taiatul motului fara botez - se poate ??

taiatul motului fara botez - se poate ?? | Autor: Anda Panda

Link direct la acest mesaj

salut,
am o intrebare..care de fapt am pus-o deja: se poate taia motul unui baietel fara sa fie botezat ?
de botezat o sa il botezam dar la anul, cind el o sa aiba aproape 2 ani.
sau daca il botez atunci sa ii tai motul tot atunci ? desi nu cred ca o sa stea el pletos 2 ani...
sau cum ?

multumesc si Paste Fericit !

POZE
www.dropshots.com/panda" target="_blank">FILMULETE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

eu cred ca ii poti taia linistita motul fara sa fie botezat,chiar nu cred ca are vreo legatura una cu alta.in unele religii nu se boteaza decat la 18 ani si se tund pana atunci de nu stiu care ori!

http://photos.yahoo.com/selfguide1
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10726;128/st/20050422/n/Matei/dt/7/k/ac60/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

aha. mersic de raspuns
sa inteleg ca motul nu se taie neaparat de nasa ? ca i-as taia motul aici si l-as boteza in ro. se poate asa ?

POZE
www.dropshots.com/panda" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

sigur ca se poate.tundel acum cat poti
pupici

Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Taiatul motului nu este o practica religioasa, deci poti sa tunzi baietelul fara nici o grija. E pur si simplu un obicei, nimic mai mult :) Dar cred ca ar trebui sa vorbesti cu nasa (mai bine zis, viitoarea nasa), sa nu se supere cumva :)

Deci fii linistita, nu are legatura cu botezul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

fetelor multumesc de raspunsuri ! imi e tare greu (mie) sa am copil nebotezat. am senzatia ca am o greutate mare.
am citit tot pe forum ca se poate taia motul intre 1 an si 3 ani. daca tot il botez in ro, cred ca o sa ii tai motul tot acolo. am zis ca macar asta sa fie facuta, insa daca pot astepta....
saracutu' copil, o sa fie tare stresat cred. nu le voi face pe ambele in aceeasi zi, pentru ca "nu cred ca poate sa duca" , insa la interval mic, oricum
succes tuturor si sanatate
si PASTE FERICIT TUTUROR !

POZE
www.dropshots.com/panda" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Dar de ce nu-l tunzi inainte?? Botezul are o semnificatie profunda pentru un crestin, taierea motului nu inseamna nimic! Intreaba un preot sa vezi ca-ti va spune acelasi lucru. Daca baietelul are parul lung, nu-l mai chinui degeaba pentru ca asa zic babele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Anda Panda, iarta-ma, dar de ce trebuie sa astepti botezul asa mult? De ce nu il botezi acum si la revenirea in tara sa faci petrecerea de botez (banui ca asta ar fi motivul amanarii: ca nu-i ai pe cei dragi langa tine)
Cred ca micutul e mai castigat daca este botezat cat mai repede. Isi primeste si el ingerul pazitor si devine crestinut :)

Si ... scapi si de greutatea care iti apasa sufletul

Iarta-ma ca am indraznit sa ma bag unde nu-mi fierbe oala.
Sa-ti traiasca baietelul si sa fie sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

adda, daca-ti zic ca aici sint vreo 2 biserici care arata ca o sala de sport inauntru cu niste tablouri sprijinite pe pereti, si ca nu ai voie sa aprinzi o lumanare in biserica pentru ca este impotriva legii si ca nu simt nimic cind intru in sala aia de sport, ma crezi ?
asta + problema prietenilor, si a nasilor...etc.
am fost la biserica anul trecut de Paste iar preotul a "cintat" in romana si in engleza. nu erau numai romani ortodocsi acolo, si deci era normal, dar mie mi s-a parut tare aiurea.
e mic inca robert, nu trebuie tuns. dar daca amin si taiatul motului probabil ca o sa il tund la un moment dat. am citit ca trebuie comandat un colac. daca as taia motul aici, probabil ca ar trebui sa il fac eu, ca nu exista colaci aici.
in fine, sint cam intre doua lumi din multe puncte de vedere, am senzatia ca l-am lasat pe Dumnezeu undeva departe ....
sper sa ma descurc, sper sa-l regasesc...

numai bine tuturor


POZE
www.dropshots.com/panda" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Am inteles acum.
Iarta-ma ca n-am stiut sa tac pentru ca vad ca te-am intristat si mai mult.
Las' ca o sa fie bine cand te vei intoarce in tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miricaf spune:

Anda Panda scuza-ma ca ma bag si eu dar ma pricep cred cel mai bine dintre cei de pe forum (cu astfel de lucruri ma ocup). Turta sau motul se rup la un an de la botez de catre nasa de botez. Atata timp cat copilul nu este botezat nu exista o nasa a copilului. Botezul se poate face si acasa daca te intelegi cu preotul, el poate aduce cazanul pentru botez si toate cele bisericesti si se poate oficia sfanta taina a botezului acasa la tine. Nu este o limita de varsta pentru botez.

Mergi la inceput