mame lacto vegetariene

mame lacto vegetariene | Autor: apisica

Link direct la acest mesaj

Buna,

Eu sunt lacto vegetariana de 13 ani si sotul meu de 6 ani.
Eu sunt convinsa sa-mi cresc copilul in acelasi mod, si daca doreste sa isi schimbe regimul de viata, este liber sa o faca atunci cand va creste; toata lumea (in general rude pline de "experienta" ) ma bate la cap sa cresc copilul "sanatos" : adica supa pui, etc. si ca daca va dori, va deveni lacto vegetarian cand va creste. Dupa parerea mea in ambele cazuri e vorba despre o alegere, numai ca in sens invers.

Mi-as dori sa aud mai multe pareri, indiferent ca vin de la mame lacto vegetariene sau nu.

Aura,
36+


Life is what happens to you while you're busy making other plans.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

parerea mea e ca ar trebui sa intrebi un medic inainte sa-ti cresti copilul asa...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

FOARTE IMPORTANT:
http://www.maap.ro/images/afis_gv.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

De curand am vazut o emisiune la tv in care Anca Turcasiu povestea ca e lacto vegetariana de 16 ani si ca si familia (sotul si copilul care e in scoala primara parca, nu am retinut cati ani are) e la fel, ca la ei in casa nu se mananca decat fructe, salate de legume crude, legume pe gratar, iaurt si alte branzeturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo2 spune:

Nu tot ce e sanatos pentru un adult, e sanatos si pentru un organism in plina dezvoltare. Ar fi bine, totusi, sa consulti un medic nutritionist inainte ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumi686 spune:

Eu sunt lacto-vegetariana de vreo 14 ani (eram eu insami o pustoaica) iar bebe de 18 luni e de asemenea lacto-vegetariana. Doctorului nostru i se pare ceva banal, pentru ca el intaneste tot soiul de parinti, din diverse culturi, care sunt vegetarieni dintr-un motiv sau altul si mi-a zis ca nu a intalnit niciodata vreun caz nefericit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Winnie spune:

Si eu sunt lacto-vegetariana, insa am devenit dupa ce am nascut.
Eu nu am optat pentru astfel de alimentatie pentru fetita mea (1 an si jumatate) pentru ca am considerat ca trebuie sa decida singura.
Paradoxul este ca nici ea nu se da in vant dupa carne si oua, la fel ca mine.

apisica - sarcina usoara in continuare si bb sanatos! Si creste-l asa cum crezi tu mai bine, insa gaseste un pediatru care sa creada in asta, altfel iti va fi greu. Pediatra homeopata a fetitei mele nu are nici o problema cu faptul ca fi-mea nu se mai omoara cu carnea si oul. Mi-a spus doar sa incerc sa ii dau un minim necesar si dc nu sa nu insist - insa sa am grija sa ii suplimentez cu alte alimente.

amarantina - Anca Turcasiu este vegetariana, dar familia ei nu este. Chiar a povestit faptul ca fiul ei nu stie acest lucru si ca ea nu mananca la masa cu ei, tocmai ca sa nu fie nevoita sa ii explice ce-si-cum. A spus ca vrea sa il lase sa aleaga singur...

lumi686 - imi poti spune si mie, te rog (aici sau pe PM) ce anume mananca fetita ta. Vad ca este de aceeasi varsta cu bebelina mea, si, asa cum am scris, incepe sa refuze oul si carnea. Pentru mine stiu ce trebuie sa mananc, dar la ea imi e mai greu, pt ca nu stiu daca de ex pot sa ii dau leguminoasele bogate in proteine, etc. In USA stiu ca unii medici incurajeaza acest mod de alimentatie la copii. Chiar si Dr Spock (care este vegan) am vazut ca da multe sfaturi in acest sens.
Mi-ar fi tare de folos daca ai putea sa imi impartasesti si mie cate ceva. Mai ales ca si eu sunt vegetariana de doar 1 an si inca mai invat...

Cris si -lina Balerina (19.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

Apisica, suntem si noi ovo-lacto-vegetarieni.
Un copil poate sa cresca mare, sanatos cu o asemenea dieta.
O sustine si ADA (the American Dietetic Association) nu doar eu.
Cauta sa intri pe grupul
http://groups.yahoo.com/group/SVR-Group/
S-a mai discutat si inca se mai discuta despre regimul vegetarian la copii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamescu spune:

SALUTARE,MAMICILOR!
Eu sunt ovo-lacto-vegetariana de vreo 6-7 ani.La fel si pustiul meu de 2,6ani.Sunt insarcinata acum si aleg acelasi fel de viata din n-motive.Pustiul meu a scuipat de fiecare data carnea din gura cand i s-a dat(eu am aflat acum un an ca am fost fortata sa mananc animale).Tot ca fapt,pot spune ca o prietena de a mea si-a fortat fetita de mica sa manance animale(sorry,eu asa le numesc!)si a fost foartet fericita cand a vazut dupa 2 ani ca a reusit.o alta pristena are fetita de 1,8ani si cuvantul carne a fost primul dupa mama:este obsedata de orice fel de animal,gatit in orice fel,indiferent cate mirodenii are sau nu pe el.Depinde de fiecare,normal,dar sa sustii ca iti lasi copilul sa aleaga mai tarziu,este o naivitate,caci el dupa ce a mancat 16-17-18 ani din viata carne,nu se apuca sa devina vegetarian asa ,deodata.Este ca si cum niciodata in acei ani din viata nu i-ai fi pomenit cuvantul,notiunea,conceptul de Dumnezeu,divinitate superioara si te intrebi apoi de ce oare copilul meu e ateu?caci l-am lasat singur sa-l gaseasca pe Dumnezeu sau Alah sau Iahve sau pe Budha sau Moise sau ce alta divinitate ar fi cerzut el ca il inspira si calauzeste.
Copilul meu a fost operat de hernie inghinala acum 14 zile si ghiciti ce au zis cunostintele!De abia astept sa vad cum ii ies analizele.Uite ca au iesit excelente,fara nici un minus ori plus,chiar daca baiatul meu are giardia,cel mai pacatos dintre toti viermii intestinali(care de fapt nici nu-i vierme) si chiar daca giardioza da cea mai urata anemie la bebelusi.Dar,faptul ca am grija de alimentatia lui mofturoasa din cauza giardiozei,faptul ca este in tratament homeopat si naturist complementar pentru asa ceva,faptul ca ii pun in sucul de dimineata spirulina si in perioadele in care se vede ca ii lipseste calciul, ii pun calciu natural sau fier natural,depinde.Medicul care l-a supravegeat in spital a fost foarte mirat ca nu are semne in sange de giardioza(eozinofilele bune,hemoglobiana buna,ca+ bun,etc.)Chiar mi-a spus ca sigur nu mai are,dar cand l-am anuntat ca este in trat naturist si homeopat a tacut din gura,bineinteles facand grimasa specifica romanilor ignoranti si aroganti.Baiatul meu are si acum giardia,tot este in trat,caci dureaza mult pana scapa pe calea asta total inofensiva.
Pot sa fiu un pic rea????ok,imi dau voie:sa imi las copilul sa manance si sa bea orice vrea el,orice i se intinde in fata ochilor,doar pentru a alege el mai tarziu? Pai.....nu stiu daca voi mai putea sta de vorba cu el peste 18 ani;nu cred ca va mai trai ,decat intr-un pat de spital,daca e norocos,cat de cat.

Revenind la seriozitate,parerea mea este ca depinde de fiecare familie in parte cum vrea sa isi creasca copilul.


Binecuvantata cu suflet pereche-Romi si cu un scop luminat in viata-Tomas Cristian,asteptand un semn pozitiv pe testele de sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Si eu sunt lacto-vegetariana, chiar la sfatul medicului meu. Si pe bebe, care in curand face 8 luni tot asa am de gand sa-l cresc. Mai ales ca nu stie gustul carnii din burtica si nici n-ar sti organismul cum sa negocieze cu toxinele din carne (tot medicul m-a invatat). Desi de priviri consternate si de maraieli in barba nu scap, ca vorba aia bunicile (mai ales bunica soacra) sunt adeptele zicalei "porcul e cea mai buna leguma".
Si bebe creste tare frumos si daca la 18-20 de ani va decide el sa incerce si gustul carnii, e decizia lui, dar cat timp decizia imi apartine e clar: mananca ce mananc io.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Mamescu, mah, tu vorbesti serios? wow, ma mir ca inca mai merg si nu va povestesc de pe patul mortii...
bleah, iar o sa se lase cu scantei.
S-a mai discutat. Poftiti colea:www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72476" target="_blank">Nu mai dati ficat la bebei A inceput de la ficat si a ajuns la ovo-lacto-vegetarieni vs carnivori
sa stiti ca am sapat manual ca nu merge cautarea...

Andreea mamica lui Filip Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Mamescu-le e adevarat ca fiecare isi creste copii dupa cum crede de cuviinta,dar asta nu inseamna ca cei care papa carne sunt niste oameni bolnavi.
Chiar ca o sa iasa cu scantei.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput