Bebelusi insomniaci

Bebelusi insomniaci | Autor: OlgaTarziu

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor.
Mi-a venit ideea sa incep acest subiect deoarece avem mari probleme cu somnul. Am un baietel Tony de 13 luni care a dormit de exemplu azinoapte de la 10 pana la 12 cand s-a trezit si a inceput urletele. La 3 abia am reusit sa-l putem in pat, ca nu avea somn, frate. si a dormit cu noi in pat pana la 7, mai bine zis m-a torturat pana la 7 ca ma lovea cu picioarele, ma tragea de par, etc. Deci el a dormit 6 ore, eu 2. La somnul de amiazi va dormi maximum 2 ore.
De cand s-a nascut a dormit extrem de putin si cu toate ca speram sa se schimbe ceva cum creste inca nu s-a schimbat. Mentionez ca e un copil super vesel, activ, atomic de-a dreptul, care se misca mereu, se joaca mereu.
Oricum azi scriam fetelor din grupa noastra ca citez" nu cred sa mai existe un bebelus pe forumul asta care sa doarma asa putin". De aia am creeat acest subist in speranta ca mai sunt si ca ma puteti ajuta cumva.


Olga

Si maine e o zi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Din pacate pt mine, te dezamagesc :) Al meu nu a dormit nici el bine niciodata, insa de vreo 2-3 luni a inceput sa stea treaz noaptea, si am avut si nopti cu 7 ore dormite (el, io 3-4). Maximul dormit in ultima vreme noaptea e 9,5 ore - rarisim. El are un an jumate.

Coraly si Sergiu

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Nici Cris nu doarme cu placere :)
Cica copiii astia sunt f. destepti ... na, ma consolez si eu aici! ;) Cand vor creste, or sa doarma mai bine ... poate nu mai mult, dar mai bine. La noi deja se simte o schimbare! Deci, rabdare!

Irinusha & Cris (03.05.04)

site-ul lui Cristian
www.cristian.in-guide.de" target="_blank">albumul lui Crisulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Intram in club: bb se culca la 11.00 pm si se trezeste la 6, maxim 7 am. Bea lapte si uneori, doar uneori (de ex. cand ploua afara) mai doarme vreo ora. Dupa-amiaza mai doarme cam o ora, maxim o ora jumatate.

Mie mi se pare putin, in parc le aud pe mamici cu copii de aceeasi varsta cu al meu ca abia reusesc sa-i trezeasca pe la 10! Parca nu-i copilul meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

Draga mea Olguta,

Te inteleg foarte bine. Fetita mea cea mare, daca putea sa NU doarma deloc era cel mai bine. De cand s-a nascut am avut probleme cu ea cu somnul. Cand avea 2 ani se culca la 2 noaptea cel mai devreme si se scula cel tarziu pe la 9 dimineata, iar in timpul zilei doarmea CEL MULT o ora. Pediatra imi spunea ca trebuie culcata la 9 seara. Am reusit cateva zile sa o culc la 9 seara, dar stii cand se scula? - LA 4 DE DIMINEATA.De abia cand a intrat la gradinita s-a culcat pe la 11.30 sau 12 noaptea si se scula la 7 de dimineata. Din septembrie, anul trecut, adica de la 5 ani si 10 luni, a intrat la scoala (8.30-17) si seara vine franta. La ora 9.30 se urca in pat si in 2 minute doarme bustean.(De cand a inceput vacanta tot la 11 noaptea ne culcam) Deci, stai linistita, ca va veni vremea cand vei fi si tu fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Tu fetelor noi avem toata gama de tampenii. Adca sau nu-l pot culca pana la ore mici, sau ma trezeste de 10 ori pe noapte, sau adoarme si el ca omu la 9 dar la 4.30 cine-i sus? Oricum recordul nostru de somn pe 24 ore a fost 11 ore, si asta s-a intamplat o data intr-o mie de ani.
Am incercat sa-l culc devreme, tarziu, in brate, singur, sa-i dau medicament de dinti ca de s-ar putea sa fie dintii, sa-l las sa planga. Nimic nu a functionat. De obosit sa-l obosesc, ce sa-l mai obosesc ca Tony nu sta o secunda ziua, e in continua alergatura.
Mai si aud de fete cu copii care le dorm de la 8 la 8. Pur si simplu crap de frustrare iar nesomnul de un an incoace isi spune deja cuvantul. Pai cand prind sa dorm si eu 5 ore cu treziri binenteles sunt doamna.
Oricum vad ca nu-s singura si cred ca noi cele cu copii activi si fara somn avem o multime in comun; de multe ori m-am simtit neinteleasa sau privita cu priviri de genul " iar se plange" sau auzeam de mame care se plang ca le-a dormit copilul doar de la 9 la 7 si-mi venea sa-mi iau campii si ma gandeam ca habar nu au ce inseamana nesomnul.
Cica metoda perfecta de tortura e privarea de somn. Bine la noi e indulcita ca o facem pentru puii nostri dragi si mici. Doar ca uneori asa as vrea sa ma ascund, sa ma intind undeva si sa dorm o saptamana. Mentionez ca nu am nici un ajutor, sunt absolut singura si nu am cu cine sa-l las nici ziua cate o ora.

