credeti ca bb are sanse?a trecut cineva prin asta?

credeti ca bb are sanse?a trecut cineva prin asta? | Autor: Taty

Link direct la acest mesaj

Prietena mea insarcinata in 23 saptamini a avut de la inceput o sarcina dificila: greturi f. mari, singerari cu iminenta de avort, drept pt care a stat mai tot timpul in pat...pe la 4 luni incepuse sa se simta bine asa ca a inceput sa mai mearga la cite o plimbarica pe jos, fara a exagera insa.
Saptamina trecuta (la 22 sapt) insa a singerat din nou, mai mult ca datile precedente asa ca s-a prezentat la urgente. Au internat-o si au inceput contractii, dilatare (2cm) deci exact ca la nastere.
I-au dat morfina pt dureri,au monitorizat bb-le in permanenta si el inca traieste, se afla insa in pozitie de iesire, cu capusorul in jos...alaltaieri dilatarea se oprise, nu mai avea contractii si incepusem sa speram...insa ieri au revenit, cu dureri si dilatare acum fiind de aprox. 2,5.
A mai trecut cineva prin asa ceva? Credeti ca bb va rezista inauntru pina la 7 luni ca sa mai creasca si sa se dezvolte pt a supravietui? Impartasiti-ne va rugam experientele voastre!
Tatiana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giuliella spune:

Imi pare rau pentru prietena ta.
Deci se pare ca fatul supravietuieste de la 22 sapt si afara din burtik, numai ca daca prietena ta e langa tine in Spania de unde vad ca esti , sunt sanse ca spitalele sa aiba aparatura mult mai buna decat aici in tara pentru al ajuta sa supravietuiasca. Oricum poate are sanse cu medicamentatia necesara sa il mai tina totusi in burtica. Mult noroc ii doresc.

POZE YAHOO
gia si bebelu' miscator(21+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

nu am mai auzit de situatia asta
tot ce stiu este ca contractiile se opres cu medicatie si cu repaus, insa daca ea are si dilatatie..... nu stiu ce ar putea face
sa stea internata
multa sanatate si bebica cat mai mare daca nu chiar la termen
30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Prietena ta are nevoie de un miracol si de rugaciunile noastre. Nu trebuia sa se dea jos din pat, dar e tardiv acum sa spunem asta. Sa speram ca il va tine cat mai mult in burtica...

Lacri 37+5


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Da, Giuliella, prietena mea e tot aici, in Spania, eu insa stiam ca bb trebuie sa fie mai mare ca sa supravietuiasca...poate (sper) sa ma insel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorr spune:

LA 22 de saptamini nu am auzit ....la 26 da ,chiar cunosc pe cineva care a nascut baiatu la 28 de sapt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

La 24 de saptamani, bebe are 75% sanse de supravietuire, asta intre-o tara in care exista spitale dotate cu aparatura de ultima ora. Din fericire Spania este.

Am citit despre un caz asemanator in care mama s-a mutat la un spital care era foarte bine pregatit pentru copilasi atat de prematuri, si acum bebe este foarte bine si sanatos (cred ca are mai mult de 2 ani..).

Ne rugam ca prietena ta si bebe sa fie bine.

Aaaa, sa nu uit, din cate stiu eu, in astfel de cazuri se recomanda cezariana, bebe fiind prea micut si slabut pentru a-l "chinui" cu nasterea naturala.

Dumnezeu sa fie alaturi de ei!






Lucia, mami de Evelyn si sotie de Csaba

_
www.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=59" target="_blank">
Sa nu-i uitam..

Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati.

