Mamici de sept-oct 2006 (12)

Mamici de sept-oct 2006 (12) | Autor: pufymic

Link direct la acest mesaj




Asa a inceput totul :

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65100&whichpage=1" target="_blank">(1)www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66607&whichpage=1" target="_blank">(2)www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66957&whichpage=1" target="_blank">(3)www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67489&whichpage=1" target="_blank"> (4)www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67982&whichpage=1" target="_blank">(5)www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68447&whichpage=1" target="_blank">(6) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69073&whichpage=1" target="_blank">(7)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69633&whichpage=1" target="_blank">(8)www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69932&whichpage=1" target="_blank">(9) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70344&whichpage=1" target="_blank">(10)www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70795&whichpage=1" target="_blank">(11)



LISTA BURTICI SEPTEMBRIE-OCTOMBRIE 2006




danip DPN ....
Lyana DPN ....
mamiFlori DPN ...., dr. Moisa
tiona DPN ....
nata b DPN ....
cristina timau DPN ....
Acd2you DPN ....
Ingereasa DPN .....
bobociu DPN .....dr.Badea
Monique new DPN ..... dr. Tutunaru, spitalul Elias
Paps DPN 01.09.2006, dr.Gliga Flaviu
flavia ramona DPN 02.09.2006, dr. Novak Tibor, Szeged
Ignatica DPN (90%) 02.09.2006, dr. Anastasiu, Maternitatea Brasov
Vauva DPN 03.09.2006
Bibi DPN ? 05.09.2006
inni DPN 05.09.2006, dr. Badiu Alexandru, spitalul Universitar (Municipal)
sympa DPN 06.09.2006
Ro-Ana DPN 06.09.2006, dr. Moisa Anca, Maternitatea Giulesti
Martha 78 DPN 07.09.2006
floricika DPN 10.09.2006, dr. Suciu Nicolae, Maternitatea Polizu
bb ralukutza DPN 10.09.2006, dr. Suciu Nicolae, Maternitatea Polizu
alina morostes DPN 11.09.2006, dr. Miclea Iuliu, Arad
nicolstoy DPN 11.09.2006, dr.Lorena Turculet, spit. Filantropia
Ionela-Roxana DPN (51%) 13.09.2006, dr. Zahner Mihaela, Timisoara
Osna DPN 14.09.2006 dr. Roloff
Crisnemes DPN 15.09.2006, dr.Micu Romeo, Clinica Ginecologie I, Cluj-Napoca
gripo DPN 16.09.2006 , dr. Ursuleanu, Cantacuzino
Amy 70 DPN 17.09.2006 , dr. Olaru, Timisoara
Susa DPN 18.09.2006
anangel_lexi DPN 18.09.2006, dr. Cristina Vasiliu, spitalul Universitar (Municipal)
Gabitzica DPN 18.09.2006, dr. Furau Gheorghe, Arad
pufymic DPN 18.09.2006,dr.Daniel Muresan , Clinica Ginecologie I, Cluj-Napoca
Cecilia C DPN 18.09.2006
kova DPN 18.09.2006
Cricor DPN 18.09.2006
Cri19 DPN 19.09.2006, dr. Ancar, Polizu
Giuliella DPN 19.09.2006
Acai24 DPN 20.09.2006, dr.Crisan Alexandra, Spitalul Filantropia
Dicri DPN 20.09.2006, dr. Magda Dorobantu, Giulesti
ionica DPN 20.09.2006, dr. Rivas, Clinica Biblica, Costa Rica
Ale DPN 21.09.2006. dr.Cristian Radoi, Spitalul municipal
Chantal DPN 22.09.2006
Mirelchen DPN 22.09.2006
gabrellina DPN 23.09.2006
Mcrmiki DPN 23.09.2006, dr. Hrubaru - Timisoara
Bedrosmart DPN 23.09.2006, dr. Nayel, CFR2
Adameasca DPN 24.09.2006, dr. Stefan Marian, Spitalul Militar
Georox DPN 25.09.2006, Dr. Turunaru, Elias
Mephala30 DPN 27.09.2006 ,dr. Aursulesei
alipiticot DPN 27.09.2006, dr.Mihalceanu Elena, Spitalul "Cuza Voda"
Princess DPN 28.09.2006, dr. Magda Petrache, Polizu
Sephora DPN 28.09.2006, dr. Carina Puiu,CFR2
Katia DPN 30.09.2006
Beatricemc DPN 01.10.2006, dr. Rusa, Constanta
Putzuruca DPN 02.10.2006, dr. Deliana Puiu, Spit. Titan
Adriana mica DPN 07.10.2006, dr.Tutunaru, Maternitatea Elias
Mexxa DPN 08.10.2006, dr.Avatajitei Cristina, Maternitatea "Cuza Voda"-Iasi
Gigi25 DPN 08.10.2006
try DPN 08.10.2006
amyzuca DPN 08.10.2006
Beatrix DPN 10.10.2006
Loreema24 DPN 10.10.2006, dr. Margaritescu, CFR2
Alex 2003 DPN 10.10.2006
Sybille DPN 11.10.2006
Anda005 DPN 13.10.2006, Dr. Tutunaru
AndraPG DPN 13.10.2006 ,dr. Tutunaru, Spit. Elias
microbu DPN 14.10.2006, Dr. Posea, Cantacuzino
aramona DPN 15.10.2006, dr. Luis Mendez, Municipal
aylui DPN 16.10.2006
CristinaGoji DPN 17.10.2006
Nokia DPN 19.10.2006
Andra2005 DPN 22.10.2006
alexxia DPN 24.10.2006
Tanima_i2002 DPN 29.10.2006
laliq DPN 29-30.10.2006
Mi-ka DPN 30.10.2006
Dana210773 DPN 01.11.2006



