Grecia - Creta

Grecia - Creta | Autor: intruder

Link direct la acest mesaj

Am dori sa mergem in concediu in Creta, regiunea Chania. A fost cineva? Impresii, pareri? La ce hoteluri ati stat? Sunt magazine (supermarket) in zona? Merita banii (cca 700 eur/pers)?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyonise spune:

Am fost luan trecuta in Creta insa in Hersonissos. Am facut excursii cu masina in mai toata insula, inclusiv in Chania. Noi am platit 500 E per persoana la 5*. Daca ai intrebari iti raspund cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns intruder spune:

da, am :). spune-mi te rog la ce hotel ati stat, ce conditii ati gasit acolo, ati fost cu avion/mashina, ce agentie, ce conditii sunt acolo pe insula (sunt magazine de unde se pioate cp cate ceva?)

ce trebuie vizitat pe insula? mashina de unde ati luat-o? inchiriata? si daca da, cu cat? spune-mi te rog cat mai multe...

mersi mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna!
Si noi am fost acum 3 ani in Creta- in luna de miere.
Am stat in Hersonnissos- Aldemar Knossos Royal Village- hotel de 5*
http://www.aldemarhotels.com/page/default.asp?la=1&id=14

Am avut transport cu avionul, cursa charter, pana in Heraklion (sau Iraklion). De la aeroport am laut taxiul. Nu mai stiu preturile, asa ca nu o sa-ti dau.
Hotelul este de fapt un complex cu multe vile, vilute, un adevarat paradis, plin de palmieri, verdeata si flori (in special muscate).

Am luat demipensiune cu gandul ca ne vom plimba foarte mult pe insula. Mancarea a fost foarte buna, bufet suedez, la discretie (aveau niste prajituri bestiale, nu am mai mancat nicaieri asa bune).
Camerele mari, baie la fel- numai cu marmura. Curatenia se facea zilnic, relatia cu cei de la hotel a fost f. buna.
Noi doream sa ne si odihnim, eram si in luna de miere...asa ca nu am mai cutreierat insula cat as fi vrut acum...
Am fost
- o zi si am vizitat Heraklionul,
- o zi la un Aquasplash destul de mare, si ne-am dat pe tot felul de tobogane,etc-super misto.
- o zi croaziera in Santorini- trebuie neaparat vazut.Biletele pt. Santorini le-am luat de la hotel.
Neaparat sa vizitezi Palatul din Knossos (pe care noi l-am ratat din pacate...).
Eu va recomand sa inchiriati o masinuta sau un ATV (pline soselele de ele).

Partea proasta este ca plaja noastra a fost cu pietris, in Creta sunt doar anumite localitati/statiuni cu plaja de nisip. Apa superba, de smarald (nu ratati privelistea din avion; aeroportul din Heraklion este chiar pe malul marii, o senzatie deosebita la aterizare).

Poti sa faci diverse sporturi acvatice; noi am facut si paraseiling-parasuta trasa de barca); daca nu faceti faceti scubadiving, cumparati-va macar un tub si ochelari sa intrati putin sub apa-este o priveliste superba- sa vezi o multime de pestisori in apa limpede-limpede...

Santorini este super de vizitat, se merge cu un vas pana acolo.
Daca imi mai amintesc ceva iti mai scriu...




Camelia si Sebastian (26 mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

P.S. mancarea si bauturile sunt destul de scumpe, mai ales la restaurant.
Inchirierile auto se pot face direct de la hotel sau de la numeroasele centre de inchiriere din statiune (erau una langa alta )

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns intruder spune:

mersi mult anacami
excursia la santorini - iti aduci aminte cat a fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

am plecat dimineata, ne-am imbarcat pe un vapor (pe vapor ne-au oferit si program artistic,etc), am vizitat Santorini, seara am plecat inapoi cu acelasi vapor

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns intruder spune:

si dpdv financiar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyonise spune:

Scuze pentru intarzierea cu care raspund.

Am stat la Serita Beach, aproape de Statiunea Hersonissos, 5*, pachet all inclusive, prin agentia Perfect Tour.
Acum iata cateva informatii utile, indiferent de regiunea si hotelul la care te vei caza.
Creta are foarte multe obiective turistice, ruinele civilizatiei minoice, fortificatiile din perioada in care s/a aflat sub dominatia venetienilor si cateva vestigii otomane. In plus fiecare oras mare are cate un muzeu interesant. La acestea se adauga manastirile, sunt foarte multe, pesterile, plajele deosebit de frumoase si insulele din apropierea Cretei care merita vizitate. Noi am stat doua saptamani, am vizitat tot ce s/a putut in timpul acesta si tot au mai ramas destule lucruri interesante de vazut.
Daca esti genul care isi doreste sa se plimbe cat mai mult atunci iti sugerez sa inchiriezi o masina si sa iti organizezi pe cont propriu excursiile. Oricum, pentru acele excursii pe care nu le poti face decat in grup organizat, cum este cazul Cheilor Samariei sau Santorini, apeleaza cu incredere la ofertele agentiilor locale, cele ale agentiei romanesti sunt mult mai scumpe. Masina ne/a costat 90E pentru 3 zile, un hyundai athos. Nu face greseala sa iei o masina mare, unele orasele au niste stradute incredibil de inguste. Benzina e cam 1,50E. Limita de viteza pe drumul national este de 90/h, dar pana si cretanii o mai incalca.
Merita sa mananci la tavernele de pe traseu, cele din orasele mari sunt mai scumpe, o portie de peste spada a variat intre 6 si 10E in functie de locatie, o portie de calamar este cam 5-6E, un suc natural cam 2E.
Plajele sunt free, iar 2 sezlonguri si o umbrela variaza intre 4 si 8E. Daca mergi in Chania atunci merita sa ajungi la plajele Falasarna, Granvousa si Elafonisi, sunt ideale pt.snorkeling.
Exista si un Aquapark in Malia.
Magazine gasesti in toate orasele mai mari, in general preturi destul de mari. Marfurile specifice sunt uleiul de masline in sticlute de toate formele, cosmetice cu ulei de masline, bureti, ceramica, scoici. Fireste, gasesti orice doresti. Bijuteriile sunt scumpeeeee!
Oricum e de preferat sa iei suveniruri de la magazinele din orase, cele de langa obiectivele turistice sunt mult mai scumpe. Prin orasele mai mici vei gasi obiecte de artizanat destul de asemanatoare cu ale noastre.
Distractia, discotecile, barurile sunt in orasele mai mari. Daca nu iti place zgomotul si agitatia alege un hotal situat in afara orasului, pe malul marii. Ai grija, ca sunt hoteluri "cu vedere la mare" care sunt situate in interiorul insulei, undeva sus pe dealuri. Vederea e superba dar pana la mare faci niste kilometri!
Revenind la excursii, iti recomand Santorini, nu vei regreta! Exista excursii de una sau 2 zile. Insula este un paradis! Si are si o poveste impresionanta, unii spun ca acolo ar fi fost Atlantida.
In Creta merita sa vezi pestera lui Zeus de pe muntele Dikti, ruinele din Knossos, aproape de Heraklion, fortificatiile venetiene din Chania si Rethymno. In general intrarile la muzee costa 4E/pers.
Cheile Samariei sunt iar interesante, dar iti trebuie rabdare, incaltaminte solida si sapca contra soarelui.
Exista o carte in librarii, ceva cu insulele greciei, are informatii detaliate cu privire la ce merita vizitat pe fiecare insula, te/ar ajuta sa stabilesti inca de la inceput ce vrei sa vezi si sa iti gandesti niste trasee. Sper ca informatiile acestea sa iti fie de folos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyonise spune:

Excursia la Santorini, o zi, 89E/pers. A fost singura excursie luata de la agentia romana. Nu am idee cat costa la agentiile locale, insa de retinut ca exista doua tipuri de vase care te transporta din Creta pana acolo: cele mai rapide ajung in 2 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns intruder spune:

Mersi mult Dyonise, mi-ai dat niste informatii foarte utile.
Hotelul cum a fost?

Mergi la inceput