Fibrom uterin (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

singurul lucru pe care l-am descoperit pe net ca ar putea sa ne ajute e mentinerea unei greutati normale. se pare ca excesul de grasime si lipsa activitatii fizice duce la aparitia sau la reaparitia fibroamelor. in cazul meu la 1,68 nu am trebui sa am mai mult de 58 de kg. cand am descoperit fibromul aveam cu 3 kg mai mult decat greutatea permisa. dupa operatie m-am ambitionat si am slabit si merg de 4 ori pe saptamana la sala si incerc sa mananc cat mai multe fructe si legume crude. sa vedem acum daca reusesc sa fentez estrogenul si scap fara un nou fibrom



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Mioritza, mult succes maine, sa-ti iasa la fel de bine hemo!

Banuiam raspunsul doctorilor, ca nu se cunoaste cauza...nu ne ramane decat sa combatem efectele...
N-am intelescum de nu ti-a dat endocrinologul tratament pentru tiroida daca ai noduli?Nici la mine nu e hipo sau hiper dar tratamentul e absolut necesar si ...mereu!
O, eu am probleme cu ea de vreo 15 ani...cosmaruri ( si acum am),nu suport haine pe gat, simt ca o apasare uneori, se si vede- un ochi experimentat...apoi tahicardiile, dereglarile de puls, extrasistolele, nervii, emotivitatea....etc etc etc
Acupunctura nu fac la Centru :) ci la Codrut Tutu,trebuia s-o incerc si pe asta...



........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Michelle , succes in "experiment"!

Eu am 1,67 si 67 de kg dar par mai subtire, mi-e perfect asa, mai slaba as arata rau la fata....sau poate am 65, cantarele astea banale arata mai mult, la o unitate sanitara ziceau ca e bun si arata cu 2 kg mai putin decat cantarul meu...mai mult nu vreau sa slabesc, am dat 6 kg jos si nu prea mai vreau , desi slabesc incontinuu ca tin o dieta...nu vreau sa ma ascut :(, si la cate fibroame am eu,nici o sansa sa le "slabesc"...la sala am fost 3 ani la rand, aveam doar un fibrom pe vreme aia, iar acum am vro 5...E adevarat mereu am fost ceva peste greutate dar acum nu vad cum m-ar maia juta slabitul pe mine....

Poate fetele care au numai unul sau au scapat de el, ca tine, sa incerce...Un motiv in plus la mentinerea siluetei.

Abia astept sa merg la eco dupa CM care trebuia sa fie azi da ii mai dau o sansa pentru maine, altfel il consider intarziat iar-ca am toate semnele-sa vad daca mi-a u facut ceva "homeopatele"



........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

arinna eu am crezut ca am doar 1 dar la operatie au gasit 3 asa ca e posibil sa mai existe altele microscopice care sa creasca bine la caldurica. oricum mie de cutit nu mi-e frica ca operatia mea a fost floare la ureche , totusi parca m-as simti mai bine daca m-ar lasa fibroamele in pace



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Mie imi e frica de operatie pentru ca sunt in peretele uterului si nu prea vad cum sa le scoata de acolo si sa ramana si el intreg asa ca mai bine stau in banca mea ca e f riscant-plus tot uterul cu structura fibromatoasa.

Tie ce-ti faceau fibroamele, nu te lasau sa ramai insarcinata?


........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

am avut si eu unul de 3 cm in peretele uterului si nu am facut hemoragie, dar depinde de la persoana la persoana. oricum si daca cel de 13 cm era in peretele uterului tot incercau sa-l scoata ca nu puteam sa fac copii cu el acolo asa ca la mine singura sansa de sarcina a fost sa scot animalele. sa dea dzeu sa vina si copilul la anul ca dupa aia fibroamele nu ma mai inspaimanta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Blah

