Probleme mari la cresa!

Probleme mari la cresa! | Autor: vrabiuta

Link direct la acest mesaj

edit: am deschis subiectul in luna martie, asa ca as vrea sa fac o precizare pentru cei care citesc pentru prima oara postarile de aici. userii ankalaura si nord au avut comentarii destul de acide, dar dupa doua zile si-au sters toate mesajele, doar ele stiu de ce. au ramas raspunsurile mele care, in lipsa postarilor care le-au generat, ar putea fi o lectura un pic mai dificila.



mamici dragi,

am dus-o pe bebelina la cresa pe 9 ianuarie. dupa problemele inerente ale inceputului, amplificate de faptul ca educatoarele grupei s-au schimbat in primele saptamani de nenumarate ori, totul parea ca merge bine.

ei bine, nu! de vreo doua saptamani copiii se musca si se agreseaza fizic in timpul zilei. nu stiu ce se intampla, de ce s-a ajuns aici, dar este ingrozitor. am vorbit cu directoarea gradinitei, i-am dat pe mail material informativ despre metode de stopare/descurajare a unui astfel de comportament, am rugat-o sa facem o intalnire cu parintii.

aseara cand ne-am intors acasa, fetita mea m-a muscat de brat. si m-a muscat rau! mai mult decat atat a lovit-o pe fetita vecinei mele, doua seri la rand. deja lucrurile au scapat complet de sub control! nu imi recunosc fetita care impartea jucariile cu ceilalti copii, care zambea si mangaia pe cei din jur. am vazut azi dimineata ca prin somn spunea au, au si se agita ca si cum s-ar fi ferit de ceva! mi s-a taiat respiratia!

eu ma gandesc foarte serios sa o retrag pana nu e prea tarziu!


cele mai frumoase

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zanazanelor spune:

In locul tau nu as mai lasa-o nici macar o zi la gradinita la care merge. Este inadmisibil. Nici timpul nu mi l-as pierde cautand materiale si trimitand materiale despre stoparea acestor laturi comportamentale... Parerea mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

pana acum cateva saptamani totul parea perfect. este o gradinita particulara cu acreditari, cu un foarte bun nume aici pe forum, cu programa britanica... mi se parea ca fac ce e mai bine pentru copilul meu dar mi-e teama ca m-am inselat amarnic...

cele mai frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

vrabiuto nu-mi vine sa cred ce se intampla acolo? ca fata ta e un pic mai mica decat al meu si al meu nu mai musca de vreo 3 luni! si oricum nu musca la gradi, ma musca pe mine acasa de degete ca il dureau dintii!!

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

andries, nu stiu ce se intampla acolo, iar in seara asta am mai patit una!
am ajuns acasa. la un moment dat bebelina manca la masuta dintr-un castronel, cu furculita. cand m-am dus langa ea a pus furculita jos, a pus mainile la spate si a deschis gurita!!!! sunt pusi cu mainile la spate la masa!!! sunt deja bolnava de suparare!
o sa verific daca se repeta gestul si maine sa fiu sigura. dar noi nu stam nici unul cu mainile la spate, deci nu are unde sa fi vazut, decat la gradinita.
RUSINE pentru asemenea metode de educare la gradinita cu programa britanica, in anul 2006!

cele mai frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Spuneam eu bine ca este tzeapa gradinita aia!
Dar ce povesteste Vrabiuta este de-a dreptul horror ...
Personalul nu mi-a facut deloc o impresie buna, mi s-a parut fara pregatire (nu neaparat studii superioare dar macar ceva pedagogie) si cam "de la tara".
Inca un pont: Acorns are tot timpul anunturi de angajare pe eJobs (si astazi e unul acolo) ceea ce inseamna ca personalul este prost platit si se schimba des din cauza asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

quote:
Originally posted by vrabiuta

andries, nu stiu ce se intampla acolo, iar in seara asta am mai patit una!
am ajuns acasa. la un moment dat bebelina manca la masuta dintr-un castronel, cu furculita. cand m-am dus langa ea a pus furculita jos, a pus mainile la spate si a deschis gurita!!!! sunt pusi cu mainile la spate la masa!!! sunt deja bolnava de suparare!
o sa verific daca se repeta gestul si maine sa fiu sigura. dar noi nu stam nici unul cu mainile la spate, deci nu are unde sa fi vazut, decat la gradinita.
RUSINE pentru asemenea metode de educare la gradinita cu programa britanica, in anul 2006!

