Dermatita atopica (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Dermatita atopica

Cele mai importante lucruri sunt igiena si hidratarea pielii, acestea minimizand efectele agentilor iritanti sau alergeni si cresc eficacitatea tratamentelor locale aplicate.

Baia:

Baia trebuie facuta in apa calduta, aprox.35 grade, nu mai mult de 15 min. Apa fierbinte produce vasodilatatie care accentueaza pruritul si leziunile existente.
In apa se pun solutii de baie emoliente (uleiuri sau lotiuni). Sapunul nu se foloseste, chiar daca are pH neutru, tot este prea uscat pt. pielea atopica.
Nici folosirea manusilor, buretilor nu e indicata. Copilul se spala cu mana goala.
Daca se folosesc solutii emoliente de baie, bebe nu se clateste.

Se ia bebe in prosop si, inainte sa fie sters, se aplica o crema hidratanta. Daca se folosesc creme cu uree, concentratia maxima e de 10% pt. corp si 5% pt. fatza.

O chestie interesanta: se pare ca apa de robinet, care e clorurata, scade frecventa infectiilor pielii (copiii cu dermatita pot face usor infectii cu stafilococ auriu).

In apa se pot pune taratze de grau (se fierb pe foc intr-un litru de apa, se strecoara apa si se adauga in apa de baie), au rol emolient.

Alimentatia:

Trebuie scoase alimentele cunoscute ca alergene, adica lapte de vaca, albus de ou, rosii, citrice, ciocolata, gluten, mancaruri condimentate, nuci, alune, unii pesti.
Acestea pot fi introduse treptat, daca le tolereaza copilul si nu face leziuni noi, sau se poate astepta pana la 2 ani sau mai tarziu.

In momentul in care se pot face teste pt. depistarea alergiilor, lucrurile devin un pic mai simple, se inlatura alergenul incriminat.

In casa se evita fumul, praful, polenul, fumul de tigara, animalele de casa, covoarele, temperatura sau umiditatea extreme, produsele de curatat si dezinfectat se folosesc cu precautie.

Hainutele care intra in contact cu pielea trebuie sa fie din bumbac 100%. Se evita hainele aspre. Detergentul folosit e indicat sa fie lichid, de asemenea si o extra clatire e necesara, pt. a indeparta toate urmele de detergent.
Toate hainutele cumparate noi se spala inainte de a fi purtate.
Se evita lana.

Iarna se evita uscarea aerului , prin folosirea unui umidificator sau a unui vas cu apa pus pe calorifer.
Vara se evita transpiratia care macereaza tesuturile si accentueaza leziunile.
De asemenea, se evita trecerea brusca de la cald la frig si invers.

Ca tratament:

Corticoizii se aplica doar in fazele de acutizare, eventual in amestec cu vaselina pura. Au efect mai bun pe o piele curata si hidratata. Este ideal sa se aplice in primele 3 minute de dupa baie, pt. ca porii sunt deschisi.

Se pare ca vaccinul antivaricelic poate agrava dermatita, sau poate declansa eczema herpetica.

Puseele apar mai des primavara si toamna.


Eu in apa ii pun o solutie de spalat din gama Stelatopia, de la Mustela, pe corp o hidratez de cate ori pot cu Trixera. Corticoizi nu voi folosi decat daca e chiar necesar.
Ziua o mai dau pe unde e pielea mai aspra cu Nivea Soft, si neaparat pe barbita inainte si dupa ce papa.

Cam asta fac, sper sa va fie si voua de folos.
Oricum, dermatita nu trece cu una, cu doua, e nevoie de rabdare. Dar in timp se atenueaza si dispare pana la urma. Noi ne iubim puiutii si vom avea grija sa le fie bine .

Daca imi mai aduc aminte ceva, va mai scriu.







Diana, mami de superbebelusa (15 iulie 2005)

Puiul meu iubit e atat de mare

Iulia Anastasia www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mame

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Am mai pus niste link-uri din arhiva la primul mesaj. Daca aveti timp, aruncati un ochi si pe acolo.




Diana, mami de superbebelusa (15 iulie 2005)

Puiul meu iubit e atat de mare

Iulia Anastasia www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mame

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redi spune:

Acuma chiar ma bag si eu in seama,pe langa atatea tratamente !

La mine nimic nu a mers ca sa fac sa dispara eczema .De la nastere mi-a facut-o pana la doi ani jumatate ,mai disparea un timp si iar aparea .Ultima data a fost chiar pe urma chilotelului pe piele intre picioruse .A fost foarte grava ,a trebuit sa renunt la pampers imediat si copilul nici nu statea pe olita .Am spalat la pantalonasi parca eram la un orfelinat de bebei fara pampersi.tratamentul pe care il aplic de la prima bubita care apare este: in apa cu care ii fac baie pun amidon praf din farmacie ,la sfarsitul baii il spal peste tot cu ceai de musetel (limpede fara flori),si daca nu dispare in doua zile , pe langa asta aplic corticoizi in locul cu pricina .
Si mie mie frica de creme corticoide dar nimic altceva nu i-a calmat eruptia si nu scapam altfel .Ceaiul de musetel este prezent in casa ,si pentru piele mi se pare cel mai bun medicament .In orice caz asa am scapat de aproape un an nu am mai avut probleme .
Si sunt deacord sa cautam motivul dar cum sa stim ce provoaca eruptia asta ? Eu am cautat nnn motive si nu am gasit decat poate uscarea hainutelor la temperatura ridicata ,nimic altceva .Am facut teste si tot nimic .
Si numai noi stim cati medici am consultat ca eram disperata , cand incepuse si pe fundulet .
Sper ca nu deranjez , am spus si eu ce am facut in situatia asta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Redi, cum sa deranjezi???? Suntem aici ca sa cautam solutii, sa-i ajutam pe copiii nostri! Orice idee e binevenita! Am citit cu surprindere ca si tu folosesti amidon! Se pare ca nu e doar reteta asistentei noastre:)
Diana, multumim pt. linkuri!Ceea ce ai descris in ultima postare, parca era despre noi...

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redi spune:

Normal, amidonul ar fi contraindicat ,pentru ca usuca pielea , dar e si singurul care sparge acele bubite si le fac e sa dispara , nu stiu de ce dar fara el n-am reusit .Si nu filasesc nici creme hidratante nici uleiuri , am observat ca pielea isi revine imediat singura ,fara hidratare , probabil datorita alimentatiei .Mai mult ca la cremele din comert face alte bubite , asa ca am renuntat .
Dupa voi ,credeti ca coricoizii sunt asa de gravi ,ca eu am folosit tuburi intregi ,in perioada critica ?
Deocamdata nu vad vreo consecinta ,poate mai tarziu .Macar l-am curatat de mancarimea aia ingrozitoare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

eli am vrut sa-ti raspund la mesajul tau de zilele trecute in care spuneai ca din teste rezulta ca darius ar fi alergic la acarieni, polen, lapte, etc. asta mie mi se pare cam universal valabila la copiii cu dermatita alergica. doar ii ferim de praf, polen nu prea este acum,laptele ar fi principalul alergen, albusul se stie ca este alergen de aceea nici nu se da sub un an, iar de acarieni nu mai vorbesc, cum il ferest de acarienii care sunt peste tot? lapte nici eu nu sunt de acord sa nu-i dai daca vrea copilul. tudor al meu nu mai vrea sub nici o forma nici un fel de lapte doar cu gris sau taitei. dar a papat saracul lapte alfare de i-a iesit pe nasuc si avea ala un gust....am fost si noi ieri la control cu tudor si mi-a zis sa nu intrerup zyrtec-ul sub nici o forma, e antihistaminic si deocamdata e de baza la el, si mi-a mai zis ca pot folosi linistita crema ELOCOM pt. ca, cortizonul din ea nu se absoarbe in organism asa ca la alte creme cu cortizon. si ne-a mai dat pt. suplimentarea zincului www.worwagpharma.ro/produse/Zinkit.htm" target="_blank">asta: ZINKIT10-PLUS. plus ca luni vom merge sa ii faca niste analize - imunoglobineE parca se numeste, specifice la alergie alimentara. mi-a mai spus ca dor in jurul varstei de 2 ani va putea sa-i faca testele pt. alt tip de alergii. eu nu mai tin minte cat timp are darius. dupa fiecare vizita la el imi da noi sperante tocmai pt. ca nu da tratament doar pt. efect si cauta care este cauza. sa aveti sanatate.

