Inseminare (2)

Inseminare (2) | Autor: dida77

Link direct la acest mesaj

Medici care fac IA

BUCURESTI

Dr. Niculescu – Giulesti+cabinet parivat
Prof. dr. Bogdan Marinescu – Giulesti+cabinet parivat
Dr. Diana Cocei – Giulesti+cabinet parivat
Dr. Cezara Bucur - Giulesti + CMU
Dr. Anca Moisa – Giulesti+cabinet parivat
Dr. Matei+Mihalache – policlinica CFR2
Dr. Miciner – Sabyc + CFR2
Dr. Denisa Protopopescu - MEDSANA+CAB. PARTICULAR
Dr. Virgiliu Ancar – MEDSANA
Dr. Anca Gherasie - Med New Life + spitalul CFR2
-----------------------------------------------------------------------
CRAIOVA

Dr. tanar dar priceput – asteptam detalii de la oltence

Precizari utile:

  • Ancar Virgiliu (sau Ancar tatal, cum i se mai spune) face IAS numai la Medsana, ca la Pantelimon nu-s conditii, eventual doar monitorizarile se pot face acolo;

  • pretul la Medsana este 350 euro fara ecografii si consultatii, deci trebuie sa fii pregatita bine 'sufleteste' daca vrei la Medsana;

  • dr.Niculescu imparte acelasi cabinet cu dr.Cocei, face IAS numai cu dr.Cocei, desi am inteles ca dr.Cocei face si singura (fetele poate ne lamuresc in aceasta privinta);

  • dr.Marinescu face IAS la cabinetul personal NUMAI miercurea (numai atunci vine dr.Cocei acolo) si ultima data pretul era 150 euro;

  • dr.Mihalache face IAS cu dr.Matei (in calitate de biolog) numai la CFR2 (in policlinica, se pare) sint pareri pro ºi contra în ceea ce il priveste pe dr. Mihalache;

  • dr.Miciner face IAS la Sabyc tot cu dr.Matei si orarul este limitat mult la Sabyc pt ca dr.Miciner isi imparte timpul in mai multe locuri (CFR2, Sabyc, cabinetul particular personal situat undeva prin Pantelimon, spitalul Filantropia(???)), ce mai, e omniprezenta peste tot... Pretul la Sabyc este 160 euro fara consultatii si ecografii.


Preturi

LAURA: Eu am facut inseminare in martie la SABYC cu dr Miciner Silvia si biolog Matei din pacate fara succes . Monitorizarea am facut-o cu dr. Tutunaru , din cate am inteles la inseminare, adica procedura in sine, este f. important biologul si nu ginecologul .
Eu cand am inceput stimularea nici nu ma gandeam ca ajung la inseminare , dar fiindca am dat rezultate bune, doctorul meu a hotarat ca este mai bine pt mine sa fac inseminare si de aceea m-a trimis la doamna biolog Matei .
Inseminarea m-a costat in jur de 600 ron , iar injectiile tot 600 lei, in total cred ca am cheltuit vreo 2000 ron cu tot cu monitorizari , drumuri ,etc.

AUREL: inseminari la dr Protopopescu, costul este destul de mare 18 000 000 procedura fara tratamentul de stimulare, ecografii, injectii. Stimularea este facuta cu menogon,urmind pregnylul la urma.Daca vreti sa mergeti la dinsa trebuie sa stiti ca nu iti face stimulare in fiecare luna si pierzi o gramada de timp. Eu am ajuns la dinsa in oct si am facut prima IA in luna feb,a doua in mai;
plateam 18 000 000 doar pt IA, echo era separat intre 1 000 000-2 000 000 (cind imi dadea si poze, pt ce nu stiu), injectiile erau 100 000 lei si nu le puteam face in alta parte iar menogonul costa intre 3 500 000-4 000 000 lei.

