Miere in ceai la o luna si 3 saptamani?

Miere in ceai la o luna si 3 saptamani? | Autor: anca_teohari

Link direct la acest mesaj

Fetita mea are o luna si trei saptamani si este constipata, iar doctorul mi-a spus sa ii dau ceai de musetel cu o lingurita de miere. Din auzite am inteles ca nu prea este buna mierea la varsta ei, ca poate sa faca diabet. Voi ce ma sfatuiti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Pediatrul meu mi-a spus sa nu-i dau miere pana la varsta de un an. Acelas lucru il stiam si eu dinainte. Eu zic sa mai intrebi si un alt medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_b spune:

Eu stiu ca mierea este interzisa pana la 1 an deoarece poate produce botulism. Poate doar sa incerci mierea din comert. Eu le dadeam copiilor mei cand erau constipati ceai de musetel simplu. Si in general, ceai Baby Calm.

Dia & 1+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Anca,si eu spun ca si celelalte mamici:eu stiu ca nu se da miere copilasilor pana la varsta de cel putin un an...Nu este indicat.

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nu, categoric nu pana la 1 an.
Incearca un pic de ceai de musetel (vreo 5 ml), poate isi face efectul, dimineata inainte de prima masa de laptic (la noi era la ora 5).
crestere mare !


Daria & Giulia (2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hermelina spune:

Mierea produce botulism. In nici un caza sa nu i dai miere pana la 1 an


"Daruieste dragoste si vei fi binecuvantat cu dragoste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Cu mierea care produce botulism, am citit in toate cartile si pliantele recente despre cresterea copiilor. cand insa am intrebat doctori avizati despre acest lucru, i-a bufnit rasul si au zis ca ar produce botulism si la adulti, daca ar fi asa.
Deci: io cunosc foarte multe persoane care au primit miere in alimente din frageda pruncie, inclusiv io.
DAR: eu una nu i-am dat fettei mele, din 2 considerente: 1. este foarte dulce si io merg pe varianta fara zahar pana la un an, deci mierea e criminala; 2. ma gandesc ca un sambure de adevar este undeva in treab asta cu botulismul...
La constipatie la noi se rzolva ff usor, cu ceai de musetel, neindulcit. Trecea intr-o zi.

Sanatate muuuulta!

Poze cu mami si Sarah
www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">Filmuletze poznase
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Fiindca este hranita doar cu formula se constipa iar pediatrul mi-a spus sa-i dai ceai de musetel slab facut dar fara zahar sau miere de albine. La bebelusi nu se da cel putin pana la un anisor.
Daca vreri poti sa-i dai cate un pic de baby drink, este si laxativ.

Andreia, ingerasul nostru mic (23.05.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Mierea este interzisa copiilor sub un an. Sa ii spui pediatrului ca poti sa il dai in judecata pentru ca ti-a recomandat sa ii dai miere bebelusului. Incredibil!!!!!!!!!!!!!!!!!!!





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

In nici un caz!!! Eu nu i-as da! Sigur se rezolva cu ceai de musetel simplu. Le poti incerca pe cele granulate de la Milupa, Humana sau Hipp, care sunt si dulci.

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Pe mine nu am mai mira nimic in ziua de azi. Doctorii prescriu medicamente interzise in sarcina, calmante pentru copii si dau sfaturi complet eronate.


Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput