adormitul singur

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Al meu adormea singurel pina un an si 2-3 luni, dupa aceea a inceput un adevarat ritual cu cintecele, mici povesti, proiectorul cu ursuleti-care ne face multa placere. Adoarme cam intr-un sfert de ora, dar totdeauna cu zimbetul pe buze si pe noi ne topeste. Nu mi se pare un chin si nu incerc sa-l dezobisnuiesc, chiar imi doresc sa tina cit mai mult faza asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

La noi problema sta in fleul urmator:

Seara mai papa titi dar primeste si completare inainte.....nu intotdeuna bea cei 100 ml formula pentru ca nu vrea, vrea numai titi.
Pana la 8 luni il adormeam in brate...vai de salele mele, mi-au praralizat rinichii si la sotu' la fel. De la 8 luni a descoperit sotu' ca se poate relaxa si in scaunul Polly (scaun de papat). Ei acum il fataim incolo-ncoace cu scaunul asta norocos si plodu adoarme intr-un final. Deci, am scapat de brate.
El doarme cu mine in patul mare din dormitor pentru ca noaptea cere titi...
In primele 3 luni adormea singurel in patutul din camera lui acuma noooooo.....nu vrea. El adoarme cu muzica in scaun, dupa cum am zis.

Degeaba, adoarme il mut in camera lui in tarc...se trezeste si vrea titi.....eu ma tot plimb asa toata noaptea, firar' sa fie. Mai bine doarme cu mine.
Am sperat ca va dormi mai mult timp noaptea de cand va manca consistent. Nu a fost asa.
CE SA MAI FAC????
Sa mai adaug: el papa foarte bine ziua...nu am probelma ca nu papa sa fie flamand.
Daca se obisnuieste asa, cu mine in pat...ce fac?
eu sper ca o sa creasca, nu o sa mai pape tit si-si va schimba bioritmul si va sta in camera lui.
El are acum 9 luni, 10 kg si 80 cm.
Sfaturi please....

Laura, eu zic ca o sa adoarma singurel la un moment dat ca o sa pice de somn si nu o sa aibe incotro.
il; mai lasi si tu singurel...si daca plange un pic dar numai un pic nu sa turbe saracul.



PRAJITURI

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Cred ca pentru a dormi copilul singur la varsta de 11 luni, ar fi trebuit sa fie lasat sa adoarma singurel in patut inca de cand s-a nascut. Si eu zic sa il mai adormi tu, timpul trece repede si e asa placut sa fii langa ei cand sunt mici...
Al meu are patru ani jumate si acum vreo saptamana a declarat ferm ca el nu mai doarme cu mine ca el nu mai e mic si asa a si facut, de atunci doarme singur in camera lui. Mie mi-a parut rau, voiam sa dorm cu el pana pe la 8 ani:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Eu va spun din propria mea experienta. De la 6 luni nu dormea decat in carucior si leganata (peste zi) iar seara de abia o adormeam cu noi in pat. Intr-o zi am ajuns la capatul rabdarilor si am decis ca e cazul sa doarma la ea in patut. Am facut exact cum a zis Gandacel. Acum 2 saptamani am inceput. La noi a fost cu tipete cateva zile, asa ca acum doarme la ea in patut, fara scandal, dar vrea sa o tin de o manuta pana adoarme. Daca ei ii place asa, o tin de mana, ca vrea sa ma simta aproape. Noaptea se mai foieste si atunci o iau in pat-sper sa o sezobisnuiesc si de treaba asta-dar mai incolo....
Succes!

Codruta &www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

&

www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Hildegard, eu am zis mai sus care este solutia. Trebuie sa ai rabdare insa si sa fii hotarata sa-l lasi sa adoarma singur. Ca daca nu esti hotarata, vei ceda rapid. Iar trezitul peste noapte este normal la orice om si la orice copil, daca se foieste putin nu inseamna ca vrea lapte. Asta este rezolvarea pe care ai gasit-o tu. Ba mai rau, se poate foi mult pana sa adoarma la loc. Daca stie ca este singur, nu plange. Daca insa stie ca esti acolo, iti va cere mereu "ajutorul", adica va scanci ca sa vii sa iei masuri! Asa ca esti intr-un cerc vicios. Daca vei fi tu pregatita de lasat copilul singurel, atunci cu siguranta si el va fi in scurt timp. Fa-o insa in timpul tau, in ritmul tau, nu la presiunile altora.
Bafta!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Aaaa si inca ceva. Eu am mai incercat treaba asta cand era mai mica, dar n-a functionat. Acum am vazut ca ma intelege, poate de asta a functionat

Codruta &www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

&

www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana80art spune:

BUNA!
Sa va spun eu cum am procedat cu fetita mea care acum are aproape 2 ani...
Din cauza ca am alaptat-o pana la 10 luni si jum. era obisnuita sa adoarma la san cand era satula,iar eu o asezam apoi in patut....adormita
Cand am intarcat-o, ii dadeam sa manance laptele tot in brate la mine,aici gresind, si bineinteles ca domnisoara mea adormea la fel....in brate(dar neleganata - nu am leganat-o niciodata).Din acest motiv noaptea nu dormea de nici o culoare, vroia tot in brate iar eu si sotul eram chiauni ziua....iar ea....
Acest lucru a mers pana la 1 an si 3 luni cand am spus STOP....de acum schimbam foaia. Asa ca am inceput cu dormitul la pranz...i-am dat bibele cu ceai si am asezat-o la ea in patut, iar eu m-am asezat la calculator .I-am pus muzica linistitoare in surdina si m-am facut ca nu o mai vad, bineinteles spunandu-i inainte ca o asez in patut, ca mama ii da ceiutul,il bea si fetita face nani singurica la ea pe pernuta. Normal....prima zi n-a mers,in schimb la 3 zile am repetat aceeasi figura si BINGO !!! - a dat rezultate.In felul asta am culcat-o la pranz vreo 3 zile......cand intr-o seara n-a mai vrut sa ii tin eu sticla cu lapte,cum faceam de obicei,ci a vrut la ea.....Uimita am asezat-o in patut si-a baut lapticul s-a mai fatait vreo 5 minute si apoi a adormit.
Ei bine de atunci fetita mea adoarme singura si nu se mai trezeste noaptea ca vrea in brate sau altceva ,ci doar daca o doare ceva(mai ales cand ii mai iese vreun dintisor)si atunci bea un pic de ceai sau apa si se linisteste.
De atunci stim si noi cum e sa ai nopti linistite si sa dormi fara intreruperi...
Poti sa incerci in felul asta, daca vei considera ca este o idee buna(acum depinde si de fiecare copil si de firea lui),si daca nu va merge poti incerca altfel sau mai bine mai amana un pic aceasta schimbare caci poate,fiind in prea micut, nu va intelege ce anume vrei de la el....sau poate cine stie .....va da rezultate.
Multa sanate si noroc!!!

Roxana si ingerasul poznas Flaviana(31.08.2004)
http://community.webshots.com/user/roxana80art

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihai_laura spune:

Multumesc tuturor mamicilor care mi-au intins o mina de ajutor, cu un sfat, cu o idee. Am ajuns la concluzia ca este inca prea mic, o sa mai astept putin. Oricum, sint unele idei care sigur o sa le incerc.
Multumesc mult de tot pentru ajutor,
Laura si Bogdanel ( Timisoara)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Mamicilor, cu cat se face mai marisor copilul cu atat se invata cu anumite "rutine" dinainte de somn si va fi tot mai greu sa il convingeti ca "s-a facut mare" si trebuie schimbata "foaia"...
Eu l-am dezvata pe pci la 6 luni, brusc sa doarma singur in camera la el in pat si sa adoarma singur.
Mai tarziu constientizeaza mult mai bine ca e mai bine cu mami/tati... si se lasa mult mai greu.
Noi i-am dat ceai fara aahar putin in bibe si l-am pus in pat sa adoarma singur, am lipit usa usor si chiar daca in primele seri a protestat s-a obisnuit rapid.
Totul tine de "ritual" si de consecventa parintilor, ca daca se invata in pat cu ei, greu il mai urnesti la el. La fel cu leganatul si altele...
Cand Adi era mic si doarmea cu noi, se trezea cand il puneam la el pt ca era patutul rece. Asa ca i-am pus 2 sticle cu apa calda in pat si cand il puneam pe el le luam. Si asa bine dormea, de nu imi venea sa cred...
Sfatul meu este sa nu "taraganati" chestia cu somnul, ca va fi tot mai greu, mai ales ca vine varsta cu opozitia la orice.
Va doresc u nsomn cat mai usor si mai lung !

Ana

_
Annablue si Adita(1.11.2002)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

fotografii cu noi

coafura preferata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Ma, Gandacel, ma, ce poveste frumoasa spui tu acolo... Parc-ar fi din carti... Hai nu te supra ca te iau la misto; o fac cu drag si normal ca te cred. si te invidiez.
E valabil si pentru Dordia.

Cit despre asa a fost invatat... io ce era sa fac daca de cind s-a nascut a adormit la sin inainte sa se culce pentru seara?!?

Eu am probleme cu somnul din timpul zilei. N-ar adormi singura nici moarta. E terminata de somn citeodata si poate sa stea si sa urle cu orele. DE citeva ori am apucat sa o pun in patut chiar la momentul potrivit si nu stiu cum s-a intimplat de s-a jucat un pic, a plins un pic apoi a adormit.
Altfel, o pun in carut si dau o tura in jurul casei si adoarme. Dar nu sta mult adormita!

Dar sint hotarita sa schimb situatia, ca ma innebuneste de cap altfel..

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Smaranda, 03.11.2005

Mergi la inceput