ALEXIA: Eu am mers la Dna Cezara Bucur si va pot spune preturile din feb 2006. La Centrul Medical Unirea o ISA costa 5 mil cu tot cu monitorizari, trebuie sa o suni pe asistenta (Ani) in ziua 1, mie mi-a dat stimulare cu Ovamit si te cheama la monitorizari din ziua 10. Este intr-adevar foarte curat acolo. Intr-adevar si mie mi-a dat sa fac analizele hormonale + toate celelalte dar asta inainte de a-mi recomanda ISA. Preturile la analize sunt un picut mai mari decat la Medicover dar mai mici decat la Medsana clar.

dj_mama:
  • la MED NEW LIFE costul este de 4 milioane dar e mai ieftina monitorizarea; prima infatisare consultatie+ECO=600.000, ECO monitorizare zile 10-13, etc cate 300.000

  • la dr. MOISA: 1 MIL= consultatie+eco; 500.000=eco de cate ori te cheama; 3mil=inseminare+eco din ziua inseminarii

Reusite IA/IAD

Dr. Moisa: Amparo - gemeni , Ana Maria , Alexia27(IA dubla), mamiFlori, Marina, RoAna Tabitha (IAD)
Buna fetelor!
Sunt noua pe acest forum si as vrea sa va spun ca niciodata nu trebuie sa va pierdeti speranta si sa incercati tot ce este omeneste posibil pana obtineti ceea ce va doriti. Trebuie doar sa aveti incredere in Dumnezeu.
Eu am facut IA la spitalul Giulesti (dr. Diana Cocei) la sfarsitul lunii aprilie si acum sunt mandra posesoare a unei burtici de 15 saptamani. A reusit din prima...., bineinteles dupa o stimulare cu Puregon + Pregnyl. Nici nu ma gandeam ca voi ajunge la IA dar dr care s-a ocupat de mine a considerat ca asa imi vor creste sansele si a avut dreptate....
Acum sunt foarte bucuroasa pentru ca sarcina decurge bine si sper sa o tinem tot asa pana la termen.
Pupici la toata lumea si va doresc din suflet sa aveti parte de pentru ca sentimentul este unic.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Test pozitiv, TB 37,1, azi sunt ziua 31. Mi-e frica inca sa ma gandesc ca ar putea fi adevarat. Va pup si va tin pumnii tuturor! A fost a patra luna de IAD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loina_ln spune:

tabitha,
sa dea DD sa fie totul in regula. ma bucur ffffff mult pt tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loina_ln spune:

as vrea sa te intreb ceva,tabitha, daca nici acum nu e cu ochisori la mine, tinand cont ca sunt in luna a 3a de stimulare, ieri toata ziua am avut dureri de burtica cam mari, nu am avut pana acum. parca erau niste cutite infipte la mine in burtica . nu stiu de ce . oricum ieri a fost o zi .....vroiam sa te intreb dupa cat timp pot sa fac IA? trebuie sa astept sau merge de luna viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Tabitha felicitari, esti. Te pup si te felicit din toata inima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

loina_ln: sa inteleg ca pana acum ai facut doar stimulare si contact sexual dirijat? IA poti face oricand, si in lunile cand faci stimulare, si in lunile in care esti pe ciclu natiral (si ai desigur foliculi mari). Important este sa nu faci mai mult de 3 luni la rand stimulare, ca nu face bine la organism. Eu am facut simulare in primele 2 luni, dar mi-am dat seama ca nu avea sens sa fac, caci eu ovulam f. bine si natural, asa ca am renuntat la stimulare. Poate ca as fi continuat cu stimularea daca mi-ar fi aparut 2 sau 3 foliculi, dar dat fiind ca aveam 1 singur folicul, la fel ca si in lunile cu ciclu natural, am zis ca-i mai bine fara. Mai ales ca de la stimulare acel singur folicul dominant crestea f. mult si riscam sa se transforme in chist. Te pup dulce si daca mai ai intrebari, descarca-le aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

dida77: ma bucur enorm pt. tine si iti urez sa-ti mearga sarcina bine pana la capat.

alexia28: multumesc mult, sper sa fie ok totul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Intrebare: ce numar are capitolul asta? 2, cumva? sa-i pun in codita.


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Ale: eu zic sa ii pui numarul 2, am vazut ca mai sunt niste capitole cu inseminare, dar numai unul a fost completat pana la ultima pagina, asa ca asta ar fi al doilea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Tabitha: felicitari!!! Ma bucur din tot sufletul pt.tine.

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Tabitha, felicitari ! Sa-ti dea Dumnezeu o sarcina fara probleme si un BB sanatos ! Ma bucur nespus pentru tine... esti o dovada ca cine isi doreste cu adevarat trece peste orice piedici... Ai toata admiratia mea si

Mergi la inceput