sterilizatorul

sterilizatorul | Autor: ccc77

Link direct la acest mesaj

As dori sa ma lamuriti in privinta sterilizatoarelor. Am vazut ca exista sterilizatoare pentru microunde la pret mai mic si sterilizatoare electrice. Credeti ca sunt la fel de bune? Eu una as opta pentru unul folosit la microunde , este mai ieftin. Ce parere aveti? Andra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

si au am avut aceeasi dilema, dar pana la urma am cumparat unul electris si sutn f multumita. Mi-a zis cineva ca in microunde nu e mediu chiar steril...acum nu stiu daca e o prostie sau nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu am unul pe care il folosesc in microunde. E de la Chicco. Il am si il folosesc de 2 ani si ceva si e f bun.

Claudia, mamica de baietel 2,6 ani si de fetita 10 luni
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

si eu tot pentru microunde am, e Chicco si il am de 2 ani, face toti banii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccc77 spune:

vreau sa va intreb daca sterilizatorul este necesar de la inceput si daca exista tetine si biberoane speciale pentru cel de microunde.Este util, trebuie sa-l am, sau nu prea se v-a folosi?Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Se va folosi....! Adica va fi folosit, parerea mea e ca ai nevoie de el. Tetine si biberoane speciale nu sunt...merg orice tetine si orice biberoane sterilizate in el.

Claudia, mamica de baietel 2,6 ani si de fetita 10 luni
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clio spune:

Parerea mea este sa il cumperi abia atunci cand vei avea nevoie de el! Eu am luat unul electric de la chicco, de fapt sotul cel nerabdator sa vada cum e treaba si cu sterilizatorul asta si pana la urma nu l-am folosit absolut , dar absolut deloc...Acelasi lucru s-a intamplat si cu incalzitorul de bibe...Deci, sfatul meu este sa astepti pana dupa nastere, poate reusesti sa-l alaptezi pe bb si nu vei mai avea nevoie de tot arsenalul...

Nicoleta si Alexia (21 aprilie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Daca ai de gand sa alaptezi nu te-as sfatui sa cumperi sterilizator decat daca ai neaparata nevoie. Toate biberoanele se pot steriliza, deci ... si daca cumva ti-e frica ca o sa ai nevoie sa-i dai bibe neaparat la 12 nopatea si cum faci sa sterilizezi nu uita ca se pot fierbe. Eu am trei copii (cel mic are 9 luni) si nu am folosit nici un fel de sterilizator. Bibe n-au avut pana pe la 7-8 luni (cand nu se pune problema de sterilizat) si suzetele le-am fiert in incalzitorul de apa pt ceai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu am alaptat, iar cind am trecut la biberoane le fierbeam. N-am avut nicodata probleme si nici nu mi-a trecut prin cap sa iau sterilizator. Inteleg sensul lor in spitale, unde sint multi copii sau pentru copii prematuri, dar altfel cred ca igiena trebuie sa fie una de bun simt, nu una exagerata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Noi avem sterilizator ptr microunde de la Avent si il folosesc atat pentru pompa, cat si ptr biberoane (uneori ii mai dau bebelinei si completare). Nu stiu cine spunea ca nu este mediu steril. Totusi functioneaza pe acelasi principiu ca si cel electric: pui apa in sterilizator si datorita aburilor se sterilizeaza. Avantajul e ca dureaza maxim 8 minute toata aventura. Dezavantajul, daca pleci de acasa, pe cel electric il poti conecta oriunde; pe acesta, doar daca iti iei si cuptorul .

Steluta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Sterilizatoare, da sau nu?

Autor: angelli Trimis la: 16/05/2006 16:58:56
Mesaj: Va intreb si eu asa de sterilizatoare pentru ca verisoara mea a nascut in Germania si stiti cum sunt ei cu dezinfectatul si bacteriile.Si ea l-a intrebat de sterilizator iar doctorul i-a raspuns cu aplomb: da ce, tzitzele tale sunt sterile? Mai ales ca verisoara mea lucreaza in conditii de maxima igiena, in farmacia spitalului respectiv si este in tema.Dr spunea ca este mai bine pentru imunitatea copilului.Asa ca ea nu sterilizeaza nimic, bine, le curata foarte bine si atit.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: monicutza_bb
Mesaj: angeli eu voi steriliza biberoanele si suzetele puiului meu, macar pana la 1 an, indiferent ce mi-ar zice vreun medic (ca marlanul ala de neamt). Iar sanii (daca voi putea alapta) am de gand sa ii sterg/curat cu ceva inainte de fiecare alaptare. Nu stiu daca voi cumpara sterilizator sau voi folosi metoda clasica (daca alaptezi mi se pare risipa de bani) dar cu siguranta eu voi steriliza biberoanele (laptele stricat produce niste bacterii de groaza, nici nu vreau sa ma gandesc).
Dar tu iei hotararea care ti se potriveste cel mai bine si tie si bebeului tau.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: inaioana
Mesaj: Eu am folosit si folosesc solutia de sterilizat. Dupa ce bebe are 6 luni e suficient doar sa le speli cu apa calda si sapun (cu periiile de biberoane si tetine), pana atunci dupa spalare le-am lasat si in solutie de sterilizat.
Cat despre "sterilizarea" sanilor..ea nu este necesara pentru ca laptele nu se se poate altera in san, el este intotdeauna proaspat. Nu este recomandata spalarea sanilor cu sapun inainte de alaptat (adik mai des decat te speli normal la dus) pentru ca poate provoca uscarea excesiva a pielii, fisuri si duce la ragade.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: monicutza_bb
Mesaj: Ioana zici ca nu este bine sa spal sanii inainte de fiecare alaptare? (ma bazez pe experienta ta de mamica de doi puiuti)
Eu, in dorinta de a fi totul cat mai curat pentru bebe, ma gandeam ca este bine sa fac asta, dar uite ca nu m-am gandit la ce zici tu. Nu putem totusi sa spalam sanii cu altceva care sa dezinfecteze/curete si sa nu usuce sanii dar nici sa nu afecteze gurita puiului?
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: claujro
Mesaj: Eu imi spalam sanii inainte si dupa fiecare alptat doar cuapa caldutza. Nu mi se pare nimic rau in asta. Sapunul intr-adevar poate creea probleme. Cat despre sterilizator eu sunt pro. Nu sterilizez de n ori pe zi ci doar o data si se intampla sa-i dau si bibe care a fost doar spalat si nu sterilizat.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: ligia13
Mesaj: quote: Initial creeata de angelli
Va intreb si eu asa de sterilizatoare pentru ca verisoara mea a nascut in Germania si stiti cum sunt ei cu dezinfectatul si bacteriile.Si ea l-a intrebat de sterilizator iar doctorul i-a raspuns cu aplomb: da ce, tzitzele tale sunt sterile? Mai ales ca verisoara mea lucreaza in conditii de maxima igiena, in farmacia spitalului respectiv si este in tema.Dr spunea ca este mai bine pentru imunitatea copilului.Asa ca ea nu sterilizeaza nimic, bine, le curata foarte bine si atit.

cum adica : si stiti cum sunt ei cu dezinfectatul si bacteriile? Eu nu stiu!
Comparatia dintre biberon si san mi se mare grosolana. Doctorul i-a spus asta pe bune? Deci eu de mult mi-am schimbat parerea despre nemti, si daca ce spui e adevarat , inca o bila neagra!
-------------------------------------------------------------------------------
Autor: AB
Mesaj: Eu zic da, darrecomand alaptatul fara biberon macar primele trei luni...Fara urmade biberon, iar apoi cand o fi nevoie biberon cu lapte de mamica
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: JARMO
Mesaj: Baietelul meu maninca numai lapte praf de cand l-am nascut, pentru ca eu nu am avut deloc lapte in ciuda efortului facut , am cumparat si pompita , am tras si la seringa insa toate astea in zadar .
Cat despre sterilizarea biberoanelor , tetinelor si suzetelor, eu sunt pro , eu asa le sterilizez, cu solutie dezinfectanta, speciala pentru bb .
In ceea ce priveste spalarea sanilor inainte si dupa alaptare, iarasi sunt pentru, chiar si aici in Italia , inainte de ati lua halatul pe tine, te speli pe maini si pe sani, insa pe sani doar cu apa , pentru a indeparta eventualele scame sau puf-uri ce se prind de sfircul sanului, deoarece acesta e umed mereu de la lapte . Acum, fiecare face cum doreste eu doar mi-am spus parerea personala !
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Flaflo
Mesaj: Eu i-am sterilizat biberoanele pina in momentul cind a inceput sa linga tot ce prindea, inclusiv podeaua cind a inceput sa mearga in patru labe. Asta a fost cam pe la 6 luni!
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: mamica dulce
Mesaj: eu numai i-am fiert biberoanele (dar destul de rar) pana pe la 8 luni (pana la 4 am alaptat exclusiv,nici n-a avut tetine)In restul timpului ,spalate bine cu detergent si n_am avut NICI o problema vreodata.Daca ar fi folosit suzeta le-as fi fiert probabil pana ar fi renuntat la ele dar din fericire nu i-au placut.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: amarantina
Mesaj: quote: Originally posted by monicutza_bb
Ioana zici ca nu este bine sa spal sanii inainte de fiecare alaptare? (ma bazez pe experienta ta de mamica de doi puiuti)
Eu, in dorinta de a fi totul cat mai curat pentru bebe, ma gandeam ca este bine sa fac asta, dar uite ca nu m-am gandit la ce zici tu. Nu putem totusi sa spalam sanii cu altceva care sa dezinfecteze/curete si sa nu usuce sanii dar nici sa nu afecteze gurita puiului?

Sanii trebuie spalati cu apa calduta si sapun neutru inainte de fiecare alaptat (si chiar mai des) pt ca intre reprizele de alaptat ei mai curg, laptele ala se usuca si se formeaza o gramada de bacterii. Din cauza acestor bacterii pot aparea infectii ale sanului. Si dupa alaptat se spala sanii si se aplica o crema care sa previna fisurile. O alta solutie il reprezinta servetelele umede de la Chicco special pentru curatarea sanilor, dar nu am vazut decat in strainatate asa ceva, de unde am si cumparat. Le foloseam noaptea sau cand mi-era lene sa ma duc la baie, sunt antibacteriene, nu au miros si nu usuca. Eu am fost tare multumita de ele.
Ref la topic, sunt pro sterilizator pana la 1 an. E adevarat ca de pe la 6 luni biberoanele pot fi curatate cu grija si nu mai trebuie neaparat sterilizate, dar tetinele da. Dupa 1 an eu am continuat sa-i sterilizez tetinele cam o data pe saptamana (asta mi-a recomandat o pediatra iesita la pensie).
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: inaioana
Mesaj: In mediu uscat nu se formeaza bacterii. Este cel mai bine ca sanii sa fie "unsi" cu putin lapte de mama si sa fie lasati sa se usuce. Atata vreme cat sunt pastrati uscati nu exista risc. Daca exista ragade (rani) se foloseste Bepanthen, Garmastan sau glicerina.
Sapunul usuca pielea sesibila(si sensibilizata de supt) a mamelonului si predispune la fisuri. De asemenea spalarea excesiva deschide calea bacteriilor "rele" prin microfisuri, prin eliminarea celor "bune" si a secretiilor glandelor areolei care hidrateaza si "ung" pielea mamelonului atat cat trebuie pastrandu-i ph-ul specific si gradul de elasticitate.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: carolinah
Mesaj: Si noi am folosit sterilizator cu aburi pana la 1 an, deoarece Ana a papat lapte de mami de la biberon inca de la 4.5 luni.
-------------------------------------------------------------------------------
Autor: Field_mouse
Mesaj: Eu am sterilizat biberoane pana la 4-5 luni (laptele meu le dadeam cu bibe), suzete, cand cadeau, spalam cu apa si sapun. Cand au inceput sa se tarasca n-am mai vazut folosul sterilizatului - oricum isi duceau ceva la gurita (jucarii, ect), puneau gurite pe orice (covor, canapele, etc). Nu am patin NICIODATA NIMIC.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: oanab125
Mesaj: Am cumparat un sterilizator de la Chicco si sunt f.f. multumita.Baiatul meu are un 1 an si 8 luni si biberonul de seara il sterilizez in continuare. Isi merita toti banii. Acum e doar un biberon, dar cand era mai mic,erau mai multe si si-a facut din plin treaba.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: cipcipcip
Mesaj: Eu sint de parere ca sterilizatoarele au fost inventate ca sa aiba lumea pe ce da bani. Daca speli bine biberoanele cu apa si detergent nu trebuie sterilizate. Eu le-am fiert in apa primele 2 luni si apoi m-am lasat. Vad ca e ok, am un copil super sanatos.
(Cunosc o moldoveanca mai murdarica, am vazut-o cu o batista murdara pe care o tine in buzunarul de la pantaloni cu care-si sterge mamelonul si gurita copilului. Nici asa nu e bine, clar, dar vad ca bebeul n-are nici pe naiba. Io cred ca devin mai rezistenti asa.)
-------------------------------------------------------------------------------
Autor: cipcipcip
Mesaj: Si nu va mai grabiti cu bilele negre pentru dr nemti, mie mi se pare de bun simt ce a zis dr ala. Da, sinul nu e steril daca nu il speli inainte de fiecare supt (si nici atunci nu e steril, poate daca dai mamelonul cu alcool si nici atunci nu atingi o sterilitate completa ), eu una nu am facut asta niciodata. faceam dus o data pe zi si aia era.
--------------------------------------------------------------------------------
Sterilizator pt. microunde - de care??

