe la 3 ani si jumatate) pentru ca atunci am considerat ca sint capabili sa se tina toata noaptea (culcat in jur de 8:00 pm si sculat cam pe la 7:00 am).

I-am lasat doar cu pijamaua (fara chilotzel). Am eliminat lichidele seara dupa 6:30. I-am obisnuit sa faca pishulica exact inainte sa se urce in pat. I-am urmarit noaptea (atunci cind le venea sa fac ceva se foiau si intrebam usor "Vrei la baie"?) si cind raspundeau afirmativ ii duceam la baie (ei s-au obisnuit sa faca din picioare). De cele mai multe ori, nu era nevoie.

Am pus sub cearceaf un plastic special impracat in bumbac dar nu a fost nevoie sa schimb patul decit de 2 ori.

Ideea este sa fie capabili sa se trezeasca atunci cind le vine senzatia de facut pishulica. Daca esti atenta atunci cind da semne, se va obisnui sa se trezeasca singur.

Success!

Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:


Da, asa e cum spune Anamaria. Cateva chestii importante:

-nu apa de baut multa inainte de culcare (adica daca cere, da-i doua inghitituri intr-un pahar, nu o cana intreaga)
-facut pipi inainte de culcare

Eu am incercat sa-i fac ore fixa, adica ma sculam la 12 noaptea si il puneam asa somnoros pe olita.. Nu stiu daca e bine, la noi a mers.. Niciodata nu s-a sculat din somn in timpul acestei proceduri, facea pipi la olita si dormea in continuare..
Olita o tineam langa pat si ii repetam ca daca vrea noaptea trebuie sa ceara la mamica si o sa-l pun la olita..

Procesul a durat cam 2 saptamani.




Mami de Codrin, Olguta si Cornelie mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Noi am folosit paturele facute din acelasi material ca pampersul, se cumpara de la farmacia si costau cam 10.000 bucata, acum 2 ani.Trebuie sa se gaseasca si la voi.


fara drept de semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Paturelele astea au vreo denumire? Sau cer paturele pt. pipi :)
Ca vreau si eu.

Diana si Mircea (2.01.2004)

www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank">Pagina bebelusilor de ianuarie-februarie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Si tot asa paturici de noapte am cumparat, acum vreo 4 ani si tot de la farmacie.
In rest am citit intr-o carte ca nu este bine sa faca la olita ci mai bine la baie, dar nu cu luminile aprinse, ci sa fie lumina de veghe pe hol si sa se duca singur. Stiu ca Oana se ducea singura la baie- nu i-am cerut eu sa nu ma trezeasca, i-am spus doar ce trebuie sa faca, dar ma trezeam si eu imediat; o singura data nu m-am putut trezi si am gasit-o dormind pe jos. Mi s-a facut o frica

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

Diana - am luat "paturele" din acestea de la Cora, sunt destul de ieftine si se numesc SENI. Am luat doua tipuri, 60x60cm si 60x90cm. Le-am pus peste salteluta, apoi cearceaful...Lui David ii pun chilotei si apoi pantalonasii de pijama. Incercam si noi sa ne dezobisnuim de pampers si pana acum suntem victoriosi, adica 4 nopti fara pipi pe el , 3 cu ...Dar avem rabdare... Partea mai nasoala e ca David e cam morocanos daca-l trezesc asa ca nu prea indraznesc sa-l deranjez. Daca il aud ca se trezeste sa mai bea apa il intreb si daca face pipi. De obicei e somnoros si maraie. Mie mi se pare tare grea treaba asta dar sunt inarmata cu rabdare. Prefer sa spal 4 masini pe saptamana decat sa-l mai vad cu pampers noaptea, mai ales ca pe caldurile astea groaznice mi se pare ca se incinge in ei.

ML - te rog, explica-mi si mie care-i treaba cu "punguta" ...am eu o banuiala la ce te-ai referit dar nu sunt sigura

SUCCES tuturor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

paturelele se numesc Scutece absorbante de pus in pat:) exista si pt adulti si pt copii, marca Seni sunt f bune si relativ ieftine.
Uite aci: www.bella.ro/ro/produse/produse_pentru_incontinenta/produse_complementare/seni_soft/seni_soft.htm" target="_blank"> astea sunt
Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Ca'caa'uu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

buna.
eu pe stef l-am dezobisnuit foarte usor de facut noaptea pe la 2 ani si 5 luni.
initial i-am pus o musama sub cearceaf. statea cu pijamaua pe el. el se trezeste singurel noaptea si spune ca face pipi. initial il duceam la wc dar am observat ca ii sarea somnul. asa ca acum face la olita in camera si se culca dupa repede.
chestia cu baut apa seara pana la o anumita ora mi se pare inumana...dar fiecare face cum crede.
pupici si succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annita72 spune:


ML, sa-ti spun cum fac eu cu Tudor.
1)ii pun si chilotei si pantalonasi, daca e foarte cald ii pun numai chilotei
2)pe saltea am o acoperitoare de plastic, peste ea am pus un "prosop" si cearceaful
3)cand s-a intamplat sa faca, am scos prosopul ud de sub cearceaf si am pus unul uscat peste ca sa nu stau noaptea sa schimb lenjerii
4)olita o tin in dormitor ca e mai simplu decat sa-l duc in baie(trebuie sa aprind lumina, il deranjeaza etc.)
5)noaptea il "ajut" eu sa faca, asa ca nu face pe langa
6)la inceput il trezeam eu noaptea, adica acum cateva saptamani cand am inceput "operatiunea", cam la aceeasi ora, acum se mai trezeste si singur, si daca nu, il pun eu. De fapt nu se trezeste bine, maraie asa prin somn, cu ochii inchisi, "mami fac pipi" si eu il iau pe sus, facem repede si-l pun inapoi in pat.
Nu rezista fara sa faca pana dimineata, probabil trebuie sa mai creasca.

Nu am mai avut "accidente" de vreo doua saptamani.
Succes!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ileanastama/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Cand am renuntat la pampersul de noapte,l-am lasat pur si simplu in chiloti si i-am pus dedesupt o chestie de plastic acoperita cu bumbac.Dar el nu face niciodata noaptea,doar dimineata cand se trezeste.Si am si olita pregatita langa pat in caz de...

Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!


http://www.paidmail.ro/?seite=bettel&user=mariussimiuc

Mergi la inceput