Miere in ceai la o luna si 3 saptamani?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

spun si eu nu da miere la un copilas atat de mic. in niciun caz.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

quote:
Originally posted by Noki_Lara

Cu mierea care produce botulism, am citit in toate cartile si pliantele recente despre cresterea copiilor. cand insa am intrebat doctori avizati despre acest lucru, i-a bufnit rasul si au zis ca ar produce botulism si la adulti, daca ar fi asa.



Persoanele care au pufnit in ris, pot pufni pina se invinetzesc. Iar apoi nu ar mai trebui sa practice medicina. Mierea POATE contine spori care produc botulism. Diferenta intre adulti si sugari este ca un adult suprevietuieste iar un sugar moare. Sugarul are sistemul digestiv imatur iar sporii germineaza in stomacel producind aceasta toxina.
Daca tu ai supravietuit asta nu inseamna ca nu exista riscul.

Fiecare joaca loteria procentajelor dupa bunul plac, insa ca mama, in special cind exista alternative, nu pot adauga chiar si un infim procentaj de risc bebelushului meu. Nu pot face constienta decizia de a contribuii la factorii de risc.

Nu se recomanda a se da miere la copii sub un an.

Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Continui sa ma mir de ce sfaturi dau acesti "doctori". Normal ca nu.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

In mierea cea dulce si buna, poate trai o bacterie foarte periculoasa, denumita Clostridium botulinum, care la sugarii mici, ce nu au flora intestinala atat de dezvoltata pentru a putea impiedica cresterea si inmultirea bacteriilor, poate produce boala numita botulism, ale carei consecinte pot fi paralizia intregii musculaturi, inclusiv a muschilor respiratori, fapt care pune serios in pericol viata sugarilor. De aceea este recomandat consumul mierii, abia dupa virsta de un an...

Sunt cazuri de botulism si la adulti, si inca destule...

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Eu am rezolvat problema cu supozitoare cu glicerina.
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaMIZZI spune:

Mi-e rusine sa spun ca sunt asistent medical cand aud atatea minunatii pe care inca le mai fac anumiti "stimati" doctori.Eu in perioada sarcinii am citit tot ce am gasit despre ce inseamna sarcina si nou nascut, poate ar fi cazul ca si ei sa se mai actualizeze, lumea medicala nu sta pe loc, vremurile se schimba.
Eu ca mamica spun NU miere pana la varsta de 1 an.
Keane este alimentat artificial de la 4 zile, acum la 4 luni trecute inca mai avem cateodata aceeasi probleme- constipatia. La sfatul medicului i-am diluat biberonul, cativa mililitri de apa in plus fata de cat era doza. La noi a functionat, dar in acelasi timp bebele consuma apa plata si ceai de musetel.
E o problema des intalnita la nn si sugari, in special la cei alimentati artificial, in timp problema se va remedia, mai ales cu inceperea diversificarii si cand copilul va mai creste si va invata cum sa se screme, pana atunci o solutie poate fi si supozitorul cu glicerina, dar in doza stabilita de medic( daca e posibil altul decat cel ce ti-a recomandat mierea)
Sanatate si multa rabdare.

Alina- mama de bebe Keane-Peter

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Recunosc ca si eu i-am dat miere de cateva ori. Mananca numai lapte de la mine si nu aveam ce sa-i diluez. Am auzit ca stimularea cu temometrul si supozitoarele creaza o dependenta si ar trebui evitate. Acum la aproape 4 luni ii dau cateva lingurite de suc de fructe si e in regula. Si mai stiam ca atat timp cat mananca numai lapte de mama nu se poate vorbi despre constipatie. Doar asimileaza tot ce mananca. Se rezolva cu diversificarea cum au mai spus fetele.

[URL=http://www.GlitterMaker.com/][/URL]

ALINA mamica fericita de ELIZA bebelusha perfecta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danatl spune:

baietelul meu are 4 luni si as dori sa stiu cand ii pot da si altceva decat lapte si in ce moment al zilei .
medicul mi-a zis sa nu ii dau nimic pana la 6 luni in afara de suc de portocale sau de mere .
voi cum ati procedat ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

quote:
Originally posted by danatl

baietelul meu are 4 luni si as dori sa stiu cand ii pot da si altceva decat lapte si in ce moment al zilei .
medicul mi-a zis sa nu ii dau nimic pana la 6 luni in afara de suc de portocale sau de mere .
voi cum ati procedat ?



pana la 6 luni zic eu lapte matern sau pana la 4 luni formula... eu am inceput cu diversificarea la 8 luni ca aveam lapte mult, bebeu lua foarte bine in greutate.. sucuri de morcov, mar (am evitat citricile la sfatul meidcului - pot provoca alergi mai tarziu "culmea al meu pitic oricum e alergic la ananas si l=am introdus doar la 2 ani in alimentatia lui"), pireu de mar, banane pisate, morcovi pisati, cartofiori cu morcov si cu supita de pui... tot felu de vegetale.. prim amasa am introdus-o la masa de amiaza, dupa o luna am introdus alta la masa de dimineata, dupa inca 2 luni am introdus la masa de la ora 6 PM la 1 an avea masa de dimineata, la 12, la 4 la 8 PM si intre fiecare avea cate un biberon de lapte.

Legat de miere, nici eu nu recomand mierea la sugari, cel repede la un an sa fie introdusa....



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow.
- Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de llory


FETELOR EU AM UN BAIETEL DE DOAR 11LUNI, II INDULCESC CEAIU CU MIERE >POLIFLORA< AM INTREBAT PEDIATRA STIIND CA NU E VOIE DOAR DE LA 1ANISOR DAR E A ZIS CA E OK, NUMI0A FACUT DIIAREE, BEA EAIU NORMAL NOAPTEA BEA DOAR CEAI. CE ESTE BOTULISMU? SE FACE DIN CAUZA MIEREI? CU CE ASI PUTEA INLOCUI MIEREA ZAHAR NU MAI VREAU SA-I DAU, IAR CEAIU NU IL BEA NE INDULCIT. CE ZICETI????

Mergi la inceput