IUBITU' MEU MICUTZ!!!!!

IUBITU' MEU MICUTZ!!!!! | Autor: raalucutza

Link direct la acest mesaj

nu pot incepe povestioara nnasterii decat daca fac o scurta introducere!nu de alta dar CELESTINUL meu era sa fie o CELESTINA!.la 4 luni ma duc la eco si aflu ca-i baiet!bucurie enorma ...telefoane la toti cunoscutzii:E BAIET!frumos ca tac-su si dastept ca ma-sa!la 5 luni vine prapadul:e fetitza 90%....tristete si plansete pe capul meu!si ce m-am mai consumat.....vroiam baiat!si asta este:e fata si o sa fie iubita lui mami!si ii face mami coditze si ii face mami tot ce vrea ea....ei si?fetitzele sunt mai destepte...zis si facut...nume:celestina...ca pt baiat aveam RAUL CELESTIN.....ASA CA tocmai bine si pt fetitza....urmatoarele controale am refuzat sa ni se mai spuna ce si cum.....e fetitza, asta este o iubim la fel de mult!si ajungem si la
ultimul control de la 8 luni.....doctorul de garda ma intreaba intr-o engleza perfecta"stiti ce este?vreti sa stiti ce este?"...eu de colo da...dar fara sa ma gandesc prea mult...nu de alta dar e fetitza,nu?si el doc"e baiat"...."what??????????????????"nu se poate...doar are paturica roz si papusica...si iar plansete...s-a dus celestina mea mica si toingonica mea...dar urmatorul bebeb e sigur fetitza....ziceam eu inainte de nastere...ca nu stiam ce are sa urmeze...si renuntam si la papusica..dar paturica roz o poarta si azi cu mandrie....

19 mai seara...dureri de burta....catre iubitu"eu nasc"...iubitu"nu azi ca maine trebuie sa mergem la viena sa o asteptam pe mama soacra"...si eu cuminte si ascultatoare ma culc si nu nasc....20 mai dimineata trezirea la ora 6 ,mers la viena,luat mama si soacra,mancat pizza din gara,intors acasa...eu dormit un pic la amiaza...iubitu frecat menta la tv....seara la 19 ma apuca iar durerile....si ma doare si ma doare..intru pe forum si le intreb pe fete"nasc?"..si ele de acolo"da"....si dau fuga la spital...era ora 21.30....afara cald dar batea vantul...si ma duc cu un zambet urias pe fata"nasc"...durerile si mai acute...eu gandeam in 2 ore si nasc,apa nefiind rupta...la ce sarcina usoara am avut asa trebuie sa fie si nasterea....si nu stiam ca urmau cele mai dureroase 20 de ore din viatza mea...ma ia moasa ma urca pe masa...dilatatie 0cm....bunnnnnnnnnnnnn!!!!si acum?asteptam....ma duc in camera de travaliu si ma apuca....3 minute relaj...10 secunde dureri...ok-suportabile....3 min...10 sec.........auci!ce tare m-a durut asta...de am vomitat..si iubitu mare fuga cu cartonasul unde vomitzi dupa mine...si incepe greul....3 minute...10 sec...erau asa de dureroase contractiile de vomitam...si mi se ia sange si imi lasa acul ala de plastic in mana....alta durere...semnez pt ca vreau sa primesc sange in caz de urgentza-doamne-si ma intreaba cand am avut prima data ciclu...eu habar nu aveam si nici nu imi aminteam de durere...am zis ceva la ghici ca oricum era un sondaj aiurea...sunt sfatuita sa stau intinsa si la fiecare contractie sa suflu asa cum vazusem eu in filme....eu dau sa ma ridic ca stiam ca e bine sa te plimbi sa faci fandari..sa coboare cupilul...ora 12 noaptea,ma duc iar pe masa unde urma sa nasc..dilatatie 0cm.....dureri groaznice...si trecusera cele 2 ore cand trebuia sa nasc...ok dureaza 4...zic eu!prostutza!suna dupa doc!mi se recomanda un supozitor calmant..super bine!chiar aveam nevoie!si sa ma bag in apa calda,in vana!eu obosita si epuizata nu prea aveam chef..dar parca suna bine...ma duc si ma arunc in vana..mmmmmmmmmm!super senzatie,din pacate nu tine mult,incep iar durerile.....si iar voma!moasa fuga cu cartonasul dupa mine!ies din vana,moasa ma sterge ca eu eram prea leguma si mai aveam si dracia aia in mana!si fuga pe masa...dilatatie 1cm....e ora 2 si eu doar 1 cm???ce fac pana la 10???suna dupa doc iar!calmant injectabil...beton....si apoi mergem amandoi iubiti in camera de travaliu...si atipeam 5 minute si ma apucau crampele si tipam-acum-si il strangeam pe iubitu mare de mana,si apoi iar adormeam si el langa mine...si iar ne trezeam ca tipam eu....la ora 4 se hotareste epidurala fara dilatatie...doctoritza venise si ea ca era grav cu mine.....ori ma relaxez si ma dilat ori imi fac cezariana pe anestezia de la epidurala....stau 10 minute-pret de cateva multe contractii-nemiscata ca mi se lucreaza la coloana...doar nu vreau sa mi se intample ceva.eram monitorizata pe un aparat care din 2 in 2 minute ma strangea de mana ca sa imi ia pulsul-sa nu ma lase inima-ca si asa era super sedata.dureri de burta si de mana-unde aveam acul -plus dracia aia care ma tot strangea----si eu trebuia sa stau nemiscata....dar stiam ca are sa imi fie bine....si asa a fost...somn linistit pana la 6....iubitu merge in camera de travaliu sa doarma ca el era super obosit-trezit de la 6 si condus 400 de km-ma trezesc la 6 fericita ca nu ma mai durea....nu apuc sa zic durea ca ma ia iar....si la fiecare 2 minute eu aveam contractii si dureri de muream.....dar aveam dilatatie 2-3...eram pe drumul cel bun!nu mai trebuia cezariana!ziceau ei...ca eu as fii dat orice sa ma taie...cer inca o doza de ser epidural...executat!iar ma simt relaxata!si povestesc cu moasa si cu doctoritza si mi se spune ca asa ceva nu au mai pomenit...dureri de nastere si eu nimic...nu ma dilat!inima cupilului bate normal...am auzit tot timpul cum ii bate inimioara...lent!dormea!nu avea chef sa iasa!lenes!comod!si ma rog la dumnezeu si la iubitu mic-adica bebe-sa facem