LINK-uri UTILE:

sarcina,www.acegraphics.com.au/articles/dietsch01.html" target="_blank">analize si riscuri,www.ispt.ro/infectioase/" target="_blank">boli infectioase,www.medicalinfo.ro/menu.php?s=gineco" target="_blank">calculator
sarcina,www.babycenter.com/general/fetaldevelopement/pregnancy/1290794.html,greutatea" target="_blank">greutate si cm fat,www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">poze cu bb in diferite
sapt., exercitii gravide,www.eva.ro/sanatate/articol284-1.html" target="_blank">exercitii pentru travaliu,www.eva.ro/sanatate/articol284-2.html" target="_blank">exercitii pentru nastere,www.eva.ro/sanatate/articol284-3.html" target="_blank">exercitii pentru nastere 2, necesar bebe,www.breastfeeding.com/" target="_blank">despre alaptat


Ioana(13+) & Alesio(08.10.2004)
Pagina Alesio
Poze Yahoo
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului nostru scump

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Georox spune:

Buna !

Am trecut si eu sa va salut. Saptamana viitoare trebuie sa ma duc la eco morfologica. De-abia astept sa vad ce mai face bebe.

tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vauva spune:



Cri19 dupa reteta asta asteptam eu. Mama mea la fel gateste spanacul si este foarte gustos. Eu l-am luat pana acum gata preparat si congelat dar nu seamna deloc cu cel facut de noi in RO. O sa fac si eu asa.

Pai BALDABAC simt si eu mai ales seara dar eu cred ca sunt gaze, mananc tot felul de fructe si beau si lapte asa ca nu stiu ce sa zic.
La mine burtica s-a facut ca un pepenas.

Pupici,

Vauva 16+


http://community.webshots.com/user/Vauva101

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Va pup
M-am cam bucurat de zilele alea bune dar vad ca iar au venit nebunele,ce sa zic doar dimineata si seara,dar io nu mai vreau.Ca era asa bine sa putem papa si noi ca oameni.....
In rest tot in casa,in pat m-a lupt cu greata.M-am saturat de iarna si de timpul de ca.. Ar trebui sa m-a duc si la epilat dar mi-e cam greu sa m-a duc tocmai pe Polona (mi-e si frica sa nu vomit pe acolo),sa m-a pregatesc si io pentru controlul de vineri.Nici nu stiu daca tot intravaginala va fii eco si de data asta.
Eu cu stau tare naspa,am si uitat,n-am nici un chef si mi-e si frica datorita polipului(s-ar putea insa doctora sa m-a puna si pe masa sa-l controleze).Barbatu saracu vad ca nu comenteaza nimic cred ca ii si lui cam frica.Sa vedem ce mai zice doctora.
M-a bucur ptr voi care a-ti inceput sa v-a simtiti deja puii,sunt putin geloasa dar si io sper sa-l simt curand pe Fasolica.
M-a simt foarte balonata cu toate ca nu am mancat aproape nimic si Ste imi zice ca nu sunt balonata am acolo ceva care isi face loc.
Cam atata fetelor iar m-am lungit ,dar daca nu am cu cine sa vorbesc ,trancanesc aici de zor.
IO11+

