Ce sa mai cred, in cine si cand.Sa cred in vraji?

Ce sa mai cred, in cine si cand.Sa cred in vraji? | Autor: iv

Link direct la acest mesaj

Sunt la a doua casnicie.
Prima s-a rupt asa pur si simplu, a fost o sotie buna dar avea numai 19 ani.Nu avea mare experienta, totusi sa descurcat foarte bine.Au venit provocarile si nu a mai putut realiza ca este casatorita, a cazut prada provocarilor vietii de zi cu zi, a unei tinere care gusta din perioada varstei 18-25 ani, distractii, baieti mai multi, anturaje de fima, ...Cu ajutorul soacrei inevitabilul s-a produs.
A fost un divort la intelegere, avea dreptate trebuia sa-si mai traiasca viata.Acum nu mai stiu nimic de ea.
A urmat a doua casatorie.
S-a nascut acum 2 luni un copil foarte frumos.
Acum l-a luat si a plecat, normal la soacra.De ce?Din principiu.
Datorita unui comportament dubios a provocat de refuzul meu de ai dicta prin telefon la un examen de facultate.
De ce nu i-am dictat?In acea zi si la ora banalului examen a sosit dintr-un stat U.E. mama mea care nu fusese de 5 ani in Romania.
I-am reprosat faptul ca ar trebui sa considere, asa pentru respectul pe care mi-l datoreaza, ca mama mea ar putea fi mai importanta decat examenul ei, cati nu am facut facultati si cine nu a avut restante?
Ei si de aici a inceput totul, a inceput calvarul.
Cred ca va imaginati ce a urmat?!
Certuri nu au fost, insa comportamentul s-a schimbat.Indirect mama a fost data afara din propria casa, a plecat sa ne fie noua bine, si nu o data, de mai multe ori.
Intr-o zi trebuia sa se discute problema asta intrucat eu eram tata numai cand fuma sau avea examen, in rest ea si cu masa erau sefe.
Eu mai puteam rezista, insa mama mea fara sa stiu a incercat sa discute cu ea si asa totul s-a sfarsit.
A luat copilul si a plecat.
Eu am plecat la o specializare in S.U.A, crezand ca isi va reveni la sentimente mai bune, dar nimic.
Nu doreste sa-mi arate copilul si asta ma macina puternic.
Copilul ce sa stie el, este prea mic.
Ii trimit bani lunar, suficienti, de asta nu mi-a uitat sa-mi aminteasca.Inca nu am depus actiune de divort, cel putin eu, ea nu stiu.
Sunt dezamagit de viata, rau tare de tot.
Arde tot in mine, nu stii cum este decat atunci cand ti se intampla.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Complicata situatia ta,insa,daca vrei o parere(caci cred ca de aceea ai postat aici),da-mi voie sa fiu sincera,fara ocolisuri si alte alea.
Cred ca sotia ta este o mare rasfatzata,cred ca tu ai continuat ceea ce au inceput parintii cu muuuuulti ani in urma in ce priveste acest rasfat.
N-ai precizat care este virsta ei,insa din ceea ce povestesti nu i-as da mai mult decit primei.
Draga iv,pe mine viata m-a invatat un lucru:boala lunga,moarte sigura.
Daca de la asa o mica neintelegere s-a ajuns unde s-a ajuns,inseamna ca viata alaturi de ea ar putea deveni un calvar.Parerea mea:baga divortul cit mai repede,pt.a-ti putea vedea copilul,si traieste-ti viata mai departe!
Numai bine!


P.S.Unde le tot gasesti? Numai din cele care se marita cu mamica de mana?

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

In primul rand bine ai venit pe forum in al doilea rand ......nu esti intr-o situatie prea buna , daca o ascultam pe sotia ta , si ei ii vom da dreptate , nu cred ca e cazul sa divortati mai ales ca nici unul dintre voi nu vrea cu adevarat , toti trecem prin perioade mai bune , sau putin mai bune , dar de aceea nu ii dau un picior in fund relatiei .
Mai lasa timpul sa treaca , si nu divorta mai ales ca ai mai facut-o odata , gandeste -te ai un copilas , care are nevoie de tine in primul rand , fa tu primul pas de impacare , lasa-ti orgoliul la o parte si vei vedea ca iti va fii mai bine .

