Totul despre CEAI

Totul despre CEAI | Autor: Alexa Ioana

Link direct la acest mesaj

baietii si ceaiul de tei

Autor: aurastanciu
Subiect: baietii si ceaiul de tei
Trimis la: 28/12/2005 22:32:04
Mesaj:
pana la un an le-am dat copiilor mei ceai de tei, dar nu consumau mult. acum insa beau foarte mult si m-am gandit sa le schimb ceaiul pentru ca stiu ca teiul dauneaza la baietei. am incercat macese cu miere, cu zahar , fara miere, fara zahar, ceaiuri speciale pentru copii, apa, dar nu ii plac lui Matei.
ce fel de ceaiuri beau baietii vostri?
este adevarat ca teiul nu este bun la baieti?

Raspunsuri:

Autor: roxana1974
Raspuns la: 28/12/2005 22:54:05
Mesaj:
asa citisem si eu ca teiul nu e recomandat la baietei...adevarul e ca ceaiul de tei are gust bun...ia-le ceai de fructe, ceai de zmeura, de fructe de padure...sunt foarte gustoase...dar nu le da mult ceai...da-le si tu doar la micul dejun sau la cina, iar ziua sa bea doar apa...

Autor: crisiacob
Raspuns la: 28/12/2005 23:09:33
Mesaj:
Da de ce nu e bun ceaiul de tei la baietei?

Autor: nematics
Raspuns la: 28/12/2005 23:23:12
Mesaj:
ceai de musetel, ceai de fructe de padure,
amestec de cimbrisor, musetel, coada soricelului, frunze de zmeur

Autor: ancutzathree
Raspuns la: 29/12/2005 11:14:37
Mesaj:

da' ce-are ceaiul de tei?

Autor: miris_
Raspuns la: 29/12/2005 13:27:26
Mesaj:
Ceaiul de tei? Dar ce ai cu el? E linistitor. Eu ii dau baietelului meu miere de tei in ceai de tei cand nu ma mai inteleg deloc cu el, si nimeni nu mi-a zis ca gresesc, ba mi s-a confirmat ca nu e adevarat ce se zicea...

Autor: roxana1974
Raspuns la: 29/12/2005 13:33:10
Mesaj:
cica le afecteaza potentza...

Autor: crisiacob
Raspuns la: 29/12/2005 13:59:24
Mesaj:
Potentza? Aoleu, pai barbate-miu bea aproape in fiecare zi un litru de ceai de tei

Autor: Natasa
Raspuns la: 29/12/2005 14:25:14
Mesaj:
Astea sint prostii, fara suparare. Cui ii afecteaza potenta? Baietelului meu de un an??? Ca la adulti n-am auzit sa li se spuna sa nu bea ceai de tei. Eu cred ca e foare bun si sanatos ceaiul de tei si ca atare nu ma feresc de el doar pentru ca asa spun babele.

Autor: miris_
Raspuns la: 29/12/2005 14:25:42
Mesaj:
Pai tocmai d'aia am zis ca mi s-a confirmat, ca nu i-a afectat potenta fostului sot... Nu ai fi zis ca a baut ceai de tei, daca te luai dupa ce se zicea... :))

Autor: kitz-kitz
Raspuns la: 29/12/2005 14:47:52
Mesaj:
Eu am citit intr-o carte ca ceaiul de tei nu e bun pt copii pana la un an pt ca:
1. incetineste ritmul cardiac(ceea ce nu e prea recomandat la un copil)
2.pe unii copiii ii agita,in loc sa-i linisteasca(ar avea efect invers fata de adulti)

Autor: crisiacob
Raspuns la: 29/12/2005 14:51:47
Mesaj:
quote:

Originally posted by kitz-kitz

Eu am citit intr-o carte ca ceaiul de tei nu e bun pt copii pana la un an pt ca:
1. incetineste ritmul cardiac(ceea ce nu e prea recomandat la un copil)
2.pe unii copiii ii agita,in loc sa-i linisteasca(ar avea efect invers fata de adulti)



Orice exagerare, inclusiv folosirea excesiva a ceaiurilor poate fi daunatoare organismului, ba chiar sa apara simptomele pentru care iti administrezi ceaiul respectiv. De aceea se si spune ca nu e bine sa bei acelasi ceai pe o perioada lunga de timp.


Autor: aurastanciu
Raspuns la: 29/12/2005 21:23:21
Mesaj:
merci de raspunsuri si apreciez parerile vostre. chiar incepusem sa imi fac reprosuri ca i-am dat baietelului prea mult ceai de tei. mie mi-a spus din maternitate pediatra sa ii dau ceai de tei fara teama, dar am tot citit despre efectele lui si m-am gandit sa vad ce spuneti si voi. baietelul meu este foarte agitat si ceaiul de tei il mai linisteste.

Autor: herra
Raspuns la: 31/12/2005 13:09:51
Mesaj:
quote:

Originally posted by crisiacob
Orice exagerare, inclusiv folosirea excesiva a ceaiurilor poate fi daunatoare organismului, ba chiar sa apara simptomele pentru care iti administrezi ceaiul respectiv. De aceea se si spune ca nu e bine sa bei acelasi ceai pe o perioada lunga de timp.



multumesc; asta chiar e bine de stiut; ca eu ii dau cam de mult lui Vlad ceai de menta si chiar nu mai are efectul scontat...

il schimb, dar cu ce - sunatoare de exemplu, e buna; ca nu prea ma incanta alea granule.

Autor: sirimie
Raspuns la: 03/01/2006 12:33:37
Mesaj:
Eu stiam ca ceaiul de tei e bun pentru tuse.
Am auzit si eu ca nu e bun la baieti, dar nu am dat de o sursa credibila. Are cineva un link ceva unde sa citesc si eu ca nu e bun?


Autor: denizel
Raspuns la: 03/01/2006 12:55:46
Mesaj:
Simona, nu am cautat un astfel de informatie, dar daca teiul e bun la tuse, la somn, la nervi, la raceala etc inseamna ca e ca un medicament, nu? Daca e asa, cred ca e bine sa fie folosit cu moderatie, chiar daca e doar o plantuta.

Autor: EVA-DATA
Raspuns la: 03/01/2006 17:31:03
Mesaj:
quote:

multumesc; asta chiar e bine de stiut; ca eu ii dau cam de mult lui Vlad ceai de menta si chiar nu mai are efectul scontat...

il schimb, dar cu ce - sunatoare de exemplu, e buna; ca nu prea ma incanta alea granule.



herra,eu nu i-as da ceai de sunatoare,al meu a baut mult timp ceai de menta,am incercat cu altele,abia a vrut sa accepte cel din fructe de padure,apoi cel de macese si cimbrisor.Nu ii dau ceai de tei pt.ca am obs.ca -l agita,el bea noaptea de 3-4 ori cate 50ml ceai.Vai,cat as vrea sa-l dezobisnuiesc,insa daca nu-i dau se trezeste si plange de scoala tot blocul.


Autor: daniella4
Raspuns la: 03/01/2006 18:39:50
Mesaj:
Eu inca ii dau ceai anticolici, dar i-am dat si de tei si de fructe si omu' n-a obiectat. Nu cred ca teiul - mai ales daca nu-l faci concentrat- ii va strica.

Autor: sirimie
Raspuns la: 04/01/2006 12:33:16
Mesaj:
quote:

Originally posted by denizel

Simona, nu am cautat un astfel de informatie, dar daca teiul e bun la tuse, la somn, la nervi, la raceala etc inseamna ca e ca un medicament, nu? Daca e asa, cred ca e bine sa fie folosit cu moderatie, chiar daca e doar o plantuta.

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.


Cred ca daca bea 1 litru de ceai de tei se poate vorbi de lipsa de moderatie.. Sau timp de multe luni zilnic. Un biberon nu e prea mult sa se poata vorbi de exces.



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

Ii dau ceai la 6 sapt?Si cat?

anduta78
Va pup mamici destepte.Nu stiu daca sa ii dau ceai la 6 sapt.Dr nostra nu ne-a zis nimic de ceai.Uneori am impresia ca are buzele uscate.El e hranit cu laptele meu la 3 ore jumate cand manaca 100 ml si nu ii ajunge nici mai mult nu vreau sa ii dau ca ultima data cand a auzit dr ca papa 100a zis ca e mult.Mananca 7 mese.
Nu stiu ce sa zic de ceai.Azi i-am dat in 100 ml de baby calm am pus un plic de baby drink-nu ii placea simplu iar zahar nu am vrut sa ii pun.La baut pe tot micutu.
E ok sa ii dau asa in combinatie sau cat sa ii dau la cat timp va rog mult sa ma invatati.
Va multumesc mult



irina.c.
Eu am alaptat exclusiv pana la 6 luni,nu i-am dat ceai,apa sau altceva,desi am prins si o vara cu calduri groaznice.I-am dat numai san,la cerere.

Mona_B
Eu nu i-am dat niciodata ceai, desi sotul meu ma batea la cap, ca-i sanatos. Insa bebele meu refuza cu indarjire orice altceva in afara de lapte. L-am alaptat intotdeauna la cerere, chiar si la doua ore distanta, nu a fost usor dar a crescut foarte bine ( chiar daca nu-i un dolofan) si n-a fost niciodata bolnav.
In perioada sederii noastre in Ro, vreo sapte luni, ma innebuneau mama si vecinele ( mai ales)sa-i dau si apa sau ceai intre mese, mai ales cand nu avea scaun o zi sau doua. Ii dadeam eu, dar degeaba, nu voia nimic.

mirela alina
L-am alaptat excluiv la san 6 luni, fara apa, ceai,suculete,etc....Are toata viata inainte, dupa 6 luni,pentru ceai, apa, suc....Dar tu faci cum crezi ca este mai bine pt. el.

DanielaLaura
Noi i-am dat din prima saptamana de viata ceai de menta cu lingurita chiar daca alaptam.Ceaiul de menta il preparam astfel:150 ml apa, 1 lingurita rasa zahar, 4 frunzulite de menta.Cand pui apa la fiert se adauga si zaharul si menta.Se lasa sa dea vreo 2-3 clocote si nu se acopera imediat.I-am dat ceai de menta la recomandarea mamei care a lucrat toata viata la pediatrie urgenta.Ajuta si pentru durerile de burtica.Din toata cantitatea ii dadeam intre mese cate 5-7 lingurite.
Sanatate si sa-ti traiasca puiutul!

mariussimiuc
Atata timp cat alaptezi exclusiv nu are rost,parerea mea sa-i dai ceai sau apa.Asta doar in cazul in care este foarte cald in casa si trebuie sa ii mentii nivelul de hidratare.Si n-am inteles de ce nu-i dai mai mult de 100 ml de lapte?Poate ca nu se satura numai cu atat si atunci sigur ca bea si ceai...

DanielaAB
Si eu am alaptat cateva luni, dar i-am dat fetitei mele sa bea ceai, in special baby drink pe care l-a baut cu placere.Pe zi bea intre 50 si 100 ml.Acum nu-i mai dau bd, pentru ca am trecut la un alt fel de ceai instant(din Germania).
Mie nu mi se pare mult 100 ml lapte la o masa.Eu spun sa nu-i amesteci ceaiurile, incearca sa vezi care ii place si continua cu el.
Multa sanatate
Daniela

BimilitEu i-am dat lui Matei ceai da l-a refuzat asa ca ii dadeam cam 20 ml de apa, fiarta si racita,pe zi , dar cu lingurita.
ATENTIE!! Sugarul mic poate face febra de sete.

ancutzathree
parerea mea e ca nu are rost sa-i dai ceai,setea i-o potoleste lapticul tau stai linistita ...
noi ii mai dadeam ceai deoarece avea colici rau de tot,altfel nu i-as fi dat...

elyanne
Poti sa incerci... dar eu cred ca bb o sa refuze ceaiul. E prea mic... Atunci cand organismul lui va avea nevoie, o sa bea.
A mea, desi ii dadeam lapte praf, n-a baut decat de pe la 6 luni... si asta pentru ca era f. cald afara...

anduta78
Va multumesc mult ppt parerile voastre.
O sa ii dau ceiut sa bea dar nu stiu ce sa fac.Sa le combin baby calm cu baby drink sau sa ii pun zahar in baby calm.Baby drnk e groaznic de scump Ar insemna 2 pe zi deci la 6 zile o suta si ceva de mii.
Va pup

Gargaritza
De ce trebuie sa ii dai ceai?
De ce ceaiul trebuie sa fie cu zahar?
Si pe mine m-au tot omorat unii si altii cu ceaiul si apa, dar eu pana nu am terminat de alaptat nu i-am dat nici una nici alta. Nu a facut febra nu a avut buzele uscate.
Parerea mea este ca ar trebui sa il pui la san de cate ori cere.
Cred ca in primele 2 luni de viata ale Irinei....a stat tot timpul la san.(exagerez un pik).

mariussimiuc
Daca tii cu tot dinadinsul sa-i dai ceai,da-i dar fara zahar.De ce vrei sa fie neaparat dulce?

roxana1974
Anduta, daca e alaptat nu e cazul sa-i dai ceai...poate avea buzele uscate fiindca aerul din incapere ar putea fi prea uscat...vara mai inteleg pe caldura mare sa-i dai ceai, dar acum...laptele tau e suficient, mai ales spre finalul suptului compozitia sa este in asa fel incat sa satisfaca setea...

Kittycat
5 luni cat am alaptat-o exclusiv nu i-am dat altceva decat laptele meu. In ceea ce priveste spusele pediatrei ca 100 ml e prea mult, ori n-ai inteles tu bine ce a spus ea, ori ai inteles bine, caz in care ar trebui sa iti cam schimbi medicul. Copiii alaptati exclusiv se alapteaza la cerere si ei beau exact atat cat stiu ei ca au nevoie, atat pentru foame cat si pt sete (la aceasta varsta lapticul tau tine si de foame si de sete), numai pentru cei care sunt hraniti cu formula exista anumite cantitati maxime de lapte care nu trebuie depasite. Laptele isi schimba compozitita pe parcursul unui supt, la inceput potoleste setea, apoi foamea, daca tu stai si ii intrerupi brusc suptul intervii nefiresc in procesul natural de alaptare. Nici nu pot intelege cum stai tu la fiecare alaptat sa vezi cat suge... Ce faci, ii dai sa suga, il iei de la san, il cantaresti, vezi ca supt 80 ml, il mai pui, iar il cantaresti, a supt 95 ml, iar ii mai dai 5 ml, poate intre timp mai face si un pisu!!! lasa copilul in pace sa suga atat cat vrea el, 50 ml la o masa sau 250 ml, natura stie cel mai bine cum trebuie... Si nu sari cu ceiuri pe el.

diadaniela
Dar de ce vrei tu neaparat sa ii dai ceai? Fiecare picatura de ceai pe care o bea inseamna o picatura de lapte in minus.Copilului alaptat exclusiv la san nu ii trebuie nici ceai si nici apa.Laptele ii este suficient si pt sete si pt foame.
E o mare prostie sa ii dai ceai sau apa.
Fara suparare pt cele care au scris ca au dat copiilor ceai.

anduta78
Vad ca nu m-am exprimat eu "complet"
Eu ii dau laptic de la san dupa ce ma mulg pt ca bb e f puturos si la san mai mult se joaca.Asa imi dau seama exact cat ii dau sa pape nu cantarandu-ma!!!!!!!!!!!!!!
Ceiut vreau sa ii dau pt ca la mine in casa este f cald-si nu pot face mare lucru in privinta asta si uneori are buzele uscate.


flowers_25a
nici lui sebi nu i-am dat ceai;cand il lasam la mama zicea sa stau si eu fara apa o zi intreaga sa vad cum este,dar stiam ca isi ia din lapte.
dupa 3 luni la inceput i-am dat putin suc de portocale pentru a iesi afara,uneori chiar cu forta.
iesea afara dupa 1h dar urla de burta...cred ca facea colici...
asa ca nu-l forta daca nu vrea,nu-i pune zahar pentru a-l pacali...
daca ii este intradevar sete da-i ceai neindulcit sau apa fiarta si o sa bea,daca nu bea inseamna ca nu are nevoie.


zapacila
Si formula e conceputa in asa fel sa potoleasca si foamea si setea. Nu stiu cum e cea din RO, dar ce se gaseste aici e asa cum zic eu
Am intrebat dr si mi-au spus ca ei stiu ca in Europa se da ceai, dar ei nu recomanda doar din auzite sau dupa ureche, au spus ca pana nu se demonstreaza ca e benefic ceaiul ei nu il vor recomanda. Nu au nici o dovada clara ca ceaiul ii ajuta cu ceva

Diana Mirela
Pai daca e f. cald, deschide geamul mai des in camera copilului. Atat timp cat alaptezi la cerere, copilul nu are nevoie nici de apa, nici de suc, nici de ceai, pana la 6 luni.
Acest obicei este prost si infipt adanc in mentalitatea romaneasca.

Referitor la faptul ca e lenes, presupun ca, daca te mulgi, ii dai laptele cu biberonul. Din biberon laptele curge mult mai usor decat din san, deci...prefera biberonul.
Incearca sa nu-l mai lasi sa se joace la san. Cand observi acest lucru, retrage sanul, apoi pune-l iar si tot asa. Va intelege ca la san se mananca, cu mami se va juca dupa aia.

mariussimiuc
quote:

Originally posted by Diana Mirela

[purple]Pai daca e f. cald, deschide geamul mai des in camera copilului.



Anul asta ne-am montat repartitoare si reglam temperatura dupa bunul nostru plac,dar anul trecut cand nu aveam si era foarte,foarte cald in camera stateam cu geamul deschis,chit ca spunea lumea ca "suntem cu capu'" ca stam in plina iarna cu geamul deschis.

Siminaf
quote:

Originally posted by zapacila

Si formula e conceputa in asa fel sa potoleasca si foamea si setea. Nu stiu cum e cea din RO, dar ce se gaseste aici e asa cum zic eu
Am intrebat dr si mi-au spus ca ei stiu ca in Europa se da ceai, dar ei nu recomanda doar din auzite sau dupa ureche, au spus ca pana nu se demonstreaza ca e benefic ceaiul ei nu il vor recomanda. Nu au nici o dovada clara ca ceaiul ii ajuta cu ceva




Zapa, ma bag si eu, ca sa comentez incompetenta multor medici de pe aici! Nu exagerez deloc! Asa mi-au zis si mie "daca nu e demonstrat stiintific, nu se recomanda"! Si era vorba de "Little Tummys", ca Raluca mea are neste colici, de ne omoara pe noi cu plinsul! Ce sa mai vorbesc de ea, mititica, ca se chinuie atita! Bineinteles ca i-am luat si-i dau. Uneori se vede cum se linisteste dupa picaturele, alteori nu. Si atunci ii dau si ceiutz anticolici cu musetel, menta, chimen, etc, primit din Romania. Nu pot lasa copilul sa moara de durere, nu? Cind o vad cum se inconvoaie si se chirceste, saracuta, mai pling si eu pe linga ea!

zapacila
Simina cum se numeste un doctor care a terminat facultatea cu 5????


Referitor la picaturi mie mi-au zis 3 dr nu unul ca uneori isi fac efectul alteori nu, de cele mai multe ori nu, asta e. Au zis ca colicii vor trece oricum. Este adevarat dar numai noi stim cat ii doare si ne doare si pe noi in acelasi timp. Vezi ca am gasit aici un siropel exact cum e calma baby si e destul de bunicel, nu foarte bun

Siminaf
Zapa, mie nu numai ca nu mi le-a recomandat, dar mi-a zis ca mai bine nu i le dau! Si mititica chiar se inconvoaie de durere!!! Deiu nu a avut nici macar 5 minute colici la viata lui!

Depinde unde a terminat facultatea cu 5 . In Ro ar fi jale mare, aici 5 e nota maxima parca, nu?

zapacila
Un dr care a terminat facultatea cu nota 5 tot dr se numeste din pacate si cateodata mai dam si peste astia. Mie mi-au recomandat dr picaturile dar mi-au zis sa nu exagerez, mi-au mai zis si ca daca nu se opreste din plans imi vor da ceva mai puternic, deci nu mau lasat chiar in voia soartei. De ce nu ii dai si siropel? Tu cum hranesti bebele?? Alaptezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

Ceai de nuci la 5 luni?

lulu75
Pot sa ii dau lui bebe ceai de nuci pt tuse? Are 5 luni .

Krys
Nu am auzit de acest remediu, dar eu i-am dat ceai de ceapa - 2-3 cepe lasate cu tot cu coaja portocalie (se inlatura numai prima foaie) se pun la fiert intr-un litru de apa si se fierbe pana scade cam la 100 ml. I-am pus jumatate de linguritza de glucoza si l-a baut si i-a facut bine, tot pe la 5 luni a avut si el.

sirimie
Eu ii dau ceai de tei pentru tuse. Am citit pe undeva ca nu sint bune nucile pina la 1 an - acuma nu am auzit de ceai de nuci, nici nu stiam ca exista.

gangurici_licurici
Nu stiu cum e cu ceaiul de nuci, noua pentru tuse ni s-a recomandat Plantusin, are extracte din mai multe plante, lui Matei i-a facut bine. Am auzit ca mai exista si un sirop produs de Hofigal, Tusimun, care se pare ca e foarte bun de asemenea.
Numai bine.

Lona
Eu stiu ca pana la 3 ani orice produs care contine nuca poate determina dereglari ale tiroidei (din cauza continutului de iod). Trebuie intrebat medicul insa.
Eu ii dadeam tinctura de tei si ceai de patlagina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

ceai,se poate da orice fel?

kiwwy
copilasul meu are un an si 9 luni in curand.Pana saptamana trecuta i-am dat doar ceai granulat de la Hipp sau Nestle,as dori sa intreb daca stiti ceva despre ceaiuri,ce anume se da si ce nu se da.El acuma bea ceai de fragute si ceai de menta,pe care le adora si le bea cu placere.Menta poate constipa?
voi ce fel de ceai le dati copilasilor vostri?



Siminaf
Sincer, eu nu i-as da copilului asa de mic ceaiuri granulate, chiar daca-s de la Nestle sau Hipp. Eu le-am dat si le dau si acum, ceaiuri de musetel + menta + chimen + altele (ca-s mai multe), anticolici pt. bebe mic si doar asa, de kiki, pt. cel mare. Macar is naturale, din plante.
Si da, menta constipa.

ionela_r
Eu stiu ca nu sant bune pt. copii ceaiurile de fructe. Mai bine ceaiuri de plante.

Natasa
Se gasesc ceaiuri foarte bune-naturale-pentru bebelusi. Sint amestecuri de chimon, musetel, menta si alte minuni si sint gustoase. Eu i-am dat totdeauna fara zahar si asa bea si acum, la un an. Nu stiu daca tu mai poti sa-l dezveti de ceaiurile granulate, care evident ca sint mai gustoase, mai dulci, dar nu ma pot convinge nici cu mama eticheteleor ca sint la fel de sanatoase.

mariussimiuc
Robert nu este un inrait al ceaiurilor,insa atunci cand vrea ii dau numai facut din plante.Eu,sincer,nu i-as da granulat,chiar daca e de la Nestle.Granulat nu beau nici eu,lui de ce i-as da? Prefer o varianta mai sanatoasa si fara zahar sau alte adaosuri,mai mult sau mai putin nocive.

alexa si mami
cum au spus si fetele, cele granulate pica. cred ca cele din plante sunt cele mai sanatoase.noi culegem de pe la bunici, de la tara, flori de tei, frunze de menta si musetel. amestecate au un gust f bun.
sanatate!

kiwwy
acuma stiu clar ca nu am sa ii mai cumpar din magazin ceai granulat,desi scrie ca este 100% natural,fara nimic altceva si cu indulcitor ,in loc de zahar.
multumesc pentru mesaje,

DanielaLaura
Ceai de menta, cimbrisor...ceai granulat nu.Ceaiul de menta nu a constipat-o pe fetita mea deloc...depinde de fiecare organism in parte.

Roxana80art
Si fetita mea are 1an si 4 luni dar sincer iti spu ca nu i-am dat niciodata ceai granulat,am considerat ca sunt sintetice dar in schimb a baut ceai de colici pliculete la inceputuri, apoi i-am facut din musetel(noi avem probleme cu kk).Nu de mult ii amestec in musetel si diverse ceaiuri de fructe dar noi nu bem ceai de menta pt. ca sigur ca, constipa. Eu iti recomand sa renunti la aceste ceaiuri gr. macar pana se face bb mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

Ceaiul de musetel - pro si contra

georgi75
Daca ar fi sa ne luam dupa cei mai in varsta, ceaiul de musetel e bun pentru orice.
Numai ca in ultimul timp am auzit ca din contra, musetelul favorizeaza evolutia germenilor si a microbilor. Voi ce parere aveti?


Roxana80art
Georgiana,eu ii dau fetitei mele ceai de musetel zilnic pt. ca are probleme cu kk,e putin cam constipata,si doctorita de familie mi-a indicat acest ceai.Ii dau ceai de muselel de pe la 6 luni zilnic si acum puiul meu are 1 an si 5 luni si niciodata nu i s-a intamplat nimic de la el.
Eu nu am auzit nimic rau de el,mai ales pt.uz intern,doar ca nu e bun,precum se stia ca e,pt.uz extern(ex. comprese pt. ochi).
Multa sanatate!

sirimie
Si eu i-am dat lui Vladut, si ii dau inca, ceai de musetel pentru constipatie. Nu avem nici o problema. La un moment dat am citit eu ca nu ar fi bun "tratamentul" mai mult de o luna, dar am uitat unde am citit si in plus m-am convins ca nu e adevarat.

Dar musetelul nu e bun sa il pui in apa de baie sau pe ochi.

Valenka
Din informatiile pe care le-am gasit pe aici reiese ca pina la 6 luni nu ar fii indicata folosirea ceaiului de musetel(ar avea efect iritant pe stomacel), in schimb dupa 6l merge(e bine sa fie 100% din flori)... nu e bine e sa folosesti ceaiul pt spalaturi( mediu propice pt dezv. diverse infectii)

aurastanciu
eu spal copii ziua cand ii schimb de pampersi cu ceai de musetel. au 1 an si doua luni si nu au avut nici o infectie. numai la ochisori nu le dau cu ceai de musetel in rest ii spal peste tot cu el.

daniella4
Si eu am auzit in ultima vreme pareri proaste despre ceaiul de musetel..se pare ca ar fi devenit usor radioactiv datorita poluarii aerului, solului etc.

Dar in ceaiul anticolici pt bb se gaseste si musetel, asa ca.. nu stiu ce sa mai zic.

mariussimiuc
Daniela,si de ce numai musetelul ar fi devenit radioactiv din cauza poluarii? E valabil si pt celelalte plante?

lazy
Ceaiul de musetel este recunoscut prin propritatile dezinfectante in uz-ul extern,insa nu se foloseste asupra plagilor sau infectiilor stafilococice cutanate deoarece "coace".

anemona
Este interzisa cu desavarsire folosirea la ochi, asta e bine de stiut !

rrox3
Nu se mai foloseste ca dezinfectant extern fiindca au descoperit ca e defapt un mediu foarte propice dezvoltarii si inmultirii bacteriilor.

ancutzathree
eu pana acum pe alex numai cu ceai de musetzel l-am spalat pe fetzisoara inclusiv pe ochisori(la indicatzia pediatrei desigur) si n-am avut nici o problema...ba chiar i-a facut foarte bine cand la un moment dat ii curgea ochisorul...intr-o zi i-a trecut...
aici gasitzi indicatziile terapeutice ptr ceaiul de musetzel

ancutzathree
scuze,dar in ultimul timp PREA multe se mai aud...
-ca,daca iei aia faci cancer,daca iei ai'lalta nu faci da' faci bube sau mai stiu eu ce minune...
eu daca m-as lua dupa tot ce citesc trebuia sa intru de mult in panica ,s-o iau spre paduri si sa raman acolo definitiv....

ancutzathree
cum sa fie radioactiv!? ...daca substantzele radioactive s-ar gasi asa la indemana in aer cred ca n-am apuca noi sa mai bem ceai de mushetzel...

ana_a
ancutzathree eu am patit-o sa zic asa cu ceaiul de musetel pe ochi!Eram la tara la bunici si am facut...zona zoster la un ochi, bunica mi-a pus comprese cu ceai de musetel pe ochi si nu a facut decat sa-mi infecteze mai tare ... orice fel de ceai inclusiv de musetel contine particule mici de impuritati care nu prea sunt sanatoase ochilor deja bolnaviori, si eu sunt de parere ca la ochi nu se pune NIMIC alceva decat solutii sterile!
In rest...ceaiul de musetel e bun pt un bebe constipat
Cat despre folosirea unui fel de ceai mai mult de o luna ar dauna si asta tind sa cred ca este adevarat mereu am avut grija sa schimb felul ceaiului, sa alternez mereu cu alt fel de plante

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

prea mult ceai!!!!!!!!!

strumfi2004
Buna, mamicilor! baietelul meu are 6 saptamani. il alaptez, dar este un chin: este tare lenes, adoarme dupa primele 2-3 minute de supt, il asez in pat, se trezeste, o luam de la capat; si in felul acesta inghite prea mult aer si apoi se enerveaza, il doare burtica, il ridic la eructat! cand in sfarsit se satura si adoarme se trezeste dupa o ora, o ora jumatate. eu l-am alaptat la cerere, am tot citit ca este cel mai indicat, si asa am procedat si cu surioara lui mai mare pe care am alaptat-o pana la un anisor, dar cu care nu am intampinat astfel de probleme.
am apelat si la doctor, ne-a spus ca mananca prea des, prea mult, si SA-I DAU CEAI INTRE MESE care sa fie la 2 ore jum-3 ore. DAR EL BEA PREA MULT CEAI!!!!! chiar si 120 ml o data, si ar vrea chiar si imediat dupa masa, uneori nici nu adoarme daca nu bea ceaiul!! mentionez ca e ceai anticolici, contine anason, musetel, coriandru, roinita, captalan si il prepar dupa indicatiile de pe cutie.
help, please!!!! multumesc anticipat!
mama Mariei si a lui Stefanut


roxanaz
draga mea, daca bea atat ceai ii e foame! mi se pare ciudat sa ii dai atat ceai unu copil atat de mic. da-i sa suga mai incet, nu il lasa sa inghita mult aer, fa pauza de eructat....si nu te lua dupa cei care iti spun sa ii dai ceai! nici macar nu e cald sa spui ca de sete bea atat lichid.
parerea mea este sa il tii treaz - stii ca nu e usor la inceput dar incet-incet il obisnuiesti. o sa bea treptat din ce in ce mai mult de la tine si se vor regla lucrurile.
succes si nervi de otel!

diadaniela
Nici eu nu cred ca ar trebui sa-i dai ceai.Fiecare picatura de ceai pe care o bea inseamna o picatura din laptele tau in minus.Pur si simplu nu ai de ce sa-i dai ceai.
In rest subscriu si eu la ce a spus Roxana.

strumfi2004
roxanaz, exact asta si fac: il ridic sa eructeze si de 3 ori in timpul suptului, incerc sa-l mentin treaz in toate chipurile posibile - nasuc, obraz, urechiuse, talpite gadilate, il asez in pat, de-asta ne si intindem cu suptul, cu masa pana la mai mult de 1 ora ceea ce este epuizant pentru amandoi! reamintesc ca am mai alaptat un copil pana la 1 an si nici eu nu sunt o copila neinitiata. am tot citit in Mama si copilul, aici pe forum, pe net. NU DE FOAME BEA CEAI pentru ca a baut si dupa ce i-am dat supliment cu formula - am crezut ca poate nu se satura, nu am destul lapte. s-a intamplat sa vomite de cat mananca, mananca cu mult peste ratia obisnuita pt varsta lui - 90 ml, el ajunge si la 150 ml lapte (a luat in greutate in prima luna 1,200 kg)- si destul de des, fara pauze mari intre mese. pe mine nu asta ma ingrijoreaza, stiu ca are nevoie de lapte, dar stiu si ca stomacelul lui are nevoie si de pauza intre mese, si ma ingrijoreaza ceaiul. dar am sa-l scot!!

strumfi2004
i-am dat acest ceai si formula la sfatul medicului in disperare de cauza pentru ca se trezea la 1 ora dupa masa. mi-a spus sa-i dau cat vrea ca nu-i face nimic-ceai!!!!! am plans cand i-a dat formula, stiu ce beneficii are laptele de mami, de-asta ma si lupt atat. dar el adoarme si la biberon!! sunt epuizata, mai am si pe surioara lui de care trebuie sa ingrijesc, e inca micuta si ea. stiu si ca trebuie nervi de otel si rabdare dar sunt momente in care ma pierd. de-asta v-am cerut sfatul pt care va multumesc inca o data!

miag
daca a luat in greutate 1200gr in prima luna este perfect, peste medie..inseamna ca nu ii este foame, ca papa suficient...
incearca sa scoti cumva ceaiul..pt ca intr-adevar stomacelul lui mai are nevoie si de repaus...
Poate il doare burtica, are colici si simte nevoia sa suga -nu de foame, ci pentru ca la un bebelus mic suptul are efect calmant...
Nu vreau sa spun tampenii, dar este ca un cerc vicios ce faceti voi..papa prea mult si des si de aceea il doar burtica ..si suge pentru ca il doare burtica si simte ca suptul il mai calmeaza...si tot asa...Noi asta am patit, dar nu i-am dat ceai sau altceva pana la 6 luni...ne-am chinuit asa, doar cu lapte de la sin....si ma bucur ca nu i-am dat...

aprilie1976
Ma bag si eu in seama (scuze), stiu ca ai experienta, dar ai incercat cu o suzeta? poate se linisteste. Eu stiu ce zici,ca trei luni nu am fost om de la colici, foame. Eu nu i-am dat ceai dar ii dadeam suzeta. Toata lumea imi zicea ba sa ii dau la cerere lapte , ba sa ii dau la 3 ore si ea urla. Sincer imi pare rau, te inteleg perfect.

strumfi2004
multumsc din suflet pt intelegere. asta am facut si eu, am ascultat de toate parerile nestiind ce sa mai fac, cu fetita nu m-am confruntat cu asa ceva. oricum la san nu renuntam, nici eu nici el, si asta e bine. deja am scos ceaiul, ne mai chinuim un pic, dar asta e. noaptea trecuta a trecut cate 2 ore intre mese, e deja un progres. stiu ca trebuie sa fiu linistita si va fi bine.
NU VREA SUZETA!! nici surioara lui nu a acceptat si asta ma bucura, recunosc. chiar am un termometru electronic tip suzeta si ar fi mult mai comod pt el sa-i iau temperatura asa, dar nu accepta!

multumesc ink o data tuturor!

mariussimiuc
Sunt de acord cu ce a spus Mia.Bebelusii percep colicii ca pe o senzatie de foame,de aceea vor sa suga asa des.Eu lui Robert i-am dat ceai de colici o data sau de doua ori,apoi pana am inceput diversificarea nu i-am mai dat nimic,ceai sau apa.Si nici suzeta.

iczikra
eu totusi as zice sa nu elimini cu totul ceaiul. doar da-i mai putin si doar de 2 ori pe zi. de ex dimineata si seara. alexia si acum papa tzitzi. are 2 luni jumate si bea si ceai de cand s-a nascut. o calmeaza mult ceaiul inainte de somn.ii mai diminueaza colicii.
multa sanatate si rabdare de fier.
pupici.

silvi_2005
Hello, si eu am un bebe de 6 saptamani care este hranit tot cu lapte praf, din pacate... Eu ii dau ceai chiar din prima saptamana si este foarte ok, doctorita pediatru mi-a zis sa-i dau cate putin pentru colici dar ii face bine si pentru hidratare, mai ales ca din cauza caloriferelor, cu toate ca folosesc si umidificator, aerul e destul de uscat. Mai nou studiile indica un necesar de 30 ml de lichide ( altele decat lapte) pe kg/corp pe zi, pentru hidratare, mai ales daca nu este hranit excusiv cu san, deci eu sunt de parere ca ceaiul nu trebuie exculs. Momentan ii dau ceai pentru bebelasi impotriva colicilor de la hipp si ceai de musetel alternativ pentru ca e putin constipat. Bebele meu s-a nascut cu 3900 gr si 58 cm si acum are 5400 gr deci s-a dezvoltat foarte bine. Noi mancam 5 maxim 6 mese pe zi cam 800 ml de lapte in total ( intre 180-130 la o masa depinde de pofta lui) si bea cam 200 ml de ceai pe zi, poate chiar ceva mai mult in unlele zile.Noaptea se trezeste in jur de ora trei si nu ii dau decat ceai si doarme pana dimineata la in jurul orei 7. Ziua e ca un mic cronometru la fiecare trei ore se agita in semn ca ii e foame. Adevarul este ca fiecare copil este altfel si are nevoiele, eu ti-am zis cum procedez eu dar tu trebuie sa te adaptezi in functie de nevoile bebelasului tau.Important este sa-i reglezi cantitatea de lapte de la o masa si numarul de mese pe zi, dupa aceea o sa vezi ca nici nu vrea ceiut decat cate putin cand ii este sete, chiar daca bea intre mese, cand nu doarme.
Sa cresteti mari si cumniti.

AniaMaria
strumfi, nu mananca prea mult, ci exact cat ii trebuie. nu-mi imaginez cum a putut sa spuna asta doctorita. eu l-am hranit pe puiul meu in primele luni exclusiv la san, adica fara nimic altceva, nici ceai, nici apa. si voia tot asa, la o ora si jumatate, pentru ca asta era capacitatea stomacelului lui. pe masura ce creste, rareste si mesele. am primit si eu tot felul de sfaturi de la medici, de multe ori contradictorii, dar tot instinctul spune ce e mai bine.

sirimie
strumfi, esti sigura ca daca ii dai sa bea cu biberonul mai maninca sin? Am citit undeva ca daca bea cu biberonul nu mai vrea sin pentru ca este mai greu sa suga la sin, si prefera sa suga din biberon. Daca bea mult ceai eu cred ca ii este foame, setea si-ar potoli-o cu mai putin. Poate sa nu ii mai dai din biberon nimic pina nu suge mai bine de la sin.

Tonnia
Eu cred ca nu ii e nici foame, nici sete, e pur si simplu nevoia de a suge. Pacat ca nu vrea suzeta in perioada asta. E si prea mic sa-si suga degetul. In orice caz, pe curand o sa se mai amelioreze situatia, in jur de 6 saptamani apare senzatia de satietate si incep ei sa faca distinctie intre senzatia de foame si alte nevoi, deci n-o sa mai vrea sa manance non stop.

inaioana
In primul rand daca pediatrul ti-a recomandat sa ii dai ceai ba chiar si formula... e un pediatru prost ce trebuie schimbat.
Si eu cred ca e nevoia de supt si colici in cazul lui. Ceaiul impotriva colicilor bea-l tu, pentru ca substantele respective se vor duce in lapte. In rest ii poti da picaturi speciale anticolici (nu mai tin minte cum se numesc) ba chiar putin Debridat, daca functioneaza. Evident, consulta-te cu medicul, dar cu altul!
Iti urez nervi de otel si cat mai mult lapte.
Copilul nu poate manca prea mult, el stie exact ce cantitate are nevoie. Asigura-te ca ai lapte destul. Apropo, si fiica-mea bea vreo 130 ml pe la varsta aia si nu e obeza deloc. Tiparele alea cu 90 ml sunt niste prostii!

ancutzathree
eu nu intzeleg ce e cu obsesia asta a medicilor cu ceaiul,cand lapticul ii potoleste si setea si foamea
eu nu i-am dat ceai doar strict ptr colici,o data pe zi ...BABY DRINK
auzi acolo ca ii dai prea des sa manance,ia sa manance el la ore fixe!...mie mi se pare normal ca un bebe de 6 saptamani sa manance asa des,la fel l-am alaptat si eu pe Alex,si din ora in ora,cand a vrut el si pe urma el singur si-a reglat programul(a cerut san din ce in ce mai rar) nu a trebuit eu sa ii fac program...pune-l linistita la san,de cate ori vrea ca numai bine ii face
ai grija cu ceaiurile ,ca sunt un fel de tratament nu se beau in exces,doar la nevoie,nu in loc de apa...

dalimana
Cred ca ii e mai greu sa traga lapte din san decat ceai din biberon.Dar daca a luat bine in greutate, nu te impacienta. Fetita mea are 7 saptamani si are instinctul de a suge. Ea a cerut suzeta din prima saptamana. Incearca sa-l faci sa manance mai mult la o masa si sa faca pauze mai mari intre mese, pentru ca stomacelul lui are nevoie de odihna. Sunt sigura ca plange din cauza discomfortului produs de colici si de faptul ca stomacelul lucreaza continuu.

strumfi2004
buna, fetelor. multumesc tuturor pt raspunsuri. pana la urma tot instinctul mamei este cel mai bun: am scos ceaiul cel mult, l-am pus pe stef la san cand a cerut, la inceput cerea mai des, acum face deja si pauze de 2 ore jum intre mese. e drept ca m-am linistit si eu, m-am pus pe baut si mai multe lichide.
nu este medic pediatru cel care m-a sfatuit, ci de fam si cam din gen veche. am hotarat sa fac ce imi spunea inima de mama si ce facusem si cu surioara lui mai mare cand acest medic m-a intrebat:"de ce nu renunti tu la san? cat sa te mai chinui?" din pacte copiii depind de acest cabinet pt vaccinari, dar doar pt atat o sa mai apelam. chiar am medic pediatru f bun pe care o consult cu incredere insa nu este in apropiere.ma rog sa fie sanatosi sa nu fie nevoie de alte interventii.
ma bucur ca nu accepta suzeta, stiu ca se renunta f greu la ea.
cunosc remediile pt colici - debridat, sab simplex, etc. insa nu e cazul, am auzit si vazut copii invinetiti de plans din cauza lor; la stef nu e asa, totul e sa eructam des si complet. aa, si doarme si pe burtica acum si e mult mai linistit. cu cat inainteaza in varsta e mai schimbat, suge mai bine, doarme mai bine. si va marturisesc ca e mult mai linistit de cand l-am botezat, adica de o saptamana.
si apoi e capricorn, are si el ambitia lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

Se da ceai la bb 5 luni?

roxisialexia
Dragele mele, va rog sa ma ajutati cu o dilema.Pediatra Alexiei mi-a recomandat sa ii dau ceai intre mese, pentru ca avind in vedere ca am inceput diversificarea( mar ras si supica-zeama) copilului ii este sete, vin si va intreb pentru ca eu una nu sunt impacata cu ideea asta, SE DA SAU NU CEAI DE SETE LA BB DE 5 LUNI?
Azi am incercat sa ii dau ceai( ca sa vad care e reactia) si nu a mai mancat cum trebuie, a varsat mai mult si nici ceaiul nu e pe placul ei.
Voi ce ziceti?
Va rog sa ma sfatuiti si pe mine.
Va multumesc mult.


Flaflo
Daca ai inceput diversificarea trebuie sa-i dai si sa bea! Incearca alt ceai sau da-i doar apa! Pentru inceput nu o lasa sa bea prea mult, doar cite o gurita sau doua!

mariussimiuc
Daca ii este sete da-i apa.De ce sa-i dai ceai?E bolnava,Doamne fereste?

roxisialexia
Deci sa ii dau apa !!!
Si cum, fiarta si racita sau plata?
Si nu stiu daca ii este sete????

mariussimiuc
Ii poti da ce fel de apa vrei,fie fiarta si racita,fie plata.
Ii dai apa dupa masa de pranz in general,restul de lichide si-l ia din fructe si lapte.Sau cand incepe sa manance mai diversificat.Vad ca deocamdata ii dai supica,numai zeama.Atunci ce rost are sa-i dai apa? Vara este indicat un aport de lichide,dar acum iarna...doar daca e prea cald in casa.Iti vei da seama daca ii este sete,i se usuca gurita,buzele,iar urina devine concentrata si cu miros puternic.Dar cel mai important,testeaza si vezi daca vrea apa,daca-i place.Eu cu Robert ma chinui si acum sa-l fac sa bea apa si reusesc cu chiu cu vai.Dar suntem pe drumul cel bun.

dodo
Cea mai buna bautura dupa lapte este apa, pt. ca nu contine zahar in primul rind, asa cum au sucurile, fie ele si naturale. Moda cu ceaiul am vazut-o numai in RO si vad ca se mosteneste in continuare...Daca nu va fi invatat de mic sa bea apa, tot timpul o va refuza in favoarea sucurilor, iar pe timp de vara acestea mai rau iti fac sete decit sa ti-o aline. Asa ca intre mesele de lapte incearca sa-i dai apa, fie si 2-3 inghitituri, fie iarna sau vara, corpul tot pierde lichide ce trebuiesc inlocuite si ai sa vezi ca se va invata repede si chiar va cere apa dupa mese.

inaioana
Da, si eu cred ca ii trebuie apa in nici un caz ceai. Ce fel de ceai? Ceai adevarat (negru, verde din planta de ceai) banuiesc ca nu, iar ceaiul medicinal (musetel, tei..etc) este medicinal, adica pentru boli ca medicamentele!!! Are efecte medicamentoase...
Da-i apa plata (preferabil cu continut mic de minerale, gen Izvorul Alb...). eu personal nu o fierbeam. Dar o poti fierbe. Sau ii poti da apa de la robinet dar neaparat fiarta.
Mult succes!

ancutzathree
quote:

Originally posted by inaioana
iar ceaiul medicinal (musetel, tei..etc) este medicinal, adica pentru boli ca medicamentele!!! Are efecte medicamentoase...