Autor: Steluta Trimis la: 02/05/2006 14:40:59
Mesaj: Buna fetelor,
Ma gandesc sa cumpar un sterilizator pentru microunde pentru biberoane si tetine. Pe net am gasit spre vanzare de la Avent si Chicco. Cel de la Avent am vazut ca are si biberoane in interior. Nu stiu daca sunt incluse in pret sau sunt in imagine doar pentru exemplificare. Oare este musai ca biberoanele de sterilizat sa fie de la Avent?? Caci eu le-as prefera pe cele de la Nuk. Ah, si de unde le-ati cumparat???
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: lorena_andreianu
Mesaj: Eu nu cred ca marca e importanta... vezi numai sa-ti incapa in microunde, ca sunt unele mai mari, altele mai mici... Eu am avut unul no name... numai ca nu l-am folosit... ca l-am alaptat si n-am avut nevoie de biberoane... suzeta n-a vrut... si tot asa.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: kid2003
Mesaj: Steluta, eu am de la Avent pt microunde. La fel, nu cred ca firma conteaza, nu e mare tehnologie, torni apa si in fnctie de puterea cuptorului tau lasi totul la fiert in microunde pentru cateva minute (al meu la 6 minute) Se face abur puternic si trebuie sa lasi inca 2-3 minute sa se dezabureasca inainte sa scoti capacul pentru ca te frigi rau daca nu il lasi.
Cat despre biberoanele de la Nuk si Avent, am folosit cu succes in prima luna bibe mici de la Nuk (completare lapte, ii dadeam san), Cand am trecut pe lapte praf exclusiv (pe la 4 luni si jumatate) biberoanele Avent si-au dovedit cu varf si indesat renumele. Sunt intr-adevar muuult mai bune...tetina e mai larga, intra mai bine in gurita lui bebe. Cea de la Nuk e micuta si Alexandra mea (are aproape 7 luni acum) nu poate sa bea bine din ea. Ii intra toata in gurita, plus ca acea supapa-minune de pe tetine nu functioneaza prea bine si nu intra aer in biberon, trebuie sa scoti din gura copilului sa intre aerul. Mie nu mai imi plac deloc, le-am scos la pensie. Alta chestie nasoala la Nuk este ca trebuie sa pui s sa scoti discul de sigilare (blocheaza tetina). Adica atunci cand amesteci laptele praf (agiti tare bibe) daca nu pui discul se imprastie laptele peste tot. Si dupa ce agiti, trebuie sa scoti discul- mare bataie de cap mai ales noaptea cand plange bb de foame. Se duce si sterilizarea la mama naibii cand stai sa manipulezi discul asta. La Avent si Chicco, capacul etanseaza (blocheaza) tetina si nu e nevoie de alte accesorii. Mie mi se pare important si aspectul asta. Ia 2-3 bibe de la Nuk si vezi mai incolo daca esti multumita de ele sau nu.
Nu mai imi amintesc daca sterilizatorul avea si biberoane (parca avea 2 mici), eu am avut bibe la pompa de san si apoi am cumparat tetine si dimensiuni mai mari. Si ceilalti oameni immplicati in cresterea fetitei (bona, bunicile) sunt de acord ca biberoanele Avent sunt mai bune si astea se tot sterilizeaza si se folosesc,alea de la Nuk au devenit mobila...
Aaah, si inca ceva: sunt si mai greu de spalat pentru ca au gura f ingusta si cand bagi peria de biberoane acolo sau o scoti, te stropesti peste tot.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: LEVI
Mesaj: Eu am avut un sterilizator Chicco si am fost tare multumita de el.L-am cumparat de la farmacie,sigilat si fara biberoane in el.Nu este necesar sa pui biberoane sau tetine de la aceeasi firma. Pentru mine a fost deosebit de util.Mi-am cumparat cuptor cu microunde tocmai pt incalzit lapticul si pt sterilizat.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: sirimie
Mesaj: Eu am unul de la Primii Pasi si sint multumita. Si a costat putin.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: ingridnen
Mesaj: Noi ne-am impacat foarte bine cu sterilizatorul de la Avent pentru microunde, incapeau 4 biberoane, tetine si suzete...
Se pot steriliza si alte tipuri de biberoane, mie mi-au placut cele de la Avent pentru ca aveau gatul foarte larg si erau usor de umplut cu lapte praf si usor de curatat. Cand era Cristi mic nu se gasea gama Avent la noi in tara, eu am primit totul de la sora mea din Germania.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: roxanaz
Mesaj: Chicco pentru 3 biberoane si accesoriile lor. foarte bun si practic.
-------------------------------------------------------------------------------
Autor: mada_mxm
Mesaj: Eu inca nu am ajuns sa folosesc biberoanele, dar toata lumea mi-a recomandat Avent. Eu am cumparat deja un sterlizator de la Avent si vine cu 2 biberoane unul mic si unul mare, perie de sticle, 2 suzete si o cutiutza pt papa de bebe. Si in el incap 4 biberoane odata sa le sterlizezi.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: claujro
Mesaj: quote: Originally posted by roxanaz
Chicco pentru 3 biberoane si accesoriile lor. foarte bun si practic.

De-asta avem si noi. Il folosesc deja de mai mult de 2 ani si e in forma maxima. Probabil il voi mai folosi cel putin 2 ani de-acum incolo pentru Mara.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: danuca76
Mesaj: Eu am unul de la Primii pasi. Este mai ieftin si face aceeasi treaba ca si cel de la Avent. Este pt. 6 sticle si accesorii. Poti pune in el orice sticla. Eu folosesc sticle de la Nuk-anticolici si de la Bfree
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: AB
Mesaj: Avent-ul e super bun, la fel si biberoanele. Tine la doi pui si pot sa-l dau drept nou
--------------------------------------------------------------------------------
solutia de sterilizat

Autor: felicia74 Trimis la: 11/04/2006 20:05:09
Mesaj: Am o sticla de solutie de sterilizat, cumparata de pe vremea gravideniei, cand achizitionam orice era pe piata cu privire la bbi, si n-o folosesc. Prefer sa fierb biberoanele, deoarece pe eticheta in lb romana a sticlei scrie ca trebuie clatite cu apa... potabila! Pai ce-am facut? Ca in Bucuresti, no way apa potabila la robinet! Ar trebui s-o fierb si s-o racesc, cum zice doamna Sulfina!
E vreo mamica pe aici care foloseste solutia fara aparat de sterilizare? Cum face?
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: sirimie
Mesaj: Eu am folosit-o mult timp si clateam biberoanele cu apa fiarta si racita dupa ce le scoteam de la sterilizat. Mi-a placut ca puteam steriliza orice, si tacimuri si farfurii nu numai biberoane. Io nu am auzit de doamna Sulfina, nu ea mi-a zis sa o fierb si sa o racesc
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: dienutagraviduta
Mesaj: dupa mine, sterilizatul asta se foloseste pentru a impiedica dezvoltarea anumitor bacterii care prolifereaza in resturile de laptic care mai raman dupa spalarea biberoanelor.
personal, mi se pare exagerat sa oparim tot ce intra in gura copilului - lingurita, castronas, mai nou am auzit si de mixerul cu care se paseaza papica ...
si uite si de ce ... pentru ca e imposibil de sterilizat non stop toate jucarelele pe care le molfaie toata ziua, sau ce mai baga el in gurita - manutele, diverse hainute sau paturica pe care si-o trage de pe el ...
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: dienutagraviduta
Mesaj: acu am vazut ca am sarit ce era mai important, concluzia mea : nu mi se pare nimic rau in a clati cu apa de robinet biberoanele; n-o fi ea prea minunata, dar nu cred ca este asa de infecta incat sa nu putem clati cu ea.
eu ii fac papica cu apa plata, dar nu sterilizez nici un castronas.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: roxisialexia
Mesaj: quote: Initial creeata de felicia74
Ar trebui s-o fierb si s-o racesc, cum zice doamna Sulfina! E vreo mamica pe aici care foloseste solutia fara aparat de sterilizare? Cum face?

Deci, io sterilizez jucarelele si suzi cateodata( bibe si tetine mai rar ca se prinde gaza si nu mai vrea sa pape- chestie valabila la mine, nu stiu la altii!!) Iar produsul e din Italia si poate apa lor e potabila , ca de romanul traduce mot a mot si apoi Felicia spala-le cu apa plata..si daca nu ti se pare avantajos fa ca d-na Sulfina .
--------------------------------------------------------------------------------
Sterilizator

Autor: MaryP Trimis la: 28/03/2006 19:51:15
Mesaj: Ce sa aleg: sterilizator electric sau solutie de sterilizat sau pentru microunde? Pe voi ce v-a multumit?
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Monica-Elena
Mesaj: Eu una am ales sterilizatorul ptr microunde de la Avent si sunt tare multumita d eel. Cu solutie la rece de la chicco sterilizez jucariile d ebagat in gurita si alte chestii care nu s epot baga la microunde sau cand sunt in deplasare .
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: ICorina
Mesaj: Buna! Eu am folosit sterilizatorul electric de la Farlin.Am fost foarte multumita de el pentru ca e foarte incapator si bagam toate biberoanele si pompa pt san. Solutie nu am folosit desi am si acum, pentru ca nu-mi inspira incredere.Adica nu inteleg cum tii suzetele scufundate in acea solutie apoi i le bagi lui BB in guritza...
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: ancutzathree
Mesaj: eu am folosit solutzie de sterilizat de la CHICO si am fost multzumita...
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: silvi_2005
Mesaj: Hello tuturor, eu folosesc sterilizator electric de 8 biberoane si sunt f multumita. E mai practic decat orice altceva deoarece sterilizezi o data si ai pentru o zi intreaga, plus ca e cea mai ok metoda, nu distruge sticlele si tetinele si poti sa stai linistita ca totul e ok si nu bagi in gurita lui bebe cine stie ce substanata. Cred ca si din punct de vedere financiar iesi ok deoarece si substantele sunt scumpe plus ca trebuie sa tot ai prin bucatarie chestii puse la imnuiat.... parerea mea, fiecare face cum crede ca e mai bine.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Tudorr
Mesaj: eu nu am avut sterilizator....intr-o oala noua , nefolosita , fierbeam biberoanele foarte bine cite 20 minute.....niciodata nu am avut probleme....(cind l-am nascut pe tudorr nici nu stiam ca exista sterilizator) ... pediatra m-a sfatuit sa fierb bibe...
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: claujro
Mesaj: Eu am avut si am inca un sterilizator de la Chicco care sterilizeaza la microunde. Este o cutie mare in care incap 3 bibe mari si 2 mici si tetine multe in care se toarna apa (200 ml-eu pun din oki acum) si se baga la microunde 8-10 minute. Apa fierbe si asta e tot! Mie mi se pare rapid si eficient!
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: DanielaAB
Mesaj: Sterilizator de la Avent pentru microunde.Este foare bun si ne ajuta f mult.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Roxana Claudia
Mesaj: Am auzit numai de bine despre solutia de sterilizat la rece de la Chicco. Unde mai pui ca scapi de tot felul de recipiente, de fierbere etc. O poti comanda si online. Eu una sigur voi folosi...in 2-3luni
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: inaioana
Mesaj: Solutia de sterilizat e excelenta! Rapid, eficient, fara urme de calcar de la fierbere, intretine biberoanele si tetinele in loc sa le distruga in timp precum fierberea sau aburul...
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: CatXO
Mesaj: Buna! Eu folosesc sterilizatorul electric de la chicco si mi se pare excelent. Nu mi-a stricat absolut nici un biberon sau tetina. Am folosit la inceput si solutia de sterilizat la rece de la chicco, dar mi s-a parut ca are un miros ciudat si nu am mai utilizat-o decat pentru jucarii (ca la inceput aveam mania sa le sterilizez si pe alea )
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Tia
Mesaj: solutie si a fost ok.. initial am vrut sa luam unul electric, insa nu ne-a placut ideea ca nu am fi putut steriliza si alte lucruri in afara de bibe: lingurite, canute si alte acareturi pe care am inceput sa le folosim de la 5 luni.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Gogolos
Mesaj: Eu am sterilizator electric si e super bun. Practic e asa de simplu ca si uit ce e aia sterilizare. Fiertul distruge unele tetine, mai ales pe cele din latex si mai si lasa urme pe biberoane. Problema cu sterilizatorul e ca si la el se depun urma de calcar, dar pe sterilizator, nu pe sticle. Ah, si sterilizatul dureaza multa mai putin, vreo 3 minute.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: sirimie
Mesaj: Eu am folosit mult timp solutia de sterilizat de la Chicco, cind era bb mic sterilizam si farfurii si lingurite cu ea nu numai biberoane. Dar eu clateam obiectele dupa ce le tineam in solutie, pe traducerea romaneasca scria ca nu trebuie clatite dar pe sticla in engleza scrie ca trebuie clatite. Le clateam cu apa de la robinet fiarta si racita.
Acum am un sterilizator pentru microunde de la Primii Pasi si il folosesc zilnic.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: narcisa
Mesaj: Noi am folosit unul electric marca reer incapator 6-8 sticlutze si a fost OK. Canutze si ale minuni eu le-am bagat la masina de spalat vase. Si de sterilizat am facut-o pina in jur de 7-8 luni max. la ambii copii.
--------------------------------------------------------------------------------
Sterilizare prin fierbere sau la rece prin solutie

Autor: roxisialexia Trimis la: 28/01/2006 14:34:21
Mesaj: Mamici, cum e mai eficient de sterilizat: prin fierbere sau cu solutie de la chicco? Pina acum am folosit solutia numai la obiectele care nu se fierb, dar ma intreb daca pot sa sterilizez numai cu solutie biberoanele, tetinele, suzetele.....????? Voi cum faceti?
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Diana Mirela
Mesaj: Eu i-am sterilizat pana la 6 luni totul, acum doar o data pe saptamana suzetele, castronasele, lingurite, jucarii, etc.
La inceput le fierbeam, dar am observat ca se depune calcarul din apa si in timp s-au degradat rapid.
Asa ca am trecut pe solutie Chicco si sunt foarte multumita. Sterilizarea este eficienta, plus ca nu se mai distruge totul. Si o poti folosi la toate obiectele bebelusului.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: codruta_grg
Mesaj: Eu am avut solutia de la inceput, dar numai acum oam inceput sa o folosesc. La suzete la jucariile din plastic (biberon nu, ca noi papam san). Pana acum le-am fiert. Dar deja m-am plictisit sa fierb atata si prepar solutia dimineata si pana seara tot pun in ea.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Monica-Elena
Mesaj: eu biberoanele, tetinele si suzetele le sterilizez in sterilizator la microunde zilnic iar solutia la rece de la chicco o folosesc la jucarelele de bagat in gurita, lingurite, cana, farfurie odata pe sapt.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: codruta_grg
Mesaj: La prospectul meu de la solutia chicco scrie ca trebuie clatite dupa aceea cu apa potabila. pe intrenet, pe siteul de la chicco scrie ca nu necesita clatirea. Voi le clati sau nu?
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: diadaniela
Mesaj: Tot cu solutie Chicco le-am sterilizat si eu ,dar nu imi aduc aminte daca le clateam dupa sau nu.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: claujro
Mesaj: Noi sterilizam si acum cu acelasi sterilizator cu apa, la microunde, de la Chicco si e foarte bun si mi s-a parut eficient. Si nu a fost scum deloc (l-am luat de la carrefour cand s-a nascut Matei).
-------------------------------------------------------------------------------
Autor: herra
Mesaj: nu, eu nu le clatesc; am folosit solutia pentru orice. acum o mai folosesc o data pe saptamana, mai bag tacamurile lui Vlad.
-------------------------------------------------------------------------------
Autor: alexa si mami
Mesaj: eu i-am sterilizat alexei biberoanele si suzetele prin fierbere. solutia de la chicco ne-a fost de mare ajutor asta vara in concediu. pe prospectul meu scrie ca nu se clatesc dupa sterilizare.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: roxisialexia
Mesaj: Eu le clatesc cu apa plata, pentru ca pentru ei apa potabila nu e apa noastra de la robinet....la mine pe produs asa scrie ca se clateste dar...daca voi spuneti ca e ok si fara o sa incerc si eu
Multumesc pentru raspunsuri. Multa sanatate
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: lazy
Mesaj: Pe prospectul nostru scria ca nu necesita clatire dar trebuie lasate sa se usuce. In maternitate ne puneau asistentele sa le clatim dupa ce le scoteam din solutie ,cu apa pura(filtrata),sursa proprie.
Acasa,le tineam in permanenta in sol si daca reuseam sa le scot in timp util pentrua se usca,nu le mai clateam,daca nu,le clateam cu apa fiarta pentru a indeparta urmele de solutie.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: inaioana
Mesaj: Si eu am sterilizat totul cu solutie. Am fiert numai doua suzete inainte de a se naste Katja pe care le-am luat in maternitate cu mine si s-au uratzit ca dracu' (s-a depus calcar pe interiorul lor!). Initial le clateam si eu pentru ca asa scria pe prospect dar ulterior m-am gandit ca apa de la robinet are tot felul de mizerii in ea si degeaba le sterilizez in cazul asta. Asa ca nu le-am mai clatit. Acum nu mai sterilizez nimic, spal totul cu apa si sapun si gata, cred ca mai mult nu e cazul.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: diadaniela
Mesaj: Ioana,la Katja sigur nu mai e cazul sa sterilizezi ceva.Pana la 6 luni e suficient.
-------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hanuska
Mesaj: Bebele meu are aproape 8 luni si inca ii mai sterilizez biberoanele , jucariile , si alte accesori, folosind dezinfectantul de la Chicco.
--------------------------------------------------------------------------------
Astea sint toate subiectele pe aceasta tema, sper sa va fie de ajutor.


Andra

Mergi la inceput