http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/angelsro2002/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Nici nu am cuvinte sa mai spun ceva: ce saptamana cumplita! Doamne prin ce trebuie sa trecem sa! Stau tot timpul cu frica sa nu mai aud o alta veste proasta. Simt tot timpul ca urmatoarea sunt eu. Doamne nu-mi lua si bebelusul asta!
Cum as putea eu sa le mai incurajez pe aceste fete care trec prin asa o tragedie, cand eu insami sunt cu moralul la pamant? Sper sa nu mai treaca nici una prin asa ceva. Da Doamne sa treaca mai repede timpul si sa ajungem toate in trimestrul al II-lea si sa scapam cu bine de obsesiile astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Ionica, atunci il simti pe bebe, iar ce zice sotul nu lua in seama, tu simti acolo, nu sotul. Mai ales ca ei nu-s capabili inca sa simta miscarile, doar tu le simti la inceput. Pana vor simti si ei in palma miscarile mai treaca vreme…Asa-s ei, li se pare ca ne entuziasmam prea tare si ca autosugestia ne joaca feste. ei saracii vor sa ne tempereze si sa ne readuca cu picioarele pe pamant...

Raluca, ceea ce spui tu ca ti-a facut dr. ta de fam. ca te-a masurat cu un centimetru se face la sarcinile dupa 20 de sapt. Pana atunci nu are relevanta. La 20 de sapt. fundul uterului nostru este presupus a ajunge deja la nivelul buricului. Si din acel moment, dr. la palpare poate simti unde anume e fundul uterului si se masoara cu cm. Nr. de cm de la osul pubian si pana la fundul uterului corespunde cu nr. de sapt. de sarcina. Dr. ta de fam stie ea ceva, dar nu prea bine. E prea devreme pt. astfel de masuratori. Cine stie la palpare unde a zis ea ca e fundul uterului… oricum daca a mers cu cm pana la buric inseamna ca s-a dus aiurea. Tu nu esti in 20 de sapt. si ca urmare putin probabil sa ai fundul uterului deja ajuns la buric. Dr. prin palpare poate localiza fundul uterului si inainte de 20 de sapt., insa nu se face masuratoarea cu cm pana atunci probabil pt. ca eroarea e mare. E foarte important de unde pui cm (adica exact de la capatul osului pubian, 1 cm poate insemna o eroare de o sapt.).

Inni, asa si trebuie sa-l simti pe bebe, jos de tot, sub buric oricum. Fundul uterului ajunge in dreptul buricului de-abia la 20 de spat., deci n-ai cum sa-l simti sus. Fetele care aveti senzatia ca bebe misca si simtit miscarile sus, e clar ca nu e bebe, ci doar o senzatie. Bebe misca jos de tot la inceput. Stati relaxate (Floricika) pe spate in pat seara si aveti mai multe sanse sa simtit bebelusul.
Inni, dupa cum povestesti tu, se pare ca ai trecut de faza “fluturasi” si deja simti loviturile lui bebe. Dar sunt foarte fine la inceput si nu foarte dese. Exact ca niste gaze care se plimba prin burtica.

Putzurica, putin probabil ca, daca bebe arata ok la 9 sapt., sa se mai intample ceva dupa. Nu spun ca nu se poate intampla, insa riscurile mari sunt pana in 8 sapt. chiar daca avortu lspontan se produce mai tarziu. Tie anul trecut ti s-a declansat avortul spontan la 11 sapt., dar bebelusul a avut de suferit cu mult ianitne de asta si cu siguranta daca ai fi facut o eco la 8 sapt. dr. ar fi constat oaresce probleme. Eu cand am pierdut sarcina, tot la 11 sapt. am realizat ma itarzi uca de fapt problemele au aparut cu mult mai devreme, dar n-am stiut eu sa le interpretez atunci. Durerile de burta au aparut la 7 sapt. si m-au tinut pana am pierdut sarcina, iar inca de la 4,5 sapt. dr. de fam mi-a spus ca HCG-ul (hormonal sarcinii) din sange e cam mic. Am repetat analiza si tot micut a iesit, deci la mine probleme au fost de la inceput, dar pe atunci nu stiam mai nimic din toate acestea…

Ale, iti doresc sa fie totul bine cu bebe. Petele (chiar si numai maronii), dar insotite de dureri nu-s de bun augur (daca e vorba de dureri de ciclu, nu crampe sau dureri ascutite, scurte ca niste sagetaturi). Insa faptul ca inca ai simptome de sarcina si par a fi foarte evidente si in vigoare e un semn bun. Spune-ne ce-ai facut la control maine…

.......in 10+ sapt.
Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricika spune:

Sephora cum adica nu ai cu cine sa vorbesti? vrei bataita? eu sunt aici!
Vauva si eu tot la fel mananc si de aia pun pe seama deranjului din stomac

Floricika 14+
Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Buna fetelor.
Rog pe cine face lista sa ma treaca si pe mine cu DPN 24 octombrie 2006.
Am scapat de greturi de vreo saptamana dar nu stiu daca este un lucru bun sau rau. Si asta pentru ca la ultimul control medical am facut iar ecografie si sarcina este in evolutie dar s-a dezvoltat farte putin de la ultima "verificare".
Sper totusi ca lucrurile sa fie bine
Alexxia

"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"
Alexxia 7+ si Ruty 4,7 ani
POZE : http://photos.yahoo.com/alexxia_oana_bunea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Salut tuturor!
DPN - 17 octombrie. Greturi si alte minuni n-am avut. Sunt un pic ingrijorata ca mi-o iesit pozitiv testul la toxoplasmoza. Am facut analize pentru identificare anticorpi dar numai pe joi voi sti rezultatele (asta daca nu uita sotul sa mearga dupa rezultate, ca eu ajung acasa numai pe la 8 seara).
Voi cum stati cu serviciul. Eu una de cand am aflat ca-s insarcinata nu mai am chef de lucru. Plus ca sunt foarte somnoroasa si obosita. Abia astept sa intru in concediu de maternitate! Voi cum sunteti la servici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nokia spune:

pupici la burtici!

am fost aici si v-am urmarit din umbra ptr ca mi-a fost teama ptr bb. sa va spun de ce. pe 8 martie am facut eco iar medicul mi-a spus ca fatul are retard de crestere o saptamana (adica eco arata 7 sap in loc de 8) si ca sarcina se poate opri in evolutie, desi fatul prezenta activitate cardica.
mi-a facut programare peste 3 sapt. dar credeti ca eu mai am liniste de atunci m-am hotarat sa consult alt medic si ieri am primit o programare ptr joi. dar pana joi cred ca innebunesc. parca nu mai am nici simptome de gravida, nu tu greturi(de fapt nici nu prea am avut) cu mirosurile n-am probleme, nici macar o varsatura, pipi nu mai fac asa des si parca nu ma mai apasa nimic pe vezica sa se fi oprit sarcina in evolutie sau imi construiesc eu in cap toate astea aiurea?
imi pare tare rau ptr fetele care au pierdut sarcina si parca am astept intr-un fel sa fiu urmatoarea la fel ca si tamina.
nu am mai rezistat si v-am scris. cel putin nu ma mai simt asa singura

ma rog din tot sufletul bb sa fie sanatos

si ca sa fie tabloul complet, sunt si racita cobza si afara e un ger de moriiii. de fapt raceala mi se trage de la papat inghetata in cantitati industriale

Bun venit noilor burticute si sarcina usoara si bb sanatosi tuturora

Alina, 8sapt+5zile

Un sut in fund, un pas inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Stai linistita, cred ca majoritatea avem astfel de temeri. Eu in fiecare zi imi pipai sanii sa ma asigur ca ma dor si ca nu cumva s-a oprit sarcina din evolutie. Ajungem toate cu burtici mari, sigur.

Mergi la inceput