Ce parere aveti despre suzeta?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

quote:
Originally posted by pisicuta si matei

quote:
Originally posted by Apanda

Suzeta sa traiasca multi ani multi ani multi ani. Cand plange suzi e salvarea.



cand plange inseamna ca ii e foame,il doare ceva,e ud sau vrea atentie! cel mai simplu este sa ii indesam suzeta cand copilul ne deranjeaza plangand!!




nu neaparat. bebeii a o mare nevoie de a suge si este mai practic sa folosesti suzeta decit sa-i tii la sin cu orele. plus ca daca nu ai putut sa alaptezi e greu sa-i satisfaci nevoia de supt cu altceva.
eu nu cred ca exista mame care dau suzeta la copii ca sa nu mai plinga de foame sau sa nu-i schimbe, sa fim seriosi.

Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

Emilian are acum 5 luni jumatate si suge la suzeta din prima lui luna de viata . Asa l-am invatat si cred ca am facut bine : decat sa-si suga degetelele ( ceea ce e mult mai greu de dezvatat ) am recurs la suzeta . Cand plinge ba de fomica, ba ca ii ies dintisorii ,ba de nu stiu mai ce , suzeta ma mai scoate din impas . Asa ca , eu sunt in totalitate PRO !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Pro.
Bebelusii mici au nevoie sa suga. Cand sug, creierasul lor secreta endorfine si ei sunt mai calmi, asa ca vor cauta sa suga ceva si in afara "orelor de masa".
Si la Emi, si la Inutza am avut suzeta din ziua 1, evident, CHIOARA, nedata cu miere sau alte nebunii.

Nici una n-a fost innebunita dupa suzi, dar au acceptat-o ca pe o axioma. Dar nici degetul nu l-au supt.

Emi a renuntat la 1 an si 4 luni, acum are 2 ani si 9 luni si are o dantura perfecta. Inutza suge inca, are doar 7 luni jumate.

Nu inteleg aversiunea fata de suzeta, este o prejudecata.
Daca se renunta la suzeta inainte de 1 an jumate - 2 ani, dantura copilului nu are de suferit!

Degetelul, in schimb, e la purtator...
Si "da dependenta" mai rau ca suzeta.

Am discutat cu trei dentisti subiectul astia si toti asa mi-au spus: suptul suzetei nu strica dintii. Suptul degetului, da.

Suzeta nu este o inventie moderna. Sub forme "arhaice" s-a documentat existenta ei din secolul XVI. Deci nu se incadreaza in "alienarea adusa de civilizatie".

Greieras, ai fost super simpatica. Asa zicea soacra-mea (sau mai bine spus, mama-soacra, mi-e ca o a doua mama) despre pampersi, inainte sa se nasca Emi. "Niciodata n-o sa folosesc asa ceva!"
"Cand lasati copilu' la mine, il tin cu scutec de panza, ca pampersii sunt nocivi".

Dupa ce s-a nascut micutza urlatoare : "Sa-i dea Dumnezeu sanatate, mama, aluia care a inventat pampersii!"

Suzeta nu le-a dat copiilor (bine, nici nu stiu ce era pe vremea aia). Prin urmare, sotul meu si-a supt degetul pana cand a vrut el (n-au reusit sa-l dezvete cu nimic, s-a dezvatat singur drept cadou de Ziua Mamei - pe bune), iar cumnata mea sufera de bruxism (isi scrasneste dintii de cand ii are, in somn, involuntar, evident), drept pentru care are dantura varza. Si a luat si Zymafluor ca la carte, pana pe la 10 ani.

Asta nu inseamna ca asa se va intampla in toate cazurile. Fiecare mamica judeca in functie de bb-ul ei. Eu am descris "istoricul" familiei noastre.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
http://83.103.236.3/Andrei/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Acus am vazut. Cum sa-i dai suzeta ca sa nu-l schimbi sau sa nu-i dai de mancare?
Exista vreo mama care sa faca asa ceva? Sau vreun bebe care se lasa pacalit? Eu n-am auzit.
Pai Inutza, cand i-e foame, face un scandal de ne stie toata strada, nici vorba sa se multumeasca cu suzeta.
La fel cand e murdara, ne anunta si o schimbam imediat.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
http://83.103.236.3/Andrei/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Si eu sunt pentru suzeta. Bebelusii simt nevoia sa suga. Asa ca decat sa suga degetul, pentru ca oricum vor gasi ei ceva sa isi satisfaca aceasta nevoie, mai bine suzeta ca e ortodontica, creata special pentru gura bebelusilor si este la tine, nu la purtator. Adica o iei cand crezi tu de cuviinta. La fiul meu cel mare, in jurul varstei de 1 ani si vreo 7 luni, i-am spus... o vezi? de maine nu o mai folosesti!!! I-a fost greu vreo doua sapatamani, dar nu am cedat deoarece venea bb 2 si trebuia sa scape de acest obicei si mai mult sa si uite!

ROMANA , MATEI(04.07.2003) si bb LUCA (28.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

quote:

nu neaparat. bebeii a o mare nevoie de a suge si este mai practic sa folosesti suzeta decit sa-i tii la sin cu orele. plus ca daca nu ai putut sa alaptezi e greu sa-i satisfaci nevoia de supt cu altceva.
eu nu cred ca exista mame care dau suzeta la copii ca sa nu mai plinga de foame sau sa nu-i schimbe, sa fim seriosi.



nu dar sunt multe mame care dau copiluli suzeta cand plange ca au de facut mancare sau alte activitati.si copilul meu a plans ca ii ieseau dinti si cu toate astea nu i-am dat suzeta,nu suge degetul si nici nu a fost nevoie sa ii dau sa suga toata ziua.ii dadeam atunci cand avea neaparata nevoie si gata.si oricum pt dinti exista inele speciale care il ajuta.si spun asta pentru ca am vazut fffooooarrttteee multe mame care faceau asa.si un exemplu chiar aici:

"Emilian are acum 5 luni jumatate si suge la suzeta din prima lui luna de viata . Asa l-am invatat si cred ca am facut bine : decat sa-si suga degetelele ( ceea ce e mult mai greu de dezvatat ) am recurs la suzeta . Cand plinge ba de fomica, ba ca ii ies dintisorii ,ba de nu stiu mai ce , suzeta ma mai scoate din impas . Asa ca , eu sunt in totalitate PRO !"


Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Si noi am folosit suzeta...si m-am bucurat ca exista!!!
Am scapat de ea f usor...a abandonat-o singur la un an...
Iarna afara ii tina gurita ocupata...si nu am avut pb cu rosu in gat...hihi...cred ca protejeaza mai bine ca un fular!!!

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliana spune:

Mai buna suseta decat degetelul.
Pe suzi o manaca un catel sau sa rupt pe cand degetelul est tot timpul acolo si nu dispare.
Oana a vut suzeta de la 1 saptamana si a sca pat de ea la 1an cand a papat-o catelul.Am jelit-o putin dar acum suntem mari 2,5 ani si spunem la alti copii ca nu e buna.
Sunt Pentru suzeta.


neliana anghel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

In dimineata asta: l-am schimbat, i-am dat papa, colici nu are ( ca deja recunosc plansul specific) si totusi plange....asa miorlait. I-am pus suzeta si s-a linistit instant si acum doarme. Deci eu nu cred ca il pacalesc ca sa nu il schimb sau mai stiu eu ce...
Offf...ce grele sunt aceste decizii..

POZE CU RAZVAN MIHAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luly spune:

Cred ca depinde mult si de copil. Fata mea nu a acceptat nici suzeta nici biberon. Le-am luat de pomana. A fost dependenta de tzatzica (am alaptat-o pana la 1 an si 5 luni). Am incercat sa o pacalesc cu suzeta dar o scuipa instantaneu. Asa ca a fost optiunea ei pana la urma, nu a mea. Si nu si-a supt nici degetelele. E adevarat ca a fost destul de solicitant, dar la al doilea cred ca nici nu o sa mai incerc sa-i dau suzeta. Se poate foarte bine si fara.


Luly 15+ si Diana (04.12.2003)

Mergi la inceput