BAITA

BAITA | Autor: lorelaim

Link direct la acest mesaj

Cum se face baita...
Autor: numeioana
Subiect: Cum se face baita...
Revin cu o intrebare cam banala...Ma intereseaza cum se face baita nou-nascutului in mod corect. Adica, dupa ce i-a cazut buricul, in cadita. Se pune sampon in apa si se spala doar cu apa? Se spala cu sapun pt bebei pe corp? Se da cu sampon direct pe par, presupunand ca are parul f lung pt varsta lui?
Ioana

Raspunsuri:
----------------------------------------------------------------------Autor: mamagiuliei
Noua ombilicul ne-a cazut inca in maternitate.
Baita am facut-o inca in prima zi ajunsi acasa, in cadita am pus prealabil un finet mare. Puneam cadita in camera Giuliei, puneam apa putina, cam 20 cm, mai aveam o bucata mica de finet pe care puneam sapunul lichid si o spalam, apoi o limpezeam cu un burete imbibat in apa; pe capsor cu sampon, mandra mea a avut destul par si o limpezeam tot cu buretele. Ii tineam capsorul sa nu-i ajunga apa in urechi (aici m-a ajutat sotul), oricum baita era rapida, Giulia nu a fost mare fan ...
La ochisori o stergeam cu ser fiziologic. In spatele urechiuselor la fel o stergeam foarte bine cu un prosopel moale si subtire, la fel si in pliurile urechiuselor.
Dupa baita o stergeam bine-bine si o dadeam cu ulei vitaminizat de la farmacie, asta in primele 2 luni, la recomandarea pediatrei, la ulei de corp de bbi am trecut mai tarziu, am folosit Nivea, Penathen, Bubchen. Pe fund o ungeam in acea perioada numai cu Bepanthen, am trecut dup`aia la Nivea cu oxid de zinc.
Cam asa era la noi. Daca imi mai amintesc, revin
----------------------------------------------------------------------Autor: Denise
Ioana,
In primul rand La multi ani si sa iti traiasca puiul! Uite cum am procedat eu si iti mentionez ca ptr. prima baita am chemat-o pe asistenta acasa: pregatesti apa fiarta si, ptr.ca tot fierbi apa, pui si 1-2 pliculete de musetel. Eu am folosit sampon ptr.copii si ptr.cap si ptr.piele, caci, e mai incomod sa folosesti sapun. Deci, pui apa in cadita, incerci temperatura apei (eu la inceput foloseam termometru),apoi iei bb frumos si il bagi in apa. Incepi sa ii speli intai caputul, apoi corpul. Ai nevoie de cineva sa te ajute la limpezit, tu sa tii bb, iar el/ea sa iti toarne apa cu o canita sa il limpezeasca. Dupa ce il scoti din cadita, ii speli ochisorii cu tamponele udate cu ser fiziologic sii ii picuri cate o pic. si in nasuc si il stergi cu betisoare. Mare atentie la urechiuse sa i le stergi bine de tot! Dupa baie il ungi cu ulei de bb si ii faci si un mic masaj, sa doarma bine. Cam atat, daca mai ai ceva nelamuriri, intreaba-ne. Succes!
----------------------------------------------------------------------Autor: numeioana
Multumesc pt raspunsuri. Eu inca nu am bebe, sper ca anul asta sa vina si la noi. Am vazut aseara cum il spala soacra mea pe nepotelul meu si parca nu semana cu ce vazusem la alte mamici. De-asta ma interesez, pt ca eu vreau sa fac totul ca la carte. Mi se parea ciudat ca nu-l spala deloc pe cap cu sampon cand bebele avea deja parul cam gras. Si nu-l stergea in urechiuse si nici nu-l limpezea cu apa curata...
Acum, de la voi am inteles cum stau lucrurile. Si cu siguranta n-o s-o las pe soacra mea sa-mi spele copilasul
Multumesc!
Ioana
----------------------------------------------------------------------Autor: lorena_andreianu
Ioana, aici se face baie la bebe in cadita din prima zi, chiar daca nu i-a cazut buricutul. Fiu-meu a facut prima baie imediat dupa ce l-am nascut. Moasa s-a ocupat. Buricul se dezinfecteaza apoi si se da cu o solutie cicatrizanta. Asa e pe aici...
Pe cap am inceput cu sampon dupa un an. Pana atunci pentru cap am folosit doar sapun special pentru bb (Nivea, Mustela)...
----------------------------------------------------------------------Autor: DanielaLaura
Fetitei noastre i-a cazut buricelul la 14 zile.Pana atunci i-am facut "baita partiala"-ceai de musetel.
"Baita generala"-dupa ce a cazut buricelul-folosim:
apa fiarta-cand fierb apa adaug musetel, cimbrisor, salcam, galbenele;verificam apa pentru a o potrivi ca temperatura;in cadita punem si o pelincuta ca sa-i protejeze pielea;o spalam cu sapun Nivea Baby cu ulei de masline-fata,cap,maini,trunchi,picioruse.Sampon nu folosim pentru ca poate sa faca alergie.
Dupa baita o stergem bine-bine cu prosopul si o dam cu Bepanthen unguent axilar si pe fundulet.
Iti uram multa sanatate si sa vina barza mai repede!
----------------------------------------------------------------------Autor: leeloo2004
Si eu l-am spalat de la inceput pe Stefan - buricul oricum i-a cazut foarte tirziu. Puneam apa in cadita lui, pe el il puneam pe suport (la inceput il spalam fara suport si imi era mai greu, dupa asta m-am dus si am cumparat unul si mi-a fost mult mai usor!) - il spalam cu gel de dus/sampon pentru copii - am folosit si J&J si Sanosan si pe cap (avea foarte mult par de mic) si pe corp si dupa asta il clateam cu dusul si i-l dadeam lui tati sa-l infofoleasca in prosop. Samponul il tunam mai intii la mine in mina si dupa asta il sapuneam pe el pe corp sau pe cap. Pe cap il spalam oricum in fiecare zi! Tin sa mentionez ca eu nu l-am spalat in camera lui ci la baie si nu a patit niciodata nimic! Dupa asta il stergeam bine, il stergeam la ochi cu ser fiziologic, il stergeam bine dupa urechi si il curatam si in urechi cu betisoare speciale dupa care il ungeam pe corp cu ulei (am folosit din cel tip spray de la J&J foarte bun!), la fundulet cu Bepanthen si ii puneam pampersul si pijamaua. Eu nu i-am pus niciodata caciulita in casa, nici macar dupa baie.
Cam asta am facut noi...multa sanatate tie si lui bb!
----------------------------------------------------------------------Autor: roller025
Ioana, io mi's mama mai nebuna. Cand am venit cu Vicu acasa din spital nu aveam inca o cadita pentru el, asa ca 2 zile l-am spalat in chiuveta de la baie sau sub jetul de la dush... Eu procedam asa: ma sapuneam bine pe maini si il frecam bine peste tot. Si apoi il clateam in apa. Cand a inceput baia in caditza am pastrat acest mod de spalare (mama a fost intrigata ca nu puneam nimic in caditza - finet sau alte alea), il spalam zilnic cu sampon pe par, desi nu avea cine stie ce par... Dupa baie, vreo 2 luni l-am sters la oki cu ser fiziologic. Buricul l-am tamponat cu iod. In urechiuse l-am curatat tot timpul cu cottonette speciale pt copii.
Dupa baie, pana pe la 8 luni, a fost masat in fiecare seara cu ulei sau cremutza.
Acu, la 1 an jumate marea lui placere e sa faca baie cu dushul. Singur, daca se poate...
Mult succes. Si, parearea mea, nu cartile te invata, ci confortul copilului. Daca lui ii place si nu scrie in carte, strica?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Autor Subiect Pagina: 1 2 3 din 3
Luizax
membru matur


Membru din:24/09/2002

Are album!



Romania
Bucuresti
1932 Posts
Trimis la - 30/03/2006 : 16:55:49
--------------------------------------------------------------------------------

Io acu 4 ani - cand l-am nascut pe Alex, stiam ca la bebei se face baie zilnic.
Acum am citit pe forum ca in functie de piele se face de 3 ori, sau o data pe saptamana.
Giuliei (noul bebe) abia i-a cazut buricul. Ce sa fac? sa incep cu baile zilnice? sau merge si mai rar?

Luizax - karkotash shef!



Raporteaza la Moderator

Gabrielama
Bibbidi-Bobbidi-Boo!


Membru din:12/03/2004



Romania
Bucuresti
686 Mesaje
Trimise - 30/03/2006 : 17:14:21
--------------------------------------------------------------------------------

Io stiu ca se face baie la copii cilnic, in special la cei mititei de tot.

Iar la cei mai maricei, tot asa - baie zilnic fara carcoteli!

Gabi

Raporteaza la Moderator

ancutzathree
mami de puisor rasfatzat


Membru din:24/05/2005



Romania
Satu-Mare,Carei
1165 Mesaje
Trimise - 30/03/2006 : 17:16:56
--------------------------------------------------------------------------------

noi pana la doua luni i-am facut baie zilnic ptr ca era foarte cald si transpira,l-am nascut in iulie,iar pe urma i-am facut baie odata la doua zile sau chiar la trei...eu,sincer nu m-am orientat in functzie de tipul de piele,ci doar dupa cum am considerat ca este necesar...acum ca se tareste trecem din nou la baitza zilnica...

--------------------------------------------------------------------------------
Editat de - ancutzathree on 03/04/2006 10:53:46
Raporteaza la Moderator

Natasa
membru matur


Membru din:26/08/2004



Romania

2228 Mesaje
Trimise - 30/03/2006 : 17:17:21
--------------------------------------------------------------------------------

Zilnic, baita e o parte importanta a zilei. Baietelul meu are un an si patru luni si pina cum nu cred ca avem mai mult de trei-patru zile in care sa nu fi facut baita!
Raporteaza la Moderator

ana-oana
Mama Leone


Membru din:19/07/2004

Are album!



Romania

636 Mesaje
Trimise - 30/03/2006 : 17:30:08
--------------------------------------------------------------------------------

eu le fac baie zilnic, si Anei care are 3 ani jumate si lui Tudor care are 7 luni aproape. (pe cap Anei la vreo 2-3 zile, depinde cum negociem ca suntem in faza de intrat apa in oki).
am auzit un dr care spunea ca trebuie sa ne facem baie zilnic, de cand avem o zi pana cand implinim 99 de ani (el spunea inclusiv de spalatu' pe cap, ma rog, dpdv asta eu nu impartasesc opinia).

O.
Om intr-adevar bun e numai acela care ar fi putut fi rau si n-a fost.
Nicolae IORGA

Raporteaza la Moderator

sinzi_ana
Membru de barza


Membru din:10/06/2004



USA
Aleea Fericirii
7614 Mesaje
Trimise - 30/03/2006 : 17:47:54
--------------------------------------------------------------------------------

Eu vara ii fac dus in fiecare zi si baie o data pe saptamana (si pe cap o zi da una nu).
Iarna, o zi da una nu...dar uneori sarim si cate 2 zile nespalati...

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David




Raporteaza la Moderator

she_wolf
;-)


Membru din:24/09/2003



Ireland
Dublin
1609 Mesaje
Trimise - 30/03/2006 : 17:58:25
--------------------------------------------------------------------------------

Eu stiu ca zilnic trebuie si asa i-am facut lui Cristi (ma rog, sotul meu se ocupa de asta ) pana pe la 2 ani. Intre timp ii face la doua zile, iar pe cap la patru. Vara e alta poveste, uneori e nevoie si de mai multe dusuri pe zi, ca la oricine.

Claudia (19+) si Cristi (16.12.2002)
Raporteaza la Moderator

roxisialexia
membru junior


Membru din:19/01/2006



Romania
bucuresti
681 Mesaje
Trimise - 30/03/2006 : 18:05:02
--------------------------------------------------------------------------------

Luizax mama draga, zilnic baita, ce lui Alex nu i-a priit?

Ca sa nu va mai spun ca m-am certat cu asistentele in spital ca vroiau sa imi spele copilul cu geamul deschis la sf. lui octombrie !!!!!!!!!!!

Eu asa am facut, zilnic.
Si sanatate multa la bebelusa .

Roxana mama Alexiei Maria( 21 octombrie 2005 )
Raporteaza la Moderator

DanielaAB
membru incepator


Membru din:28/11/2005



Romania
Timisoara
253 Mesaje
Trimise - 30/03/2006 : 18:10:29
--------------------------------------------------------------------------------

Si eu ii fac baie in fiecare zi si ii place f mult.
Daniela
Raporteaza la Moderator

diplodocus
membru junior


Membru din:21/03/2006



Romania
Zalau
774 Mesaje
Trimise - 30/03/2006 : 18:11:50
--------------------------------------------------------------------------------

Eu pina la 2luni i-am facut baie zilnic,apoi din 2 in 2 zile.Pediatrul mi-a spus ca pot s-i fac si de 2 ori pe zi daca vreau, important e sa se simta copilul bine si sa nu ma streseze pe mine ritualul
Adaug ceea ce mi-a spus o prietena care a nascut in GErmania:pina la 1 luna nu se face deloc baie bebelusilor, iar apoi 1 data pe saptamina!!!(Da, m-am mirat si eu,se pare ca e un curent total diferit fata de cel pediatric rominesc)
S_a mai spus, si cred si eu ca trebuie sa te comporti cu el cum te-ai comporta cu tine...Vara mai des, iarna mai rar...urmeaza-ti instinctul

E din ce in ce mai bine!
Raporteaza la Moderator

mariussimiuc
as vrea sa fiu,dar nu-s


Membru din:03/11/2004

Are album!



Romania
iasi
4418 Mesaje
Trimise - 30/03/2006 : 18:49:26
--------------------------------------------------------------------------------

Daca eu fac baie sau dus in fiecare zi mi se pare normal sa procedez la fel si cu Robert.Cu atat mai mult cu cat ii place la baita.Sa nu-l speli pana la o luna?De ce?

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!


Raporteaza la Moderator

elyanne
ZuZa - Zapacita


Membru din:03/03/2004



Romania
Bucuresti
2409 Mesaje
Trimise - 30/03/2006 : 18:50:15
--------------------------------------------------------------------------------

Eu si acum ii fac zilnic, la un an si 5 luni...
Dupa mintea mea ma gandesc asa.... eu ma spal zilnic, bb de ce sa nu fie spalata zilnic. In plus, se tavaleste in nisip in parc, isi pune pamant in cap sau mancare... deci... cred e nevoie s-o spal zilnic...
Iar vara... pe la 8 luni... o spalam si de doua ori, mai mult ca s-o racuresc si sa o spal de transpiratie ca sa nu se irite.





Eliana si Elena – 23 octombrie 2004


S-a mai nascut o stea
Raporteaza la Moderator

laureta
Mamica de galusca Inisa


Membru din:27/09/2002



Romania
Bucuresti-Titan
1824 Mesaje
Trimise - 30/03/2006 : 19:02:00
--------------------------------------------------------------------------------

In fiecare zi,creste mai bine si mai frumos,se linisteste de colici.
Spor la treaba mamico



Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Teledon pentru Denis-5 euro
Raporteaza la Moderator

claujro
Mamica de Matei si Mara


Membru din:01/08/2003

Are album!



Romania
Bucuresti
1417 Mesaje
Trimise - 30/03/2006 : 19:09:31
--------------------------------------------------------------------------------

Zilnic! Noi la bbei le facem baie zilnic, fara exceptie.

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Raporteaza la Moderator

TOMALAVINIA
membru incepator


Membru din:19/03/2006



Romania
ORADEA
120 Mesaje
Trimise - 30/03/2006 : 19:28:59
--------------------------------------------------------------------------------

Eu ii fac baie Mariei o zi da una nu . cu toate ca are un an si 5 luni, si-i place tare mult la baitza!
Pina sa implineasca un an ii faceam baie zilnic.
sanatate si sa cresteti mari!
Raporteaza la Moderator

Sabina
Compozitoarea zapacita!


Membru din:30/11/2002



Romania
Bucuresti
6136 Mesaje
Trimise - 30/03/2006 : 19:35:18
--------------------------------------------------------------------------------

Zilnic, bineinteles, pt placere si ritual de nani;-)



--------------------------------------------------------------------------------

Sabina si Sofia Galagia


Cele mai frumoase fete





Autor Subiect Pagina: 1 2 3 din 3
adinell
Mami unui bebelus de plus


Membru din:28/11/2005



Romania
dragostea e totul...
1227 Mesaje
Trimise - 30/03/2006 : 22:49:28
--------------------------------------------------------------------------------

Zilnic ar trebui, noi mai sarim cate o seara pe capsor, dar pe corp, tot timpul ne spalam...

Adinella

"Cand Dumnezeu este cu tine, nimeni nu poate sta imptriva ta"!
Raporteaza la Moderator

bubu05
membru matur


Membru din:24/01/2005



Romania
Bucuresti
2361 Mesaje
Trimise - 30/03/2006 : 22:56:21
--------------------------------------------------------------------------------

A mai fost in discutie subiectul asta si repet: pana la 18 ani baie ii fac zilnic, dupa aia e major si vaccinat si face cum crede . Pe bune, noi nu ne spalam zilnic ?? Sau...

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz
Raporteaza la Moderator

Luizax
membru matur


Membru din:24/09/2002

Are album!



Romania
Bucuresti
1932 Mesaje
Trimise - 31/03/2006 : 07:47:34
--------------------------------------------------------------------------------

Asha ma gandeam si eu, ca ar trebui zilnic. Sa vaem daca se poate. Din weekend incep sa ii fac baie Giuliei (care are 11 zile acuma). Pe Alex (4 ani) l-am spalat aseara :))))).

Ma gandesc ca o sa fie taare fain cu 2 cupii de spalat :))))...si zilnic.

Luizax - karkotash shef!


Raporteaza la Moderator

elyanne
ZuZa - Zapacita


Membru din:03/03/2004



Romania
Bucuresti
2409 Mesaje
Trimise - 31/03/2006 : 09:45:28
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Luizax

Asha ma gandeam si eu, ca ar trebui zilnic. Sa vaem daca se poate. Din weekend incep sa ii fac baie Giuliei (care are 11 zile acuma). Pe Alex (4 ani) l-am spalat aseara :))))).

Ma gandesc ca o sa fie taare fain cu 2 cupii de spalat :))))...si zilnic.

Luizax - karkotash shef!



--------------------------------------------------------------------------------


Pe mandra mea am spalat-o din a 3-a zi, cu tot cu buric , ca mi-a dat voie pediatru, doar trebuia sters f. bine locul din jurul buricului.
Impartiti si voi responsabilitatile... daca se poate... adica sa-i faci tu baita celei mici si altcineva (tati, bunica) baiatului...
Eu deja l-am obisnuit pe al meu sot sa spele mandra, de cand avea un an... ca inainte avea o scuza... ce e prea mica... ca ii e frica...



Eliana si Elena – 23 octombrie 2004


S-a mai nascut o stea
Raporteaza la Moderator

silvi_2005
mamica de spiridus


Membru din:06/09/2005



Romania

1979 Mesaje
Trimise - 31/03/2006 : 09:55:34
--------------------------------------------------------------------------------

Daca bebele se simte bine, e ok sa-i faci zilnic deoarece acesta este ritualul sau de culcare, baita, papica si un cantecel de leagan. Este f important sa nu se streseze la primele baite, noi i-am pus un scutecel sub el, cu care ii acopeream partile care ramaneau goale deoarece bebelasii mici se streseaza daca se simt descoperiti si plang. Acum avem 10 saptamani si ne place la baita, trebuie sa inlocuin vanita cu una mai mare sa putem da din picioruse.
Silvi si bebe Alain
Raporteaza la Moderator

Monica-Elena
Bamby


Membru din:14/03/2003



Romania

3107 Mesaje
Trimise - 31/03/2006 : 10:11:57
--------------------------------------------------------------------------------

Eu i-am facut baie lui Mihnea de la 3 zile de cand am venit acasa chiar daca buricul ne-a cazut la 7 zile. E o prostie s anu ii faci baie ca nu i-a cazut buricul. Si acum la 9 luni ii fac baie zilnic. Doarme si mai bine si ii place tare mult la baie. Si pe cap tot zilnic il spal.

Monica mamica unui globulet de aur - Mihnea-Gabriel
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Raporteaza la Moderator

noeminora79
nou venit


Membru din:10/03/2006



Romania
cluj
24 Mesaje
Trimise - 31/03/2006 : 10:15:36
--------------------------------------------------------------------------------

noi am facut baita o zi da una nu,mai ales,ca in primele 2 luni urla de numa cand o bagam in apa
acum insa chiar ii place mult apa si poate vom face mult mai des baita.
mie pediatra mi-a zis(si chiar si din spita-am nascut in spania)ca baita e buna odata la 2 zile.

acum de vreo 3 sapt ne place mult apa si vom face zilnic,intradevar si somnul e mai dulce dupa o baita.

ieri a fost a-2-a oara de cand o bag in vana cu mine...si sa stiti ca innotam

iti vei da tu seama cum e mai bine,si dc bb se simte bine...si daca optezi pt o zi da una nu,nu e nici un bai doar ca in ziua pauza,sa il stergi ff bine la incheieturi...si sa nu lipseasca cremuta

o zi buna tuturor

nono
Raporteaza la Moderator

daniella4
mama pisoiului mic&scump


Membru din:11/05/2005



Romania
Ploiesti
3070 Mesaje
Trimise - 31/03/2006 : 11:04:59
--------------------------------------------------------------------------------

In general zilnic.
Pe cap doar odata pe saptamana dupa un an...oarecum fortat pt ca mai nou ne speriem tare rau de dus. Ati patit si voi treaba asta?

Daniella, mama lu'Alexis
Raporteaza la Moderator

aurelia1278
mamica de fetita perfecta


Membru din:24/06/2005



Romania
Bucuresti
1706 Mesaje
Trimise - 31/03/2006 : 11:15:45
--------------------------------------------------------------------------------

Si noi cam avem circ la spalatul pe cap, mai ales la limpezit cu dusul. Cred ca pe fie-mea o deranjeaza apa care ii curge pe fata, daca nu sta cuminte cu capul pe bratul lui tati. Dar am inceput sa-i vorbesc mult in timp ce o spal, ii spun ca trebuie sa spalam perisorul, sa-l facem frumos, altfel rad copiii de ea la joaca daca e murdara si transpirata. Si tot asa-i repet ca o moara stricata , pana terminam. Dupa care arata la toti din casa ce par frumos are, si-l mangaie si zice "mai, mai" .

Eu i-am facut baie zilnic pana pe la 6 luni, apoi am mai rarit-o, la 2-3 zile cu 1 spalat pe cap/saptamana. Vara dus zilnic. Am crescut astfel timpul alocat plimbarilor pe afara.


--------------------------------------------------------------------------------
Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
Bazar pentru Alex, un baietel diabetic de 1 an

--------------------------------------------------------------------------------
Editat de - aurelia1278 on 31/03/2006 11:17:55
Raporteaza la Moderator

mihaela agh
membru incepator


Membru din:13/08/2004



Romania
Iasi
145 Mesaje
Trimise - 31/03/2006 : 11:16:44
--------------------------------------------------------------------------------

Daria are 11 luni si o saptamana si ii fac baie zilnic. Cu foarte mici exceptii - 2 zile nu am spalat-o pe cap cand i-am facut gauri pt cercei si uneori sarim peste baie cand avem musafiri pana mai tarziu, dar asta a fost doar de 2-3 ori. Cand se intampla sa nu-i pot face imi pare rau pt ca ii place tare mult sa se balaceasca in apa ca o ratusca Si apoi... subscriu la punctul de vedere enuntat mai sus - daca noi facem zilnic, ei de ce sa nu faca? Transpira si ei si cu siguranta se simt foarte confortabil dupa

Mihaela si Daria (25.04.2005)
Raporteaza la Moderator

mamagiuliei
green eyes`mom


Membru din:21/10/2004



Romania
Oradea
4735 Mesaje
Trimise - 31/03/2006 : 11:58:21
--------------------------------------------------------------------------------

Pana la 1 an in fiecare seara baie generala, apoi din 2 in 2 seri generala, in rest obligatoriu dus. Asa facem noi !


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004
Raporteaza la Moderator

Nora
Mami de Andrei si Victor


Membru din:30/09/2002

Are album!



Belgium
Machelen
1164 Mesaje
Trimise - 31/03/2006 : 12:15:31
--------------------------------------------------------------------------------

Si noi i-am spalat pe copii zilnic cand erau mai mici. Acum mai sarim zile. Dar altceva vroiam sa zic:

De cand era mic, Victor a avut piele uscata, deshidratata. Si doctorul ne-a zis sa nu-i spalam, in nici un caz, zilnic cu sampoane, sapunuri si altele, chiar daca sunt speciale pentru copii. Exista uleiuri de baie care hidrateaza pielea si si curata. Noi am vazut o imbunatatire evidenta a pielii dupa ce am inceput sa folosim aceste uleiuri. Depinde si de cat de calcaroasa e apa.

Pupici Giuliei cu buric cazut.


Nora
Raporteaza la Moderator

dalimana
membru incepator


Membru din:21/02/2006

Are album!



Romania
buzau
110 Mesaje
Trimise - 31/03/2006 : 12:24:04
--------------------------------------------------------------------------------

Zilnic, la doua zile sau de doua ori pe zi, sfatul meu ar fi sa ai mare grija la buricel; bine ar fi sa nu-l atingi deloc cu apa pana se usuca. O prietena a patit-o cu fetita ei caci i s-a infectat si au tras vreo luna. Asa ca ai mare grija si rabdare.
Raporteaza la Moderator

bebe03
membru incepator


Membru din:26/02/2004



Romania
BRAILA
313 Mesaje
Trimise - 31/03/2006 : 15:17:16
--------------------------------------------------------------------------------

fetita mea are acum 5 ani, si am spalat-o zilnic de cind s-a nascut...in maternitate de a 2 zi dupa nastere ne-a invatat asistentele sa-i spalam...procedura era la chiuveta unde tineai copilul cu o mana si cu alta il spalai cu un buretel de baie..era nasol de incomod mai ales ca eram o mamica neexperimentata...cind am ajuns acasa i-am cumparat o vana din plastic numai a ei si in fiecare seara puneam o cantitate mica de apa in vana si pe ea acolo pe un scutec, era fericita dadea din minute, nu foloseam sapun la inceput ci ceai de musetel combinat cu apa, iar apa in cadita era mica si nu ajungea la buricut care era oricum pansat, cind acesta a cazut am crescut cantitatea de apa, cind a inceput sa stea in fund am pus si mai multa apa, baia era completa adica si pe cap zilnic ( cu mici exceptii, de ex. cind era racita, sau cind eram in deplasare si nu aveam conditiile necesare)...la un an baile le-am transferat in cada unde era si mai bine, acum la cinci ani facem dus in fiecare seara in cabina de dus cu capul in casca, iar o data pe saptamina baie in cada si pe cap, are parul lung si nu as putea sa-l spal prea des
cam asta e, nu concep fara baie, dus,...e un ritual seara pt. toata familia sa trecem prin baie pt. un dus ca alfel nu putem adormi
...stiti e chestie de obisnuinta...unii isi fac dus dimineata, altii seara...unii de "n" ori pe zi altii o data pe saptamina...cred totusi ca tine totusi de educatie
numai bine
nicol
Raporteaza la Moderator

LORELAI ANCA MORARIU
membru incepator


Membru din:21/08/2004



Canada
temp în Stockholm/Suedia
460 Mesaje
Trimise - 31/03/2006 : 15:28:29
--------------------------------------------------------------------------------

Pe Gabisor (n.9 iulie 2004) am spalat-o zilnic înainte de culcare înca din maternitate. Acum face parte din ritualul ei - îi permite sa se relaxeze si sa se joace în vana cu "animalutele" si canutele ei. Cu sampon spalam doar "pasarica" si funduletul - restul corpului doar cu apa simpla calduta. Nu o creia o pauzasc dar o hidratez toata ziua cu apa si fructe cât încape. Parul îl spalam de max 2 ori pe sapt - cu mare circ - da' e ok - se va obisnui în timp... sper. Nu îi facem baie seara doar în cazuri de exceptie: daca este bolnavioara si are febra mare sau este praf-si-pulbere de oboseala si adoarme asa îmbracata înante de ora de culcare 8:30pm(extrem de rar dar - se poate întâmpla - daca a refuzat sa doarma dupa-masa).


Autor Subiect Pagina: 1 2 3 din 3
Luizax
membru matur


Membru din:24/09/2002

Are album!



Romania
Bucuresti
1932 Mesaje
Trimise - 31/03/2006 : 19:22:33
--------------------------------------------------------------------------------

I-a cazut buricul acum 3 zile. Azi e ultima zi de sters cu spirt si dat cu panderm. S-a inkis. Deci de maine intram la baitza. :))

Luizax - karkotash shef!


Raporteaza la Moderator

parpalak
membru matur


Membru din:16/03/2003

Are album!



Canada
Toronto
2243 Mesaje
Trimise - 31/03/2006 : 20:23:04
--------------------------------------------------------------------------------

Pediatrii la noi recomanda spalatul la 2-3 zile, indiferent de buric. (care trebuie doar uscat - da'l uscam pe bebe oricum, cind il scoteam din baie). Cind am inceput diversificarea si drumurile tiris, atunci chiar a trebuit spalatul zilnic din pricina de bb murdarici. :) Da' cit e pui mic e curatel de felul lui - nici de la ce sa transpire n-are - ca doar maninca si doarme :)

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak
http://home911.servebeer.com
Raporteaza la Moderator

Jany
nou venit


Membru din:11/03/2006



Romania
Bucuresti
14 Mesaje
Trimise - 31/03/2006 : 20:25:20
--------------------------------------------------------------------------------

pana sa faca un an ii faceam in fiecare zi pe urma i-am rarit ii fac la 2 zile
Raporteaza la Moderator

margas2005
nou venit


Membru din:16/06/2005



Romania
Iasi
68 Mesaje
Trimise - 31/03/2006 : 20:52:56
--------------------------------------------------------------------------------

In primul an in fiecare seara,exceptie serile cand o sa faca vaccinuri.
Raporteaza la Moderator

andrruzza
membru matur


Membru din:18/10/2002



Romania
Bucuresti
2094 Mesaje
Trimise - 01/04/2006 : 13:44:14
--------------------------------------------------------------------------------

Zilnic!



mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Raporteaza la Moderator

mariussimiuc
as vrea sa fiu,dar nu-s


Membru din:03/11/2004

Are album!



Romania
iasi
4418 Mesaje
Trimise - 01/04/2006 : 14:42:44
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by margas2005

In primul an in fiecare seara,exceptie serile cand o sa faca vaccinuri.

--------------------------------------------------------------------------------



Nu stiu care este explicatia la chestia asta,sa nu-i faci baie copilului la vaccin,dar eu i-am facut si atunci.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!


Raporteaza la Moderator

LauraNicole
dusa cu patratelu rotund


Membru din:11/07/2005



Romania
Ploiesti acum
990 Mesaje
Trimise - 01/04/2006 : 20:23:09
--------------------------------------------------------------------------------

Celei mici ii fac zilnic iar celei mari doar dus zilnic si baie complet de 2 ori pe saptamana .

Comorile mele:http://www.geocities.com/nickysweet4u/nickysweet4u.html
They need us :
http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm
Raporteaza la Moderator

parpalak
membru matur


Membru din:16/03/2003

Are album!



Canada
Toronto
2243 Mesaje
Trimise - 01/04/2006 : 21:12:27
--------------------------------------------------------------------------------

Explicatia cu fara baie dupa vaccin vine de la sa nu raceasca cumva dupa baie si sa faca o febra care sa se confunde cu reactia la vaccin - ca daca vine cumva febra dupa vaccin sa se stie clar ca n-a fost de la dupa baie... Desi, ca sa zic drept, p-aicea n-am auzit-o la pediatru, ca oricum, daca ai febra tot nu-ti da decit antitermice o vreme, sa lase organismul sa se descurce pe cont propriu, daca poate..

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak
http://home911.servebeer.com
Raporteaza la Moderator

paula2003
Printesa Alexandra


Membru din:17/11/2003



Romania
Bucuresti- Dr. Taberi
3139 Mesaje
Trimise - 01/04/2006 : 22:09:48
--------------------------------------------------------------------------------

Pe Paul(3 luni) in fiecare seara si pe Alexa(2 ani si 4 luni) la 2-3 zile, dar sunt zile cand o spal si pe ea zilnic sau de 2 ori(depinde ce face in ziua aia. daca-si pune suc in par, papa pe cap...)
Acum ca vine vara va fi zilnic pentru ambii sau de 2-3 ori pe zi, depinde cat de cald va fi.



Paula cu Paul & Alexandra
Raporteaza la Moderator

Bebe Beca
membru junior


Membru din:05/10/2004



Romania
Bucuresti
1325 Mesaje
Trimise - 02/04/2006 : 00:11:16
--------------------------------------------------------------------------------

Zilnic am facut si noicat era mica mica, iar acum sta in apa si de cateva ori pe zi, cand vrea sa se joace in apa...

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Raporteaza la Moderator

Andreea23
membru incepator


Membru din:17/06/2005



Belgium

187 Mesaje
Trimise - 02/04/2006 : 00:40:10
--------------------------------------------------------------------------------


Fetitei mele de 11luni,ii fa baita zilnic de cand s-a nascut.II place foarte tare si face parte din ritualul dinaintede nani..



Raporteaza la Moderator

Loreena
membru incepator


Membru din:11/10/2004



Romania
Bucuresti
489 Mesaje
Trimise - 02/04/2006 : 03:25:43
--------------------------------------------------------------------------------

si noi ne-am confruntat cu frica de dus.asa ca o perioada aveam o cana si o clateam cu aia ca se speria si plangea la dus.......apoi la un moment dat a uitat, am incercat cu dusul fara presiune mare, si acum e ok

Poze cu toata Familia

Raporteaza la Moderator

codruta_grg
mamica de schioare


Membru din:12/03/2005



Romania
Cluj-Napoca
3394 Mesaje
Trimise - 02/04/2006 : 09:16:45
--------------------------------------------------------------------------------

Mie mi se pare mai bine asa: pana acum i-am facut baie o data la 2-3 zile. De vreo cateva spatamani, de cand incepe sa se joace, sa se ridice, sa faca efort mai mare si implicit sa transpire mai mult trebuie facuta baita zilnica.

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)



SCOALA SKI

Raporteaza la Moderator

Luizax
membru matur


Membru din:24/09/2002

Are album!



Romania
Bucuresti
1932 Mesaje
Trimise - 02/04/2006 : 09:21:11
--------------------------------------------------------------------------------

I-am facut baitza aseara. i-a placut :)) I-am facut si masaj cuueli. E asha de paroasa pe spateeeeeeeeeeeeeeeeee....ca o mamutzika :))))))

Luizax - karkotash shef!


Raporteaza la Moderator

Cerasela67
nou venit


Membru din:01/01/2006



Romania
Brasov
80 Mesaje
Trimise - 03/04/2006 : 11:07:28
--------------------------------------------------------------------------------

Ii fac baie fetitei mele din prima zi in care am adus-o acasa. Acum are 5 ani si 10 luni. Pana la 2 an am spalat-o si pe cap zilnic. Si acum o ung pe corp cu lapte de corp deoarece are pielea sensibila. Pe par o spal insa la 3 zile deoarece il are lung si e mai greu cu pieptanatul si uscatul. Vara insa o spal zilnic. Nu se pune problema sa nu faca baie zilnic! Si eu fac asa ca mi se pare normal sa faca si copilul. Acum deja stie sa se spele singura, eu numai o supraveghez, dupa baie copiii dorm mai linistiti (ma refer la bebelusi).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

PRIMA IMBAIERE

Autor Subiect
mika12
nou venit


Membru din:19/03/2006



France
Paris
33 Posts
Trimis la - 05/04/2006 : 21:16:01
--------------------------------------------------------------------------------

Dragi burtici,
Permiteti-mi sa intervin in spatiul vostru, in calitate de "fosta burtica" ca sa va povestesc cate ceva despre o noua tendinta in maternitatile frantuzesti. Din ce in ce mai multe mame cer ca bebe sa nu mai fie spalat imediat dupa nastere(iar maternitatile respecta dorinta lor!), nici macar pentru a umple de mandrie noul tatic pentru ca a putut asista (sau efectua) la prima imbaiere a pruncului.Asadar, prima imbaiere adevarata se poate face abia dupa trei zile de la nastere. Bineînteles ca nou-nascutului i se fac totusi toalete rapide! S-ar parea ca astfel se conserva rolul protector asigurat de vernix caseosa.
Vernix caseosa este secretata în ultimile luni de gestatie (contine glicogen, acizi grasi, colesterol si proteine), protejeaza pielea fatului împotriva maceratiei de catre lichidul amniotic si are rol protector împotriva frigului,asigura un aport alimentar, o actiune bactericida si antihemolitica. Asadar, cu cat il conserva mai mult, cu atat mai bine!

Raporteaza la Moderator

--------------------------------------------------------------------------------
Editat de - Oana_B on 05/04/2006 21:27:34

sirimie
Eu.


Membru din:02/06/2005



Romania
Bucuresti
2606 Mesaje
Trimise - 06/04/2006 : 14:05:19
--------------------------------------------------------------------------------

Am citit si eu chestia asta cu vernix care protejeaza pielea copilului, cred ca e adevarata.
Oricum la noi se spala si se infaseaza copiii in majoritatea maternitatilor fara sa te intrebe (ceea ce dupa parerea mea nu e un lucru rau).


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot
Raporteaza la Moderator

claujro
Mamica de Matei si Mara


Membru din:01/08/2003

Are album!



Romania
Bucuresti
1417 Mesaje
Trimise - 07/04/2006 : 12:21:33
--------------------------------------------------------------------------------

Asa cum ii spala la Giulesti precis mai raman pe undeva urme de vernix caserosa.... Eu i-am luat pe ai mei acasa cu parul naclait si nu prea curatei nici dupa urechi sau prin alte parti....

Poate de-aia i-or lasa asa, mai nespalati...mai stii?

Claudia, mamica de baietel de 2003 si de fetita de 2005
Poze Mara si Matei

Raporteaza la Moderator

felicia74
mami de chiti' mic


Membru din:11/07/2005



Romania
bucuresti
2608 Mesaje
Trimise - 10/04/2006 : 09:14:33
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by claujro

Asa cum ii spala la Giulesti precis mai raman pe undeva urme de vernix caserosa.... Eu i-am luat pe ai mei acasa cu parul naclait si nu prea curatei nici dupa urechi sau prin alte parti....

Poate de-aia i-or lasa asa, mai nespalati...mai stii?

Claudia, mamica de baietel de 2003 si de fetita de 2005
Poze Mara si Matei


--------------------------------------------------------------------------------



Si eu la fel, Claudia! Si uite ca nu stiam de ce fac ei asa, cand colo ce occidentali erau....

Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)
Raporteaza la Moderator

loreen
Contribuabil pe viata


Membru din:25/06/2004



Romania
Constanta
2153 Mesaje
Trimise - 10/04/2006 : 09:52:44
--------------------------------------------------------------------------------

Astia din spitalul din Constanta sigur sunt cei mai occidentali ca la ambii copii am frecat la ei cand am ajuns acasa ca la covoare...si a fost distanta mare totusi intre nasteri...ar fi trebuit sa mai evolueze...ca sa nu mai zic ca am venit acasa si cu un alt strat pe piele si anume dermatita de scutec ca ale lor erau sterile si ale mele "imputite"

Loreen cu Bianca 15.10.96 si Delia 26.04.05
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

In primele trei luni am facut baita in apa fiarta plus 2 pliculete ceai de musetel, la ambii copii. La primul copil nu i-am facut baie pana nu i-a cazut buricul ( a treia zi) decat partiala, la al doilea am facut baie si cu bontul ombilical care nu cazuse. la primele trei baite procedam asa: il inveleam pe bb in scutec de finet si il scufundam incet in apa, asa ca prima data se uda scutecul si pe urma bb. Asa m-a invata mama..cica nu se sperie bb de apa. Bineinteles apa era potrivit de calda si aveam si separat ceiut pregatit pt clatitul copilului. Dupa ce spalam copilul ( cu Nivea albastru care este si sampon si gel de dus), il scot din apa il sterg bine, il dau cu crema de corp, il dau cu crema de galbenele la fundulet, punem body, punem scutec, pantaloni. Apoi stergem bine urechile cu betisoare: f important! copilul se baga cu urechile in apa ca si la tine in burta sta in mediu lichid, dupa care se sterge fff bine insa nu se introduc betisoarele in canal!! se sterge doar exteriorul, ce se vede. Din aceasta cauza, parerea mea, nu sunt nec betisoarele speciale. Daca o sa lasi copilul cu urechile in apa o sa vezi ca toata ceara in plus va iesi singura si tu tb sa stergi doar ce e in exterior. Nu se sterge pe interior ca impingi ceara inauntru si cauzezi infectii!Am vazut eu cazuri de bb cu otite din ac cauza.
Revenind: dupa ce am rezolvat urechile urmeaza picaturile de colici si sanul.
Dupa doua sapt eu am trecut la urmatorul program: dezbracat bb, masaj bb ( cu ulei de corp) baie san, somn.
Dupa trei luni: gimnastica, masaj, baie, san, somn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu am citit ca nu e bine sa pui musetel in apa de baie, pentru ca nu e cum se stia inainte ca musetelul e dezinfectant ci din contra poate dauna. Nici tarite nu se mai folosesc. Eu am folosit Sanosan Bath ca sa inmoi apa, si apa curata pentru clatit bb. Si betisoare speciale de urechi, cu opritor, ca sa nu intre accidental prea mult in urechea bebelusului cind o curat. Iar ochii se spala numai cu ser fiziologic niciodata cu ceai de musetel.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

broscuta
nou venit


Membru din:13/11/2006



Romania
BUCURESTI
1 Posts
Trimis la - 13/11/2006 : 21:07:59
--------------------------------------------------------------------------------

este obligatorie baita in fiecare zi pana la cate luni?


sstanciu

Raporteaza la Moderator

--------------------------------------------------------------------------------
Editat de - marius on 13/11/2006 21:09:56

codruta_grg
mamica de schioare


Membru din:12/03/2005



Romania
Cluj-Napoca
3401 Mesaje
Trimise - 13/11/2006 : 21:11:58
--------------------------------------------------------------------------------

Nu-i obligatorie baita in fiecare zi la bebe.
Sunt pareri impartite si sunt multe discutii pe forum legate de asta.



Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Raporteaza la Moderator

Darria
mamicuta de ingeras mic


Membru din:12/04/2005



Romania
Iasi
2079 Mesaje
Trimise - 13/11/2006 : 22:31:50
--------------------------------------------------------------------------------

Baia zilnica indiferent de anotimp pana la adanci batranete - pe tot corpul.

Pe capusor se poate spala o data la 2-3 zile dupa un anisor, cu exceptia zilelor de vara cand se transipra, e mult praf, etc... si tb. spalat perisorul zilnic.
Raporteaza la Moderator

osna



Membru din:11/01/2003



Germany

2465 Mesaje
Trimise - 13/11/2006 : 22:45:50
--------------------------------------------------------------------------------

aici moasa si medicul din spital ne-au spus baita numai la 2-3 zile.noi respectam asta,oricum il sterg cu servetele umede dimineata.

Svetlana,mamica fluturasului Matei


poze matei


Raporteaza la Moderator

madau
mamica de Mirunica


Membru din:25/01/2005



Romania
Bucuresti
1746 Mesaje
Trimise - 13/11/2006 : 22:50:47
--------------------------------------------------------------------------------

Noi facem baitza zilnic iar la cap o data la 2 zile. Si o sa tot facem asa, la fel procedam si eu si tati, de ce ar avea copilul alta regula???
Exceptie fac zilele dupa vaccin, daca are febra, etc.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 10 luni
asa s-a nascut Miruna
filmuletze poznase 1 si 2
Raporteaza la Moderator

sirimie
Eu.


Membru din:02/06/2005



Romania
Bucuresti
2627 Mesaje
Trimise - 13/11/2006 : 23:51:36
--------------------------------------------------------------------------------

Noi i-am facut baie zilnic pina pe la 7-8 luni, pe urma o data la 2 zile. Cind era mic mic il spalam zilnic si pe cap. Nu poate face decit bine chestia asta.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Raporteaza la Moderator

MaryP
membru junior


Membru din:06/03/2006



Romania

649 Mesaje
Trimise - 14/11/2006 : 00:01:39
--------------------------------------------------------------------------------

Eu fac zilnic dus (si de 2 ori)...asa ca de ce sa nu faca si bb???si pe cap...(oricum e chel deocamdata,deci nu ii afecteaza paru' )


Maria



“Normal înseamnã sã te îmbraci în haine pe care le-ai cumpãrat pentru lucru, sã conduci prin aglomeratie într-o masinã pe care încã o plãtesti, astfel încât sã ajungi la un serviciu de care ai nevoie pentru a plãti hainele, masina si casa pe care o lasi goalã toatã ziua ca sã-ti permiti sã trãiesti în ea.”(Ellen Goodman)

Raporteaza la Moderator

mariussimiuc
as vrea sa fiu,dar nu-s


Membru din:03/11/2004

Are album!



Romania
iasi
4436 Mesaje
Trimise - 14/11/2006 : 00:19:37
--------------------------------------------------------------------------------

Baita face parte din ritualul nostru de culcare,nu se poate sa lipseasca.


Miha



Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Raporteaza la Moderator

Mia.
membru junior


Membru din:28/11/2004



Canada
Kelowna
1026 Mesaje
Trimise - 14/11/2006 : 05:04:19
--------------------------------------------------------------------------------

In Canada mi s-a spus de catre doctorul pediatru ca sa fac baie bebelusului o data pe saptamina, abia dupa ce merge in 4 labe sa-i fac baie zilnica!...Asa ca nu-i o regula baia zilnica la bebe, asa cum credeam in Romania ,si cum i-am facut baiatului cel mare cind era bebelus si eram in Rom.

poze cu Corina Elena
poze
Raporteaza la Moderator

Monica-Elena
Bamby


Membru din:14/03/2003



Romania

3107 Mesaje
Trimise - 14/11/2006 : 07:18:10
--------------------------------------------------------------------------------

Noi am facut baita zilnica pana la un an si pe cap la fel. Vara normal ca tot zilnic si acum la un an si 5 luni facem la 2-3 zile baita si pe cap il spal odata pe saptamana asta daca nu transpira.

Monica mamica unui globulet de aur - Mihnea-Gabriel
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Raporteaza la Moderator

dianad
membru incepator


Membru din:18/08/2005



Romania
Bucuresti
377 Mesaje
Trimise - 14/11/2006 : 10:37:44
--------------------------------------------------------------------------------

De cand au trecut caldurile- atunci facea baita de 2 ori pe zi- am trecut la baita la 2 zile cu spalat pe cap la 4 zile. Si nu avem nici urma de raceala sau mucisori, fara sa luam vitamina C sau alte produse pentru intarirea imunitatii.

DianaD & Alexandru(12 aprilie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:


delia_alx
membru incepator


Membru din:25/07/2005



Romania
Bucuresti
108 Posts
Trimis la - 26/01/2006 : 12:22:53
--------------------------------------------------------------------------------

Avem aproape 9 luni si am vrea sa ne mutam cu baita in cada mare caci nu mai avem loc de desfasurare...Rondou sau reductor de baie nu stiu exact cum se numeste este ca un scaunel care se lipeste de cada cu niste ventuze si nu stiu de care sa cumparam si de unde. Mamici care aveti ce ne recomandati?





leeloo2004
Mamica de Stefanica


Membru din:27/01/2004

Are album!



Romania
Bucuresti
1709 Mesaje
Trimise - 26/01/2006 : 13:03:49
--------------------------------------------------------------------------------

Eu i-am luat unul care se numeste Flipper (i l-am luat de pe net, dar l-am vazut si prin hipermarketuri) - m-a costat mai mult dar mi s-a parut mie mai sigur in sensul ca bebe sta in el ca intr-un scaunel antiderapant (sper ca intelegi). Am vazut si unele simple, ca un colac cu picioare cu ventuze insa nu mi s-a parut asa sigur intrucit el statea cu funduletul in cada si putea sa "alunece".

Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
33 ani, zodia: gemeni

Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

calida
nou venit


Membru din:13/06/2005



Romania
petrosani
81 Mesaje
Trimise - 26/01/2006 : 13:59:55
--------------------------------------------------------------------------------

Noi nu am folosit rondou,si facem baie in cada mare de la 6 luni.Pe fundul cazi pun un prosop de baie din acela mare in doua,in rulez la un capat undei ii puneam capusorul,sa fie cu el mai sus,si am cel mai fericit copil si acuma la baita.Are spatiu suficient,poate da din manute si picioruse cat vrea el.
Sanatate la copilasi!

calida
nou venit


Membru din:13/06/2005



Romania
petrosani
81 Mesaje
Trimise - 26/01/2006 : 14:01:06
--------------------------------------------------------------------------------

Noi nu am folosit rondou,si facem baie in cada mare de la 6 luni.Pe fundul cazi pun un prosop de baie din acela mare in doua,in rulez la un capat undei ii puneam capusorul,sa fie cu el mai sus,si am cel mai fericit copil si acuma la baita.Are spatiu suficient,poate da din manute si picioruse cat vrea el.
Sanatate la copilasi!


BiuMil
membru junior


Membru din:21/12/2005



Romania
Bucuresti
695 Mesaje
Trimise - 26/01/2006 : 14:41:36
--------------------------------------------------------------------------------

am vazut la miniblu, marca farlin. si al carrefour, parca aceeasi marca

Bianca si bb Milan


hristina
membru junior


Membru din:13/12/2005



Romania

772 Mesaje
Trimise - 26/01/2006 : 18:19:47
--------------------------------------------------------------------------------


De pe net, de unde? Ca si noi suntem amatori.
Vazusem eu odata, pe net, dar acum nu mai stiu la care magazin si am cautat de m-am plictisit. Poate ma ajuti.

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

delia_alx
membru incepator


Membru din:25/07/2005



Romania
Bucuresti
108 Mesaje
Trimise - 28/01/2006 : 11:40:13
--------------------------------------------------------------------------------

Leeloo2004 te rog spune-ne si noua de unde de net l-ai cumparat scaunelul de baie Flipper eu nu l-am gasit in mag. virtuale care le cunosc eu !
Multumim



laureta
Mamica de galusca Inisa


Membru din:27/09/2002



Romania
Bucuresti-Titan
1824 Mesaje
Trimise - 28/01/2006 : 11:48:04
--------------------------------------------------------------------------------

http://freespirit.ro/product_info.php/cPath//products_id/980?osCsid=add06584f33380748668be9ff1c1d248


http://www.RECLAMA ILEGALA.ro/scripts/prodView.asp?idproduct=1686


http://www.RECLAMA ILEGALA.ro/scripts/prodView.asp?idproduct=835




Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)
Poze



--------------------------------------------------------------------------------
Editat de - laureta on 28/01/2006 12:21:50

Natasa
membru matur


Membru din:26/08/2004



Romania

2229 Mesaje
Trimise - 28/01/2006 : 12:06:18
--------------------------------------------------------------------------------

Au la Sellgros, am vazut eu de curind-400.000. Are ventuze si plastic pe fund, pentru fundulet- e exact ca un scaunel. Eu am luat de la Cora, dar e doar inel cu ventuze. E foarte bun, il folosim de la 7 luni, copilul are loc sa se joace, sa dea din minute si din picioare si stam si noi linistiti, ca nu trebuie tinut. Baita tine si jumatate de ora pentru ca e placut si pentru el si pentru noi.

Melania 14
Mey... " mo asi " !


Membru din:23/08/2005



Romania
Arad
774 Mesaje
Trimise - 29/01/2006 : 15:58:46
--------------------------------------------------------------------------------


SUUUUUUUUUUUUUUUUUUUPEEEEERRRRRRRR!!!

noi il avem de la Selgros de la 8 luni( in jur de 40 RON ) si tare ne place in el.La inceput ne-am facut probleme ca nu va sta comod , nu se va putea misca in voie dar nici vorba . E sigur si mai poti si tu sa aranjezi halatul de baie intre timp . Cred totusi ca-i spune inel de baie si am sa revin sa va spun firma.

Melania (14.01.2005) si mama


photos.yahoo.com/cofratu

CristinaT
mama Oanei


Membru din:24/09/2002

Are album!



Romania
Bucuresti
3917 Mesaje
Trimise - 29/01/2006 : 16:15:35
--------------------------------------------------------------------------------

eu am vazut in Metro

6 ani - 14 februarie 2006


herra
born to be wild


Membru din:31/12/2004



Romania
THINK PINK!!!
2348 Mesaje
Trimise - 29/01/2006 : 16:41:01
--------------------------------------------------------------------------------

da, inel de baie am luat si eu, din Selgros.
nu-l folosesc insa foarte des, pentru ca mi-e mai comod sa-i fac baie in cadita unde sta foarte bine singur in fundulet si ajunge mai comod la jucarii, decat sa dezinfectez in fiecare seara cada mare...

Bazar pt Alex
Alex, un bb de 1 an, diabetic, are nevoie de noi!!!





Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein


Cristina & Vlad (23 septembrie 2004) - copilul meu de cristal


mamagiuliei
green eyes`mom


Membru din:21/10/2004



Romania
Oradea
4743 Mesaje
Trimise - 29/01/2006 : 16:59:59
--------------------------------------------------------------------------------

Avem 1 an juma` si de la 7 luni folosim scaunelul de baie cu ventuze. Nici nu stiu ce era fara el. Ii confera siguranta si o pot smotrui in voie si pe cap, bebelina fiind ocupata cu jucariile. Si o las sa cocleasca in apa in timp ce ii tin doar companie de pe margine


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Melania 14
Mey... " mo asi " !


Membru din:23/08/2005



Romania
Arad
774 Mesaje
Trimise - 29/01/2006 : 20:42:22
--------------------------------------------------------------------------------

Am revenit de la o baita super cu inelul . Merita cumparat, al nostru e de la firma K & D designe.Am vazut si de la Chicco dar mult mai scump si avea si termometru atasat dar la varsta la care poti sa-l pui in el( inel) nu mai e o problema reglarea temperaturii apei.
Balaceala placuta !!!


Melania (14.01.2005) si mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Face scandal la baita!
alondra25.2006
bebita mea are 6 luni,agitata de felul ei,insa cand venea ora sa-i fac baie era cumintica foc,statea linistita,sigur ii placea.De o sapt.incoace cand vine vremea baitei e un cosmar,se agita in apa de nu pot sa o potolesc,de aceea m-am hotarat sa-i fac la 2 zile.Stiti vreo modalitate de a o "imblanzi"in baita?


Tia
Sa astepti sa creasca

Alexandru pana la 8 luni statea la baie tare abatut, suporta intregul ritual ca pe o mare corvoada si isi revenea numai dupa ce-l scoteam de acolo, el fiind un copil extrem de activ in restul timpului. Dar a venit o zi cand brusc a descoperit apa si-a dat seama ca e o chestie care poate sa-l distreze. Nu va spun ce e in baia noastra in fiecare seara... se suceste, bate apa cu palmele, se tine de marginea caditei si vrea sa se ridice in picioare. O singura persoana nu-i face fata, crede-ma Dar tot ii facem baitza in fiecare seara, nu vreau sa-i stric ritualul, chiar daca am program de curatenie dupa aceea

Andra28
La sase luni mi se pare prea devreme sa raresti baia, in mod normal, cam pana la un an ar trebui sa fie zilnica. Eu, pe piciul meu il spal si acum in fiecare seara (ii fac dus) in ideea de a se deprinde cu curatenia.

Pune niste plastice pe jos (daca procesul nu se desfasoara in baie) si asa nu mai ai apa prin toata casa dupa baie.

daniella4
Cu jucarii n-ai incercat?


Luizax
si ca sa te incurajez.....e abia inceputul...o sa faca crize si la 1 an si la 2 si la 3 .....ca nu vrea baie, nu vrea pe cap, nu dush, in lighean, nu in cada, etc. :)))

naomi_ioana
si Naomi de vreo sap a inceput sa urasca baiasi nu imi dau seama de ce,plange si ma chinui cu ea da ma i-au toate transpiratiile,dar tot ii fac zilnic...traiesc cu speranta ca intr-o zi ii va trece

sanziana72
Marinei ii place baia foarte mult, dar la un moment dat, pe la vreo 9 luni, de la o zi la alta nu a mai vrut sa se aseze si sa stea in cada. De abia o puneam ca vroia sa iasa, iar sa o asez nu puteam nici cum.
Asa ca incepeam sa ne luptam ca sa reusesc totusi sa o spal si lucrurile se agravau.

Dupa cateva zile m-am gandit ce s-a intamplat de a fost o schimbare atat de brusca si mi-am dat seama ca in seara respectiva apa a fost putin mai calda. Nu fierbinte, dar ceva mai calda decat era ea obisnuita si s-a speriat.
Iar faptul ca apoi am insistat sa o asez in cada, desi ea nu vroia nu rezolva deloc lucrurile.

M-am resemnat sa o spal stand in picioare sau in pozitia care ii convenea ei. I-am adus jucarii noi si incet, incet i-a trecut frica si a regasit placerea de a face baie.


Acum insa nu ii mai place sa o spal pe cap. Trebuie sa fac tot felul de artificii ca sa reusesc. Dar acum, la un an jumate, nu mai e obligatoriu sa o spal zilnic pe cap. Pe corp insa da, chit ca e baie sau dus.


claudiasabou
Si Rebeca pe la 6 luni a facut scandal la baita ,dar apoi a descoperit apa si a inceput din nou sa-i placa.Acum are 1 an si 10 luni si e tare incantata sa faca baie ,mai putin sa se spele pe cap.E un chin sa o spalam pe cap atat pentru ea ,cat si pentru noi.


jone
alondra curaj!ceva a speriat-o.ceva ce tu nici nu ai realizat.
vorbeste-i incet si calm si spune-i exact ce ii faci.nu intelege din vorba dar faptul ca ii vorbesti poate o calmeaza.si nu cred ca sa ii faci baie la 2 zile e o solutie.
incerca sa ii faci baita daca se agita scote-o chiar daca nu ai terminat tot ritualul.

si acum sa iti dau si eu exemplu nostru:
prima faza a fost in albie cand tot asha nu ii mai placea si se agita.am tot derulat firul evenimentelor sa vad ce am facut gresit.am realizat ca ea nu mai statea cum o tineam eu si alunecase un pik si asta o speriase.ca sa se simta in siguranta i-am pus in caditza in apa un scutec de bumbac ca sa il simta sub poponeatza si sa vada ca este stabila.si i-am tot vorbit si ii spuneam ce ii fac si ca nu se intampla nimik.si incet incet cu timpul s-a linistit.

a doua faza de urlete (deja facuse anul): eu faceam impreuna baie cu alexandra ptr ca nu ma puteam apleca peste cada si nici sa o ridic nu puteam.dar a venit si clipa cand nu am putut intra in apa cu ea (stiti voi de ce!) tati nu era acasa ca sa intre el (nu va uitati chiorash ca intra imbracat!) baie trebuia facut-a si au inceput urletele!
am renuntat la ritualul imbaierii.si uite asha fata mea nu vroia singurica si pace in apa.
cand eram eu cu ea statea cuminte si apa ii ajungea pana la barbie.cand era singurica apa nu ii ajungea nici macar la buric.nu vroia si pace.
dar incet incet...s-a obisnuit.

apoi ne-am mutat, cada mare nexam! asha ca ne-am intors iar la caditza de plastic.si iar scandal!stii ce am facut?cu juma de ora inainte bag cadita in camera.fara apa.si alexandra incepe sa se joace in ea pe langa ea si nu o mai sperie.apoi aduk apa potrivita la temperatura si putina.si o las pe alex sa intre in apa.o luna a durat toata povestea cu adaptarea.
acum o invat sa se spele pe fatza.uda palmele si apoi si le plezneste peste ochi.[:))))]
dar o sa invete ea.


si in incheiere:daca bebita ta are 6 luni...de acum eu zic ca e timpul sa o plimbi cu cada prin casa!ai incercat?se va distra fantastic.pune-i o paturica inauntru pui copilasul in fund daca sta sau cum crezi tu ca e maibine si taraste-o prin casa.sa vezi placere.
pupici


alondra25.2006
i-am pus jucarii in apa,un scutec de bumbac sub fundulet ca sa nu alunece,si totusi...cred ca a crescut si vrea o baita mai mare.Cred ca asta este singura explicatie.Voi incerca si plimbatul prin casa cu baita,s-ar putea sa-i placa.


dalimana
Ma gandesc ca daca ai transforma baia in joaca ar accepta mai usor.


lacri
bafta in a face baita cat mai placuta printesei tale.eu una nu am reusit cu strengarul meu.
acum are 3 ani si 8 luni si se bucura cand aude de baie si sta se joaca cu tot felul de chestii ,adica pesti rechini si alte animale ,totul pana al clati pe cap.si acum mai face scandal si panarama.
pana acum aproape un an era pur si simplu un cosmar sa-i fac baie.tot cartierul stia cand ii fac eu baie.cand era vorba de clatit pe cap incepea sa urle si se catara pe mine si ....am incercat tot felul de metode nimic nu a tinut.pana i-am gasit la un magazin niste ochelari ca pt inotatori si ii punea la baita pe ochi .o perioada a tinut chiar era asa bucuros si ridica capusorul si radea pana iar nu stiu ce s-a intamplat ca nici cu ochelari nu mai merge. nu vrea sa-l clatesc pe cap si pace.
a ta printesa e mult prea mica pt ochelari cred,nu stiu ce sa mai incerci sper sa nu tina asa de mult ca la baiatul meu pasa aceasta.
multa sanatate si bafta


printze
Si noi ne-am confruntat cu teama de baita. Dsr am scapat de ea foarte usor la sugestia unei prietene. Intotdeauna o bagam in cadita cu fata, astfel incat ea sa poata vedea ce se intampla si sa ia contact cu apa cu manutele. Am scapat foarte usor de teama. Pupici bebicilor si sa creasca mari si sanatosi!


lacri
chiar aseara dupa ce am scris aici i-am facut baie lui Fabian si sa nu-l diochi aseara chiar nu a mai plans a clatit.sper sa nu-mi mai boceasca.
si sper sa gasesti si tu metoda prin care baita sa nu mai fie un chin (nici pt tine, nici pt ea)
bafta

Cristina_C
Robert este un copil foarte curat desi, cand era bebelus, il spalam din cap pana-n picioare la 2-3 zile. Partial il spalam des, de cate ori era nevoie. Pediatrul din maternitate, cand ne-a dat "instructiunile", nu ne-a recomandat baia zilnica.

De cand a crescut si a incepat sa mearga, sa alerge toata ziua, sa se joace in nisip, e alta treaba - seara - direct in cada. Invers, de-abia cand e mai mare mi se pare normal sa fie spalat mai des, ca doar se murdareste mai mult decat cand era bb si statea afara numai in carucior sau in brate. Robert ar vrea sa faca dus chiar si dimineata, ca ne vede pe noi, deci exemplul suntem chiar noi, si nu fuge de apa, din contra. Dar, sincer, mai ales daca bb protesteaza, nu vad de ce sa tina mama neaparat sa-l spele in fiecare seara. Macar daca i-ar face placere, dar asa?

Daca gasiti cursuri de inot pentru bebelusi sau o piscina unde-i puteti duce, nu ezitati, asa o sa le treaca frica de apa.

mamica007

Noi am avut aceasta problema de la nastere pana pe la 2-3 luni. Cred ca s-a speriat saracu cand l-au spalat in maternitate si desi i-am pus scutec in vanita, l-am invelit si pe el in scutec sa nu simta apa dintr-o data......el tot plangea de mama focului.
Am cumparat burete ptr. vanita pe care sa stea si din prima zi de cand l-am pus pe el nu a mai plans.

Flaflo
La noi a trebuit sa intre tata cu ea in cada, altfel nu a fost chip sa o spalam. Asta a fost cam pina pe la 11 luni, cind ii faceam baie doar de 2 ori pe saptamina pentru ca era un cosmar. Si deodata, de pe azi pe miine totul s-a schimbat: acum face baie singura, ii place enorm (o mai scot cu greu afara) si mai ales am ajuns sa facem baie zilnic!! Va trece si la voi faza asta!

Cristina A
Mica mea a facut baie la 7 luni intr-o barcuta gonflabila, pentru ca am mers la mare si aveam indoieli legate de calitatea curateniei cazii din hotel. De atunci stam in baita ( barcuta umflata pusa in cada)singure cate 15 min si ne jucam iar cand trebuie sa iesim protesteaza asa ca incearca o barcuta in cada... spatiul pare mai mic si mai sigur pentru bb - mult succes!


turtita fermecata
Si noi tot intr-o piscinuta gonflabila pusa in cada mare facem baita. Ii place grozav sa stea sa se joace cu cuburile, mai ales ca marginile piscinutei sunt inalte cam pana pe la umeri, si inauntru se face caldut si e bine. Dar la clatit parul tot nu sta. Poate incercam si noi varianta cu ochelarii.
Nu cred ca e bine sa faceti "razboi" la baie, o sa-i placa, dar incet-incet. Si daca nu vrea deloc, sterge-i corpul cu un prosopel umed, o zi asa si o zi cu baita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Apa fiarta la baita?
ildyqo
Hello Mamici,

mama pregatesc pentru rolul de mama si am o groaza de intrebari. acum am ajuns la intrebarea: este nevoie sa fierb apa pentru baita?

am citit in carti ca ar fii nevoie de fiert apa acolo unde nu-i potabila, in alte carti ca ar fii de ajuns sa spal fata si ochisorii cu apa fiarta (si racita - evident).

compania de apa sustine ca apa de la robinet ar fii dezinfectata. plus ca avem centrala si asta mai are un fel de filtru pentru apa. e deajuns sau tr. sa-l fierb. si pana la ce varsta?

nu asi vrea sa am probleme sa se imbolnaveasca copilul dar nici s-o cresc in conditii mult prea sterile ca poate dauna si asta plus ca nu asi vrea sa ma chinui inutil daca nu enevoie.

voi cum procedati? ati procedat?


danielai
Eu una, nu am fiert apa si n-am avut probleme.


Artemis1578
Nu am fiert niciodata apa pt baie. In afara de cazurile in care pe teava venea apa maro !
Iar ochisorii i-am sters cu ser fiziologic si comprese sterile pana la vreo 4 luni, apoi am trecut la balaceala.


ema.nu.ela
eu n-am fiert niciodata apa pt baie. doar daca pediatrul iti spune ca in zona unde stai exista pericol de microbi in apa.
daca exista pericolul sa aibe microbi mai bine iti pui un filtru cu robinet separat la baie sau bucatarie si iei de-acolo. ca o sa ti se para f incomod sa fierbi multa apa (cate 20 min) cand va mai creste bebe.

dar daca voi nu ati patit pana acum nimic de la apa eu zic ca n-ai de ce sa-ti faci probleme. daca erau microbi va imbolneaveati si voi, nu?

cred ca poti sa duci si o proba la un laborator ca sa te edifici asupra calitatii apei.


Field_mouse
Am fiert apa de 2 ori si m-am saturat.

Pe mine, parintii mei pana la 6 luni (!!!) ma spalau in fiecare zi (!!!)in apa fiarta si racita (!!!). Dar asta-i un caz clinic



Cristina_C
De ce s-o fierbi, doar n-o bea?!

mamica007
Eu am firt jumate din apa ca ii faceam ceai de musetel si restu puneam apa rece. Pe la 6-7 luni am aflat ca este romazulan si de atunci nu i-am mai fiert.


anya
niciodata nu am fiert
si in plus ii place sa o linga (apa) de cate ori il spal pe fata


tunitza
Eu nu am fiert apa de baie dar am pus in ea citeva luni permanganat de potasiu ca sa o dezinfecteze.


sanziana72
Nici nu ma gandisem pana acum ca se poate fierbe apa pentru baie.
In mod sigur, nici la maternitate nu o fierbeau si am stat vreo 10 zile acolo fara nici o problema.

Oricum la inceput pentru fata, ochi folosesti vata cu ser fiziologic (dar nu prea rece).

Chiar daca de la inceput i-am muiat si buricul care inca nu era vindecat, nu s-a infectat niciodata.

Din cate stiu eu apa de Brasov nu e chiar atat de rea numai daca stiu eu e intradevar maro sau se anunta vreo epidemie.

mary_ary
Se pare ca eu mi-s cea mai "desteapta"!
Pana pe la vreo 3-4 luni am fiert apa pentru baita dupa care adaugam apa de la robinet ca s-o potrivesc! Nu ca-s desteapta foc!!!!!!
Dar cel putin pe fata am spalat-o cu ser fiziologic!
Bine ca n-a mai incaput in vanita, ca altfel cred ca-i faceam baie cu apa fiarta si acuma!!!!!!


lori99ursu
Eu numai la primele bai i-am fiert apa, pentru ca ii faceam fiertura de taratze si plante(galbenele, cimbrisor. NU musetel)si nu foloseam sapun.Asta pana pe la 2-3 sapt, apoi am inceput baile normale, cu apa incalzita(avem centrala termica) si sapun pt bb.Bineinteles, ochisorii si fata numai cu ser fiziologic.

ralcat
Eu am fiert apa o singura data si cand intamplator am spus pediatrei a ras de mine de s-a zapacit. Si mi-a recomandat cu caldura sa-l expun mediului in care va creste, nu sa-l tin sub clopot de sticla.
Asa ca am trecut la spalatul cupilului in chiuveta (chiar asa, chiuveta era pe post de cadita) iar de fro luna la dus, cu mami sau cu tati si e super distractiv.
Nasol e cand e apa murdara, ca e si cea calda si cea rece, dar de obicei dupa o perioada de risipa (de apa si bani) se curata.

ligeea
N-am fiert-o niciodata si copilul meu s-a nascut prematur , la 7,5 luni cu 2,4 kg. Am iesit cu el din spital (acolo il spalau la fundulet direct la chiuveta )iar eu l-am spalat direct in cadita lui.
nu cred ca e cazul de atatea probleme .


amarantina
N-am fiert si nici nu mi-a dat prin cap asa ceva.


aurelia1278
Nu am fiert apa niciodata. Si este inevitabil sa-i ajunga apa si pe fata si in gura. Fie-mea deschide gura cand o spal pe fata (si asa a facut dintotdeauna), iar de cand am trecut la dush alearga cu limba scoasa sa prinda jetul . Dupa fiecare baie ii spal ochii cu ser fiziologic. Daca e apa murdara, aman baia, cu mare parere de rau. Nici fiarta nu-si schimba culoarea. Daca e musai (acum ca e cald si transpira), o sterg cu servetele umede prin partile esentiale.



Monica-Elena
Nu am fiert niciodata apa ptr baita. Avand centrala oricum este filtrata in plus Mihnea de cand am venit cu el acasa de la 3 zile a facut bie in cada mare ptr ca faceam inot subacvatic iar baita la noi dura in jur de jumatate de ora poate si mai mult si o jumatate d eora inainte de baita masajul.
Pe fata il stergeam in primele luni cu ser fiziologic cu comprese sterile iar acum la 11 luni ne spalam pus si simplu pe fata ca oamenii.

ancutzathree
eu i-am fiert apa de baie pana la 6 saptamani...


silvana_salajan
Stati sa o vedeti pe cea mai desteapta! Sa NU faceti ca mine! Am facut 11 luni ceai de musetel pe care il lasam la racit(10-15 litri zilnic), si in el il imbaiam pe Andrei! Rezultatul: am un copil sensibil si alergic.
Daca as mai avea un copil cu siguranta nu i-as mai fierbe apa!


Natasa
Silvana, stai linistita ca stiu pe cineva care ti-o ia inainte! A spalat copilul in apa plata pina la 1 an, sa nu cumva sa ia vreo boala de la apa de la chiuveta :)


ildyqo
fetelor merci pentru raspunsuri. m-ati linistit.


iulyp
Nici eu nu am fiert apa pt. baita doar am incalzit-o atunci cand nu aveam apa calda la robinet. Iar in spital pana va da drumul pe bebe mic il spala tot cu apa de la robinet iar uneori nici nu o lasa sa se incalzeasca si daca nu esti atenta iti spala bebele direct cu apa rece. Asa ca.....trebuie sa fi atenta.

ammuntean

Noi nu am fiert apa niciodata. Tati ii pregateste apa de baie, eu o pun prea rece. In primele saptamani puneam si ceai de musetel, apoi am renuntat. Si pe fatza o spal uneori cu apa din cadita, nu a patit bebelusa nimic. Eu nu o cocolosesc, nu apa fiarta la baie, nu sterilizari peste sterilizari, nu infofolita. Am scos-o afara si pe vant si pe ploaie si Petra (6 saptamani) este fff sanatoasa.

mandyksch
Nici noi nu am fiert niciodata apa pentru baita. Folosim apa calda de la robinet pt. baita. Si n-am avut probleme pana acum.


Carmi

Eu zic ca e o chestie inutila, noi nu am fiert-o niciodata si suntem ok.


sirimie
Si noi la fel.


lucia52
E bine sa se fiarba apa pentru nou nascuti. Se poate adauga un saculet cu tarate de grau in cadita cu apa. Catifeleaza pielea si nu apar iritatii pe corp. Sanatate multa la copilasi si mamici!


aelita

Nu am auzit la nmnimeni sa fi fiert apa. Pe vremuri o fierbeau .ca nu aveau apa calda,dar si asa puneau peste ea apoi apa rece .
Ceaiurile stiu ca nu sunt bune pt un copil normal si sanatos. Ceaiurile sunt recomandate de medici,cand copilul are ceva la piele,sau vreo alergie..ei hotarasc. Nu folositi ceaiurile ca si cand ar fi apa,pt ca in timp au si ele efectele lor.Musetelul e antiseptic,pana la urma sensibilizezi organismult. Asa cum sunt multi care dau ceai ca pe apa. Stiu ca de asemenea,se da doar recomandat de catre medici ,in caz de colici ,etc .


silvana_salajan

Am bagat la cap, la al doilea, nu ma fac!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Plange tare la baie!
Tonnia
Baietelul meu de 8 luni plange de 4 zile la baie destul de tare. Nu am schimbat nimic, nu stiu ce se intampla. Pana acum era innebunit de placere, acum ma ia cu rau cand vine seara. Aveti vreo idee?


daniella4
O fi prea calda sau prea rece apa. Al meu e speriat de dus sau in general de apa de cap il enerveaza sa-l clatesc ca nu-si tine ochii inchisi.


anacami

si noua ni s-a intamplat un episod asemanator.La noi s-a speriat de la un spumant de baie-am vrut sa-i creez efecte speciale , dar se pare ca el nu a fost de acord cu ideea mea!

Posibil sa fi inghitit si ceva apa si sa se fi speriat?

Lasati-l incetisor,incetisor si o sa isi revina!
Eventual, sa ii faca altcineva baita o perioada


roxisialexia
Si eu sunt interesata de raspunsurile pentru acest topic, intentionam sa deschid unul, asa ca ma alatur Antoniei.


La mine este un calvar ora de baie, de cand am mutat imbaierea din camera in baie( si e destul de atunci) urla de nu mai stiu ce sa ma fac.Sunt epuizata, baita i-o fac singura, nu mai stiu cum sa procedez ca sa se acomodeze si sa accepte baita ca inainte.

Poate mai exista sugestii, astept cu deosebit interes orice idee.

Multumesc mult!

Samurai-lady
Buna,baiatul meu are 3 ani jumate si mai plange si aku,cateodata cand il spal pe par.Cand ii intra apa in ochi e dezastru.Noi am rezolvat multe din problemele legate de baie cu un scaun special de baie.
Are mai multe pozitii de inclinare si vad ca ii place.

spic de grau
David al meu e innebunit dupa apa si dupa baie.

Ce zic eu:

- incercati sa intrati cu bebe in cada; va spalati voi inainte ca sa fiti linistite (eu intru in costum de baie in cada cu David), si apoi intrati cu el sa va jucati; in felul asta sigur va aprecia baitza. Ma gandesc ca poate le e frica cnd se regasesc in toata cada mare, singuri. Daca va vor vedea langa ei, vor capata curaj, si chiar va incepe sa le placa. Apoi - cnd vor prinde gustul, voi veti asista la baitza, nemaintrand cu ei in cada (decat poate ocazional, la o partida de balaceala).

-cumparati-i vaporase, ratzuste, jucarii care sa le foloseasca DOAR la baie, si nu in alta parte. In felul asta va asocia baia cu jucatul cu vapoarele sau ratzele.

-noi avem si o piscina pe care o punem pe balcon. din momentul in care poate sta in funduletz, bebelusul se poate juca in piscina - evident trebuie supravegheat, ca se pot inneca in apa de 5 cm.
Piscina ii poate ajuta sa se invete cu baitza.

-iar in privinta dusului - eu intram cu David in apa si ma udam cu dusul si spuneam - "ploua" si radeam! iar David s-a invatat cu el.
Acum ii fixez dusul la inaltime, si alearga prin cada, amuzandu-se cnd se stropeste (striga in gura mare: "poua - poua"

Succes la baitza. Sper ca v-am dat idei bune.

Dutzi

Noi am trecut prin faza asta atunci cand am vrut sa renuntam la scaunul de baie; desi am pus f putina apa in cada si am pastrat toate jucariile de baita, n-a fost chip, plangea ca din gura de sarpe;asta se intampla acum vreo patru luni, adica atunci cand baietelul avea 1 an si 3 luni.
Era atat de speriat incat am renuntat cateva zile la baita(desi el face seara de seara, de cand e mic si era innebunit dupa apa), apoi am inceput usor, in prima seara cu tati in cada, apoi cu ffff putina apa si l-am lasat sa stea in picioare, n-am insistat sa-l punem in fundulet, desigur spalatul a fost un chin pentru noi, dar s-a reacomodat rapid. In fiecare seara umpleam cada mai mult, astfel incat copilul sa nu realizeze...stati linistite, o sa le revina cheful, dar eu va sfatuiesc sa-i lasati cateva zile fara baita, insa, in acest timp, sa mergeti cu ei, sa le aratati ca acolo faceti si voi baie, sa va jucati cu ratuste etc, chiar asa, fara apa in cada.
Succes!

Gandacel
Ma alatur si eu grupului. Al meu (7 luni si jumatate) plange la baita cam de o saptamana. Rau. Si dupa baita. Pana acum o saptamana baia era o placere. Nu s-a intamplat absolut nimic din tot ce s-a scris aici. A inceput din senin. Intuitia mea de mama imi spune ca e vorba de oboseala. Lui ii e somn rau iar eu il bag in cada!!! . Cateodata dupa ce il las in pace, uscat, curat, imbracat se aseaza pe burta, isi baga degetul in gura si inchide ochii. Dupa asta mi-am dat seama ca e rost de o schimbare majora in programul de seara. Incerc sa-i schimb (brusc!) ora de baita si de culcare. Mai ramane sa vad cum o intercalez intre mese si plimbare. Oboseste probabil mai mult in timpul zilei si vrea sa doarma in jur de 8:30 seara. E copil si o sa incerc sa-i respect nevoia de somn devreme. O sa incerc sa trec si peste teama mea (!) de a ma scula mai devreme de ora 7 dimineata, cat ma scoala acum... Poate daca ma culc si eu mai devreme o sa fiu mai odihnita dimineata, nu de parca m-am batut cu balaurii toata noaptea!

ligia13
Si noi am patit.
Il lasesem o saptamana la bunica, poate i-a bagat apa in ochi, sau poate s-a intimplat ceva , ca urla apoi ca din gura de sharpe. Si-a revenit cam intr-o saptamana , una din metode fiind cumpararea catorva barcute, deci jucarii noi.


roxisialexia
La noi problema e de ordinul locatiei,( ratuste, pestisori, broscute avem in dotare)nici ziua nu suporta sa intre in baie ( pentru spalat pe maini sau fata).Eu ii fac baita in cadita ei pusa in cada mare.

Samurai-lady Interesanta ideea cu scaunul de baie, am sa purced la cautari, nu stiam de existenta lui.
spic de grau am incercat cu ploua ploua in seara asta, un real insucces ...
gandacel si ora Alexiei de baie este 8- 8.30 maxim, nu am cum sa o spal mai devreme( suntem afara).Eu nu mai am nici o teama ca oricum ea se trezeste la 6 ( fata harnica)....si de vreo saptamina la 5...asa ca!!!


Noe

spic de grau, ai dreptate; Bia a fost de la inceput innebunita dupa baita, ii place tare mult..insa ca idee, chestia cu dushul mi se pare geniala; eu de cand cu caldurile astea sar in costumu' de baie, fac un dush rapid, iau puiu si ne bagam in cada...si tin dusul pe ea cu apa nici f calda, nici f rece...E in extaz...la inceput nu am spalat-o cu sampon/gel de dus in cada, si i-am prezentat dushu ca un joc...pe urma am trecut si la spalat pe cap si pe corp, si mi se pare mult mai usor decat sa car in fiecare seara apa in cadita ei...
Bia are 3 luni jumate


RaluD

Intre 8-9 luni si 1 an jumate, multi bblushi trec printr-o faza a "spaimei de apa". Si Emi a patit asa.
Am rezolvat ca Spic de grau, am intrat cu ea in cada si o tineam in brate si tati ne facea baie la amandoua cu dusul si se juca cu noi cu jucariile.
Incet-incet, a trecut. Acuma Emi (2 ani si 9 luni) urla ca din gura de sarpe cand vreau s-o scot din baie, ar sta si 3 zile sa se joace in apa.
Cu multa blandete si caldura din partea ta, se rezolva.

Tonnia

Multumesc din suflet, fetelor!
Cred ca partial am rezolvat problema, nu-i mai place culcat, vrea sa stea in fund, asa ca aseara l-am pus direct in fund, n-am mai incercat sa-l culc, si nu a mai plans. N-a fost nici bucuros, de-aia ziceam ca numai partial cred am rezolvat-o, dar n-a plans deloc. De la dus nu e sigur din cate am vazut.
Va tin la curent!

Gandacel
Tonnia, si Bogdan protesteaza cand il culc ca sa il pot spala la fundulet, pentru ca el vrea neaparat in fundulet ca sa poata studia tot, ba chiar sa se apuca de marginile caditei ca sa se ridice in picioare! Deci are treaba multa, nu are chef sa stea pe spate. Si plange cam cum o face in ultimele saptamani cand nu-i convine orice (ca-i iau din mana telecomanda, telefonul, lingurita sau o jucarie preferata). Asa ca acum tati il ridica in picioare si-l spal la fundulet in picioare. Pe urma il bagam la loc in apica (in fund!) si se clateste singurel. Iar cu dusul: noi il folosim la sfarsit, ca sa il clatim, de exact doua zile. Inainte il clateam cu apa dintr-o canuta speciala. Ii place mult cu dusul. Trebuie sa potrivesti bine temperatura apei si sa nu curga cu putere. Asa ii place la nebunie sa simta stropii pe piele si sa auda zgomotul.

Roxisialexia, sa stii ca si noi ne plimbam la ora la care acum am mutat baita. Dar chiar trebuie culcat in jur de 8:30-9. Asa ca am iesit mai devreme la plimbare si ne intoarcem chiar inainte de ora baitei. Ieri a fost ok. Chiar a tipat de placere la baita. Iar cand l-am scos infasurat in prosop, in brate si l-am sters pe picioarele mele a fost cel mai fericit. N-a protestat nici cand l-am pus jos ca sa-i fac masaj cu ulei, nici cand l-am imbracat. Record absolut pe toata linia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Baita de seara
roxica
cit de des spalati copii? adica le faceti baie genrala ca asa la fundulet si eu le spal zilnic..dar ana mea are 11 luni miercuri si nu stiu daca mai e nevoie sa ii fac baita zilnic acum...voi pina cind le-ati facut?...


Gabbriela

pana la un an i-am facut baie tot o zi da si una nu (baie peste tot, pe cap pe corp - spalat in fiecare seara la fundulet), dupa un an am inceput sa ii fac baie in fiecare zi (exceptie cand e racit, atunci ii fac o zi da si una nu, sau in ziua cu vaccin nu ii fac baie)


codruta_grg
Si eu ii faceam o zi da, una ba. Acuma, de cand alearga si se joaca toata ziua ar trebui sa faca baie in fiecare zi, dar nu facem chiar in fiecare zi ....


Roxana80art
Buna Roxica!
Eu i-am facut baita zilnic pana la 1 anisor,apoi la 2 zile si asa incet,incet am rarit nr. lor ca acum la 2 an si o luna ii fac baita generala de 2 ori pe saptamana, in afara dusuletele zilnice....mai ales la fundulet.
Va dorim multa sanatate si somn usor!!!


raresionut
Si noi alternam zilele la baita, dar cand este cald( cum este vara de exemplu) ii facem in fiecare zi , baita.



Artemis1578

In fiecare zi, inca de cand s-a nascut! Fie vara, fie iarna!
Exceptie au facut zilele cand era dupa vaccin sau racit.

mariana_1976
Poate or fi suedezii mai nespalati de felul lor dar..nu recomanda baita la bebei decit o data pe saptamina.Parca am mai auzit asa ceva si in alte tari vestice,dar nu-mi amintesc exact daca era vorba de Germania.

Cica epiderma contine un strat protector si daca il deranjam cu spalari dese apar probleme.Poate ca depinde si de tipul de piele,astia nordici o au tare sensibila.

Oricum eu nu m-am prea luat dupa ei,ci i-am spalat la 2-3 zile.

Cind ii imbaiez spal mai intii fetisoara,apoi gatutzul si corpul.
Funduletul il spal intotdeauna la dus inainte sa-l bag in baita.

Dupa virsta de 1 an i-am spalat o data pe saptamina dar vara zilnic.

monica-elizabet
copilashilor mei le place tare mult la baie asa ca nu pot sa le fac doar dush...vor neaparat baitza seara, le place sa se joace impreuna...si-i scot mereu nemultumiti ca au stat prea putin in baie
cand este ff cald eu le fac si ziua un dush scurt cand venim din parc(inainte de somnicul de pranz)
nu cred ca am sarit vreo zi faradoar atunci cand au facut vaccin sau febra mare...sau au adormit si nu i-am mai deranjat.
pe capshor ii spal vara si in fiecare zi(depinde de cat nisip si-au pus in cap sau cat au transpirat) dar iarna cam la 4-5 zile...
si la funduletz clar spalati dupa fiecare kk...
numai bine


roxivan
Darius are 5 luni si jumatate si de cand i-a cazut buricul i-am facut baita in fiecare seara pe cap si pe corp (cu exceptia zilelor in care a fost racit si in ziua vaccinului). La iarna o sa-l spal din 2 in 2 zile pe cap si in fiecare seara pe corp.


roxica
multumesc pentru raspunsuri fetelor;mai aveam o intrebare legata de acest subiect..ce temperatura aveti in camera dupa baita, caci eu o spal in baie si apoi o aduc in camera...cam cite grade faceti...acum ca a venit vremea rece?


Gabbriela
eu incerc sa tin aceas tem vara-iara constanta intre 19 - 21 C.. la baie las usa deschisa cand ii fac baita sa nu fie trecerea de la o temp la alta asa brusca.


mirelaispir
si noi facem baita in fiecare zi, mai putin pe cap 9de cand s-a racit afara). temperatura este in general constanta (20-21 grade), iar la baita cu un grad mai mult.

catutza
Eu ii fac baita Mitzei mele in fiecare zi , asta de cand i-a cazut buricul, pana acum ii faceam si pe cap zilnic, dar de cand sa mai racorit ii fac pe cap o zi da una nu. Nu voi renunta niciodata la baita zilnica. Doar dupa vaccin nu i-am facut.

La mine in casa sunt 24/25 grade acum, iar iarna 27/28 (aproape ca vara )


codruta_grg
Mie nu imi place sa fac baie cu usa deschisa, ca mi frig. Asa ca nici la Petra nu ii fac cu usa deschisa si o usuc in prosop tot in baie. Abia apoi o duc in camera.


zfcristina
Eu le fac zilnic baita(mai rar daca sunt bolnaviori)iar la cap o data pe saptamana fetei ,ca baiatul se uda in fiecare seara pe cap(se baga cu capul sub apa)
Iarna le fac o zi da ,una nu.
Cat despre temperatura din camera...sunt cam 20-21 de grade,inca nu am dat drumul la centrala.


madau
Eu ii fac baitza zilnic, tin mortis la asta ptr ca avem deja un intreg ritual, baitza, masaj, papa apoi nani. Cand se intampla sa nu-i putem face baie am mari probleme cu ea, e agitata, parca ii lipseste ceva.
La cap ne spalam o zi da una nu, vara insa transpira si o mai spalam si zilnic.


Adila

Baietelul meu are 9 luni, iar baita i-am facut in fiecare zi de cand s-a nascut. Pe cap il spal la 2-3 zile. Temperatura stiu ca e bine sa fie pe la 22-24 de grade. In rest, la noi baita este foarte importanta pt ca ii place teribil. Abia asteapta ora de baie, iar daca intarziem putin cu ora de baie incepe sa faca scandal


adseana
Pana la 1 anisor, am facut baita in fiecare zi. Dupa aceea, baita generala (adica spalat si pe par) la 2-3 zile, dar zilnic facem un dus scurt (stam in cadita care e pusa in vana mare cam 10 min, dar nu ne spalam pa caput)


crissandrada

Pana cam pe la un an ii faceam baie zilnic. Apoi mai rar la 2 - 3 zile. Exceptie este vara cand facem multe dusuri si baita aproape in fiecare zi.
Acum la 4 ani in fiecare zi la fundulet plus servetele umede.Baie o data pe saptamana sau de 2 ori. Depinde pe unde si cum se joaca, de ce face la gradiinita. Pe cap o data pe saptamana de acum ca s-a mai racit si in casa si inca nu am dat drumul la centrala si ea are si parul lung.
Temperatura e cam 22-24 grade iarna. Ii fac baie in baie, o imbrac cu halatul, o las un pic asa dupa care o imbrac si o usuc pe par.

Mergi la inceput