diana-mirela am uitat sa-ti multumesc pt. initiativa ta. ne este de mare folos . si eu folosesc trixera dar tudor e acum intr-o faza acuta si mi-a recomandat medicul ca acum sa folosesc crema ELOCOM iar dupa ce-i trece pot folosi trixera pt. hidratare

redi din cate imi dau eu seama nu prea seamana a eczema atopica ce ai descris tu. nu ne-ai spus daca ati fost la un medic si care e diagnosticul. eu sincer la ecxemutzele de scutec care apar cateodata aplic crema cu antibiotic nu cu cortizon.


Adriana & Bianca si Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Ad rianna,ieri i-am facut la Medlife acea analiza de care v-am zis ,Panel 4,care se face din sange si care determina reactia la 20 de alergeni .Se poate face dupa 1 an.Darius are 1 an si 8 luni.Scria pe usa ca e o analiza noua si costa 200 ron.Rezultatul il iau saptamana viitroare.
Acele rezultate de care v-am zis sunt de la homeopat.
E ciudat ca acum,dupa ce am reinceput tratamentul cu antihistaminice,copilul are o piele perfecta.Nici nu a mai fost nevoie sa-i mai dau cu vreo crema.Data trecuta mai avea urme,dar acum nu mai are nimic.La voi e la fel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redi spune:

Scuze , am uitat !
Diagnosticul a fost eczema uscata dar sincer nu stiu daca stiu ei sigur ca e asa . Eu m-am saturat de teste si ma bucur ca nu mai are nimic pe piele dar stau cu frica in san sa nu revina .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Originally posted by eli05

Azi i-am facut lui Darius o analiza care se numeste "panel 4",se pare ca e noua la noi, care are ca scop determinarea reactiei la 20 de alergeni.Abia astept rezultatul.
Doctorul a spus ca trebuie sa determinam cauza alergiei,pentru ca dermatita se trateaza cu creme,iar alergia se rezolva cu antihistaminice,dar dupa ce renunt la tratament alergia revine.



Si noi i-am facut chiar de ziua ei, si desi ma rugam sa apara ca este alergica la par de pisica, nu am avut noroc. Nu stim la ce este alergica. Mai sunt inca 2 baterii de teste deci ar fi in total cam 60 de alergeni in cele 3 baterii de teste. Noua ne-a zis sa nu le mai facem pe celelalte 2.

Noi l-am facut la Budimex si am dat 2 mil? Voi?

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani - 14 februarie 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Originally posted by redi

Eu am cautat nnn motive si nu am gasit decat poate uscarea hainutelor la temperatura ridicata ,nimic altceva .Am facut teste si tot nimic .




eu nu usuc rufele cum le usuci tu si totusi Oanei i-a aparut atunci cand doctorii spun ca ar trebui sa treaca si ca nu apare decat la bebei si copilasi mici.

Noi banuim ca este ceva din mancare, de ex de cate ori bea sucuri din comert cum ar fi Tedy, din care a baut cam mult cand era mica sau cand manaca crenwursti.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani - 14 februarie 2006




Mergi la inceput