cele mai frumoase



valeu !!! ce mai, eu cred ca nu mai duc copilul nicaieri. mi-e frica de mor sa nu ii faca chestii de genul asta. mai ales la cei mici, care nu stiu sa spuna, orice e posibil. si a mea mai e si ff zvapaiata si incapatanata, a zis si o educatoare cu care am vorbit la o vizionare, cand a vazut-o ca nu sta locului o clipa si face numai ce vrea ea.
mi-e teama ca va fi greu s-o disciplineze si cine stie la ce metode vor apela... poate ia si bataie pana la urma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Sunt mamica unui baietel de 2 ani si 11 luni care nerge la cresa! De la 1 an si 11 luni.
DE ACORD in totalitate cu cele spuse de Anca !!!
Concret:
La o luna de "inceperea" cresei baiatul meu m-a muscat.
A doua zi a venit muscat de mana. A treia zi mi-a spus educatoarea ca a muscat el la randul sau pe un alt copil. Asta era "trend-ul" la grupa lui in perioada aceea. A fost de ajuns probabil sa o faca un singur copil ca apoi... s-au molipsit toti.
I-am repetat seara ca nu este bine sa muste. Ca este rau si doare . Faceam adevarate povesti in legatura cu subiectul...
Educatoarele, la randul lor la fel...
Nu a mai facut-o...
Acum, dupa un an vad ca cele doua fetite noi, venite de curand il musca pe al meu.... ( cred ca il plac... )
Sunt convinsa ca vor inceta. Al meu, oricum este destul de mare si cu oarece "experienta" la acest capitol asa ca nu cred ca va reincepe sa muste...
Cred ca sunt inerente faptele acestea...
Cum inerente probabil vor fi cuvintele "frumoase" pe care noi (parintii)ori nu le spunem deloc ori nu le spunem in fata copilului..
Si totusi, sunt convinsa - din experienta altor parinti... - ca le voi auzi din gura copilului meu.
Si ma gandesc ca oricum se va intampla. Chiar daca il tin acasa, chiar daca il las la gradinita... Poate sa le auda in parc...
Asta doar daca nu-l voi izola complet de orice "factori distructivi de o educatie buna" ...
Ceea ce nu voi face!!
In cncluzie... il las la cresa in continuare,
il duc la gradinita in toamna ( daca gasesc loc... )
Si sunt atenta sa-l dezvatz la timp de ce "rau" se lipeste de el !!!
Pupici la mamici si la pitici !!!!



Laura mama lui Dimitrakis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-oana spune:

nu e acelasi subiect si la parintii intreaba..?

O.
Om intr-adevar bun e numai acela care ar fi putut fi rau si n-a fost.
Nicolae IORGA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

raspuns la mesajul unei mamici care si-a sters apoi postarile la acest subiect:

anca - fetita ta a fost la grupa de baby cu alte educatoare! le-am cunoscut si eu pe doua dintre ele, mi-au placut din prima clipa. de asta am si dus-o pe lia la acorns, pentru ca educatoarele de acolo mi s-au parut super. dar din pacate una dintre ele a plecat a treia zi dupa ce am ajuns noi, iar cealalta dupa 2 saptamani. de atunci si pana acum au trecut multe educatoare pe acolo...
ceea ce scriu eu nu este decat impartasirea cu alti parinti a unei experiente proprii, cu repercusiuni asupra dezvoltarii ulterioare a copilului. si atunci cand au inceput problemele cu fluctuatia personalului la grupa mica am intrat pe forum si am scris. faptul ca si atunci mi-ai pus la indoiala spusele ma pune putin pe ganduri... in privinta "invinuirii" celorlalti pentru educatia copilului, prefer sa nu comentez. mi se pare o remarca departe de orice limita a bunului simt care nu merita nici o replica. iar "copilul din dotare", cel putin in cazul meu, este unul energic, inteligent, pozitiv. o mamica pe care o cunosc, aflata in vizita la acorns, mi-a povestit ca fetita mea se juca intr-un colt, singura, si ca nici una dintre educatoare nu i-a dat atentie pe toata perioada vizitei. pe moment nu am dat importanta informatiei, dar coreland toate cele intamplate in ultimul timp, deja imi pun mari semne de intrebare.
imi pare bine ca fetita ta a avut parte de conditii excelente la grupa de baby. asta a fost anul trecut... din pacate acum noi nu avem parte de aceeasi experienta.

cele mai frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Adevarul este ca la gradi unde a fost Victor erau 2 pitici baietei care "se iubeau" asa de tare ca stateau toata ziua incaierati!! La momentul ala pe mine ma distra chestiunea ...camd imi povestea educatoarea ca iar a stat toata ziua "intre cei doi" zambeam tare amuzata, acum ma gandesc cum o fi cand voi auzi de al meu ca sta incaierat cu altul...totusi eu cred ca beneficiile dpdv educatie pe care le ai de pe urma colectivitatii sunt mult mai mari decat "efectele adverse". Cu alte cuvinte eu cred ca e mai bine sa se "afirme" cu cat e mai mic chiar daca mai invata si prostii, decat sa il tin eu acasa sub un clopot de sticla.
Dar nu pot fi de acord cu tinutul cu mainile la spate.... asta imi aminteste cat de mult am stat noi cu mainile la spate in ciclul primar, cand invatatoarea vroia sa iasa pe hol sa discute cu cineva, ne punea pe toti cu mainile la spate in banca si nu aveam voie sa miscam pana termina si ea se mai uita la noi din coltul usii ..si daca nu respectai consemnul te punea "tovarasa" la colt, oare acum o mai fi la fel?

Andries

Mergi la inceput