Ce parere aveti despre suzeta?

Ce parere aveti despre suzeta? | Autor: MaryP

Link direct la acest mesaj

Vi se pare ca dauneaza? Eu nu mai stiu cum sa il pacalesc pe bebe intre mese si de 2 zile i-am pus suzeta si doarme super linistit pana la 2 ore jumate - 3. Credeti ca gresesc? E un obicei prost? Sa renunt la ea?

POZE CU RAZVAN MIHAI

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Eu nu sunt adepta suzetei, dar unii medici o recomanda in ideea sa-i dea o preocupare ca sa nu planga sau sa-l pacaleasca sa nu manance haotic.
Dar o data invatat cu ea este mai greu de dezobisnuit.
Si cand incep dintii pot creste strambi sau ii pune stomacul sa secrete suc gastric, pentru ca mesteca intr-una si da in altele.

In fine, parerile sunt impartite ca intotdeauna!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Eu am doua pareri, una de dinainte sa am copil si alta dupa ce am avut copil.

Fara copil: suzeta este daunatoare si da dependenta. Nu voi folosi suzeta niciodata.

Cu copil: sa traiasca cine-a inventat-o! Fetita mea era tare activa si se plictisea repede. Pe la 1 luna am introdus suzeta, dar nu tot timpul, ci numai cand era nevoie. Cu cat a crescut copilul suzeta a iesit tot mai mult din uz. La ora aceasta copilul (18 luni) doarme cu suzeta in timpul zilei, si i-o mai dau rar cand vad ca e foarte obosita (de ex in masina) ca sa nu o ascult cum urla. La noi a fost greu rau cu suzeta noaptea ca bb se culca pe burtica si tot timpul ii cadea suzeta din gura, si se trezea plangand.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)



Pasti 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Cred ca fiecare face dupa cum crede de cuviinta. Eu nu cred ca e nevoie de ea si nu e bine sa se invete copilul sa suga din ea pina la virste maricele, nici chiar doctorii nu sint de acord cu asta.
Drept urmare la nici unul din cei doi copii mai mari nu am folosit-o si erau linistiti si nici la bebe no. 3 nu o folosesc. Ai mei, ce-i drept, nici biberon nu au supt niciodata, de la sin au trecut direct la canita cu cioc.

Ioana - de 3 x mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

As zice NUUUUUUUUU SUZETA insa daca ma gandesc mai bine, la cat de disperata eram sa doarma, sa nu planga, sa nu nu stiu ce...ma mir ca am rezistat!

Eu zic ca tu poti sa iti dai seama mai bine cat de necesara este. Daca se poate si fara, renunta ca nu mai scapi! Daca nu, foloseste-o linistita ca nu stramba dintii, nu ii face cine stie ce rau iremediabil...altfel nu s-ar mai vinde!

Emanuel a avut pasiunea degetului, pe la 1 an. Nu scotea degetul din gura nici ca sa manance. De fapt avea o predilectie pentru degetul mare! Pediatra mi-a spus sa ii dau suzeta ca este cu siguranta mai indicata. Am cumparat 10 suzete si nu le-a vrut! Stiu copii insa care au renuntat la 4 ani! AL meu de exemplu si acum, la 2,7 ani sta cu biberonul in gura...si nu este mare diferenta!

ANCA si EMA EMANUEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Sa traiasca suzeta. Acum are 1 an si ceva si roade la suzi din luna a 2-a. Si adoarme la sigur si e linistita.

si Alexia Ioana (24 mai 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Apanda spune:

Suzeta sa traiasca multi ani multi ani multi ani. Cand plange suzi e salvarea.

Pupici pitici multi si mici, de la A@A@A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

quote:
Originally posted by Apanda

Suzeta sa traiasca multi ani multi ani multi ani. Cand plange suzi e salvarea.



cand plange inseamna ca ii e foame,il doare ceva,e ud sau vrea atentie! cel mai simplu este sa ii indesam suzeta cand copilul ne deranjeaza plangand!!

eu sunt impotriva suzetei nu neaparat pt ca afecteaza dentitia ci pentru ca este un surogat!!!

Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita_1 spune:

si eu inainte nu eram adepta suzetei, dar am fost nevoita sa o introduc, iar argumente pro sunt urmatoarele: sunt ortodontice deci nu deformeaza aracdele dentare, daca suge degetul o sa aiba muscaturi specifica (eu personal le-am folosit pe cele de la nuk), iar de suzeta se lasa mai usor decat de deget. Bogdan a renunta singur la ea la 11 luni si nici nu a mai vrut-o, in schimb acum cand e obosit sau ii este foame suge degetul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Daca s-ar putea sa te folosesti de ea cat mai putin ar fi super.Adica atat cat sa iesi din perioada colicilor.Eu n-am fost asa de desteapta si i-am dat-o in continuare,iar cand am vrut eu era deja invatat cu ea si nu mai vroia el.Abia la doi ani a renuntat,chiar daca un an a primit-o doar la culcare,tot nu reuseam sa scap de ea.Dar cat a fost bebelus m-a salvat de multe nopti albe.
Daca ar fi sa mai trec o data prin asta nu cred ca as mai apela la "serviciile" ei.Daca ai sti cat de greu scapi de ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Si noi am folosit suzi de la inceput, mai intaii au fost colicii, apoi dintii...apoi obisnuinta.Acum, la 1 an si 7 luni n-o mai vrea decat la culcare seara, ziua se poate si fara . A renuntat usor la ea in timpul zilei, pe la 1 an, intr-o zi cand i-am spus ca e rusine si urat...pur si simplu a aruncat-o cat colo...
Si da, asa ziceam si eu, ca nu e buna, strica dintii, etc si amd...nimic din toate astea nu s-a intamplat...si sper ca in curand sa renuntam definitiv la "bub".

aime

Mergi la inceput