PROBLEME cu MOTANUL....

PROBLEME cu MOTANUL.... | Autor: ancamironiuc

Link direct la acest mesaj

ASTA DA PROBLEMA DE KNOW HOW! Am un motan, persan, de 3 ani, cred. De cand m-am mutat a inebunit. Face peste tot, nu exista colt nebotezat de dansul. M-am specializat in dezinfectie si am un arsenal de sprayuri pentru mirosul matelor, pentru dezinfectie, pentru te miri ce... Problema este ca ma obsedeaza atat munca mea cat si pericolul microbilor.
Ce pot sa ii fac ca sa se opreasca!!!!!! Precizez ca unde stateam inainte nu a facut niciodata in casa, doar la nisip.
S-a mai confruntat cineva cu asemenea mate? Ce a-ti facut ca sa le potoliti?

ANCA si EMA

ANCA si EMA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Poti intreba aici fetele care au pisici ce se poate face:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71281&whichpage=10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

De cand te`ai mutat?
Nu ca as fi eu experta in motani, dar poate incearca doar sa`si marcheze teritoriul....

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Daca pana acum nu a mai facut, inseamna ca asta e un mod de a-ti comunica ceva: e stresat, il deranjeaza ceva, nu-si gaseste locul...E castrat sau nu?

V

veni, vidi, Victorie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Anca, si eu am motan persan, are 2 ani.
Cand am renovat apartamentul, l-am mutat la firma, acolo a facut pipi peste tot, a slabit, ii cadea parul, toate astea desi acasa nu am avut probleme cu el.
Cand l-am readus acasa, dupa 3 luni, a revenit la bunele maniere.
Victoria are dreptate: motanul tau e stresat :(

Noua locuinta este mai galagioasa, mai plina de lume, mai spatioasa? Pisicilor le plac locurile linistite.

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Incearca sa speli cu otet.Eu am patit-o de 2 ori cu matza mea, cand s-a p....t pe fotoliu.Am luat-o de guler, am bagat-o cu nasul acolo, apoi am sters si am turnat(de nervi) otet direct pe fotoliu.N-am mai avut probleme cu ea de atunci.

------------------------------------------------------------------------------
Viata e scurta si frumoasa.Ea merita si trebuie traita.Dar nu oricum.

poze
Liseberg-Göteborg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Pisicile si cainii detesta mirosul de amoniac. Daca sunt needucati si urineaza unde le place, puneti cateva picaturi pe o carpa si asezati-o pe locul interzis.

Petele vechi de urina de animale se scot tot cu amoniac: un volum la 6 volume de apa.
********************

De la Strabunica Formula AS citire

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Exista o solutie: castreaza-l!

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Aoleu, Anca, nu-l castra saracu'! Exista o sansa foarte mare sa faca litiaza urinara (mai ales daca sta numai in casa).

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Dupa ce ca e stresat, saracul, sa-l mai si castreze?

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Si eu am suportat cu stoicism timp de 4 ani sa-i treaca, dar am reusit sa rezolv (partial) problema dupa ce l-am castrat. L-am castrat pentru ca devenise si agresiv, ca altfel probabil ca nu as fi recurs la aceasta metoda barbara... De cand este castrat a mai facut, dar mult mai rar. Intre timp l-am dus la mama si ea mi-a zis ca a rezolvat cu lamaie, a picurat zeama de lamaie prin locurile in care obisnuia sa faca si a vazut ca nu mai face.
Succes !

Mergi la inceput