adormitul singur

adormitul singur | Autor: mihai_laura

Link direct la acest mesaj

Am un baietel de 11 luni si nu adoarme decit in prezenta mea. Ar fi cazul sa-l invat sa adoarma singur sau sa mai astept? Poate ma invata vreo mamica, cum as putea sa-l fac sa adorma singur. Multumesc, Laura

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

In primul rand, inainte de a-l culca, reduci toate activitatile si zgomotele, pe cat posibil, ca sa intre intr-o stare de relaxare si sa i se faca somn. Nu il culci daca nu ii este somn! Nu il legeni ca sa adoarma, daca vrei sa-l inveti sa adoarma singur. Cand vine ora de culcare, il iei in brate si-l duci in patut, spunandu-i pe drum ce urmeaza sa faceti, il lasi in patul lui usor, cu blandete, il pupi si te desparti de el urandu-i "noapte buna" si te indepartezi incet, incat sa nu para ca-l lasi deodata singur! Stingi lumina, inchizi usurel usa in urma ta, si pleci. La inceput vei sta la panda (fara sa te simta!!!) sa asculti la usa sa vezi daca incepe sa planga. Daca nu, lasa-l sa faca ce vrea. Se va juca, se va fatzai, va vorbi singur... Pana la urma adoarme, daca nu aude alte zgomote. daca aude ca voi continuati sa fiti undeva activi, va cere si el. Mergi la el sa-l verifici daca a adormit iniante sa te culci tu, cam peste 20-30 de minute.
La inceput, probabil o sa planga, doar cateva zile. Insa daca esti hotarata sa-l inveti, vei avea rabdare. Te duci din nou la el, il mai iei o data in brate, il mai pupi o data, ii mai explici ca acum se culca, il mai lasi odata, la fel de usurel, in pat, il mangai si iar stingi lumina, inchizi usa si pleci. Poate fi nevoie sa o faci de cateva ori. Daca e satisfacut de atentie, nu te mai cheama. Sub nici o forma nu ramane in camera cu el pana vezi ca adoarme, ca te pandeste. Al meu se ridica in fund si se joaca pana aude ca am inchis usa.
Bogdan adoarme singur de la inceput. Am avut un ritual, care acum s-a schimbat, in sensul ca necesita mai multa joaca inainte de culcare. dar odata asezat in pat, nu mai mai cheama. De fapt, m-a chemat doar de doua ori pana acum.
Ziua e mai greu, pentru ca trebuie sa-l obosesc tare de tot, altfel nu se culca. Noaptea se culca si mai putin obosit, dar e intuneric. Insa merge tot cu pupici si invelit, asa, de forma, pentru semnificatia gestului...
Sa nu uit: daca are nevoie sa suga degetul inainte de culcare, o va face sigur! daca e obisnuit insa cu suzeta, poate fi nevoie sa i-o dai pana adoarme.
Succes iti doresc si perseverenta.

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

La o varsta atat de frageda e cam greu sa-i schimbi rutinele, ba chiar unii psihologi specializati in copii recomanda stabilirea unor rutine - de culcare (mami sau tati il inveleste, ii aprinde veioza colorata, ii citeste o poveste sau ii canta un cantecel), de baitza, de masa, de joaca etc. Eu zic sa nu "dai in foc", ci sa ai rabdare si, mai ales, sa ai grija ca micutzul sa nu ajunga in pat cu voi, adultii, ca nu-l mai urnesti de acolo. Vorbesc din experienta, fii-mea are 4 ani si doarme cu mine, iar taica-sau doarme in camera ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super mami spune:

Eu ma milogesc de Isabel sa adoarma cu mine....are 2 ani si jum. Cateodata ne mai jucam in timpul zilei si o iau in brate in balansoar ( cel in care o adormeam cand era mica ) , se cocoata comod si imi zice "hai mami zi...ziii"...adica sa-i cand un cantecel de nani inventat pt ea cand era mititica.
Imi place mult cand o culc eu.
Doarme la ea in camera din prima zi....nu e dependenta in nici un fel de noi din punctul asta de vedere.
Eu zic ca e mititel inca....
Cand or fi mai mari...or sa ne tranteasca usa-n nas si o sa ne zica sa-i lasam in pace ( brrrrr....). Mai profita de clipele astea ca trec imediat.
Ce dor imi e si mie de ea mititica si cumintica Alexandra si Isabelita Isabel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niko31 spune:

Chestia cu adormitul copilului singur nu e o regula(zic eu),fiecare copil e altfel.Eu am doi copii fetitza din prima zi de cand am adus-o din maternitate nu am putut-o culca(nici acum nu doarme singura si are 7 ai0 iar baiatul cam toteauna a adormit singur(are un an si o luna).
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Sunt de acord cu NIKO... asa sunt si ai mei, depinde de copil! eu m-am resemnat si incerc sa ma bucur de momentele noastre de intimitate!

ROMANA , MATEI(04.07.2003) si bb LUCA (28.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Gandacel, inainte sa ai problema cu muscatul, nu il mai alaptai seara pe Bogdanel?

Eu inca o alaptez seara si asa adoarme, dar am constatat ca s-au dus vremurile cind daca nu adormea la sin, dar o puneam in pat, adormea fara sa protesteze.

Dar o sa tin minte metoda ta la nevoie.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Smaranda, 03.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

acum suntem si noi in proces de dezvat de dormit cu mami sau tati. stef are 3 ani si dupa desene il bag in pat, il pup, ii las lumina putin aprinsa si se culca. se mai trezeste o data peste noapte sa bea apa si sa faca pipi dupa care se culca la loc. sper sa tina chestia. de 3 zile experimentez si merge...deocamdata!
pupici si somn usor si linistit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Fetelor eu am un baietze cuminte care doarme singurel. Dar asa l-am obisnuit de mic si asa am vrut. Nu suportam cand vedeam prietenii mei care cand isi culcau copii stateau cu ei 1-2 ore si era destul de neplacut. Asa ca.... Stefan al meu nu a dormit niciodata cu noi in pat si adoarme singurel indiferent de imprejurari. Adoarme si daca e liniste, intuneric si nimeni in jur, adoarme singurel si daca merge TV-ul si daca suntem in camera si daca e lumina aprinsa si daca e galagie. Pur si simplu cand vine ora de nani...merge in patutz si se joaca cu ceva pana adoarme. De obicei in 5-10 min adoarme tun. Dar....ca sa dezvetzi un copil de acest obicei...eu zic ca e nevoie de hotarare si nervi tari sa-i rezisti hohotelor de plans in cazul in care acestea vor fi.
Bafta multa si....nervi de otzel. Sa fii tare ca numai asa se poate dezvatza un copil.

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutza78 spune:

Parerea mea este ca ar trebui sa il culci singur cat mai rapid,poate si acum este prea tarziu.bb s-a obisnuit cu tine ,deja este mare si cum creste tot mai greu scapi de el ( si el de tine ) .Al meu are 1 an si 9 luni si e super atasat de mine, nu se pune in discutie sa doarma sau sa adoarma cu altcineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Bic, inca il mai alaptez seara, la culcare. Dar este vorba de ultima masa, inainte de somn, el nu a adormit niciodata la san. Nici la cateva zile. Rar adormea asa, insa se trezea imediat ce il duceam la culcare, se mai juca putin si adormea la loc. Acum insa ne jucam mai mult inainte sa-l duc in pat. Ii dau sanul de dupa baita, apoi il asez in fundulet langa mine si vedem ce vrea sa faca. De obicei incepe cu explorarile. Catarat pe canapea, pe mine, pe tati, rostogolit, ras... Cand vrea sa-l duc in pat sa doarma, inceteaza tot, pur si simplu se aseaza pe burta, intinde mainile si picioarele in laturi, moi, si inchide ochii. Ii zic "hai la culcare la tine in patut", se ridica in patru labe, rade bucuros ca am inteles ce vrea si mergem. Il culc, il pup si se intoarce intr-o parte si inchide ochii. Asta-i tot.
Are mami baiat mare!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput