Anemia feripriva-copil 4 ani

Anemia feripriva-copil 4 ani | Autor: Ortansa

Link direct la acest mesaj

baietelului meu i-au iesit analizele de sange cam prost-s-a constatat ca are o deficienta de fier.analizele arata cam asa:

hemoglobina g/100ml 9,7 (normal 12-15)

hematocrite 28,6 (normal 38-50)

globule rosii 3,76(4-5,5)
MCV 76,06 (85-95)
TCMH 25,80 (28-32)

undeva jos mai scrie asa:remarque:presence d'hypochromie,d'anisocytose et de poikylocytose.Ce inseamna remarca asta mai exact ca sa inteleg si eu.

restul valorilor se inscriu in limite normale.trebuie sa ia cate 5 ml de Pediafer(supliment de fier) de cate 3 ori pe zi-si e cu cantec -nici nu stiu ce strategie sa mai aplic pt. a-l indupleca sa le ia.
Cat de grav este,s-a confruntat cineva cu problema asta?




...if you know what I mean.(proverb american :-D)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Ortansa,
anizocitoza inseaman ca hematiile (globulele rosii) sunt de marimi inegale, trasatura destul de frecventa in anemii. parametrul RDW este masura cantitativa a acestei diferente in marime - si este folositor in diagnosticul diferential al anemiei.
iar poikilocitoza inseamna diferente intre formele hematiilor. impreuna cu hipocromia sunt simptome ale anemiei.
asa ca da-i fier....sa fie bine!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

multumesc Roxana.am citit cateva articole inainte de a posta subiectul si m-am cam speriat.i-am pus un outz la fiert si cativa cartofi in coaja si are si un hamburger.macar de-ar manca ceva din toate astea.nu are pofta de mancare deloc.iar cu luatul suplimentului e groaznic-sa vad cum il mai pacalesc de data asta.

...if you know what I mean.(proverb american :-D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns merry_p_s spune:

Eu iti pot da niste sfaturi pt.tratamente naturiste pe care sa le urmezi in paralel cu medicatia.In nici un caz,sa nu renunti la medicamentele prescrise.Daca poate inghiti capsule poti sa-i cumperi de la ,,plafar''<<Raducu>> de lab.Medica sau <<Urzica (capsule)>>.Este bun si<<Extract uleios de morcov>> il poti pune in paharul cu apa.Si nu in ultimul rand vezi ca cei de la ,,Favisan''au un sirop natural de catina pe care il poti da in apa plata in loc de bautura racoritoare.Eu ii pun 3 lingurite la o cana si i-o dau sa bea in decursul unei zile.Pentru pofta de mancare i-am luat <<Vitamine naturale din macese si catina>> de la ,,Fares''.Sunt masticabile si nu sunt rele la gust.I le-am pus intr-o punguta de bomboane si am pacalit-o.Sanatate si pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

acum am citit si eu ,sper ca bebe sa fie ok si sa numai fie cazul de sfaturi daca nu incearca sa-i faci analizele pt talacemia de obicei atunci iese anemia mare si lipsa de fier nu e nimic grav dar e bine sa sti daca are sau nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

multumesc pt sfaturi,deocamdata ne tinem de pedifer si am gasit si solutia salvatoare:ii pun siropelul in masurica speciala in 2 reprize(ca sa para mai putin) si-l rog sa le dea pe gat,dupa care bea repede repede suculet de portocala-bineinteles ca trebuie sa joc si nitel teatru dupa, sa ma mir de ce viteaz e el si cum de a facut sa dispara siropelul(eu tin mainile la ochi cat il bea),ca e un magician veritabil si blabla-hahaha,a mers la pranz si acum seara.sper sa mearga si in continuare.
mery-cand ajung in Romania o sa caut sigur si un tratament naturist,multumesc pt. idei.

Lemoni-am vazut cu coada ochiului ceva despre talasemia pe internet dar nu am citit ,Doamne fereste-noi continuam mineralizarea si probabil mai facem o analiza peste ceva timp.

multumim si pupici

...if you know what I mean.(proverb american :-D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

Ortansa,nu cred ca e cazul sa te gandesti la talasemie,pare a fi o anemie prin lipsa de aport de fier,frecvent intalnita la copii mai "mofturosi" la mancare!
Am o nedumerire:ce fel de alimentatie aveti voi,romanii plecati in tari arabe?Ce fel de carne dai tu copiilor?Eu cunosc bucataria libaneza si mi se pare extrem de completa.daca ai timp,astept raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

quote:
Originally posted by bonsai

Ortansa,nu cred ca e cazul sa te gandesti la talasemie,pare a fi o anemie prin lipsa de aport de fier,frecvent intalnita la copii mai "mofturosi" la mancare!
Am o nedumerire:ce fel de alimentatie aveti voi,romanii plecati in tari arabe?Ce fel de carne dai tu copiilor?Eu cunosc bucataria libaneza si mi se pare extrem de completa.daca ai timp,astept raspuns.




Buna Bonsai.multumesc de incurajare.

Alimentatia aici este f. variata-carnea in familia noastra-o preferam de vita,oaie si mai putin de porc(nu din considerente religioase,sotul meu e catolic).Si bieninteles de pui.Legume multe,fructe,ma rog-multe surse de fier-problema e ca Nicolas nu mananca decat ff putin.La scoala mananca un sandvis cu lipie cu cascaval si cam atat.Mai rontaie un castravete,intr-un timp manca si buchetele crude de brocolli,fructele le prefera mancarii gatite.Pana seara mai frunzareste cate ceva.In zilele lui bune mananca o portie la pranz si una seara,dar nu zilnic.Bea sucuri multe-stiu ca e greseala mea si am hotarat sa nu mai cumpar nici un suc.Am observat ca mananca mai cu pofta cand suntem mai multi la masa-numai ca asta nu e posibil decat duminica sau seara.
Am cumparat un kg de hamburger special pt. el si nu-i plac.Ii dadeam bucatelele de hamburger ca atare(prajite normal)dar am sa-i fac azi un hamburger ca la mcdonalds cu tot ce-i trebuie ,poate am mai mult succes.Azi vreau sa cumpar ficat de vaca-pe care nu prea stiu cum sa-l gatesc,dar o sa caut pe internet.

Mai am si eu o intrebare:eu stiam ca fierul constipa,iar Nicolas chiar are tendinta asta,numai ca de cand ia suplimentul de fier culmea e ca iese regulat(are scaun spre moale si negru la culoare)-ma intreb daca e normal(desi e mai bine asa bineinteles) sau e un semn ca nu-l asimileaza?




...if you know what I mean.(proverb american :-D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nu e semn ca nu se asimileaza, nici gand! un efect secundar este constipatia....dar nu e musai sa se constipe daca ia fier. poate e el exceptia care confirma regula (eu am fost de exemplu una dintre aceste exceptii - in sarcina). nici eu nu cred ca trebuie sa te gandesti la talasemie....sau la ce ai mai citit in articolele de pe net.
succes!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Nu cred ca faptul ca e nu constipat e semn ca nu asimileaza fierul.
Dar noua ne-a spus medicul sa ii asociem neaparat suplimentul de fier cu vitamina C pentru a favoriza absorbtia.
Multa sanatate!

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)
Album Tiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

quote:
Originally posted by Soleil

Nu cred ca faptul ca e nu constipat e semn ca nu asimileaza fierul.
Dar noua ne-a spus medicul sa ii asociem neaparat suplimentul de fier cu vitamina C pentru a favoriza absorbtia.
Multa sanatate!

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)
Album Tiana



da Soleil,dupa ce ia suplimentul bea un paharut de suc de portocale cu morcovi(din comert ce-i drept,dar are si ala niste acid ascorbic).

bine totusi ca am descoperit ca are anemie,i-am facut analiza sangelui pt. ca urmeaza sa-i tratam niste carii si e nevoie de anestezie generala.ii cerusem medicului sa-i faca si calcemia si vad ca a uitat.

si inca o intrebare:-D:stiu ca nu se ia fier odata cu calciu(sau produse care contin Ca) dar cu fluor se poate lua?dimineata cand pleaca la scoala trebuie sa-i dau o pastiluta de fluor si pediferul.sa aman fluorul pt. dupa-amiaza cand se intoarce?







...if you know what I mean.(proverb american :-D)

Mergi la inceput