Anemia feripriva-copil 4 ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Scaunul poate fi "inmuiat" si de sucul de portocale cu morcov.



Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

Fierul poate da si constipatie dar si o oarecare accelerare a tranzitului depinde de organism.

Se pare ca am avut dreptate,baiatul tau e mai greu "de convins' sa manance,la fel ca si fata mea!

Langa fier se asociaza intotdeauna vit.c,iar calciul poti sa il dai seara,timpul petrecut la scoala ii ajunge sa absoarba fierul.dimineata cred ca poti sa ii dai linistita fluorul.

Cat despre asimilarea fierului,nu se pune problema,e nevoie de cateva zile pt organism sa-si adapteze tranzitul.si numai dupa 6-8 saptamani poti sa vezi cat de eficient a fost tratamentul.(daca si cat a asimilat)

PS:incearca sa ascunzi carnea de pui in sarmalute,snitele,ardei umpluti,si incearca si carnea de vita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Desi acum se spune ca fierul constipa, acum 20 de ani se spunea ca face diaree.
De fapt depinde de organism, pe unii ii constipa, altora le da diaree.

Si Marina are o usoara anemie si ma chinui sa o fac sa manance ficat, salata... Dar nu e nici ea o mare mancacioasa. Asta e un cerc vicios, anemia poate da lipsa de pofta de mancare care nu permite remedierea anemiei care...

O doctorita mi-a recomandat sa ii dau si ceva pentru pofta de mancare dar nu mai stiu cum se numeste. Daca gasesc iti spun.

Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

quote:
Originally posted by Lemoni

acum am citit si eu ,sper ca bebe sa fie ok si sa numai fie cazul de sfaturi daca nu incearca sa-i faci analizele pt talacemia de obicei atunci iese anemia mare si lipsa de fier nu e nimic grav dar e bine sa sti daca are sau nu






talasemia este o boala a sangelui in care globulele rosii sunt mai multe dar se distrug repede.nu are nici o legatura cu lipsa de fier.de fapt nici nu este nevoie de adm de fier in talasemie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

va multumesc f. mult pt. raspunsuri.

andreea_txm-ai linistit.


Nicolas a inceput sa manance mai bine-nu stiu daca are vreo legatura cu fierul pe care-l ia sau am fost eu mai consecventa si mai hotarata cu el.Cam care e ritmul de crestere intre 3-4 ani-el ia cam cate o jumatate de kg la cateva luni.Acum are 17 kg si 100cm.de vreo 2 zile am observat ca are cearcane in jurul ochilor.Cred ca devin paranoica.





...if you know what I mean.(proverb american :-D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Ortansa fiecare copil are ritmul sau de crestere.la 3-4 ani e foarte bine dezvoltat.asa ca nu-ti mai fa griji in privinta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Anemia
sunt_mamica
fetitei mele i-a iesit la analize hemoblobina 11,9%.eu stiu ca valoarea normala este de 12% ,insa dr pediatru a diagnosticat-o cu anemie si i-a prescris o 5 ml/zi de Ferrum Hausmann sirop.
stiti care este valoarea normala a hemoglobinei?si ce efecte are surplusul de fe? nu as vrea sa-i dau fe daca nu este cazul...mai ales ca mi se pare mare doza prescrisa ..plus ca ea papa si lapte praf ,care este si el imbunatatit cu fe...carne de vita ,oua,spanac congelat etc

Monica-Elena
poti sa ii dai fe haussman picatri si ii dai 10 picaturi.Surplusul de fier se elimina nu e nici o problema. Organismul isi i-a cat trebuie si restul elimina. Daca ai inceput diversificarea o poti regla si din alimentatie carnita si fructe.


pufarici
Si noi ne-am confruntat cu problema anemiei, si desi nu sunt de specialitate, din informatiile furnizate de medici am inteles ca intr-adevar valoarea normala este de 12%; dar surplusul de fier, daca exista, nu este o problema intrucat ceea ce este in plus de elimina de la sine; va pupam!


Gabbriela

eu iti sugerez sa ii dai fieru ce i s-a prescris , rau nu ii va face


sunt_mamica
multumesc fetelor!
ieri am aflat ca are giardia si o mamica din parculet mi-a zis sa nu-i dau fe pe perioada tratamentului pt giardia..ca nu se asimileaza.mie mi se pare aberant!voi ati auzit asa ceva?


laura72

nu ne-ai spus ce varsta are fetita,daca este diversificata si cate kg are .valoarea hemoglobinei nu e f .scazuta deci se impune tratament dar 5 lm mi se pare f mult.fierul se da de la varsta de 6 luni preventiv cate o picatura pe kg. la anemie se da cate 2 pic in 2-3 prize pe zi asociat cu un aliment care contine vit.C pt o mai buna fixare a fierului.adica suc de citrice,kiwi,mar.fierul initial da diaree deci dai la inceput treptat cate 2 pic 2 zile apoi 4 si tot asa.probabil anemia este produsa de giardia si nu din alte cauze.trebuie sa faceti tratament corect toata familia pt a nu se reinfesta de la voi.despre fier si trat giardiei in paralel nu stiu nimic,dar nu cred ca-i face rau.
multa sanatate


Monica-Elena

Laura72 fierul se da de la 4 luni mai ales la cei alimentati la san ptr ca principala carenta a laptelui de mama este fierul. sunt_mamica vorbeste despre fe hausman sirop 5ml.
Atentie fierul nu se da odata cu calciu ptr ca nu se asimileaza nici unul se exclud.


theo_2004
primul pas ar trebui sa fie depistarea naturii anemiei. conform prospectului NU SE ADMINISTREAZA FIER in cazul :"Contraindicatii:
Cazuri de supraīncarcare cu fier (ex. hemocro-matoza, hemosideroza) sau tulburari īn metabolismul fierului (anemia saturnina, anemia sidero-acrestica, talasemia) si anemiile care nu sunt cauzate de carente de fier (ex. anemia hemolitica)."
cat despre doza prescrisa de medic, tot conform prospectului, ea este corecta :"Carenta latenta de fier Profilaxie Copii pāna la 1 an -5 ml/zi (25-50 mg fier) - - Copii īntre 1-12 ani 5-10 ml/zi (50-100 mg fier) 5 ml/zi (25-50 mg fier)"

NANU

Si mie mi-a recomandat doctora sa-i dau Fe,la analize au iesit oxiuri,i-am dat 10 picaturi timp de 3saptamani.


sunt_mamica

Laura scuze....am omis.ilinca are 1,1ani. am vorbit azi cu dr pediatru si mi-a spuns ca nu e nici o problema ..pot sa-i dau fe si si mi-a mai prescris si niste vitamine pentru a nu ataca ficatul, tratamentul,pe care il urmeaza pt giardia.


gabrielle74

Dragelor,atata timp cat exita viemisori se da tratament strict pt ei ,nu vitamine ,nu fier.dc? pt ca vitaminele pe care noi le dam copilului ii ajutam pe acei viermisori mai ales giardia care este ff periculoasa si rezistenta ,la alimenatea lor iar copilul nostru ramane tot incercanat si slabit.
dupa terminarea tratamentului ii putem da vitamine ,fier ce vrem noi.
da! asa e nu se da fier in acelas timp cu calciu se resping si nu sea simileaza nici unul./

Am auzit ca este ff bun pt viermisori produsele de aloe de la forever.ceva natural cautam si noi .medicamentele pt giardia sunt ff toxice ,daca i se prescrie gresit doza ii poate fi fatala .
au fot cazuri cand de la un medicament pt giardia copilul afacut hepatita sau chiar a murit pt ca dr i-a prscris o doza mai mare .
ce -s si cu vietuitoarele astea mici in intestinul omului.

stiati ca....giardia se dezvolta in bila si la fiecare 7 zile o femela scoate 7 mil de oua?
-circula in sange si poate ajunge la creier ,plamani ..
am citit intr-o carte chestiile astea ,pacat ca nu o gasesc acum sa va scriu mai multe.
tot acolo am citit ca; giardia provoaca bronsite ,pneumonii,astm bronsic,etc.
nu dati cu rosii .!


sunt_mamica

gabriela giardia din cate stiu eu nu sunt niste viermisori...ci paraziti intestinali...la maturitate ei arata ca niste chisturi.cat depre fatul ca se dezvolta in bila...nu-i adevarat ..se dezvolta in duoden si intestinele subtiri.o alta eroare este faptul ca se poate muri din cauza.supradozei.supradozarea poate duce la hepatita!vitamine se dau pe perioada tratamentului pentru a se proteja ficatul.
PS imi cer scuze ca am fost off topic ,dar nu as vrea ca vreo mamica a carui copil este bolnav ,sa se panicheze


gabrielle74
parerile sunt impartite ,eu nu cred ca in aceea carte scrie minciuni.mai bn sa se stie din nainte decat sa aiba surprize dupa,parerea mea.

exita o analiza a sangelui care arata daca ai sau nu giardia dar nu stiu cum se numeste.

toti viermisorii sunt paraziti.
dr mea asa mia zis atata timp cand copilul are giardia nu i dam viotamine pt ca i le ,,fura'' parazitul si el nu mai ramane cu nimic.pt protejarea ficatului i se va da altceva.
nu se scapa asa usor de giardia ,exista si in apa ,fructe nespalate etc,trebuie o mare igiena daca nu se reinfesteaza si nu am facut nimic.
nu consider ca copilul tau este anemic,daca era sub 10 ,da ,atunci era motiv de ingrijorare dar cu ceai de urzici se rezolva.
sanatate!


Susman Mihaela

Da-i Fe prescris de medic. Nu lua decizii de capul tau.
Pentru mamicile care afirma ca i-a prescris prea mult Fe:exista picaturi(care sunt mai concentrate) sau sirop (care e mai diluat).
In cazul de fata e sirop deci nu e mult.


impreuna

Sincer mie diferenta intre 11,9% si 12% mi se pare foarte mica.
Eu la Sara nu i-am facut analizele, dar preventiv ii dau pt anemie ce iau si eu, adica sirop de coacaze, care am auzit ca e foarte bun.
Acum cu giardia... ti-am zis cam tot ce stiam, sper sa treaca repede. Dar de anemie nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi.

Mergi la inceput