Iti doresc tot binele din lume gandeste-te de 10 ori inainte de a face ceva

evi , Eric 14.06.2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Sa crezi in tine,sa crezi ca va veni o zi cand totul va fi mult mai frumos decat acum.Nu incepe sa crezi in vraji si alte prostii ca-ti spun sigur ca nu exista.Cand totul merge prost e mai usor sa spunem "am vraji facute" decat sa recunoastem unde am gresit.Poate ai gresit chiar cand te-ai casatorit cu ea (zic si eu).
Si eu am crezut mult timp ca am ceva facut pana am stat de vorba cu mine si mi-am dat seama ce vreau si cum vreau sa fie.Eram intr-o situatie asemanatoare cu a ta dar care dura deja de 5 ani.Atunci s-a schimbat totul si viata mea a inceput un nou drum.E adevarat ca un timp citeam seara de seara psaltirea si psalmul 50 si asta m-a ajutat sa gasesc incredere si sa lupt.
Despre divort nu stiu ce sa-ti spun.Se pare ca nu exista cale de intoarcere,mai ales ca sotia ta e destul de rasfatata si (iarta-mi expresia) te-a cam luat de fraier.Tu sa faci asa cum iti dicteaza sufletul.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

pai... din puctul meu de vedere, mai radical, ce-i drept ai doo variante :
1. o iei frumusel de mana si i spui "madam, hai aci cu mine, itigasesc ceva de munca, de nu, nici o pb, stai acas' , cresti cupilu, da' n state, nu in ro" si ai sansa sa o ai numai pe ea, nu pachet familial , cu soacra bonus... (sa nu m-apuc sa explic ce nseamna pt ea ca o are pe maica sa si de partea-i , si aproape-i... practic o lipseste complet de individualitate)
2. ignori istoriile astea puerile si comportamentele de copil razgaiat (ceea ce e cam greu pentru c-aveti deja un micutz impreuna) si o lasi sa-si faca damblalele, asumandu-ti clar faptul ca se poate intampla orice (si din partea ei, si din partea ta, desigur, ca doar n-oi fi si tu sfant).

Cam asa rezum eu posibilitatile. Sigur, ne-am putea intinde pagini intregi la povesti despre ce spune, de ce, cum, ce face, cand.. Vraji? Aiurea! habar n-are ce vrea! Si maica-sa n-o ajuta mai mult! ca doar nu i-o conveni ma-sii sa aiba pe fie-sa aproape si motz copilu ! si tu sa trimiti bani regulat, pustoaica ei sa-si vaza in continuare de viata.. heheeeee!!! Io am alte intrebari, in schimb - sarcina, a fost programata? si daca da, si daca nu - cum a trait-o? mama ei a aparut in decor numai dupa si pentru copil? De atunci a inceput schimbarea comportamentului sotiei tale? Pentru ca, oricare-ar fi decizia p care o iei, in balanta va cantari foarte greu copilasul...



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iv spune:

Va multumesc pentru sustinerile si mustrarile oferite.
Alinaxeni ma sustine frumos, e un lucru bun.Dar fericirea mea unde este?Prima sotie sa gandit numai la ea, a doua din cate se pare se gandeste tot la ea, folosind in acest sens si pe bebe.
Sa o iau in S.U.A.?Numai cine nu a fost acolo nu stie cum este.Visul american este pentru americani, pentru alte continente (caci le este greu sa inteleaga ca exista si tari) e nasol.
Nu pot sa o iau de la mama ei intrcat ea considera ca mama mea a dat-o afara din casa.Altii ar multumi pentru tot ceea ce o persoana ofera ca sa ne fie bine ea nu.Nu, nu si nu.Cand ii aduce cadouri totul e Ok.
Mama a venit in Romania pentru botezul copilului dar datorita unui functionar idiot mai intarzie un pic.Pic-ul asta ia dat ocazia sa vada ca fiul ei este foarte nefericit, nora nu ii este nora, totul este un fals.A incercat sa nu se bage, a acceptat sa fie terfelita doar sa nu ne certam.Totul a fost pana la un anumit punct si a explodat.
Cred ca nici nu vreau s-o mai readuc, voi discuta cand va pleca mama.
De vraji cand am zis cred ca am exagerat.
Mama a fost amenintata ca voi deveni un acoolic in timp scurt asa cum a fost si tatal meu.A c-am baut el dar pana la dcesul acestuia parintii mei au trait 31 de ani impreuna ?!
Am initiat o intalnire sa vad copilul, nu stiu ce se va realiza.
As incerca sa-mi folosesc influenta sa o pun la punct un pic, sa o stresez un pic, dar ma gandsc la bebe, cand mama e noevoasa bebe e la fel.
Voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

te cred pe cuvant cu viata in state. D'aia nu plec nici eu, prefer anonim in tara mea decat emigrant in tara altora :(.
Fericirea ta? of, grea-ntrebare. Da' tu unde crezi c-ar fi fericirea ta? (nu trebuie sa-mi raspunzi mie, e retoric).
Imi pare rau ca s-a ajuns la jigniri pe seama familiei tale, asta e intotdeauna unlucru urat. Dar atata timp cat ea va fi insotita de maica-sa, se va otravi din ce in ce mai mult. De asta sugeram s-o iei cu tine, sa scape de influenta ei. Spunea cineva ca ti le alegi intr-un fel.. sau ele pe tine, poate, pentru ca pari un om blajin si bun. Sa te folosesti de influenta ta asupra-i? Sa ce? sa reactioneze (poate) cinci minute pentru ca zece minute mai tarziu sa te faca precum o cocina cot la cot cu mama ei?are rost?
De fapt eu judec numai prin prisma istorisirilor tale pe care le iau ca adevarate, nu se stie niciodata ce varianta ar oferi ea, cum ar fi ajuns la a pleca din casa, alungata sau nu, a plecat din casa ei. Putea foarte bine sa i puna in vedere mamei tale sa gaseasca alt domiciliu, cu atat mai mult cu cat era periodic. de asta ti-am pus si-n mesajul trecut intrebarile referitoare la perioada de pana la copil, de sarcina, de pre-sarcina... Oricat ti s-ar parea de irelevante, construiesc o imagine a cuplului care fuse si se duse..



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Unde le gasesti maica pe toate asa cu nasu' pe sus? Sau alta e intrebarea, de ce le iei de nevasta? Ori sant prea tinere si nu stiu ce vreau, ori stiu ce vreau si nu le poti da?

cicina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Mama ta NU trebuia sa vb cu ea direct, indiferent cat de chinuit ii era odoru'. Trebuia sa vb cu VOI, impreuna, daca chiar nu se mai putea (lucru de care ma indoiesc).
Asa cum mama ei NU are dreptul sa-ti faca tie figuri pe la spatele nevestei.
In familia voastra decideti voi.
Sotia ta este acum intr-o stare foarte delicata, si fizic, dar mai ales psihic - se numeste lauzie. Copil de 2 luni si examene la facultate, auzi nene... Are mare nevoie de sprijinul tau neconditionat.
Poate nu doar ea este imatura, din felul cum scrii cred ca amandoi mai vanati inca muste.
Parerea mea: chiar daca mama ta venea de pe Luna, in momentul in care sotia ti-a cerut ajutorul, nu trebuia s-o refuzi.
Asa cum examenul ei putea astepta, tot asa si mama ta putea veni cu taxiul de la aeroport.
Taie-ti cordonul ombilical si o sa vezi cum iti trece focul interior. Si renunta la ambitia asta de a fi "capul familiei". In familie sunt doi "capi": sotul si sotia.
Si daca as discuta cu ea, i-as spune s-o scoata pe maica-sa din ecuatie.
Dar nu cred ca vrei sa auzi adevarul, asa ca-mi bat "tastele" degeaba.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
http://83.103.236.3/Andrei/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iv spune:

Cu rabdarea treci marea!
Se pare ca lucrurile cu oarece eforturi pot merge.
As fi vrut ca toti cei care au scris aici pe forum sa procedeze la fel.
Comunicarea este solutia.
Stiu ca imi va fi greu sa accept unele chestii urate facute dar asta este, trebuie sa mai dai si sa mai lasi de la tine.
Va multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

De aceea exista viata in doi, pentru a se completa unul cu altul.Iar comunicarea este esentiala intr-un cuplu. Lasat orgoliul la o parte si judecand "la rece" despre greseli se gasesc remedii.
Din cate inteleg, ai reusit sa-ti dai seama de greseli.Oricum iti urez bafta.


cicina

Mergi la inceput