Olga

Si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Olga, nici nu stii cat de bine te inteleg. Al meu are 1,6 ani. De cand am nascut n-am avut o noapte dormita. Sa zic ca au fost vreo 20 cu 4-5 ore legate de somn, in rest, horror. Dupa cum zici, privarea de somn e crima si pedeapsa.. nu stiu cat mai rezist.
Totusi, eu nu ma consolez cu gandul ca asa e el. La noi trezirile au un motiv, burtica, fiindca are probleme cu digestia. Totusi, in ultima vreme e foarte rau, ca i-am modificat regimul alimentar.
Eu va sfatuiesc asa:
- prima data, eliminati toate posibilele cauze de trezire fiziologice - dinti, burta, lipsa vitamine/minerale (sa stiti ca lipsa de ca si mg da perturbari mari de somn, si insomnie - am studiat problema)
- daca ati eliminat aceste cazuze posibile, ramane prostul obicei de somn, sau spus pe romaneste, copilul nu stie sa adoarma sau sa stea adormit. Datorita lipsei perpetue de somn, ajunge in starea de 'sleep deprivation' care il face sa doarma si mai putin. E un cerc vicios. Eu am intrat de catvea ori in el de cand am nascut si greu am iesit. Acuma inca ma zbat sa ies din ultimul.
Trebuie prin orice mijloc sa ajuti copilul sa doarma cat mai mult.
Si esential: sa stabilesti o politica sanatoasa de somn. Sa adoarma singur, daca se scoala noaptea, nu se aprinde lumina, nu se vorbeste, incerci sa-l culci prin orice mijloc. Cheia este perseverenta.
A, si legat de culcatul mai repede: trebuie sa ai mare rabdare. Nu e suficient sa culci cateva zile copilul cu 2 -3 ore mai repede si sa astepti sa doarma mai mult din start. E un proces foarte lent. Trebuie sa micsorezi treptat ora de culcare, cu cate 10-15 min la 2-3 zile. Si sa perseverezi. Chiar daca se scoala la fel de repede, continui sa il culci la fel. Deci nu brusc! Treptat. Cu timpul, va dormi mai mult. Dar trebuie sa fii consecventa.

Coraly si Sergiu

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Mama draga, la un moment dat ajunsesem sa nu mai pot sa dorm chiar daca dormea toata casa.. M-am gindit foarte serios sa-i las singurei in weekend si sa ma duc la un motel si sa ma indop cu somnifere si sa dorm 48 de ore.. sa ma tine vreun an macar...
Imi pare rau ca solutii n-am. Ai grija de voi si pupici.

Sanatate la bebei si mamici.
Poze de cind eram mici si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by parpalak

Mama draga, la un moment dat ajunsesem sa nu mai pot sa dorm chiar daca dormea toata casa.. M-am gindit foarte serios sa-i las singurei in weekend si sa ma duc la un motel si sa ma indop cu somnifere si sa dorm 48 de ore.. sa ma tine vreun an macar...
Imi pare rau ca solutii n-am. Ai grija de voi si pupici.

Sanatate la bebei si mamici.
Poze de cind eram mici si Poze si filme



M-ai terminat!

...da' nu-i rasu' meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

coraly problema e ca nu-i pot face program. daca de exemplu incerc sa-l culc la 8.30 merge sa zicem o saptamana dupa care iar ne intoarcem unde am plecat. Plus ca a-l culca la 8.30 inseamna a se trezi la 4.30.
Si apoi ce sa-i fac cand se trezeste si nu mai poate adormi. Ca azinopate saracul a plans 3 ore. L-am mai mangaiat, nu l-am lasat sa iasa din patutul lui, dar nu se oprea.
cat despre durerile fiziologice, la inceput am zis ca-s colici, apoi ca-s dinti si de atunci tot dinti au fost. A avut o perioada de doua saptamani pe la 6 luni foarte buna. Chiar m-am bucurat la vremea respectiva. Buna in sensul ca dormea la fel de putin dar avea doar o trezire si asa ma mai odihneam si eu. Cu restul nu-mi dau seama. E un copil energic, arata foarte bine cu toate ca mananca si doarme asa prost. Ma gandesc ca daca ar fi bolnav as observa si eu ceva semne.
Habar nu am ce as putea face. Acum mergem sa vedem un pediatru dar parca vad ce rapid ma expediaza. Degeaba imi fac lista cu intrebari ca toti sunt super grabiti si noi tot cu problema nerezolvata ramanem.
Ma gandesc ca poate fi si o chestie mostenita. Eu dormeam foarte putin ca si copil si niciodata dupamasa. Eram teroare la gradinita, la scoala au inceput cosmarele iar acum adult fiind cum spui insomnia.
Asa ca Parpalak draga hai sa mergem dar mergem degeaba. Ca sunt sigura ca nu voi putea dormi.


Olga

Si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Olga, pai daca plange, nu-i normal. Ceva il supara pe copil. Ori il doare ceva, ori viseaza. Nu plange degeaba!
Trebuie sa te gandesti si la varianta asta. Nu ai incercat sa ii faci un regim mai strict, sa vezi daca nu doarme mai bine? Sa stii ca exista intolerante alimentare de tot felul si alimente mai greu suportate care ii afecteaza odihna. Paote ar fi bine sa-i faci si analize sa vezi cum sta cu vitaminele/mineralele. Nu e normal sa stea treaz noaptea. Insomnia are intotdeauna o cauza. Nu apare pur si simplu.

Coraly si Sergiu

poze

Mergi la inceput