Apropiati-va de Dumnezeu, si El Se va apropia de voi.
Iacov 4:8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giuliella spune:

De fapt nu am spus bine ca supravietuieste la 22 sapt ci 23..in fine nu asta e foarte relevant mai ales ca oricum e foarte mica sarcina. Si sa va spun si de ce am spus asta..am intrat pe un site..chiar nu stiu cum se numea in care mi-am facut calculul datei nasterii. Eu trebuie sa nasc pe 24 sept, azi implinesc 22 sapt de sarcina iar acolo scria ca copilul supravietuieste daca e nascut incepand din 28 mai, atunci cand clar ca as implini 23 de saptamani. Vazand asta de aia am tinut sa va incurajez si sa va spun ca sanse ar fi numai ca asa cum spunea si LYLY809 trebuie sa va rugati mult bunului Dumnezeu. Intradevar va trebui neaparat cezariana ca altfel e cam greu ptr bebe, efortul fiind mult prea mare. Dar oricum repausul total si medicamentele poate il mai tine acolo sa mai creasca. Doamne ajuta. Sa ne mai anunti sa stim ce se intampla cu prietena ta.

POZE YAHOO
gia si bebelu' miscator(22+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

daca inca nu s-au rupt membranele si apa sa se roage cat poate de mult.Dumnezeu face minuni...Of ce greseala fac unele mamici cand li se cere sa nu se dea jos din pat...eu de la 5 luni am avut iminenta de avort,am stat in pat pana la 8 luni si am spus ce mi se mai poate intampla?M-am dat jos jumatate de ora sa ma plimb si a 2-a zi am nascut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Fetelor, multumesc mult de incurajari, sa speram ca Dumnezeu o va ajuta pe prietena mea si pe bb, caci il asteptau de aprox 4 ani, va dati seama...
Nu stiu exact daca ei i se va putea face cezariana, in cazul in care se impune caci are o operatie (a avut ocluzie intestinala) exact pe mijlocul burtii...sa speram ca asta nu va fi un impediment.
Bebita e cam mititica, imi spunea de aprox 500 grame, tare bine i-ar prinde sa mai stea la mami sa mai creasca, rugati-va pt ei!!!!
Adelyna, din nefericire medicul nu ii recomandase sa stea in pat, caci daca ar fi prevenit-o s-ar fi pazit mai mult!
Va tin la curent si va rog sa ne rugam impreuna pt ei!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaD29 spune:

imi pare rau pt prietena ta si sper din tot sufletul sa fie bine pana la urma,nu vreau sa te descurajez nici pe tine nici pe ea dar eu am trecut prin ceva asemanator si finalul a fost nefericit.
imi este greu sa scriu dar eu totusi cred ca bebe e prea micut si nu e pregatit sa supravietuiasca afara din burtica.
eu la 22 sap am fost la un control pt ca avea dureri de burta si scurgeri de sange ..mai toata sarcina a fost cu dureri si scurgeri si am tot luat tratament de pe la 7 sapt ...deci la 22 sap bebe era in parametri normali aveam lichid suficient doar ca era scurtat colul uterin 2,4 cm.
m-a internat in spital cu tratamente ,perfuzii,analize ,echo zilnic si pe zi ce trecea situatia se inrautatea.
am fost suspecta si de membrane fisurate pt ca lichidul amniotic se tot imputina dar pana la urma membranele s-au dovedit a fi intacte si totusi lichidul era in cantitati reduse ...ritmul cardiac al bebelusului era bun doar ca nu mai avea lichid unde sa se dezvolte,dupa 17 zile de internare mi s-a provocat avortul pt ca sangerarile nu se opreau ,bebe tot statea in pozitia de iesire ,aveam dureri mari si situatia asta era de mai bine de 2 spatamani...mi s-a spus ca bebe nu va supravietui afara si chiar daca ramane in burtica pana la 28 sapt s-ar putea sa nu se dezvolte normal si sa fie cu probleme.....in disperarea mea am spus ca il vreau pe bebe oricum ar fi si suport orice numai sa il am pe bebe,dar decizia finala a apartinut doctorilor si sotului pt ca eu eram prea epuizata si fizic dar mai ales psihic...acum cred ca a fost o decizie corecta din partea lor pt ca probabil si bebe ar fi suferit foarte mult ....cate o data e bine sa ne gandim si ce e mai bine pt bebe,o sarcina cu probleme ii aduce si lui suferinta si in burtica si afara..

Mergi la inceput