BAITA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: anamea
Subiect: BAITA
Trimis la: 22/03/2007 16:10:26
Mesaj:


Faceti baita la bb-ii raciti.

Arta este lunga, viata este scurta
Mamica de printesa
--------------------------------------------------------------------------


Autor: Alexa Ioana
Raspuns la: 22/03/2007 16:41:17
Mesaj:

noua pediatra ne'a zis ca'i putem face baie daca nu are febra. mai ales ca fii'mea ii obisnuita sa faca baie in fiecare zi, si nu'i bine sa'i dam programul peste cap prea multa vreme...

alexa si mami
------------------------------------------------------------------------


Autor: mamagiuliei
Raspuns la: 22/03/2007 16:49:54
Mesaj:

Si eu am imbaiat mandra, aburii si caldura ne au ajutat sa i aspiram mai usor nasucul.
Multa sanatate !


Daria & GIULIA_(2004_08_16)
Ekipa albastra: Crystina - Mephala - Khristin - Daria
-------------------------------------------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

Autor: anamea
Subiect: BAITA
Trimis la: 22/03/2007 16:10:26
Mesaj:


Faceti baita la bb-ii raciti.

Arta este lunga, viata este scurta
Mamica de printesa



Nu-i fac baie doar la recomandarea pediatrei, in cazul in care are febra mare. La o raceala usoara baita ajuta la nasuc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de SENSSU



salut..sunt mamicA UNUI INGERAS DE 3 LUNI.DE CEVA TIMP NE CONFRUNTAM CU O PROBLEMA:PLANGEM LA BAIE.VREAU SA PRECIZEZ CA LA PRIMA BAITZA DIN VIATZA LUI DE FAPT PRIMA BAITZA FACUTA ACASA A FOST SUPER CUMINTE NU A SCOS NICI UN SUNET, AM SI FILMAT MOMENTUL CA ERA PREA DULCE.NICI DUPA ACEEA NU AM AVUT PROBLEME LA BAITZA,PLANGEAM DUPA BAITZA.ACUM DE VREO 3 SAPTAMANI ... NU NE MAI PLACE DELOC... FACEM UN SCANDAL DE NE AUD TOTZI VECINII..A MAI PATIT CINEVA ASA? E POSIBIL SAL DOARA CEVA?

IULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Sensu, nu are nimic puiul. SI cu Bogdan am patit asa, fie ca ii era foame, fie somn... I-am mutat baia la 15-30 de minute dupa masa, si am tot mutat-o mai devreme, pana i-am nimerit ora de culcare pentru noapte. Asa am trecut treptat, ca plangea de somn, de la 22:30, la ora 20:30-21 max pentru somnul de noapte. Probabil trebuie sa faceti ceva "reglaje fine" in programul lui. O sa nimeriti pana la urma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Din cite imi aduc aminte si al meu era destul de scandalagiu la baie la inceput.
A durat cam o luna, doua.
Am inceput insa sa-i fac baie cu miscari foarte blinde, sa ma joc cu el, sa ne jucam un pic cu apa. A... si inca ceva. Nu-i placea apa pe fata. Nici acum nu-i place ( 8 luni ).
Cred ca e ceva la baie ce nu-i place. Poate apa pe cap sau pe fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SENSSU spune:

am sa incerc sai modific putin ora de baitza.. cei drept ca facem baitza cam tarziu 9:30-10... ce ma ingrijora era faptul ca la baie era momentul in care era cel mai linistit iar acum e cel mai agitat...eu ii fac baitza asistata de bunica si de cand facem galagie a trebuit sa vina si bunelu'... unu ii canta altu cu o jucarica dar fara rezultat...sper sa reusim in seara asta multumesc pentru raspunsuri..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Baita bebelusului
iuliana_2007
Pana la ce varsta trebuie sa ii fac baita bebelusei la caput in fiecare zi?
Care sunt cele mai bune produse pt baita?

speed
pai de ce trebuie sa-i faci baita la capsor in fiecare zi??

iuliana_2007
Pt ca asa stiu ca se face baita in fiecare zi.Ajuta bebelusul sa creasca frumos si armonios.Il ajuta in dezvoltare.Fetita mea are parutul de 5 cm in capusor.


iuliana_2007
Si am uitat sa precizez ca are 2 luni si jumatate.


Darria
mai multe opinii aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79270

Pana la 1 anisor, obligatoriu, in fiecare seara baita pe capusor. Mai ales acum, e cald, praf, transpiratie => pot rezulta iritatii.

Cele mai bune produse? Oferte sunt multe dar depinde de cum reactioneaza copilasul la unele produse.
Noi folosim din gama Nivea si sunt multumita.


Cristina_C
Cresc bebelusii frumos si armonios si daca le facem baie generala de 2-3 ori pe saptamana si sunt totusi curati, nu iritati si transpirati - asta ca fapt divers.

Mie mi se pare ca ar trebui sa fie invers, de-abia cand sunt mai mari si se murdaresc mai tare (alearga toata ziua, se joaca la nisip, etc) sa fie spalati mai des.

Ca sa raspund la a 2-a intrebare: eu am folosit produsele Bübchen (asa, la cateva zile),si a fost absolut OK.

chris80
depinde la fiecare copil ce produse ii merg. noi am inceput cu sanosan, le primisem, si daca nu au fost probleme nu am schimbat gama.daca nu aveti nici voi probleme cu ce folositi acum, stati cuminti, nu cautati altceva.

bb_yasmi

nu am bebe ink, dar m-am gandit sa va raspund la intrebarea cu produse pt bebe. avand o prietene dr dermatolog, mi-a spus ac cele mai bune produse si originale pt copii sunt cele de la bubchen si sanosan. acestea chiar sunt de la "mama lor". eu folosesc pt mine produse de la aceste 2 firme si sigur voi folosi si pt bebele care urmeaza sa vina!!


iuliana_2007
Multumesc mult pt raspunsuri.Si eu folosesc sanosan si mult multu mita de ele.Crema pt iritatii este foarte bune,lotiunea pt corp lasa piela super fina,etc.Le-am vazut din intamplare si am zis ca sa incerc ca nu strica si nu mi-a parut rau.

elvie

Cristina_C belelusii mici transpira mult mai usor decat copilasi mai mari chiar daca se joca ei in praf sau nisip,La bebelusi temperatura corpului nu este constanta abia pe la un an temperatura se stabilizeaza ,unde mai pui ca ei varsa destul de des ,plus laptele mai ajunge sub gatut sau dupa urechi,manutele sunt mai tot timpul in gurita si in combinatie cu scamele adunate intre degete se creeaza un parfum de numa, asa ca este necesara baita in fiecare zi le mai relaxeaza/dezmorteste si lor oasele,daca e si un mic masaj dupa e si mai bine. In perioada colicilor baita face minuni la un bebelus.
Eu folosesc din prima zi pt. fetita mea Top-to-Toe de la Johnson's baby si sunt multumita si miroase foarte frumos.

Dorsilia
eu sunt o altfel de mamica:)
nu am imbaiat copiii zilnic pana sa deacaldurile. Primul are aproape 3 anisori, si a facut baita din 2 in 2 zile. Pe cap, o data pe saptamana.
Idem si cu Andreea. Toaleta le-o faceam oricum zilnic (fata, maini, zona intima) dar la dus.
De cand insa au dat caldurile baita fac zilnic ca le place joaca in apa si se mai racoresc si ei, dar pe cap doar de 2 ori pe saptamana. Oricum andreea are numai puf pe cap, iar Dani a fost la fel pana la 1 an.poate fiindca sunt blonzi nu-s asa cu o podoaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

elvie, posibil la unii bebelusi.
Daca ar fi fost murdar sau ar fi mirosit urat, normal ca l-as fi spalat zilnic, dar n-a fost "transpiracios", in gura nu prea si-a bagat manutele ca avea suzeta, in casa era totul super-aspirat si fara scame si nici de varsat n-a varsat decat foarte rar. Plus ca de la maternitate asa m-au sfatuit, asa ca sunt cu constiinta impacata.

poza Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elvie spune:

Cristina_C fiecare face cum crede ca e mai bine sau dupa cum e sfatuit ,aici din maternitate e recomandata baita in fiecare zi inca din prima zi be viata a bebelusului,Lara mea transpira si chiar daca avea suzeta si era aspirat, intre degete avea mai tot timpul scame de pe hainute ,paturici etc.. iar lapticul ajungea pe unde nu trebuie.

Elvie & printesa mea mica Lara (16.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Sigur ca da, difera conceptiile de la loc la loc


Mergi la inceput