"Povesti din tara Rutabaga" si alte... ciudatenii

"Povesti din tara Rutabaga" si alte... ciudatenii | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Am schimbat titlul. Orice deosebit e binevenit (povesti - titluri, linkuri, ce mai aveti in romana, chiar engleza). Trec mai jos o alta "poveste", autorul fiind cunoscut la acea vreme pt. versuri nonsens si povestiri similare pt. copii.


Din intamplare a citit cineva aceasta carte? As vrea parerea voastra.
Cautam ceva povesti/carti deosebite pentru fetita si am dat (in articolul de mai jos) peste titlul respectiv.
Va spun ceva randurile autoarei?



Carti pentru baieti si carti pentru fetite

Simona Popescu: "Cind eram eu copil, cel mai mult imi placeau cartile fara autori: basmele africane, indiene, chinezesti, "povestile nemuritoare", o colectie cu multe titluri din care nu-mi lipseau decit vreo citeva. Nefiind scrise de... nimeni, ma gindeam, lucrurile din povesti trebuie ca se petrecusera cu adevarat cindva, demult, cind puricele sarea in sus cu niste potcoave de metal, nu erau inventie!....

.... Poate o sa-ncerc sa-i citesc (fetitei mele de 4 ani) ceva din Povesti din tara Rutabaga de Carl Sandburg. Mama, ce-o sa-i placa numele personajelor: Blana Tinara, Te Rog Da-mi sau Urechi de Lopata...".

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Eu nu am citit aceasta carte, dar am citit multe povesti nemuritoare..... si mi-au ramas la suflet..... parca mai mult decat povestile din 1001 nopti care sunt si ele superbe si minunate......

Sa cresteti mari si sa va bucurati de Primavara – a inflorit liliacul !

Adrian
http://www.geocities.com/dara2el/
6 tehnici in asteptarea lui BB mic

„Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca, si inca nu sunt sigur de primul.” Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

ML, am gasit de curand in biblioteca parintilor mei, o carte care m-a incantat cand eram copil: Ochelarii de scris povesti, de Eduard Jurist. Mai, are niste povestioare tare dragute si, mai ales neobisnuite.
Uite, eu chiar intreb printre cunoscuti si daca mai gasesc una iti trimit si tie.

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sununki spune:

aventurile lui habarnam - super carte, mult umor, super ilustratii
alfons zitterbacke - asta e mai mult pentru baietei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sununki spune:

iar despre cartea de care amintesti tu, nu am citit-o, dar cumva acest carl sandburg a scris: "Un bebeluș este opinia lui Dumnezeu că lumea trebuie să meargă mai departe"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by denizel

ML, am gasit de curand in biblioteca parintilor mei, o carte care m-a incantat cand eram copil: Ochelarii de scris povesti, de Eduard Jurist. Mai, are niste povestioare tare dragute si, mai ales neobisnuite.
Uite, eu chiar intreb printre cunoscuti si daca mai gasesc una iti trimit si tie.

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.




Denizel tare m-ar bucura, dar nu e prea complicat pentru tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by sununki

aventurile lui habarnam - super carte, mult umor, super ilustratii
alfons zitterbacke - asta e mai mult pentru baietei...



Sununki am Aventurile lui Habarnam si abia astept sa le-o citesc copiilor.
Ce e cu Alfons asta ca tare ma intereseaza carti pentru baietei?
Iti mai vine in minte ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by sununki

iar despre cartea de care amintesti tu, nu am citit-o, dar cumva acest carl sandburg a scris: "Un bebeluș este opinia lui Dumnezeu că lumea trebuie să meargă mai departe"?




Hmmm, nu stiu prea multe despre autor.Abia l-am descoperit ieri. Dar trec aici siteul in engleza cu povestirile lui, in cazul in care mai intereseaza pe cineva (in josul paginii, trimitere alte povesti):


http://josephperry.net/rootabaga/index.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by ML

quote:
Originally posted by denizel

ML, am gasit de curand in biblioteca parintilor mei, o carte care m-a incantat cand eram copil: Ochelarii de scris povesti, de Eduard Jurist. Mai, are niste povestioare tare dragute si, mai ales neobisnuite.
Uite, eu chiar intreb printre cunoscuti si daca mai gasesc una iti trimit si tie.

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.




Denizel tare m-ar bucura, dar nu e prea complicat pentru tine?




Sigur ca nu!
Numai sa o mai gasesc pe undeva.


" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sununki spune:

quote:
Sununki am Aventurile lui Habarnam si abia astept sa le-o citesc copiilor.
Ce e cu Alfons asta ca tare ma intereseaza carti pentru baietei?
Iti mai vine in minte ceva?


ai mei inca au cartea asta. e scrisa de GERHARD HOLTZ BAUMERT, a aparut la editura ion creanga in 1987. si toata cartea este structurata pe povestiri de genul: ce-am patit cu guma de mestecat, cum am vrut sa mananc 60 de oua, cind am avut guturai, etc...poate o gasesti pe dc++...oricum, e tare de tot cartea, are un umor atat de inocent..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Dragelor va multumesc.

Mergi la inceput