Nu mai dati ficat la bebei

Nu mai dati ficat la bebei | Autor: cipcipcip

Link direct la acest mesaj

Asta e numai un sfat, nu sariti pe mine va rog. Am vazut ca multe mamici dau ficatel la bebei in ideea aportului de fier, dar sa stiti ca in ficat se aduna multe toxine si asta nu e deloc bine, mai ales in cazul animalelor crescute industrial. Eu am citit in mai multe carti ca ficatul nu este indicat mai ales copiilor sub un an, tocmai din acest motiv. Dati mai bine spanac, contine fier usor absorbabil. De preferinta nu congelati spanacul, cel mai bine e sa-l manince in aceeasi zi. Va pup

Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Multumim de informatii!
Intr-adevar ficatul e toxic daca se face abuz.

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Evenimentele importante
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Si spanacul contine nitriti!

Ioana 33 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Mie doctorul mi-a spus sa-i dau ficat(inca nu am inceput, dar ma gandeam sa o fac).Chiar sa nu fie bun?Poate daca abuzezi, asa cum a spus si asi!
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aramona spune:

Nu neg cele spuse de cipcipcip, insa vin cu alte argumente pentru a sprijini teoria aportului de fier din produsele animaliere, in defavoarea celor de origine vegetala:
Exista doua tipuri de aporturi de fier:

- fierul heminic, care provine din carne si din peste si care este absorbit în proportie de 25% ;
- fierul non heminic, pe care îl gasim în vegetale si care este absorbit în proportie de 5%.

Surse de fier heminic (pentru o cantitate de 100 g)
Crustacee 25 mg
Scoici 25 mg
Sângerete 20 mg
Ficat de proc 15 mg
Ficat de vita sau de miel 10 mg
Galbenus de ou 7 mg
Stridii 6 mg
Ficat de vitel 5 mg
Carne 3 mg
Carne de peste sau pasare 2 mg

Surse de fier non heminic (pentru o cantitate de 100 g)
Cacao pudra 15 mg
Ciocolata 70% cacao 10 mg
Boabe (Vicia faba –fčves) 10 mg
Fasole alba 8 mg
Linte 7 mg
Fructe oleaginoase 5 mg
Fructe uscate 4 mg
Spanac 4 mg
Paine integrala 3 mg

Si pentru ca intre timp a mai aparut o postare...nu numai ca ar trebui sa mancam spanac cu kilogramul...sa se asimileze ceva-ceva...dar mai si bagam ingrasaminte in noi...

Oare cum e mai bine?

Ramona si Maysa (27 ianuarie 2004)

Poze cu Maysa-"Duracell"



Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aramona spune:

Si in completare...daca e sa ne luam dupa tot ce se propaga in mass-media...atunci nici carne n-ar trebui sa mancam...pentru ca bietele animale mor stresate...peste la fel...

Poate daca lingem niste cuie ruginite, ne-am rezolva carentzele!!!

Eu una dau Maysei ficatzel, insa ea mananca si carne de vita...si ou, samd...

Si binenttzeles...si vegetale!

Era sa uit! Vitamina C favorizeaza absorbtia fierului, deci e preferabil a se folosi combinat!

Ramona si Maysa (27 ianuarie 2004)

Poze cu Maysa-"Duracell"



Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Eu i-am dat. Si ficat si spanac. Cu masura, dar i-am dat. N-am stiut nici de toxinele din ficat, nici de nitritii din spanac. Si o sa-i dau in continuare, tot asa cu masura.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69639" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Si eu i-am dat si o sa-i dau in continuare.Si eu am mancat ficatei toata viata si deocamdata sunt ok.


,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Nu trebuie sa va speriati prea tare ca nu asimileaza copilul fier din vegetale.
Baietelul meu este ovo-lacto-vegetarian (la fel si noi) si sta foarte bine cu toate analizele (si cu inteligenta:))
Mai mananca ceva carne cand sta la pranz la gradi, in rest, nu.
Am fost odata la niste prieteni care au facut copanele la gratar. Mihnutu meu avea vreo 3 anisori, nu vazuse in viata lui de alea, l-am lasat la manance si, la sfarsit se chinuia sa pape si osul:)))

Spanacul are nitrati care se transforma in nitriti (aia mai naspa) numai in cazul in care mancarea cu spanac este reincalzita.

Pentru o buna asimilare a fierului din vegetale, trebuie crescut aportul de vitamina C (spanac ccc cu lamaie, de ex.)



" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

eu stiam ca daca e animalul batran nu e bun ficatul lui ca acumuleaza pe timpul vietii toxine.Dar daca e tanar se poate da,dar binenteles ca si aici ca si in absolut orice trebuie masura
anyway,daca cumparam ficat (si cel mai adesea asa facem),deci ala cumparat nu prea avem cum sa stim cat de tinerel a fost animalul...asa ca...insa pe de alta parte daca stais a te gandesti astia industriali nu prea apuca sa imbatraneasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

atunci sunt si io curioasa, ce putem da de mincare, ca daca o luam asa toate produsele (de origine animala sau nu) contin toxine.

alexa & fam

Mergi la inceput