taiatul motului fara botez - se poate ??

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

ada...nu tre sa te superi. eu de aia am deschis subiectul asta, tocmai, ca sa aflu mai multe pareri. socul bisericii l-am avut la 1ul paste petrecut aici. mi-a trecut. acum sint in faza in care "inghit in sec si trec mai departe"
mirica, sint de acord cu parerea ta, insa unii spun ca taiatul motului are semnificatie religioasa si in consecinta trebuie taiat de catre nasa (corect, de acord) , altii spun ca nu are semn religioasa si deci nu trebuie sa il taie nasa.
ba chiar iti multumesc ca te bagi, numai ca as vrea mai multe info daca ai, despre leg dintre taiat de mot si religie (in afara ca se taie de catre nasa).
uite la asta cu botezatul acasa nu m-am gindit dar ar fi o solutie. mai bine acasa la mine decit "intr-o sala de bowling" (glumesc, dar pe bune, nu e prea departe de asta)
si inca o chestie: nu exista limita de botez, ziceai. stiu, asa e, sint de acord, am mai auzit, am si o amica botezata inainte de cununie. insa daca motul se taie musai la un an.... botezul poate avea loc oricind.... acum deja sint confuza ...
repet, oricine vine cu vreo idee e bine venit, nu am de gind sa citesc pareri care sa imi faca placere. eu vreau doar sa aflu adevarul. nu vreau sa stirnesc "gilceava" etc.
e normal sa discutam in contradictoriu, ca de aia exista forumuri, topice, etc. ca sa mai schimbe si lumea o idee, una=alta..etc... intelegeti voi.

va multumesc in primul rind pentru "timpul pierdut" ca sa imi raspundeti!!! si va pup pe toate !


POZE
www.dropshots.com/panda" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Motul nu se taie MUSAI la un an. Inainte stiu ca motul se taia la 2 ani si pana atunci le lasau baietilor parul lung... de ziceai ca sunt fetite.

mamica de baietel de decembrie 2003 si de fetita de august 2005
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

Anda, nu cred ca e interzis sa tunzi copilul daca nu a fost botezat sau nu i-a fost taiat motul.
insa stiu ca botezul are legatura cu botezul si o sa itti spun si cum. nu pot sa garantez ca este o practica generala, insa la taierea motului se aprinde lumanarea de la botez. apoi se pune motzul( cele cateva fire de par) pe un banut, se picura ceara topita si se lipeste un banut peste. nu stiu semnificatia acestui gest, poate pentru noroc, poate o fi ceva pur religios, insa este sigur ca motul nu poate fi taiat decat de nasha copilului.
asa ca probabil poti sa il tunzi linistita si sa faci tot ceea ce tine de religie si obiceiuri cand vei putea.



Anka si Ubitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

aha artemis, mersi mult ! asta cu banutii si firele de par nu o stiam. cred ca e 1a oara cind aud.
daca o "sa prind" un preot o sa il intreb si pe el. poate macar el stie sa imi spuna legatura dintre taiat de mot si botez. am inteles ca exista legatura prin obiceiuri, dar poate o stii mai multe. vorba aia... ma intreaba asta mic cind s-o face mare si eu nu o sa stiu sa ii spun.

hai ca o sa dezbatem subiectul asta...pina ajung eu in tara.

multumesc mult si sanatate tuturor !

POZE
www.dropshots.com/panda" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

cu placere Anda. ti-am zis, nu stiu daca are semnificatie religioasa sau nu acest gest, insa eu stiu ca asa mi-a facut si mie mama, asa am auzit la toti copiii pana acum si asa i-am facut si eu fiului meu.

Anka si Ubitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

quote:
Originally posted by claujro
le lasau baietilor parul lung... de ziceai ca sunt fetite.






Scuze ca intervin, dar asa am ajuns si eu si nu mai stiu ce sa fac. Mie imi place asa cu zulufi, si initial am stabilit ca la 1 an si 6 luni sa facem petrecere de taiat motul si apoi sa il tund, dar asta va fi la sfarsitul lunii iulie, nu el are deja parutul prea lung.

***********
noi click-pt voi

Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

quote:
Originally posted by rachel owen

quote:
Originally posted by claujro
le lasau baietilor parul lung... de ziceai ca sunt fetite.






Scuze ca intervin, dar asa am ajuns si eu si nu mai stiu ce sa fac. Mie imi place asa cu zulufi, si initial am stabilit ca la 1 an si 6 luni sa facem petrecere de taiat motul si apoi sa il tund, dar asta va fi la sfarsitul lunii iulie, nu el are deja parutul prea lung.

***********
noi click-pt voi

Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag



Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii Lui să te îndrume mereu.



fa-i si tu un motz, ceva gen palmier care sa impiedice patul sa intre in ochi. Matei la meu la 10 luni deja avea parul in ochi si lungutz, asa ca eram nevoita sa il strang. insa dupa motz il poti lasa cu zulufi daca iti place sau sa il tunzi de cate ori vrei. mie imi place tuns pt ca arata mult mai ingrijit si a baiat. si are parul drept deci chair nu se pune problema ca ar fi dragalas cu zulufi


Anka si Ubitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

Anka, multumesc. Dar bebe are deja 1 an si 3 luni jumate. Am vorbit cu Nana si o sa organizam ceva, ii tund motul/codita si a doua zi il duc la coafor. Nu are breton in ochi, ci codita la spate, ca o fetita.

***********
noi click-pt voi

Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

ma bucur ca ai gasit solutie

Anka si Ubitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Motul nu are nici o treaba cu biserica dar Botezul are cea mai mare importanta pentru copil. Nici nu e nevoie sa-i tai motul. Dar e absolut obligatoriu si primordial sa botezi copilul cat mai repede. Motul e o traditie pe care o respecti sau nu. Dar sa botezi copilul este o datorie suprema a unui parinte, sau nas ortodox. Si nu mai chinuiti copii, sa le dea parul pe fata sau sa le fie cald, ca nu foloseste nimanui suvita aia de par care se ia la mot. La Botez se face tunderea in forma Sf. Cruci pentru fiecare crestin, asa ca tot se tunde din par. Si asta e cu adevarat importanta pentru toata viata!

Mary si Anna (pisicuta lacomita)08.04.2006

Mergi la inceput