Imi pare rau ca sunt prima (si nici macar nu sunt medic) care-ti spune ca necroza este cauza durerilor. Nu dimensiunea fibromelor explica durerea, pt ca in cazul meu fibromul avea 2 cm acum 2,5 ani si ma durea crunt,crunt, ca o masea, pt ca se necroza.Atuinci nu stiam ca am fibrom, faceam in medie cate 1 eco/luna si toti imi spuneau ca nu stiu ce am, il confundau cu un chist de 2 cm , dar la dimensiunea asta un chist nu doare.Acum are 5-6 cm si de 3 luni..nici cea mai mica durere.E drept ca fac din greu tratament homeopat si acupunctura, dar au fost si perioade cand nu faceam asta si durerile dispareau complet, mai multe luni la rand. Curiozitatea la mine este ca nu am avut niciodata in viata dureri la ciclu, si nici acum de 2 ani de cand am fibrom, nici urma de dureri la ciclu. La mine, in perioadele de dureri date de fibrom, acestea debutau la sfarsitul menstruatiei, cam prin ziua 4-5 asa cum spui si tu si durau pana spre z14, dupa care se reducea in intensitate sau chiar dispareau...pana in ziua 4-5 a ciclului urmator.
Pot sa-ti mai spun ca in momentul descoperirii fibromului de catre dr Herghelegiu (ti-l recomand) nu mai aveam dureri, dar mi-a spus fara ezitare ca fibromul are o zona de necroza centrala si de acolo am avut durerile acuzate in trecut.
Dupa eco facuta de Herghelegiu au urmat 6-7 luni fara dureri, alte 3 luni de dureri si cand am facut alta eco dupa aceste 3 luni de dureri(la Iosup) aveam alte 2 noi zone de necroza, pe total 3 zone necrozate. Necroza se vede f usor de catre un ecografist bun, e o zona de intesnitate mai pronuntata in interiorul fibromului.Asa ca eu pot afirma fara ezitare ca necroza cauzeaza durere.De altfel, am studiat zeci de site-uri straine care spun clar durerea este data de necrozarea fibroamelor, sau in caz de dimensiuni f mari (peste 13-15 cm) de presiune asupra organelor vecine, dar e alt tip de durere.A mea era pulsatila si radia in picior.Pt mine Ipubrofenul era apa de ploaie, eu cu celebrul Vioxx eram prietena atunci, si chiar cu asa antiinflamator strong, nu faceam apel la el decat daca durerea aparea noaptea, pt a putea dormi (isi facea efectul abia dup 1,5-2 h, e normal asa mult?la tine la cat timp isi face efectul)
Necroza poate interveni in orice moment in evolutia unui fibrom, este o devascularizare a unor tesuturi centrale care nu mai sunt alimentate de sange datorita faptului ca sistemul capilar este dezvoltat haotic, sub forma de ghem, si uneori anumite zone pot ramane nehranite, acolo intervenind necrozarea.Aberant este ca un fibrom poate avea zone de necroza centrale si o vascularizatie f abundenta spre periferie, asa cum e cazul meu, ceea ce pune mari pb de hemoragie in caz de operatie, si impune un tratament pre-oparator stil Diphereline. Si eu am sperat ca pt atata suferinta data de suportarea necozarii "pe picioare" m-as fi asteptat ca vascularizatia lui sa fie slaba si sa pot face laparoscope fara trat costisitor si cu atatea efecte adverse. Mai sper inca, vascularizatia unui fibrom se schimba in timp...evolueaza sau involueaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Michelle,sa inteleg ca acum actionezi in forta pentru bb
Nu-s bune fibroamele nici dupa, uite ce pateste Miorita sau prietena lui Paul...Trebuie tinute in frau si dupa, sub orice forma pentru ca indiferent de marime, pot crea problenme mari ( hemoragii, histerectomii, eu abia am scapat intreaga si n-am nici bb)



........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

fetelor care ma puteti ajuta, am ales tratamentul acela complex al Liviei care cred ca in cazul meu a facut minuni.

Va rog sa-mi spuneti cele care va pricepeti, ce anume plante sa scot din acest tratament ca sa nu-mi mai creasca estradiolul ca a iesit prea mare. Estradiolul masoara estrogenii, nu? Estradiolul mare mi-a facut un FSH mic de 3.8 in ziua a 3 a care zicea dr. ca e prea bun pt varsta mea si deci e fals. M-a pus sa-l repet la urmatorul ciclu dar pana atunci vreau sa-mi reglez estradiolul.
Daca stiti cumva care plante nu-s bune la fibrom ca a mai crescut 1 cm fata de ecografia de acum 2.5 ani. Posibil sa fi crescut recent de la unele plante. Stiti cumva daca estradiolul mare mareste fibromul?

Voi intreba pe forum pe mai multe topice, san u ma bombaniti dar este urgent sa stiu
Va pup si va marturisesc ca dac se va intampla cu mine vreo minune sa mai am rezerva, va fi o minune facuta de Dumnezeu prin voi. Am aflat enorm de multe lucruri pe care trebuia sa le fi stiut pana acum.
Pupaceli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

mentionez ca fibromul in cauza este subseros si mai putin intramural
acela intramural e de 1.5-2 cm si vad ca n-a crescut;
in rest, s-auzim de bine si neaparat astept raspuns ... desi nu vreau sa par miloaga

Mergi la inceput