Analize copii

Analize copii | Autor: leeloo2004

Link direct la acest mesaj

Am tot auzit mamici in parc cu copii mici care se duc sa le faca analize. Eu pina acum nu i-am facut lui Stefan nici un fel de analize (Stefan are acum 1 an si 9 luni) si ma intrebam daca ar fi cazul sa-i fac un set de analize sau nu. Scopul ar fi evident sa vad daca are nevoie de suplimente de fe, ca, etc.
medicul de familie nu m-a sfatuit niciodata sa-i fac - ea ii prescrie daca ii cer eu sau din proprie initiativa ca, vit c, etc - fe i-am dat de la 5 luni la 1 an si atit.
Voi ce spuneti? Ati facut bb-ilor analize generale sau numai daca exista o suspiciune de ceva?

Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi
Poze nou-noutze
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mary_ary spune:

salut,

Eu nu i-am facut nici un fel de analize. Ary are 6 luni jumate. Dar am auzit o prietena ca primul set de analize se fac la 9 luni. Mai multe nu stiu, dar sunt si eu interesata de acest subiect, poate vreo mamaica ne ajuta cu mai multe informatii.

Pupici,

Mama lu' Ary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Marina are 1 anjumatate si nu a facut nici o analiza pana acum.
Acum va trebui sa ii fac exudatul si coprocultura pentru cresa, dar nu mi-au cerut altceva.

Si eu ma tot intreb daca ii lipseste calciu, daca nu e anemica, rahitica... Dar pare foarte sanatoasa. Cred ca o sa ii fac totusi niste analize pe la vreo 2 ani ca sa ma linistesc eu.

Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Pediatra fetitei mele i-a facut o hemograma la 1 an si jumatate, ca prime analize.
Ea mai facuse analize mai complexe de sange la 2 luni, cand a fost internata in spital pentru reflux, dar astea cred ca nu se pun .


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69639" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Si eu am avut aceeasi nelamurire. Mi se parea normal sa-i fac un set de analize (cand era bebe, in primul an), dar nu pomenea nimemi de asta. Pana la urma mi-am luat inima in dinti si i-am solicitat medicului un set complet de analize, pt. ca mi se pare normal sa stiu macar grupa de sange a propiului copil + tot ce tine de setul de analize. Chiar daca este mic este tot om !

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Eu nu consider necesar sa ii faceti analize fara o cauza anume. in rpimul rand pentru ca a-i face analize trebuie trambalat la laborator, intepat, chestii traumatizante pt bbi si pt copii in general.
In plus, intotdeauna se vor gasi momente in care nivelul uneia dintre subst in corp sa fie mai scazut si pediatrul gata ! preventiv il va indopa cu Ca, Fe sau mai stiu si eu ce.
Ma gandesc in special la copilasul unei vecine care l-a umflat cu vitamine si cu fe pana a ajuns cu el la institutul Parhon, pentru a-i regla metabolismul...

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

Eu i-am facut baietelului meu[2 ani] analizele sanguine + exudat ,uro si copro acum 2 luni la cerea mea ca sa vad daca org baiatului are lipsa de ceva .Copilul era in perfecta stare de sanatate .Tin sa precizez lucrul acesta deci nu avea absolut nici un simptom ca ar suferi de ceva ,dar cand i-au venit rezultatele ,surpriza ;analizele sanguine erau bune ,dar la exudatul nazal i-au gasit stafilococul pneumonie .si din aceasta cauza avea limfocitele marite .Eu sunt de parere sa te duci cu copilul si sa-i faci un set de analize ca sa stai tu linistita dar sa mergi atunci cand crezi ca baietelul tau este perfect sanatos ca daca are ceva analizele nu o sa -i iasa bine si incepe sa presupuna medicul care citeste analizele ca estre infectie de la raceala de ex.Eu pana la 2 ani i-am mai facut o data analizele loa 6 luni si inca o data la un an jumate .


Claudiasi puiul ei Tomita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu i-am facut pe la 8 luni la IOMC.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Din ce spuneti voi inteleg ca totusi ar fi bine sa-i fac un set de analize (chiar, nici eu nu stiu ce grupa de singe are...) si asa am sa si fac - la controlul de la 2 ani am sa-i cer pediatrei sa-mi prescrie si un set de analize.
Multumesc mult pentru raspunsuri!

Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi
Poze nou-noutze
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

mie mi-a recomandat pediatra un set de analize cand bb a implinit 1 an. desi era perfect sanatos, rumen si vioi, mananca ff bine, doarme ff bine. am alaptat 11 luni. analizele au iesit ff bine, hemograma ff bine dar feritina (proteina care fixeaza fierul) scazuta. am cautat pe net si cu explicatiile doctoritei am inteles ca ac analiza cu valoarea sub limita e relativ normala pana la 2 ani si la femeile insarcinate. i-am administrat fe hausman 8 pic pe zi timp de 3 luni, am repetat analiza dupa inca o luna si totul e bine.
eu consider ca macar la 1an si jum e bun venit un set de analize.
sanatate maxima

mami lui theo nascut la 29.Oct 2004
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Ozana a facut prima data un set complet de analize la 5 ani desi hemoleucograma o mai facuse la 3 ani si 3 luni cand a fost internata in spital cu gastroenterita. Dupa 5 ani am stabilit un control anual. Gratiela

Mergi la inceput