Fibrom uterin (13)

Fibrom uterin (13) | Autor: arinna

Link direct la acest mesaj

Capitolele precedente

Fibrom uterin
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=23533" target="_blank">(1) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=28892" target="_blank">(2) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33534" target="_blank">(3) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40375" target="_blank">(4) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41875" target="_blank">(5) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44379" target="_blank">(6) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=45813" target="_blank">(7) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49412" target="_blank">(8) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57478" target="_blank">(9) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63755" target="_blank"> (10) (11) (12)



La propunerea lui Kim va invitam sa participati la sondajul urmator:

Fetele care au reusit sa rezolve aceasta problema si/ sau sa ramana insarcinate dupa ce au descoperit un fibrom uterin sunt rugate sa raspunda la urmatoarele intrebari:

Despre fibrom
1) Cum ai descoperit ca ai fibrom uterin?
2) La ce varsta?
3) Care a fost marimea lui?
4) Tipul acestuia
5) Pozitia acestuia
6) Ce simptome ati avut?
7) Cauze posibile

Rezolvare
8) Cum s-a rezolvat? Tratament sau operatie sau altceva
9) Cu ce fel de tratament/ operatie/ embolizare
10) Ai reusit sa ramai insarcinata?
11) Dupa cat timp?
12) Cum a decurs sarcina/ nasterea?

13) Evolutia fibromului, si alte probleme medicale daca au existat.

Nota: Ar fi ideal sa raspundeti pe puncte, rezultatele vor fi mai usor de urmarit.

Multumim


Dj mama

Esti dragutza

Stiu ca Badea lucreaza cu sotia lui care e tot ginecolog, la Minicipal, dar nu stiu cum se numeste...

Eu ma refeream la efectele unor tulburari ale intregului sistem endocrin, glande care au legatura intre ele: hipofiza, glandele suprarenale, tiroida, ovare...

...dereglarea uneia aduce si dereglarea alteia...

ex:

Sindromul amenoree-galactoree
Este un sindrom frecvent intalnit la femei: ciclul menstrual se opreste si apare secretia lactata, in afara perioadei de sarcina si alaptare. Apare ca urmare a unei secretii exagerate de prolactina (hormon secretat de hipofiza).
Daca secretia de prolactina se face dintr-o formatiune tumorala aflata in hipofiza, atunci, in functie de marimea tumorii, pot aparea si semnele de compresiune intracraniana: cefalee, ingustarea campului vizual sau alte tulburari de vedere.
Dozarea secretiei de prolactina in sange, examenul radiologic al seii turcesti sau examenele computer tomograf sau rezonanta magnetica nucleara permit punerea rapida a diagnosticului.

http://www.e-sana.ro/index.php?a=202&p=1


Mi-a spus un medic ca daca am noduli in atatea locuri probabil ca si suprarenalele sunt afectate dar era neurolog a fost doar o informatie) , de asemena despre legatura intre ele mi-a zis si endocrinlologul...

Uite si aici:

Dereglarile tiroidiene sunt un alt factor care poate afecta capacitatea de reproducere. Simptomele nu sunt intotdeauna vizibile - de multe ori este necesar un test.

http://reclama ilegala - conmsidera acesta un avertisment/content/article_print.php3?article_id=3500&page_nr=1


Mai in amanunt n-am intrat, ca la cate am, nu mai stiu incotro sa ma indrept si ce e mai bine de facut si de...studiat...ca toata lumea de altfel...





........................

Knowledge is power!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maryd spune:

ARINNA,am citit si eu, dar am vazut ca sunt persoane care au trecut prin aceasta procedura care le-a ajutat.Pentru orice situatie vor exista pareri diferite ...si pe undeva este normal,din cauza faptului ca poate exista exceptia care confirma regula.Pot spune ca eu incerc sa fiu optimista,pentru ca cel care nu spera, dispera,si in acelasi timp am speranta data de domnul prof.care este optimist in ceea ce priveste rezultatul,mi-a precizat ca "embolizarea si-a facut treba...".Eu cand am ales aceasta varianta cu embolizarea am fost foarte disperata...,disperarea unei persoane care la 35 de ani nu are nici un BB,care desi mult timp a lucrat intr-un loc in care analizele medicale erau obligatorii anual,practic am facut eco. si in toti anii nimeni nu a observat nimic...,pana si fibroamele eu le-am depistat pipaindu-ma pe burta din cauza unor dureri,am simtit un nodul tare in partea dreapta si m-am intrebat oare ce am in plus in dreapta si nu am in stanga.Poate daca aveam unul mic as fi incercat cu retete naturiste si bioenergie,pentru ca as fi putut sa-mi rezolv SINGURA problema,dar stiu ca pentru lucruri mai complicate aceste lucruri nu ajuta din pacate...O sa incerc luna asta o monitorizare a ovulatiei...,poate am noroc luna asta.
Stiu ca am promis ca voi parcurge si eu chestionatul...,dar inca nu mi-am facut timp sa caut analizele si sa ma ocup de chestionar asa cum imi doresc...
Maryd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Maryd, mult succes ! Si eu stiu ca la noi embolizarea se recomanda celor care vor copii...mie mi-a oprit hemoragiile si am reusit sa-mi pastrez uterul- care era pe lista neagra a medicilor...dansele sunt insa pe pozitii inca, nu am vrut operatie de nici un fel...si tot uterul ingrosat si tare, ceea ce teoretic ar duce la avort ca nu e elastic...insa n-am incercat insa, de ce sa zic, inca ma "prepar" si incerc sa mai scap prin alte metode...am timp, ca pe sotz nu l-am mai vazut din noiembrie pana cel putin in iulie...

...sa vedem ce fac insa acele, ca merg la acupunctura pentru toate cele...Deocamdata s-au redus durerile de oase pe care le am si sunt intr-o buna dispozitie de lunga durata,ceea ce nu mi s-a mai intamplat de ani de zile...

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Blah, mesajul tau a aparut la capitolul precedent...nu stiu daca euthyroxul influenteaza sau tiroida bolnava...Nici endocrinologii nu le dibuiesc ca lumea,cu ata mai putin ginecologii...toti stiu ca sunt dereglari horminale dar presupun ca nu stiu ce sa faca...Ce sa mai zic....
Si mama a avut probleme cu tiroida si fibrom , s-a si operat, a avut histerectomie subtotala...nu lua euthyrox ci altceva, a avut si noduli si tiroidita...dar acum nu ia nimic, s-au "ramilit" si de multi ani nu mai are probleme...
Revin, trebuie sa plec...

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Blah,

Am vazut rasp tau de la capitolul precedent. Ti-a pomenit vreun medic de necrozarea fiboamelor (acesta poate fi o cauza a durerii).
La mine perioadele de dureri alternau (2-3 luni de durere, predominant zilele 4-14), urmate de 5-6 luni fara dureri.La tine sunt constante, luna de luna in prima parte a ciclului?

Greteanca, eu din cate stiu Danolul-ul nu prea are sanse sa reduca fibromul, ci cel mult sa-i opreasca evolutia, oprind productia de estrogeni.De altfel, din ceea ce ti-a scris si Rachel, nu e tratament tipic pt fibrom, ci pt endometrioza.Daca vrei ceva specific pt fibrom si care chiar iti va reduce dimensiunile lui este Diphereline, si el cu efecte adverse dar cu actiune sigura asupra fibromului.Dar asta numai daca dupa cele minim trei luni de tratament vrei sa faci si o micutza laparoscopie, adica sa scoti ce va mai ramane din fibromul de 5 cm. Daca nu faci operatie laparoscopica, tratamentul este aproape inutil, dupa cateva luni de la intrerupere fibromul revenind la dimensiunile initiale.
Fibromul tau cum este pozitionat(intramural, subseros?). In mod normal, la dimensiunile astea 5 cm nu el e singura cauza infertilitatii, sau aproape deloc daca el creste in afara uterului (subseros).
Sincer eu n-as opta pt Danol, tind cont ca nu e tratament specific si mai are si efect androgen fie el si moderat (adica poti sa te trezesti cu o pilozitate pe corp in zone unde nici nu te astepti, eu sunt patita, am avut astfel de efecte de la Linestrenol, un "frate" al Danol-ulul).Mai inteaba si alti medici, dar nu e cazul sa faci exact ce zice primul doctor.Si da cautari pe Internet cu Danol.
Mioritza, crezi ca mai e cazul sa ne interbi? evident ca am opta cu toate pt sterilet, varianta cea mai usoara.Vezi ca se poate si cu hemoglobina buna? Bravo,erai disperata de anemie.

Rici, si de la mine gramada de pupici pt tine si Albert.Ai mai facut vreo eco pt fibrom, asa de bagat in seama?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

BlahO intrebare.La ce medic/cabinet ai facut acea eco abdominala ale carei rezultate corespund perfect cu cele de la tomografie?E bine de stiut si de noi (dupa cum vezi, iau partea pozitiva a lucrurilor, nu te pun sa spui unde ai fost si ti-au spus aberatii la eco, pt ca la asta as putea deschide si eu personal o lista cu muuuulte nume)
PS.Poti recupera mesajele care se sterg ca nu esti logata simplu, dand back din sageata verde stanga sus...si recapeti munca!doar ca tb totusi sa te loghezi dupa pt a-l trimite...totusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Madas, buna observatie
Sa ne spuna unde a facut eco bun dar si tu deschide o lista neagra, casi asta e utila si o alta doar cu amendamente (spre exemlu la radiografia de sa turcica pe care am facut-o la Medicover, dr. radiolog a dat f putine masuratori, doar un diametru si endocrinologul a comentat; i-am zis sa spuna ce sa cer ca m-as fi dus cu filmul inapoi sa masoare asa empiric daca in PC cu siguranta nu se mai pastra, ... la cati pacienti vin acolo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

ceea ce n-am spus despre fibrom in mesajul meu anterior este ca mai am un inconvenient, ca mai toate de aici, 2 zile f abundente in timpul menstrei dar am hemoglobina 11.8 ceea ce inseamna ca la unele dintre voi este si mai abundent;

fiindca ati pomenit aici, mi-am adus aminte ca la tratamentul meu din '98 mi-a dat si mie Linestrenol dar n-am patzit nimic deosebit, pilozitate ceva. Nu. Si fiindca era sotul plecat pt inca 2 ani, da, mi-a propus sterilet ca oricum totuna era. Cand a venit, l-am scos. Deci n-a mai evoluat cine stie ce. Maine voi face o eco si va spun ce iese fata de cea a lui Iosup de acum 2.5 ani, unde erau usor mariti dar eram dupa un avort cu o sarcina de 3 luni si se stie ca in primul trimestru fibroamele cresc ca apoi sa involueze iar sarcina regleaza toata povestea.
In acest context, sunt fff curioasa ce-i va iesi lui Rachel la eco dupa acea nastere (sa traiasca bebitzii si mamicile cele tinere si frumoase). Ar trebui sa fi dat inapoi fibromul, Doamne -ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blahblah spune:

MadaS

Nu mi-a mai zis nimeni de necroza drept cauza a durerii. Dar avand in vedere ca bajbaiau toti nevoie mare... m-as fi mirat. De asta ma gandeam, ca intre timp cei de la Municipal/Universitar ar trebui sa fie experti, ca or fi vazut destule :P Dar e f interesanta durerea asta a noastra comuna. *hm, unde-am pus ibuprofenul...*

Cea cu ecografia abdominala este dna dr. Cozma de la Centrul Medical Babes (Pta. Muncii). F.f draguta, a stat dupa mine, sa mai beau ca sa se vada mai bine, cand a vazut ce si cum a chemat-o si pe ginecoloaga de serviciu, sa se minuneze :P. Ginecologul respectiv, iar f. draguta, dna dr. Enciu, mi-a dat practic o consultatie gratuita. Amandoua m-au trimis la tomografie si mi-au zis sa-mi fac programare la Herghelegiu si inca alta somitate (peste vreo 3 luni).

De vara trecuta am dureri in fiecare luna. Azi e ziua a 5-a si parca sunt ceas, tocmai au inceput. Fibroamele dateaza de cel putin 3-4 ani, dar necroza abia acum au vazut-o. N-am cum sa aflu daca inceputul necrozei coincide cu inceputul durerilor. Nici n-as putea sa-ti spun daca inainte de vara trecuta am avut dureri de acest tip sau nu. Oricum nu de intensitatea asta. Intotdeauna am avut probleme cu durerile in perioada ciclului si deja nu mai remarc, daca nu sunt absolut debilitante (ca acum) si practic in afara timpului traditional dureros.

referitor la recuperarea mesajelor. Sigur ca am dat back, dar nu mai era nimic... Eh, a trecut acum :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Si la mine tine cu back....:)


........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioritaus spune:

Arrina, draga, nu iau nici un fel de medicament pentru tiroida.Am facut TSH-ul si AntiTPO care arata ca nu trebuie sa iau nimic oricum eu tin legatura si cu dr endocrinolog cam la 2 luni.Imi face o eco noua si compara cu cele vechi.Din cate am inteles de la biologul care mi-a recomandat produsele GNLD nodulii se vor retrage in urma trat.Dupa cum am mai spus, se pare ca s-ar putea ca biologul sa aiba dreptate avand in vedere ca stii foarte bine ca hemoglobina era 8 iar acum este 11,6 in nici o luna de tratament.Maine merg la o alta analiza la Medicover si daca se constata ca cei de la spital au facut corect analiza atunci ma pot declara multumita si spaima cu care traiesc o sa fie un pic mai diminuata.Esti umflata la gat? Te sufoci?Care sunt simptomele la tine? Eu am descoperit nodulii la cererea mea, pt ca am citit ca dereglarea hormonala poate afecta si tiroida sau invers mai bine zis.
La Centru' faci acupunctura? Ma bucur foarte mult ca te simti mai bine, eu stiu ce inseamna macar sa razbesti sa pui o mica particica pe picioare in sanatate.
Blah, intradevar estrogen idiot...dr ginecolog mi-a raspuns la intrebarea mea care este cauza producerii estrogenului in exces, mi-a raspuns ca asa sunt eu si ca nu sunt cunoscute cauzele.Acelasi lucru mi-a fost spus si de dr . de la Medicover,ca asa sunt eu.Asa ca , in loc sa remediem cauza noi remediem efectele , ceea ce nu este normal, dar se pare ca nu prea avem de ales.Sper ca steriletul sa isi faca treaba , sa nu existe consecinte asupra organismului datorita progesteronului de sinteza.

Noapte buna si
Miorita

Mergi la inceput