SUBSCRIU
si eu ii dau apa lui alex si ce-i mai place,mai mult decat ceaiul

Bebe Beca
Din cate stiu eu, apa plata nu se fierbe. A mai fost un subiect pe forum despre problema asta. In ceea ce priveste apa de la robinet, trebuie sa o fierbi minimum 20 minute si oricum nu scapi de anumite parti daunatoare (nu le mai tin minte-am citit asat intr-o revista de specialitate), unde pui ca are si un gust oribil!!!

teodraghici
Roxi, BBlina mea de 7 luni si jumatate NU vrea sa bea apa. Ma straduiesc sa-i dau macar cateva inghituri dar ea vrea numai la san....suge puti, adica bea apa si e happy. Despre ceai, nici nu m-am gandit sa-i dau...

Monica-Elena
Daca ai inceput diversificarea dupa masa solida dai apa

flavia2904
bblinei mele de 5 luni ii dau lapte de la sin dupa masa caci nu maninca prea mult acum ,o sa incerc si eu sa-i dau apa pentru a o invata cu gustul ei.Si noi sintem la supa de zarzavat ,dar eu ii pun in blendar si putin morcov si cartof, iese ca o supa-crema si ii place .

roxisialexia
INAIOANA nu e vorba de ceai de plante, ii dau ceai de la Humana de chimen si fenicul, dar ei nu ii place - nu stiu ce altul sa ii dau. Dar am sa incep sa ii dau apa plata, dupa cum ma sfatuiti.
Va multumesc mult pentru raspunsuri.

sirimie
Eu i-am dat ...

Ii dadeam ceai de musetel pentru ca era putin constipat si pentru ca pe el scrie ca e bun pentru pofta de mincare (cu care noi aveam probleme) si ceai Baby Calm si de tei cind tusea si de macese. Nu tot timpul, si nu trebuie sa ii dai mult timp acelasi ceai.

Si Vladut al meu bea si apa mai mult decit ceai de dinainte de 5 luni, eu ii dadeam Izvorul Alb pe care o fierbeam dar numai putin, daca fierbe prea mult nu mai e buna. Doctorul s-a mirat cind l-a vazut, pentru ca in general copiilor nu le place apa.

Acuma eu zic asa: e bine sa ii dai ceai sau apa dar nu inainte de masa pentru ca va avea senzatia de plin si nu va minca bine. Sa ii dai cu cel putin 1 ora inainte de masa.

Ioana, ceaiul de macese de exemplu contine multa vitamina C si e indicat oricind cu toate ca e medicinal. Ceaiurile sint mai mult pentru prevenirea bolilor si mai putin pentru tratarea lor, din cite stiu eu. Eu cred ca e bine sa bei ceai din cind in cind chiar daca nu esti bolnav, ca esti mic sau mare.

aprilie1976
Eu ii dau ceai pentru ca apa plata nu a vrut. ii fac ceai de musetel combinat cu tei pentru ca este si putin constipata. Oricum nu bea nimic ce este rece, vrea numai cald.Sucul de portocala cu chiu cu vai bea 10 ml, dar acum l-am pus in ceai si a baut tot.

Tino
ceaiul de musetel este chiar indicat de medicii pediatri, mai ales cand se constipa copilul. eu i-am dat ceai de musetel de la 1 luna si nu a avut nimic. din contra, a iesit mai usor afara. dupa aceea, ca sa mai schimb i-am dat "baby calm" care contine un amestec de ceaiuri si este racoros pentru are si menta.
la o cana mare de apa fierbi o lingurita rasa de zahar si adaugi plicul de ceai. si gata!
poate fetitei tale nu ii place ceaiul si o sa doreasca apa. nu toti copiii prefera ceaiul. al meu cere singur intre mese.
acuma depinde si ce ceai i-ai dat. poate nu i-a placut tipul acela de ceai. sau se satura cu laptele si nu ii este sete.
medicii au unele stereotipii si dau sfaturi asa la general, dar tu trebuie sa le adaptezi in functie de copil, chiar daca pediatrul are acesta parere.
fiecare dintre noi este o individualitate, nu-i asa?

TOMALAVINIA
eu i/am dat fetei mele apa plata cu 2-3 stropi de lamaie, de la 5 luni si i/a placut. acum are 1an si 5 luni si tot asa o bea!!!

redi
Buna!
Nu sunt pediatru ,am doar experienta de la copilul meu .De cand avea o luna si pana acum ,are trei ani ,i-am dat zilnic sa bea ceai si apa.Ceaiuri din plante :tei ,musetel ,menta, astea la ordinea zilei si mai rar medicinale .Preventiv zic eu ,pentru ca asa l-am ajutat cand era constipat sau invers ,agitat sau prea obosit,si vad ca a crescut foarte bine cu ceaiurile mele.Ba chiar pun si putin zahar in ceai dar elimin cantitatea de alte dulciuri .Asa l-am dezvatat si de lapte cu biberonul si bea cu cana.Vreau sa spun ca din punctul meu de vedere ceaiurile sunt foarte bune si chiar daca pediatrul nici acum nu ma sfatuie sa-i dau.In schimb nu-mi place sa-i dau prafuri din comert pe care le amesteci in apa plata ,nu am incredere ce au pus in ele ,prefer ierburile cunoscute si fierte de mine.Asta-i cam tot despre ceai .

inaioana
quote:

Originally posted by redi

Ceaiuri din plante :tei ,musetel ,menta, astea la ordinea zilei si mai rar medicinale



Pai astea enumerate de tine sunt din plante medicinale, ca doar ce-s!

sirimie
Am uitat sa spun ca eu nu i-am indulcit niciodata ceaiul, si l-a baut asa. Nici acum nu ii dau ceai indulcit. Acum ii mai dau de macese si de fructe de padure, si ceai instant de la Humana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

bea prea mult ceai noaptea...e o problema????
ioana2004
Salut sunt mamica de fetita de 1 an si 4 luni si de vreo saptamina fata mea se trezeste de 3-4 ori pe noapte si cere cana cu ceai(cana cu ciup)...si ma intreb daca exista vreun semn de alarma...
poate stie cineva sa ma lamureasca si pe mine...

Mersi muuult

anacezara
Eu am 2 fetitze si aman2 se trezeau noaptea sa bea ceai , cea mare acum nu se mai trezeste ca e prea mare si nu mai bea noaptea ceai .... dar cea mica se trezeste si uneori bea si cate 4 sticlute de 250 ml de ceai / noapte . Uneori nu se trezeste deloc . Eu am vorbit cu dr.pediatru si a zis ca nu e nici un fel de problema , chiar e bine ca isi curata rinichii si ca e bun ceaiul . Eu folosesc Baby-Tea si cand e mai agitata sau bolnavioara ii mai dau si ceai de tei .

Acum vezi si tu ce mai zic si alte mamici , dar eu nu imi fac nici un fel de probleme , dupa cum am scris mai sus , cea mare are 6 ani si de cand am dus-o la camin , de la 2,1 ani a renuntat la sticluta , a renuntat si la ceai ... Si chestia asta am mai auzit-o vis-a-vis de renuntatul la lapte .

lunna27
draga ioana ,nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi,si copii mei beau ceai noaptea(baiatul nu mai cere ca e mare dar fetita in permanenta se trezeste si ii dau ceai sau suc de brad),asa ca nu esti singura ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

Obligatoriu dam ceai?

cosmi1975
FETELOR BEBELE MEU DE 3 LUNI SI JUMATATE PAPA LAPTE BEBELAC.EU NU I DAU CEAI DELOC SPUNETI MI E OBLIGATORIU SI CAT SI DE CATE ORI.MULTUMESC DE RASPUNSURI.PUPICI

mamica dulce
daca ai fi alaptat nu era obligatoriu,insa asa,cu lapte praf nu stiu..cred ca ar fi bine sa-i dai cateva gurite de apa plata sau ceai de fenicul-sau altfel,neindulcite.
Eu lui fi-meu n-am reusit vreodata sa-i dau ceai,de nici un fel,a refuzat.Acum are 3 ani jumate si nu stiu daca a baut totusi un litru pana acum.L-am alaptat pana la 4-5 luni,apoi am inceput diversificarea.

Ana68
Nu e obligatoriu.Ii dai daca laptele nu ii tine de sete.
Eu ii dau mandrei mele si acum ceai neindulcit in loc de apa chioara si are 2 ani si 7 luni.Iar tzitzi a supt pana la 1 an si 3 luni.
Daca nu e musai nu-i da.Insa pe caldurile care vor fi...cred ca vei fi nevoita.
Sa creasca bebe mare si sanatos!

Adila
Pentru colici ii poti da ceai special pentru asa ceva. Unchiul meu care este medic pediatru m-a sfatuit sa-i pun in ceai cateva picaturi de lamaie (nu mai mult de 8 picaturi la 100 ml de ceai)pentru ca intareste rezistenta organismului. Puiul meu are acum 5 luni si-i fac zilnic ceiutz.

lori99ursu
Eu stiu ca laptele natural sau formula tine si de sete ( daca laptele este preparat in concentratia corecta).De obicei este nevoie de ceai neindulcit sau apa:
- febra
- cand camera este prea incalzita
- vara, cand e cald si bb transpira
- in caz de varsaturi sau diaree cand bb se deshidrateaza
- sau cand se da lapte cu multe proteine(lapte de vaca integral sau care e putin diluat)
Pupici dulci!
Puiul meu nu a vrut niciodata ceai, iar apa a inceput sa bea de cand papa diversificat.

elena_oona
eu nu i-am dat nici o data fetitei mele ceai.Apa i-am dat de pe la 4 luni, apa plata.
sanatate multa la toti!

lori99ursu
a, si am uitat sa spun ca daca bb este insetat se poarta ca atunci cand ii este foame, este agitat, plange, dar are buzele uscate si limba lipicioasa si o scoate des din gurita.
Daca nu vrea ceai/apa, nu il obliga; in general bb stie de ce are nevoie.

lz_cecilia
Si bb-ii mei au 3 luni si jumatate , sunt alimentati artificial si nu vor sa bea ceai(am incercat cu fenicul si anason...degeaba). Fetita mea nu a baut ceai pana la 3 ani..
Sa ne creasca copilasii mari si sanatosi!

mary_ary
Nu e obligatoriu!
Alexandra n-a prea vrut sa bea apa, in schimb ceai bea de foarte mica: 2-3 saptamani. Pentru ca sugea foarte des si eu nu faceam fata cu laptele, i-am facut program de supt cu ajutorul ceaiului. Bea cam 200-300 ml pe zi. Apa in schimb nu-i prea place. Apa i dau de pe la 7 luni, acum avem 8 si 2 zile. Noaptea de se trezeste i dau apa si atunci adormita cum e mai bea!
Unei prietene, care-i da bb lapte praf i-a recomadat pediatra sa-i dea musai ceai dupa lapte (nu chiar imediat, la 1-2 ore), ca-i va fi sigur sete!

liliac1
Nu este obligatoriu sa-i dai ceai. Nici fata mea nu a vrut sa puna guritza pe ceai, de orice planta o fi fost el. Este un calvar daca tre sa-i dau o gura de ceai de menta...
Asa ca atunci cand era insetata bea apa. gasisem de cumparat apa de izvor si era tare buna...

Samurai-lady
Si bb al meu cand era micutz nu a prea acceptat ceaiul,
doar apa plata.Eu ii dadeam inainte si dupa baitza,si in zilele
foarte calde vara.

amarantina
Pai vezi si tu daca vrea sa bea ceai sau apa plata. Daca vrea - da-i de cate ori consideri tu ca este nevoie, nu poate nimeni sa-ti spuna daca sa-i dai de 2 ori sau de 6 ori pe zi. Dar nu-i da inainte de lapte ca s-ar putea sa-i strici pofta de mancare. Da-i dupa masa de lapte sau intre mese, daca se scoala sau se agita.

carmenpit77
Nu este nevoie sa bea nimic daca este alaptat la san. Numai in zilele foarte calduroase poate bea un pic de apa.

sirimie
Nu e obligatoriu. Dar eu zic sa ii dai putin ca sa nu te refuze mai tirziu (asta e parerea mea, ca poate refuza daca se face mai mare, nu am citit pe nicaieri asta). Ceai de bebelusi, sau de musetel, sau apa.

mina
Salut!
Eu stiu ca daca e alaptat nu ar trebui sa sufere de sete ca laptele de mami tine de si de sete. Pe de alta parte, al meu Matei, desi alimentat cu formula de la 3 luni,nu prea a solicitat apa-ceai-ceva de sete pana la 1 an. Dupa aceea insa (mai ales cand era f cald) cerea apa f des. Dar nu ceai, apa plata. Fiecare copil cu ritmul si preferintele lui, presupun ca nu e rau sa ii oferi din cand in cand apa si ceai pana te lamuresti ce/cat ii place.

mamitzica
Nu e deloc obligatoriu sa-i dai ceai-al meu a capatat lapte de al meu si formula si nu i-am dat niciodata ceai si are 1 an si o saptamina.
Ceaiul cred ca a fost inventat ca sa umplii matele copilului degeaba cu lichid.Cind mai creste (dupa 7 luni in cazul meu)am inceput sa-i dau citeva guri de apa ca sa descopere ca exista si un alt lichid in afara de lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

Dam ceai la bb de o saptamana?

MaryP
Mamicilor, mie doctorul pediatru mi-a recomandat sa dau ceai destul de des la bb-le meu (ceai de chimion cu musetel), dar in unele carti am citit ca laptele de la san este suficient pana la vreo 3 luni.
Voi cum ati facut? Ati dat ceai?
Daca da, cum ati procedat? Ca eu dupa ce ii dau ceai nu reusesc sa il linistesc pana nu il pun la san si mi se pare ca fac o amestecatura in micul lui stomacel... Cum sa fac sa nu mai caute sanul dupa ce ii dau ceai?

laura72
Mary,
Eu nu i-am dat ceai sau apa pana la 7 luni.noua ne-a zis pediatrul care e la 50 ani ca asta cu ceaiul e practica veche obligau bietele mamici sa hidrateze intre mese.lapticul tau este la ince put mai apos ii astampara setea si apoi cu cat suge e mai gras.de aceea la un alaptat 1 singur san sa nu pape numai"apa".daca ii e doar sete vasuge putin si gata .cand iie foame papa mult.eu inca alaptez bb 1.1 ani. da,i-am dat si eu caei pe la vreo 3 luni cam o sapt. era canicula si avea buzitele uscate dar n-a baut mai mult de 50 ml pe zi .si daca baie dupa supt varsa,asa ca era degeaba.
iti trebuie nervi buni sa te lupti cu bunicile si vecinele care se scandalizeaza cand aud ca niu dai ceai ca doar ele ne-au crescut pe noi si stiu ele dar nu le face pe plac.cand era mic alaptam la 3 ore in general,aici maternitatea e cu bb separat,si asa s-a obisnuit si ziua si noaptea si ii dadeam san cam 40-50 min.stiu ca e obositor la inceput dar te obisnuiesti in timp.si apoi de pe la o luna incepe sa rareasca el mesele de noapte.trebuie sa ai incredere in tine ca ai sa reusestisi sa nu uiti ca laptele de mama este cel mai bun ptr.puiul tau. o sa vezi ce satisfactii iti ofera alaptatul cand creste si e mort dupa tzitzica.ca sa ai lapte bea ceai de anason 2 cani pe zi. Mult succes la alaptat si bb sanatos

ancutzathree
nu-i da ceai,doar asa...eu nu i-am dat lui alex ceai,doar cand avea colici ii dadeam ceai anticolici,in rest nu e nevoie ptr ca laptele ii satisface si foamea si setea...
iar dupa ce am inceput diversificarea i-am dat apa...

Melania 14
MaryP, felicitari pentru Razvan Mihai ! se pare ca ai nascut , mi-aduc aminte de tine cu patul tarc , pana la urma ati reusit sa-l desfaceti ?.

Eu zic sa incerci cu Sab Simplex picaturi ( pt colici) si sa lasi ceaiul.Copilul nu are nevoie de ceai daca suge de la titi.Eu asa am facut desi am incercat si cu ceai si nu a functionat .Nu cred ca se poate aplica o regula generala vis-a-vis de problema asta.

roxisialexia
Felcitari Maria, sa ai un bb sanatos si mancacios!

De ce sa ii dai ceai? Nu am inteles exact de ce ti-l recomanda medicul.Daca are colici eu nu sunt pentru ceai, la Alexia nu a functionat nici mama ceaiurilor.Daca de sete ti l-a recomandat , nu e nevoie, are lapticul tau tot ce trebuie.
si numai bine!

calatoare
Vreau sa-ti spun ca pe mine soacra si alte babe m-au disperat sa-i dau ceai baiatului. Pana acum la 5 luni nu i-am dat decat lapte. Acum ii dau vreo 30-40 ml apa ca mai mult nu vrea. Mie una mi se pare o tampenie ceaiul asta. Daca tie ti-e sete ce bei? Apa sau ceai?
Pediatra mea nici n-a vrut sa auda de ceai sau altceva pana acum cand il alimentez mixt si tare rau imi pare ca nu mai am suficient lapte. Era asa de bine cand alaptam exclusiv......

E adevarat ca acesta este un subiect destul de controversat......

nicol_nicol
Felicitari pentru bebe.
Nici eu nu i-am dat ceiut cand era asa de mica fetita mea.
Este suficient lapticul de la san.
Daca va face colici, recomandabil ar fi sa-i dai Sab Simplex sau Bonnisan (e mai naturist). La noi ceiuturile pentru colici nu si-au facut efectul si nici nu am mai insistat cu ceiut.

MaryP
Melania...am reusit pana la urma, iti dai seama... Saracu' sotu'...

Roxi...am nascut !!!! In sfarsit l-am intalnit pe bebe!

Of...mai mamicilor..mersi de raspunsuri...Nu ma mai lupt cu ceaiul...ca deja il exasperasem si pe bebe si eu eram terminata... Am la lapte...si eu sa ii dau ceai...?!

M-ati mai linistit!

codruta_grg
Eu am alaptat exclusiv pana la 6 luni. Pana la 8 luni in paralel cu diversificarea, iar acum la 10 luni nu ii mai dau lapte de la san. Eu nici acum nu ii dau ceai.
Daca ii este sete ii dau apa, iar in rest sucuri de fructe, care sunt mai bune decat o apa fiarta. Daca alaptezi, laptele tau contine suficienta apa pentru nevoile bebelusului tau.
PS: nici noi nu bem ceai decat cand suntem bolnavi...
Succes si sanatate!

madau
Eu i-am dat Mirunei ceai imediat cum am ajuns acasa cu ea. Si asta din cauza ca a fost singurul remediu ptr colici. Ceai cu Colic Baby sirop. Apoi am trecut usurel spre apa.

mamitzica
Nu ai de ce sa-i dai ceai;ceaiul e doar o metoda de a umple stomacul copilului degeaba.Laptele de mama(sau formula)e suficient pina la 6 luni.

sirimie
Laptele e suficient la 1 saptamina, nu e nevoie de ceai.
Cind plinge bb pune-l la sin, si in felul asta ii rezolvi orice problema!

Felicitari pentru bb mic!

adinag
quote:

Originally posted by laura72

Mary,
Eu nu i-am dat ceai sau apa pana la 7 luni.noua ne-a zis pediatrul care e la 50 ani ca asta cu ceaiul e practica veche obligau bietele mamici sa hidrateze intre mese.lapticul tau este la ince put mai apos ii astampara setea si apoi cu cat suge e mai gras.de aceea la un alaptat 1 singur san sa nu pape numai"apa".daca ii e doar sete vasuge putin si gata .cand iie foame papa mult.eu inca alaptez bb 1.1 ani. da,i-am dat si eu caei pe la vreo 3 luni cam o sapt. era canicula si avea buzitele uscate dar n-a baut mai mult de 50 ml pe zi .si daca baie dupa supt varsa,asa ca era degeaba.
iti trebuie nervi buni sa te lupti cu bunicile si vecinele care se scandalizeaza cand aud ca niu dai ceai ca doar ele ne-au crescut pe noi si stiu ele dar nu le face pe plac.cand era mic alaptam la 3 ore in general,aici maternitatea e cu bb separat,si asa s-a obisnuit si ziua si noaptea si ii dadeam san cam 40-50 min.stiu ca e obositor la inceput dar te obisnuiesti in timp.si apoi de pe la o luna incepe sa rareasca el mesele de noapte.trebuie sa ai incredere in tine ca ai sa reusestisi sa nu uiti ca laptele de mama este cel mai bun ptr.puiul tau. o sa vezi ce satisfactii iti ofera alaptatul cand creste si e mort dupa tzitzica.ca sa ai lapte bea ceai de anason 2 cani pe zi. Mult succes la alaptat si bb sanatos

Ai dreptate 100%!!!
Eu la fica-mea nu i-am dat decat apa. Ceai doar cand avea ceva (boala etc.). Pentru ca ceaiul este un medicament!

@MaryP: si sigur ca BB cauta sanul, doar ii e si foame!!! peste cateva saptamani vei avea asa mai putin lapte (productia se adapteaza cererii), iat acelasi doctor destept iti va spune: doamna, aveti prea putin lapte, copilul e prea slab, trebuie sa-i dati completare lapte praf! deci lasa tu ceaiul si ai incredere in instinctele tale! parerea mea...

narcisa
MaryP, felicitari! Sa va traiasca Razvan si sa va bucurati de el!
Eu nu le-am dat nicodata copiilor ceai la sete! Moasa mi-a spus clar, daca ii e sete bea apa! Oricum bb al vostru e prea mic, dar e bine de stiut pe viitor si mai ales ca il alaptezi e tot ce are nevoie bb acum lapte de la mamica lui!

lori99ursu
Felicitari pt bb, sa-l vezi mare si sanatos!
Eu am alaptat exclusiv pana la 6 luni. Nu i-am dat nici ceai, nici apa. Pentru colici i-am dat Bonisan (f. bun, naturist), pentru ca Sab-Simplex-ul nu prea isi facea efectul. Mare grija la ce mananci tu, ca sa nu il doara burtica.
Puiului meu ii dadeam tzitzi cand dorea el, deci la cerere, si tinea si de foame si de sete. Dupa ce am inceput diversificarea i-am dat cate putina apa. Acum isi ia el cand are nevoie.
Tu trebuie sa bei lichide si sa te odihnesti ( atat cat poti) ca sa ai lapte.
Pupici dulci!

diadaniela
nu e cazul sa-i dai ceai .
laptele tau si Sab-simplex e suficient.
sa se faca mare si sa fie sanatos puiutul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

dam ceai obligatoriu?

cosmi1975
fetelor baietelul meu de 4 luni nu prea bea ceai adevarul ca nici nu prea i am dat dar acum a venit caldura tb sa i dau obligatoriu? Sau apa?Sau suc? voi cum faceti? va rog raspunde ti mi


anca tanasica
pai dc il alaptezi...ii ajunge laptele tau...dc ai inceput diversificarea, acum vara are nevoie de hidratare in plus...

Caterinuta
Eu ii dau la Maya(9 luni) apa plata sau apa fiarta si racita.
Nici cand era micuta nu a baut ceai. Am mai fiert fructe, mere si piersici si i-am dat suculetul cu putina scortisoara.
Sa cresteti mari si voinici!

didita
Regula de aur la noi in casa este: cand ti-e sete bei apa! se aplica la toata lumea! Daca e alaptat s-ar putea sa-i ajunga la san, daca transpira prea rau ii va trebui un pic de apa totusi. Mie doctorita mi-a zis sa-i urmaresc scutecul si daca e plin de pipi inseamna ca a baut suficient!

mariussimiuc
In mod normal ar trebui sa-i ajunga laptele de la mami.Urmareste pe scutec urina si daca e inchisa la culoare e clar ca-i mai trebuie apa.

anda141
Daca e alaptat nu ii trebuie ceai. Eu nu i-am dat.

ancamironiuc
In functie de varsta sunt bune atat sucurile sau ceaiul cat si apa. Te sfatuiesc un singur lucru, nu uita niciodata de apa. Eu am uitat. Vedeam ca bea mult ceai si ii dadeam ceai. Intr-un final am realizat ca nu prea bea apa...

Acum are aproape 3 ani si nu bea apa decat foarte rar, in rest bea 3l de ceai pe zi!!!!! Am inteles insa ca numai ceai nu este bine asa ca muncesc din greu sa il dezvat dar nu prea tine!

mary_ary
Buna,

Noi bem si apa si ceai. Ceai bem de la 10 zile. Apa de pe la 6-7 luni. Nu-i prea place apa, mai nou vrea sa o bea din cana. La caldura care e afara, e bine sa-i dai si una si alta. Sucul la noi e gustarea de la ora 16-17.
Alexandra are 8 luni si 23 de zile, iar de pe la 6 luni bea lapte praf.
Si cand era alaptata la san tot imi bea ceai. Noi n-am avut nici o problema cu ceaiul.

grasulici
daca bebe este alaptat si ai grija sa bei suficiente lichide nu cred ca se pune problema altor lichide, si, asa cum spuneau si celelalte fete, poti sa-ti dai seama dupa scutec. ceaiurile sunt si bune si rele: ceaiul contine tanin care antreneaza fierul din organism (intre tanin si fier se formeaza un complex), fapt ce poate duce la anemie (asta cred ca este o problema daca copilul bea ceai in cantitati mari si in mod constant).oricum apa este cel mai bun lichid pentru organism...
sanatate!

sirimie
Eu zic sa incerci sa ii dai, si daca nu ii place sa nu insisti. Cred ca e bine sa bea cit mai multe lichide.

lorena_andreianu
Eu zic ca un bebe asa mic nu are nevoie de ceai. Apa este suficienta si mult mai sanatoasa!

Si subscriu, daca e alaptat nu are nevoie decat daca e deshidratat rau si nu suge des.

DanielaAB
Eu i-am dat ceai fetitei mele inca din primele saptamani si nu am avut nici o problema cu ea.Acum are 9 luni si bea ceai, apa mai putin-nu-i prea place, si sucuri din fructe si legume(mere, portocale, morcov,kiwi).

Darria
Chiar daca este alaptat are nevoie de apa pe caldurile astea, sa se hidrateze. Un pic de ceai din cand in cand poti sa-i dai dar sa nu exagerezi.

tinatache
ai mei nu au baut si nici nu beau ceai. Apa la greu, nici cu sucurile nu ne omoram.

Alexa Ioana
si mie apa mi se pare mult mai buna pentru hidratare... nu zic ca ceaiul sau sucul nu e bun, dar organismul foloseste apa. eu ii dau ceai sau suc dupa mancare, dar de exemplu la plimbare, cand e foarte cald, ii dau apa (si ea prefera sa bea apa cand ii e sete... )
chiar si dupa lapte bea cateva inghitituri de apa, de sete...

daniella4
La varsta aceea eu i-am dat la greu ceai anti-colici. Pe caldurile astea are cu siguranta nevoie de hidratare.

Mergi la inceput