"Povesti din tara Rutabaga" si alte... ciudatenii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ML spune:

The Story of the Four Little Children Who Went Round the World:

http://www.nonsenselit.org/Lear/ns/fc.html

Fetitei i-a placut mult dar marturisesc ca nu am citit-o pe toata si pe alocuri e cam ciudata. Pentru mine, nu pt. fetita, ca in lumea lor totul este posibil... Ilustratiile sunt in acelasi stil, amuzante si poate mai pe intelesul lor decat ne-am inchipui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Uite am mai gasit una draguta (in romana), numai textul:

http://www.copilasul.com/povesti-povestiri/AM-SADIT-UN-COPACEL---de-Gica-lutes-BM-COM.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

mey, aventurile lui habarnam este cartea preferata a copilariei mele si am imprumutat-o cuiva si n-am primit-i inapoi. la multi ani dupa, o buna prietena mi-a facut cadou exemplarul ei, pe care-l avea de copil. acum imi pare asa rau ca am lasat-o in romania, sunt sigura ca si lui philip i-ar fi placut enorm

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Mey eu nu pot sa cred ca sint singura care la-m citit pe Carl Sandburg. Imi amintesc ca am devorat cartea asta si ca imi placea la nebunie Orbul cu Fata de Cartof si trenul care merge in zig-zag. Are un stil inconfundabil. E superba, Highly recommended. Eu i-am luat-o in englea si fetizei prietenului meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by adrienne12

Mey eu nu pot sa cred ca sint singura care la-m citit pe Carl Sandburg. Imi amintesc ca am devorat cartea asta si ca imi placea la nebunie Orbul cu Fata de Cartof si trenul care merge in zig-zag. Are un stil inconfundabil. E superba, Highly recommended. Eu i-am luat-o in englea si fetizei prietenului meu.





Ia uite de unde sare iepurele!
Multumesc, multumesc!
Azi am printat "Povesti din tara Rutabaga" si abia astept sa o citesc, acum ca imi confirmi si tu.

P.S. Adaug... Pentru ce varsta crezi tu ca-i nimerita? Merge la 4 ani sa i-o citesc fetitei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by philip

mey, aventurile lui habarnam este cartea preferata a copilariei mele si am imprumutat-o cuiva si n-am primit-i inapoi. la multi ani dupa, o buna prietena mi-a facut cadou exemplarul ei, pe care-l avea de copil. acum imi pare asa rau ca am lasat-o in romania, sunt sigura ca si lui philip i-ar fi placut enorm

philip&andreea
copilasi dragalasi



Exista un site unde o poti citi in intregime. Sunt si ilustratiile originale. Superba! Asta pana ti-o aduci inapoi din Ro... Spune daca te intereseaza linkul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Habarnam imi place si mie, nu radeti dar chiar am recitit-o acum vreo 2 luni, am gasit-o la un anticariat, in stare buna, asa ca am cumparat-o si citit-o din nou.
O alta carte care mie mi-e foarte draga: Alice in Wonderland.
Iar pentru cei ce stau in State sau Canada, povestioarele lui Robert Munsch sunt fermecatoare, amuzante, si de asemenea educative. Eu imi amintesc o poveste care se numeste "Good families don't", m-a amuzat teribil, la celelate nu-mi mai amintesc numele.
Iata si un link pentru Robert Munsch:
http://www.robertmunsch.com/
Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

ml,pai mai intrebi? da si mie siteul please.
de la mine si pupi

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

am gasit cartea, ptiu ca nu-mi daduse prin cap c-ar putea fi. multam de oferta oricum!

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by philip

am gasit cartea, ptiu ca nu-mi daduse prin cap c-ar putea fi. multam de oferta oricum!

philip&andreea
copilasi dragalasi



Aici sunt si alte povesti si povestiri rusesti traduse in engleza (noua ne-a placut si "In vizita la bunicul" tot a lui Nosov, "Floarea curcubeu" (alt autor)). Metita sa-ti arunci o privire... (mergi la carti rusesti traduse 2, apoi la carti pt. copii):

http://home.freeuk.com/russica2/index.html

Mergi la inceput