mame lacto vegetariene

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns apisica spune:

Wow,

Cate reactii.
Da, sper sa nu se ajunga la scantei, mai ales ca am vrut ca subiectul sa fie un schimb de experienta si opinii.
Este foarte adevarat ca e bine sa consult medicul (pediatru) inainte de a alege acelasi regim pentru copilul meu, insa ai dreptate

Winnie pentru ca daca medicul este unul foarte alopat si cu idei foarte bine inradacinate despre alimentatia "sanatoasa" ma va privi foarte circumspect in ce priveste presupusa alegere a regimului vegetarian la copii.
De altfel, asa cum a precizat cineva, probabil copilul va respinge oricum carnea pentru ca - se vehiculeaza - ca el preia gusturile culinare in functie de ce i-a vehiculat mamei in burtica in timpul sarcinii.
Mai cred ca regimul vegetarian se adopta si se mentine din convingere proprie si poate ca nici nu face bine la toata lumea. Eu sunt vegetariana din vremea cand in Ro nu puteam manca decat soia boabe preparata de mine in diverse moduri (nici nu se gasea de cumparat, faceam "rost" cum se spune), salate si mancaruri traditionale fara carne. Bine, nici acum nu am incredere in toate alimentele declarate vegetariene de care sunt pline supermarkturile in Ro.
Am avut intotdeauna rezultate la analizele de sange "surprinzator" de bune pentru cei care privesc cu suspiciune modul acesta de viata, iar pentru afectiuni despre care stiu ca medicina alopata nu face decat sa le tina in grafic fara a le vindeca (ex: afectiuni ale glandei tiroide )am apelat la acupunctura si la fitoterapie (cu rezultate reale). Fara a exagera si fara a inloui medicina alopata. De fapt conteaza cumpatarea si convingerile bazate pe documentare, in toate.

gazzella voi intra cu siguranta pe grupul pe care mi l-ai dat, multumesc; ca in orice alt capitol despre cresterea copilului, am nevoie de schimb de opinii si informatii cu cei care au acelasi mod de viata ca mine.

Androix voi citi si eu subiectul acela sa vedem la ce s-a ajuns .

Winnie:
"Anca Turcasiu este vegetariana, dar familia ei nu este. Chiar a povestit faptul ca fiul ei nu stie acest lucru si ca ea nu mananca la masa cu ei, tocmai ca sa nu fie nevoita sa ii explice ce-si-cum. A spus ca vrea sa il lase sa aleaga singur...
"
daca este adevarat, atunci e o mare porcarie... e absurd sa nu stai cu copilul la masa ca sa nu te complici explicandu-i; e frustrant si e ca si cum nu ai vrea nici sa-i explici de ce are mama si tata, de ce cerul e albastru si altele...

Alegerea ramane a familiei, pana cand copilul isi poate asuma alegerile lui (dar si acelea sunt cumva dictate de sistemul de valori pe care am reusit sa i-l transmitem), si acuma, nah, toti facem la un moemnt dat alegeri mai bune sau mai proaste - ma rog, mai putin bune...

Aura

Life is what happens to you while you're busy making other plans.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Winnie spune:

apisica - asa este, daca medicul este unul FOARTE alopat, cu greu vei reusi sa te intelegi cu el. Eu lucrez in sectorul farma si de atunci (tragi si tu concluzia de ce ;-) )am decis sa schimb medicul si sa mergem pe un medic pediatru homeopat care intamplator accepta acest mod de alimentatie. Asa cum am mai spus, fetita mea refuza exact ce nu am putut eu manca in timpul sarcinii - carnea si ouale - deci nu o fortez, o las sa aleaga ce ii place.


mamescu - sincer nu vreau sa creez polemici, dar parerea ta este cam... extremista. Cum poti sa spui ca te intrebi daca va mai trai pana la 18 ani daca mai consuma carne? Marea majoritate a oamenilor sunt "carnivori" si nu vad ca populatia sa scada dramatic.... In ceea ce priveste dreptul la optiune, sorry, dar pe mine ai mei m-au crescut in mod traditional si am ales singura sa fiu vegetariana. So, concluzia....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Baietelul meu a ales sa fie lacto-vegetarian de la 11 luni. Da, de la 11 luni (acum are 3 ani) refuza sa manance carne.La inceput am fost ingrijorata, pana m-am dus la medic care mi-a spus ca foarte multi bebici sunt asa ca al meu.
Mai mananca, dar foarte rar si numai albusul de la ou.

Este un copil sanatos.

Nici eu nu sunt o mare macatoare de carne, as putea trai fara ea....insa lipsa oualor m-ar chinui un pic.

Eu zic ca atat timp cat alegerea ta e una buna sau asa o vezi tu ca ar fi buna...sa nu-ti faci probleme.Are timp sa hotarasca si singur...

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

sotul e lacto-vegetarian convins, iar eu se pare ca ii calc pe urme...deja nu mai suport sa vad carne...

bebe are 3 luni acum, dar cand o sa incep diversificarea o sa ii dau sa guste si carnita, si daca ii place, continuam cu carnita, daca nu, nu

nu vreau sa fac eu alegerea pentru ea, desi e clar ca acest mod de viata e mult mai sanatos; eu una ma simt mult mai bine de cand nu mai bag carneturi

Noe si Anne Bianca(14.03.2006)

Cooking for my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

apisica, lacto-vegetarian e nimic fata de cum imi cresc eu copilul.
deci: fara lactate de orice fel, caci e alergic, fara oua caci de asemenea e alergic, fara gluten - caci il consider eu o calamitate, si aproape fara carne pentru ca nu vrea el sa o manance (desi ma straduiesc sa il conving). Cu toate acestea, e perfect normal, si eu as zice chiar mai sanatos decat cei care mananca tot ce trebuie.
Nu i-am dat niciodata suplimente de vitamine sau de calciu (exceptie
vitamina D pe timp de iarna) si nu a mancat niciodata nici o picatura de lapte maternizat.

"il est plus facile de dissocier un atome, que de se débarrasser d'un préjugé"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

patou, bravo voua! stiu ca alergiile nu sunt tocmai placute, insa ce bine ca v-au indreptat spre stilul asta de viata...Ziceam mai sus ca eu nu vreau sa aleg pentru ea, o las sa guste din tot si ii voi urmari reactiile, insa tare m-as bucura daca nu ar fi mare carnivora...

Cat despre cat de sanatosi sunt copiii crescuti astfel, nu e nici un dubiu ca sunt chiar foarte sanatosi, mai ales daca parintii le asigura o dieta cat mai variata si echilibrata...

Pupam,

Noe si Anne Bianca(14.03.2006)

Cooking for my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Si Narcisa Suciu este vegetariana si la fel si a crescut si fetita.

Eu nu sunt, trebuie sa recunosc, dar ma bate asa un gand. Nici Raluca mea.

Dar am si eu o intrebare: ce papati voi? Ce dati la copilasi sa pape?
Multumesc.

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by corinadana

Si Narcisa Suciu este vegetariana si la fel si a crescut si fetita.

Eu nu sunt, trebuie sa recunosc, dar ma bate asa un gand. Nici Raluca mea.

Dar am si eu o intrebare: ce papati voi? Ce dati la copilasi sa pape?
Multumesc.

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.




legume in cantitati industriale, soia preparata in zeci de feluri, parjoale vegetale, tofu, cordon-vert cu tofu(din comert), bautura de soia (yami!), ca sa nu mai zic de lactate in toate formele lor posibile

la bebe- deocamdata laptik de la vaca Milupa

Noe si Anne Bianca(14.03.2006)

Cooking for my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by Noe

Ziceam mai sus ca eu nu vreau sa aleg pentru ea, o las sa guste din tot si ii voi urmari reactiile, insa tare m-as bucura daca nu ar fi mare carnivora...



Pupam,

Noe si Anne Bianca(14.03.2006)

Cooking for my baby



Pai mai Noe, cum sa lasi copilu' sa aleaga? Pai ce? e dupa el?
Glumeam, desigur, dar atata timp cat tu stii ca nu e sanatoasa alimentatia cu carne, nu ii dai si gata. Mai ales ca s-au facut atatea studii si este clar ca un copil vegetarian nu e in nici un pericol. Dimpotriva, chiar!:))
Mie mi se pare mult mai corect ca el sa stie de mic de ce nu e bine sa manance carne, chiar sa nu manance si apoi sa faca alegerea.

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apisica spune:

Pai, eu mananc salate de toate neamurile si asezonate cu branza(telemea sau branza de vaci); primavara fac o salata despre care probabil multe persoane ar zice ca ...e de pentru pascut (asta pentru ca am auzit expresia asta ca si caracterizare a celor ce mananca multe verdeturi): salata verde in care pun si spanac verde crud si uneoeri stevie cruda, rosii, varza alba, castraveti; intotdeauna patrunjel verde si busuioc; mai mananc snitele de soia, chiftelute de soia si chiftelute de dovlecei cu cartofi, orez sarbesc; plus supe acrisoare din tot ce nu misca: fasole verde, dovlecei, cartofi, ceapa, porumb, telina, morcov etc. cand am ceva mai mult timp fac mancare gatita cum se zice: varza dulce, ghiveci (mmmm), sarmalutze cu ciuperci si orez; daca mi-am rezervat in agenda timp suplimentar pt gatit fac si lipie umpluta: soia granule fiarta si scursa, ciuperci si ardei si ceapa calite, se amesteca cu soia scursa, se taie felii de rosii, se mai pune si sos de soia si alte condimente la alegere, se amesteca si se pun in lipii care se infasoara; recomand numai celor cu greutate normala ; este posibil sa se nasca o pasiune care va duce la kilograme in plus;
La fetita nu stiu exact acum ce-i voi da, probabil lucruri simple la inceput: branza vaci, ou daca va tolera( eu in timpul sarcinii nu am mancat oua, nu am putut, iar in rest mananc 3-4 oua pe an)legume fierte pt. inceput si ...mai vedem
Am uitat sa va spun ca mie nu-mi plac pateurile si salamurile si crenvurstii vegetali din comert; tolerez numai pateul acela la cutii mici (ca de mancare de pisici), cutii din folie metalica nu tabla - imi scapa numele, restul de produse se chinuie prea mult sa imite gustul de carne si nu-mi plac.

Am citit ca vegetarienii ar trebui sa asigure suplimentar un aport de acizi esentiali grasi - omega3 parca si aceesta se poate lua din nuci de ex; sau din ulei de in de la magazinele naturiste; voi ce stiti? cica acesta reduce colesterolul;

Toate bune,

Aura, 37


Life is what happens to you while you're busy making other plans.

Mergi la inceput