cumva sa reusim sa se termine cu asta,ca altfel moare mama!si de aici toate normale-cum poti spune normal cu tipete la fiecare contractie de ma auzea tot spitalul,doze de ser epidural-care la un moment dat nu mai isi facea efectul decat 5 minute...de la 2 ore prima data....si ser in vene...tot calmant....si durerile nu mai conteneau....aveam timp doar sa zic"asta o durut"..si iar tipam....iubitu mare era responsabil cu apa...ca dupa fiecare contractie mi se facea o sete....si am baut la apa ...multa multa multa!la 10 iubitu mare a plecat pana acasa sa faca dus si sa bea cafea....nu de alta dar era mort de oboseala...vreau si eu!nu mai vreau sa nasc!!!!!!!!!!vreau sa plec!la 12 dilatatie buna....4-5cm,pe drumul al bun!revine si iubitu si de acum incepe asteptarea...apa nerupta!vine moasa-alta,pe care am urat-o din tot sufletul meu-si imi masoara colul-bun5-6-si mi se rupe si apa!yupyyyyyyyyyyyyyyyyy!acum chiar ca nasc!sa retineti ca in tot timpul asta eu aveam dureri groaznice din 2-3 minute!si numai ziceam"nu acum!nu acum!nu acum!"ca tot ma masurau si eu nu puteam sta nemiscata!nici un calmant nu mai avea efect!eram sedata la maxim si ma durea de mama-mama!la 14 se hotaraste -daca pana la 15 nu nasc mi se face cezariana-doamne ajuta-ca nu mai puteam!eram epuizata!si greul cu nascutul inca nu venise!si eu trebuia sa imping!de unde fortza?14.10 minute dilatatie buna 8-9 cm...mai stam un pic...in extazul ala cautam ochii lui iubitu meu mare...era singurul lucru care imi dadea putere....sa il privesc in ochi si sa simt ca ma iubeste si ca e mandru de mine...14.20 incepe faza cu impinsul!iubitu un picior...moasa un picior!eu trebuia sa imping dar eu ii impingeam pe ei cu picioarele..de unde sa stiu eu?moasa si-a dat seama ca eu ma bazez prea mult pe iubitu si ca nu o sa colaborez cu ea daca e e el acolo si cheama pe cineva,o asistenta.....si imi apuca picioarele.....si veneau contractiile una dupa alta de nici nu puteam sa imi trag sufletul......ochii inchisi si impinge!!!!!!!!!se vede capul!hai inca odata!!!si nu mai puteam! si inimioara lui tot ritmul ala lent!nu se sinchisea deloc!si eu intre contractii ma rugam la toti sfintii sa ma ajute sa iasa odata!o data,de doua ori,de 7 ori...nu iese cupilul!!!!!!cheama pe doc!se suie pe mine!eu imping si ea pe burta mea ma apasa!nimic....nu iese si nu iese!"faceti ceva ca eu mor!!!!!"orice!!!!taiati-ma numai sa iasa!!!scoateti-l de acolo!doctoritza aduce clopotul si face vid si imi apuca cupilul de cap si cand imping il trage afara!!!!!!!gata a iesit!!!!!!!!iubitu mare izbucneste in plans mai ceva ca cupilul mic care doar a scartiit!14.56 ora nasterii!mi-l arunca pe piept!wowwwwwwwwwwwww!ce paros e!si ce cap are!ce i-ati facut la cupilul meu cu capul!de la clopot avea capul deformat!toate 3.400 kg stateau pe mine si imi incalzeau inima!masurat 49 de cm!sanatos tun!p.s.cu toate ca ma-sa o fumat tot timpul sarcinii-nu exagerat dar fumat!am mai petrecut un timp cu el pe piept cat m-au cusut ca uite cum cupilul meu de 2.500 la ultimul control se facuse de 3.400 kg!dar bine ca era tot!poze poze!faceti poze!sa avem cu el!puiutzu meu!iubitu meu micutz!bine ai venit pe lume!ii multumesc lui iubitu meu mare ca a fost langa mine!fara el nu reuseam!a fost sprijinul meu moral!singurul!ii multumesc lui dumnezeu pt baiatul RAUL CELESTIN -frumos, sanatos si sigur istet!si ii multumesc ca m-a ajutat sa trec peste asta!
azi facem 3 saptamani!si 5 "dati"de iesit afara!si 7 de facut baie....si am sa le numar pana cand are sa ma tina memoria!ca e minunea mea nascuta de ziua lui iubitu mare-21 mai-sf.constantin-pe iubitu mare il cheama constantin....duminica,21 mai zi de sarbatoare mare-cadou pt tati!
CONCLUZIE!DACA INAINTE CAND VEDEAM PE STARDA O GRAVIDUTZA ZICEAM"CE FRUMOASA ESTEEEEEE".....ACUM CAND VAD CATE UNA ZIC"SARACA!!!!!!"cu toate ca am un BEBEL care ma asteapta in dormitor si care e dependent de mine...un BEBEL minunat,superb...de fapt nici nu am cuvinte sa va spun...si sunt si poze!ca sa il vedeti!atat!


RAALUCUTZA&RAUL CELESTIN (21 mai 2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pika-pika spune:

Sa-ti traiasca Celestinul,mumosul,ca-mi vine sa-l mananc din poze!!!Si sa fiti mereu sanatosi si fericiti!
Am si ras dar am si plans...dar abia astept sa nasc...Sa stii ca totusi din povestirea tare nu pare chiar asa de greu


36+

mamica incepatoare
poze cu noi
poze baby shower
camera bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

o pt. curajoasa si fericita mamica si un pt Raul cel mic

Bibi cu no. 2 si David (08.07.2003)
http://community.webshots.com/user/bgoran
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;31/st/20060830/dt/7/k/ab63/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Ralucuutza,sa-ti traiasca baietelul ,si sa va bucurati de el,sa va faca mandri in orice secunda a vietii voastre.
Eu tot te-am urmarit,ca mi-a placut atitudinea ta de la subiectul cu fumatul. In jurul DPN-ului tau m-am tot uitat pe forum, sa vad ce mai e nou cu tine,insa prea multe nu reuseam sa aflu. Si ma rugam sa-ti dea dzeu putere sa treci cu bine si peste durere,si sa duci cu bine la capat sarcina.Faza cu durerea.....Dzeu nu m-a ascultat, vad,insa la cealalta parte, ti-a dat un puiut superb.
Bravo voua,sa fiti sanatosi toti trei,si sa-ti mai spun o chestie:sa stii ca a doua nastere e mult mai usoara decat prima, asa ca fa repede si o surioara lui Raul Celestin, sa aiba cu cine sa se joace.
Eu trebuie sa nasc in noiembrie,mai am deja o fetita,si nu mi-e frica de ce o sa urmeze....inca.....
Va pup pe toti



16+

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Ralucutza, sunteti o familie superba! Foarte frumos ai scris povestea nasterii, cu umor chiar si prin partile dureroase. Va urez sa fiti fericiti toti trei pe cat sunteti de frumosi! Si neaparat sa iti faci curaj sa faci si o surioara, iti spun din experienta ca e greu dar satisfactiile nu se pot compara cu nimic! Plus ca a doua nastere sigur e mai usoara!

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

dragele mele...multumesc mult!mi s-a umplut inima de fericire cand am citit aprecierile voastre!CRISTINA.......INAIOANA:dragutza ca de obicei!............PIKA PIKA si BIBI:va doresc din suflet numai bine!

RAALUCUTZA&RAUL CELESTIN (21 mai 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Raalucutza, felicitari pentru asa o minunatie de bb!! Cred ca a meritat tot efortul (cu toate ca nici eu nu as mai trece a doua oara prin asa ceva) si va doresc sa va umple viata de bucurii si impliniri!

Flavia si Bianca

Bia si tati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Initial creeata de raalucutza
CONCLUZIE!DACA INAINTE CAND VEDEAM PE STARDA O GRAVIDUTZA ZICEAM"CE FRUMOASA ESTEEEEEE".....ACUM CAND VAD CATE UNA ZIC"SARACA!!!!!!"cu toate ca am un rezultat care ma asteapta in dormitor si care e dependent de mine...un rezulatt minunat,superb...de fapt nici nu am cuvinte sa va spun...si sunt si poze!ca sa il vedeti!atat!


RAALUCUTZA&RAUL CELESTIN (21 mai 2006)
POZE[/left]




AMIN!!! Am vazut aseara o graviduta plekata sa nasca...avea amarata contractii din 10 in 10 metri. Doamne fericita am fost c-am scapat Nu stiu ce-a citit ea pe fata mea, daca mai vedea ceva la ora aia, dar privirea ei catre mine era de-a dreptul 'incruntata'!

In timp o sa vrei sa-i faci lui Raul cel mai frumos cadou: un fratior sau o surioara:) Crede-ma ca fiecare zambet al lui Raul o sa-ti stearga din memorie durerile facerii. Daca am tine minte durerile din sarcina si nasterea cred ca ar fi foarte putine curajoase care ar reedita 'evenimentul':))))
Pupam cu drag pe Raul-Celestina-Raul:-)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

felicitari din tot sufletul raalucutza!
sa dea DD sa fiti sanatosi si sa va bucurati de puiul vostru.
in poza cu paturica roz, e super. te asteptam la mamici casnice

alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

multumesc mult inca odata!referitor la inca un bebe....NU CATEGORIC!e primul si ultimul si nu vorbesc prin prisma durerilor de la nastere ci din conceptie proprie....pupici!

RAALUCUTZA&RAUL CELESTIN (21 mai 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Raalucutza sa-ti traiasca minunea si poate te mai gandesti cu privire la fratior sau surioara. E greu..dar si minunat.
Sper ca ti-ai revenit si cu lapticul si ca esti muult mai linistita si optimista. Rabdare si multi pupici de la noi

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 5 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
varsta Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput