Dermatita atopica (2)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Vad ca foarte multi parinti inca folosesc Elidel pt dermatita copilasilor lor, chiar daca au/ati vazut ca e cancerigen.
Vreau sa va spun un fapt: inainte de a se depista asta, in fiecare zi si foarte des erau reclame pt Elidel la tv, pe toate canalele de tv; dupa avertisment, nici o reclama, absolut nici una!!!
Asta ar trebui sa va dea de gindit cind alegeti sa folositi crema pe copilasii vostri, in ciuda tuturor informatiilor pe care le aveti. Si informatiile nu au fost date de cine stie de revista de scandal, ci de FDA (Food and Drug Administration)
http://www.fda.gov/cder/drug/advisory/elidel_protopic.htm
"Avoid use of Elidel and Protopic in children younger than 2 years of age"
http://www.webmd.com/content/article/117/112677?src=rss_cancer

Daca vreti sa cautati info despre alte medicamente din USA, uitati-va aici:
http://www.fda.gov/


Oana si Eva (29 iunie 2005)
Poze cu Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

multumim Oana pt. informatii!
Noi n-am folosit deloc Elidel, la dermatologie am fost o singura data, insa din moment ce dr mi-a spus ca boala e practic incurabila, n-am mai mers pe acolo, am apelat la homeopat. Acum o tinem in frau, insa mai apar perioade cand se scarpina (la noi nu mai ies bubite, doar se usuca rau pielea si o mananca) nu o dau cu creme medicamentoase, ci doar cu galbenele, se pare ca functioneaza, si ii dau si picaturi de nuc si de secara parca... i-am dat si extraxt de coacaze negre.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Fetitei mele cand este rau ii trece doar cu elidel.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani - 14 februarie 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Si noi avem problema asta,si am incercat destule. Plus ca am citit pe internet in toate limbile pe care le stiu ,zi de zi, sa vad ce se mai poate face.
Crema recomandata de doctor , A-Derma, n-a functionat la noi,plus ca are si conservanti (si eu is pro cat mai natural posibil, mai ales ca am citit ca acesti conservanti iara nu is buni pt problemele de piele). Initial doctorul, foarte usor, ne-a zis ca va trebui o crema cu hormoni- cortizon- am refuzat categoric,tot citind pe internet cat de nasoale sunt cremele astea,si ca de fapt nu trateaza decat pe moment,efectul, apoi petele reapar in forta,se slabeste sistemul imunitar, pielea se subtiaza,etc.
Dupa ce am incercat creme peste creme,am gasit pe internet , pe un forum,cateva sfaturi utile,zic eu,ca cel putin incep sa dea roade in cazul nostru.

La apa de baie, adaug zahar brun. Topesc cam 250 g de zahar brun intr-un vas cu niste apa,pe foc, pana devine ca un sirop .Asta adaug la apa de baie. O sa vedeti ceva schimbare destul de curand,pe forumul de unde citisem spunea persoana in cauza ca a vazut efectul dupa prima baie, si ca dupa 2 sapt. deja disparuse mancarimea si era mult mai bine. ERa vorba tot despre un bebe de vreo 21 de luni, si sfatul initial fusese dat de o asistenta chinezoaica,care mai folosise remediul asta si pt altii.

Apoi eu folosesc alifie de ulei de strut. Poate fetele din afara Ro sa gaseasca Emu cream,sau oil, ca nu cred ca se gaseste in Ro.Se pare ca si asta e foarte buna pt piele uscata, dar parerea mea e ca zaharul ajuta mult, pt ca alifia asta o mai folosisem si inainte si daca se vedea ceva imbunatatire, nu era cine stie ce.Eventual sa cautati pe google, unii chiar o lauda tare alifia asta, chiar si la magazinul meu naturist de aici,vanzatoarea zicea ca e buna.

Apoi,uleiurile cu aiciz grasi esentiali cica ar lipsi din corpul celor ce au probleme cu pielea.
http://www.boli-medicina.com/vitamine-minerale/Acizii-grasi-esentiali-BM-COM.php

Eu am o sticla cu ulei de seminte de in si luminita de seara (evening primrose) si din aia pun in mancare (cate o lingurita,sau cat scrie pe sticla,de obicei la copii mici se pune 1/3 din cantitatea pt adulti),dar nu gatesc cu el ca-si pierde proprietatile.

Am mai citit iara, ca aloe vera gel ar functiona bine in multe cazuri- dupa ceva timp se vede efectul,nu imediat,adica saptamani- dar sunt si cazuri care pot fi alergice, deci e bine de testat intai, pe o portiune mica de piele. Eu am folosit gel de aloe cumparat, dar am avut impresia ca irita mai mult. Apoi tot pe undeva pe un forum,am citit un caz la fel,ca gelul cumparat,care are si ceva conservanti care irita pielea si pot crea dermatita,cum scrie chiar la ingrediente, a produs iritatie.Si atunci persoana in cauza a cumparat planta de aloe,si a pus gelul direct din frunza si asa a scapat copilul de eczema.

Apoi, asta n-am incercat,dar am de gand sa/l cumpar, uleiul de avocado, cica e foarte bun pt eczeme, si uleiul de cocos ar mai fi.

Eventual, si baie cu sare de mare- iara am citit ca ar putea functiona.

Am sa caut link-ul cu forumul ala,daca-l gasesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

http://www.eczemavoice.com/forum/index.html

La subiectul : Creams, Oils, Salts, Therapies (Alternative and New), Tests
si sub-subiectul : Alternative Therapies/Oils - gasiti despre zahar, si multe altele.

(desigur, aici,eu am mentionat despre tratamentele alternative,numai).

Si cremele cu lanolina pot crea alergii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Emu oil am incercat si noi... insa nu avea efect mai spectaculos decat uleiul simplu comestibil sau de masline.
In apa de baie pun amidon, si asa nu e o problema daca sta mai mult in apa. Dar daca se termina cutia, am sa incerc si zaharul brun.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

quote:
Originally posted by Oana C

Vad ca foarte multi parinti inca folosesc Elidel pt dermatita copilasilor lor, chiar daca au/ati vazut ca e cancerigen.
Vreau sa va spun un fapt: inainte de a se depista asta, in fiecare zi si foarte des erau reclame pt Elidel la tv, pe toate canalele de tv; dupa avertisment, nici o reclama, absolut nici una!!!
Asta ar trebui sa va dea de gindit cind alegeti sa folositi crema pe copilasii vostri, in ciuda tuturor informatiilor pe care le aveti. Si informatiile nu au fost date de cine stie de revista de scandal, ci de FDA (Food and Drug Administration)
http://www.fda.gov/cder/drug/advisory/elidel_protopic.htm
"Avoid use of Elidel and Protopic in children younger than 2 years of age"
http://www.webmd.com/content/article/117/112677?src=rss_cancer

Daca vreti sa cautati info despre alte medicamente din USA, uitati-va aici:
http://www.fda.gov/


Oana si Eva (29 iunie 2005)
Poze cu Eva




oana iti multumesc si eu pentru informatii dar crede-ma ca am citit o "gramada" de astfel de articole. spune-mi tu cum ai proceda in locul meu: tudor are eczema acum doar pe fata si nu-i trece daca-l dau cu creme cu cortizon, chiar daca il dau 7 zile la rand. ei ce fac in situatia asta? elidelul nu are cortizon si se poate folosi timp mai indelungat. medicul spuine sa-l folosesc. tu ce ai face?


Adriana & Bianca si Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

incearca sa folosesti doar ulei cateva zile. Si incearca s-o tratezi din interior. Dermatita e doar o reactie a organismului, si degeaba tratezi bubitele, daca nu incerci sa tratezi cauza pt. care au aparut acele bube.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

si lui serban i-a mers bine cu elidel. am citit si eu informatiile de pe site-ul oanei c si vad ca se refera la tratamente indelungate (ce inseamna asta oare?! noi am consumat in 3 luni un tub de 15 g). dermatoloaga la care am fost ne-a spus sa-i punem in apa tarate de grau, dar eu ma stiu alergica la ele asa ca n-am indraznit...
in momentul in care s-au estompat bubele si asprimea pielii am trecut pe creme hidratante de copii, si vaselina din cand in cand. pe fata continuu sa-l dau cu elidel. am citit pe undeva de o crema de la avene, o voi cauta prin farmacii.
eu una ma bucur ca vine primavara, deja pielea lui serban arata mult mai bine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Azi i-am facut lui Darius o analiza care se numeste "panel 4",se pare ca e noua la noi, care are ca scop determinarea reactiei la 20 de alergeni.Abia astept rezultatul.
Doctorul a spus ca trebuie sa determinam cauza alergiei,pentru ca dermatita se trateaza cu creme,iar alergia se rezolva cu antihistaminice,dar dupa ce renunt la tratament alergia revine.

Mergi la inceput