Bebelusi insomniaci

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

imi pare rau sa te dezamagesc...dar cunosc sentimentul. stefan are 3 ani si de mic a avut probleme cu somnul...doarmea putin si se trezea plangand...recunosc ca l-am si rasfatat ca il luam in brate si adormea asa plimbat...si acum trag ponoasele. adica se culca singur in pat cu tipete si certuri si in cursul noptii se trezeste si doarme cu unul din noi...
in iarna ne vom muta si sper sa "dau militaria jos din pod" sa doarma si el singur toata noaptea la el in camera...deocamdata visez la acel moment in care va dormi toata noaptea singurel.
pupici si rabdare...la un moment dat va veni si momentul acela...speranta moare ultima, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

cgabi si noi am stat cu copilul in camerapana el a avut 9 luni. Cand ne-am mutat la casa am zis ca si eu vai ce o sa-l antrenez...
Ghiciti ce a facut azi noapte? La ora 12 s-a trezit in tipete si urlete, nu voia ceai, nu voia lapte, i-am dat calmant pentru dinti, l-am mangaiat. Intr-un final a adormit dupa o ora de urlete. Lipsa de ceva poate sa aiba ca aici nu te trimit sa faci analize copilului decat cu foarte mare greu, naiba sa-i ia. Sper sa reusim sa le facem cat de repede. Acum nu putea sa aiba lipse de vitamine si minerale de la inceput, ca el de la inceput a fost asa. Plus ca l-am alaptat pana la 8 luni ceea ce cred l-a tinut departe de avitaminoze. Copilul asta nu a fost racit niciodata, nu a avut febra niciodata, doar mici probleme cu burtica, diaree uneori. Mi-e cam greu sa cred ca ar avea motive fiziologice. Coraly i-as impune un regim alimentar dar el nu prea mananca. E in plina greva a foamei, nu mai vrea cu linguritza iar bucatile sunt o problema, branza nu mananca, ou nu mananca, legume- doar rosii uneori, fructe da, carne ma omoara. Deci noi acum ne batem pe mai multe fronturi. Vreu si eu copil sa manance si sa doarma!

Olga

Si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

intru si eu in club..la 11 luni doarme foarte rar ziua si somnul de noapte tine de la 23.00 pana la 4.oo...vreau solutii...am incercat aproape toot...

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

cgaby, eu nu l-am adormit plimbat si nici in brate, si uite ca oleaca inainte de 3 ani am inceput si noi cu urletele si negocierile la culcare, asa ca nu de la aia e. Acu-l las sa doarma unde-i place si-l duc eu la el in camera mai tirziu. Poate-o reveni la cum facea cind era mai bb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Olga, daca zici ca a avut unele probleme cu burtica si diaree, inclin sa cred ca ceva il supara legat de alimente! Iti spun din experienta. Al meu are colon iritabil. Se scoala tipand noaptea. Uneori tipa in somn. L fel ca al tau, sta treaz pana la 2,5 ore si nu poate adormi, pt ca il deranjeaza ceva.
Sa stii ca uneori copiii refuza mancarea daca stiu ca au dureri de la ea. Plus de asta, tu zici ca el nu mananca, dar defapt mananca multe chestii care ar putea sa-l faca sa planga noaptea - fructele crude, branza, rosiile! Al meu e pe regim de la 8 luni. Regim de detectie adica.
La noi se vede clar, de 2 luni s-a inrautatit tare somnul de zi/noapte, ii introdusesem fructele dimineata. Vreo luna si ceva a mancat fructe crude. Plus cartof foarte des, care se stie ca baloneaza. Cum i-am scos fructele cateva zile si alte alimente grele, deja s-a vazut pe somnul de noapte!

Este foarte important sa incerci sa detemini cauza. De exemplu, ii dai seara o doza de nurofen si vezi daca doarme mai bine, asa te opti gandi ca ar fi dintii problema.
Sau, ii dai ceva sa-l ajute la burtica - bonisan, sab simplex, debridat, ceai de menta, din astea, si astepti sa vezi daca doarme mai bine. Trebuie sa incerci sa determini cauza trezirilor. Eu in locul tau as incerca un regim. N-ai nimic de pierdut oricum. Sau daca nu, te inarmezi cu rabdare inca cateva luni, un an sau mai mult, asteptand sa-si revina....
Coraly si Sergiu

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

ziceti ca nu se poate mai rau?atunci,inseamna ca nu ne cunoasteti pe noi!cris are 1 an si jumatate si de cand s a nascut,doarme f prost.a avut colici pana la 5 luni,pe urma o fimoza care nu l lasa sa urineze si se trezea urland de nu stiu cate ori pe noapte,acum s a rezolvat si asta,dar ii dau maselele.nu stiu mai,frate,or mai fi si alti copii care au avut colici,carora le dau maselele,dar eu n am auzit in parc mamici care sa se planga ca nu dorm copiii asa,ca al meu...toata noaptea se agita,in somn,bineinteles,urla din 10 in 10 minute,de abia reusesc sa atipesc si ma sperii ingrozitor,uneori se trezeste urland si nu mai tace nu stiu cat tp.mentionez ca e un copil destept,pe tp zilei cand e treaz,n are probleme,sa planga asa....,fara motiv.noaptea ma trezesc si sa i fac lapte,pt ca el,de cand e mic,a refuzat laptele si nu l bea decat in somn,iar acum suferim de pe urma trecutului...mentionez ca eu pe per sarcinii am stat numai in pat,am facut 1 injectie pe zi,pt ca am sindrom antifosfolipidic si de la 6 luni de sarcina n am mai putut dormi noaptea,oare sa l fi afectat si pe el?si voiam sa mai intreb cum se manifesta un colon iritabil?ca si cris,cand era mic,defeca de 10 ori pe zi si asa a tinut o pana l a trecut dr pe lapte delactozat,dar cand am inceput diversificarea,facea iar de nu stiu cate ori pe zi,in tp fiecarei mese,ca un reflex.dar de la 1 an i s au reglat scaunele,acum defeca 1data pe zi,sau,ma rog,depinde ce mananca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

monalac trebuie sa recunosc ca ai luat pe departe locul unu in top. Eu care credeam ca nu se poate mai rau....
Noi avem nopti cumplite, cu multe treziri. Am obsrvat ca tipa si maraie mult in somn. Oare intr-adevar poate fi burtica? E curios ca pana acum ma multumeam sa sper ca se schimba. Acum chiar am inceput sa fiu ingrijorata.
Cat despre destepti- or fi ei ca si frumosi sunt toti de-ti vine sa-i mananci. E super curios ca acelasi gen de copiii frumosi si isteti gasesti intre copiii superenergici.

Olga

Si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Salutare mamicute.
Speram sa mai intrati sa mai facem schimb de idei, sa ne plangem, de ce nu una la cealalta.
Nu stiu care o fi cauza dar Tony a dormit putin mai bine de doua nopti, adica de la 9 la 6 dimineata cu trei treziri cu tipete si plansete binenteles.
Desigur ca inca nu am apucat sa vedem un pediatru pentru ca aici se misca incredibil de incet...Dar am invatat sa nu-mi mai fac iluzii si ca starea asta de bine nu va tine mult. Incerc sa identific de ce acum a dormit ceva si alte dati nu, sa gasesc diferente semnificative de mancare, somn in timpul zilei, stat afara si pur si simplu nu gasesc. Am ajuns sa cred ca totusi copilul meu are un disconfort fizic si ca trebuie sa identific cauza.
coraly multumesc mult pentru suport. Conteaza mult sa ai oameni in jur care sa te inteleaga si sa incerce sa te ajute. Eu in continuare sunt foarte obosita dar presupun ca nu am cum sa ma simt altfel dupa doar doua zile de bine. Nesomnul imi afecteaza foarte mult viata, relationarea cu ceilalti, nivelul de stres dar si felul meu de a fi. Am devenit un om detul de trist si eu eram cu gura la urechi in continu.
Va pup si cred ca asta se pare ca va fi si ultimul mesaj la acest subiect... Poate. Vad ca mamicile chinuite cu adevarat nu prea au timp sa intre si sa scrie.

Olga

Si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

cris a avut o saptamana groaznica,cu nasuc infundat si cu durere de masele,care parca nu mai ies o data...hai ca bat campii,cum sa l doara ceva ce nu exista inca?in ultimele 2 nopti a dormit mai bine,dar inainte de asta,vreo 5 zile la rand,s a trezit de nu stiu cate ori pe noapte,urland infiorator si parca nu mai voia sa taca,a tb sa l duc pe balcon sa se mai potoleasca...tb sa i mai fac o urocultura,sper sa nu i fi recidivat inf urinara...parca totusi,de cateva zile mananca mai bine,a mancat chiar si mancare gatita,dar azi n a mai vrut,nu i a placut supa mea cu galuste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Olga si noi am avut probleme cu somnul
Eu m-am dus is la doctor cu el se scula noapte asi cite 3-4 ore fie se uita pe pereti foe se juca nu putea sa inchida ochi.

Am luat mai multe masuri la recomandarea doctorei

- numai lapte organic
- deloc somn ziua
= noaptea cind se trezea nu avea voie sa se dea jos din pat

Acuma nu stiu exact care a fost cauza dar acum nu mai avem nici o problema cu somnul

Dana si Joshua
http://community.webshots.com/user/dana_josh

Mergi la inceput