credeti ca bb are sanse?a trecut cineva prin asta?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaD29 spune:

..revin cu ceva ce am gasit tot pe acest site -sarcina 24 sapt Daca s-ar naste acum, ar avea sanse de supravietuire (aproximativ 85%) cu o ingrijire corespunzatoare (in sectia de prematuri). Datorita progresului stiintei si tehnologiei, un bebelus cu varsta intrauterina de 24 saptamani poate supravietui si in afara uterului daca este necesar, cu toate ca cca. 50% din bebelusii aflati in acesta situatie vor avea malformatii severe si permanente.
..ingerasul meu avea 480 grame ...nu pot sa spun decat ca ma rog pt sanatatea prietenei tale si a bebelusului si sa dea bunul D-zeu sa stea cat mai mult in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Draga Dana,iti multumesc mult pt informatiile tale, si imi pare sincer rau pt pierderea bebelusului!!!
Aseara cind am sunat iar pe prietena mea era mai vioaie si cu o mica speranta in voce caci la controlul de ieri doctora a zis ca bb a urcat inapoi putin, si chiar s-a mirat caci astfel de cazuri sunt rare, cred ca numai Bunul Dumnezeu are grija de ei acum si ma rog sa fie asa in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Draga Taty, nu vreau sa te dezamagesc nici pe tine, nici pe prietena ta, insa eu am trait acelasi cosmar ca si prietena ta. Teoretic, gemenii mei ar fi trebuit sa supravietuiasca, eu fiind si intr-o tara in care doctorii efectiv se zbat sa mentina in viata un copil prematur. Au avut parte de cea mai buna ingrijire medicala, si eu de asemenea, insa faptul ca s-au nascut la 24 de saptamani le-a creat infectii respiratorii, pentru ca plamanii lor nu erau gata pentru viata de afara. Greutatea mica nu este o problema,pentru ca si fratele meu s-a nascut prematur, la o greutate extrem de mica, iar dupa 2 luni si jumatate de stat in incubator, plin de furtunele si ace, a reusit sa faca fata si sa traiasca,insa au ararut alte probleme la el. Iar acum, la 14 ani aproape, inca nu a recuperat psihic ceea ce a pierdut prin faptul ca a iesit prea repede. In cazul gemenilor mei, a fost altfel. Eu eram disperata, pur si simplu nu mai gandeam nimic altceva decat faptul ca imi voiam copiii in viata. ....Insa, nu a fost asa. Primul, a murit dupa trei zile , iar al doilea,dupa o saptamana. Nu pot sa iti descriu prin ce am trecut eu atunci, chiar daca medicii ma incurajau in felul lor, ca cica, asa este mai bine, altfel, Dzeu stie ce probleme ar fi aparut mai tarziu,adevarate torturi si pentru ei ,si pentru mine.
Ma rog pentru prietena ta la o minune de la Dzeu, poate bebe are noroc sa treaca peste asta, desi eu, una ,nu maio stiu ce sa cred,chiar daca, repet, teoretic, sunt sanse sa traiasca cu ingjire corespunzatoare in sectia de prematuri.
Noroc si sanatate multa!


13+

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Draga mea,
Eu am trecut de 3 ori prin acest lucru ( sarcini de 23-24 saptamani).Din pacate acesti copii sunt extrem de fragili si au o gramada de probleme.Dupa mine, in Romania( chiar si in Spania)nu au sanse.Doar in SUA cred ca au ceva sanse...
Deci, parerea mea este sa se linisteasca, sa gandeasca pozitiv sa stea cu picioarele mai sus decat restul corpului,numai si numai in pat, injectii litice,injectii pentru maturarea plamanilor bebelusului ( Celestone),cu rugaciuni.. Trebuie sa mai tina sarcina inca cel putin 2-3 saptamani.. deoarece nu s-au rupt membranele cred ca sunt sanse sa prelungeasca viata bebelusului in burtica..eventual un cerclaj la cald... dar dupa oprirea temporara a contractiilor.Se poate practica un cerclaj dublu( mult mai sigur pentru col..)
Pupici si incurajeaz-o.. optimismul si gandirea pozitiva face minuni!
Daca vrei, tinem legatura!
Lili29 saptamani si Andreea Diana (15.04.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Taty nu stiu ce sa zic despre posibilitatile de supravietuire ale unui bb asa mic.
Insa despre cezariana dupa operatie de ocluzie intestinala, iti spun precis ca se poate, a facut verisoara lui barbatu-miu aici, in Rom, la Sibiu. Cu atat mai mult se va putea face in Spania.
Va tin pumnii sa stea bb mik in burtica cat mai mult.

Raluca si Ioana - Alexandra (10.10.2004)
poze pana la 8 luni, poze noi
poze si mai noi
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Doamne, citesc aici, pentru ca urmaresc indeaproape sectiunile despre copilasi si sarcini, si nu pot s anu ma minunez de fiecare data, cand vad cate suflete au suferit. Cred ca este cumplit sa pierzi un ingeras si mai cumplit este ca nu poti face nimic in acest sens..
Vad ca unele dintre voi acum sunteti gravidute iar altele deja aveti copilasi.
Sa va dea bunul Dumnezeu sanatate multa si nastere usoara!


Nana Motoc
Nunta noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Cristina,imi pare asa rau pt bebelusii tai, nu pot decit sa imi imaginez vag ce inseamna asa o pierdere, caci sunt si eu graviduta si nu-mi doresc altceva decit sanatate pt bb...
Si eu sunt de acord cu voi ca pt a supravietui sunt necesare mai multe saptamini de gestatie si de asta ne-am bucurat cind am sunat-o aseara pe prietena mea si ne-a zis ca bb a urcat inapoi si cu ajutorul lui Dumnezeu speram sa mai stea la mami in burtica cit mai mult!!!!
Va pup pe toate si va doresc sa va dea Dumnezeu bebelusi sanatosi!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebestrumfitza spune:

Eu m-am internat in spital in sapt 23 cu iminenta de avort, aveam contractii f multe si colul mult scurtat. M-au pus pe litice(scobutil +papaverina)si diazepam, si am dus asa sarcina pana in sapt 37 cand am nascut.
Stateam numai in pat,imi dadea mama sa mananc, ma dadeam jos doar sa ma duc la baie sa-mi fac nevoile, ca dus faceam o data pe sapt(era prea mare efortul pt mine).....in final totul a fost ok!!!

Am avut si noroc cu dr. foarte bun, care a stiut s-mi monitorizeze sarcina.
Cu mine in salon mai era cineva in aceeasi situatie, doar ca avea contractii dureroase(eu nu aveam dureri), si colul aproape sters, ea a avut vreo 2 crize(pe la 28 de sapt si mai tarziu), dar a dus sarcina pana la 39 de spatamani.

E foarte foarte important sa nu faca deloc efort, sa stea intinsa in pat, lucruri minore care in mod normal nu considerica te solicita, in situatia ei sunt riscante. Repaus la pat, odihna....liniste, pt ca si agitatia si supararile dau contractii.....si sanatate ei si lui bb!!!

Ii tin pumnii!

http://uk.photos.yahoo.com/ph/anca_0901//my_photos

anca si matei(4 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

quote:
Originally posted by bebestrumfitza

Eu m-am internat in spital in sapt 23 cu iminenta de avort, aveam contractii f multe si colul mult scurtat. M-au pus pe litice(scobutil +papaverina)si diazepam, si am dus asa sarcina pana in sapt 37 cand am nascut.
Stateam numai in pat,imi dadea mama sa mananc, ma dadeam jos doar sa ma duc la baie sa-mi fac nevoile, ca dus faceam o data pe sapt(era prea mare efortul pt mine).....in final totul a fost ok!!!

Am avut si noroc cu dr. foarte bun, care a stiut s-mi monitorizeze sarcina.
Cu mine in salon mai era cineva in aceeasi situatie, doar ca avea contractii dureroase(eu nu aveam dureri), si colul aproape sters, ea a avut vreo 2 crize(pe la 28 de sapt si mai tarziu), dar a dus sarcina pana la 39 de spatamani.

E foarte foarte important sa nu faca deloc efort, sa stea intinsa in pat, lucruri minore care in mod normal nu considerica te solicita, in situatia ei sunt riscante. Repaus la pat, odihna....liniste, pt ca si agitatia si supararile dau contractii.....si sanatate ei si lui bb!!!

Ii tin pumnii!

http://uk.photos.yahoo.com/ph/anca_0901//my_photos

anca si matei(4 iulie 2005)




Ce speranta ne dai!!!! Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Taty, tot ce pot sa fac acum este sa ma rog pentru prietena ta si bebe mic din burtica .

Doamne ajuta.

"Daca crezi ca exista Vesnicia si stai nepasator, meriti sa fii inchis in casa de nebuni" - un parinte

Mergi la inceput