Totul despre calciu

Totul despre calciu | Autor: roxisialexia

Link direct la acest mesaj

VA rog sa ma lamuriti si pe mine se da sau nu,calciu la bb?
Alexia mia- facut saptamina trecuta 4 zile greva foamei..(eram in zilele cand ii dadeam calciu pharco si vit c) ..dupa ce nu am mai stiut ce sa fac ca sa pape copila..am ajuns in final la spital(era duminica)si mi-a zis doctorita ca nu se da calciu la copil.Si uite asa i-am intrerupt calciul si copila a inceput sa pape.
Deci se da sau nu, calciu?

Roxana mama de bb Alexia...21 octombrie 2005

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Si noua ne-a recomandat Calciu Pharco pe la 4 luni si acum la 6 luni cate un flacon, 5 ml\zi insa nu am observat ca ar manca mai putin sau deloc... Eu una, am cam respectat ce mi-a zis pediatra.

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

calciul nu se da cu vit.c...fierul se da cu vit.C pt.a fi absorbit mai bine...fierul nu se da in acelasi timp cu calciu...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliandrei spune:

Si noi am luat calciu si vitamina C timp de 10 zile si a fost totul ok. A mancat, s-a jucat si a dormit asa cum face intotdeauna. Lipsa poftei de mancare nu cred ca are legatura cu administrarea calciului. Poate ca ar trebuie sa ceri si parerea unui al treilea pediatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

quote:
Originally posted by anca tanasica

calciul nu se da cu vit.c...fierul se da cu vit.C pt.a fi absorbit mai bine...fierul nu se da in acelasi timp cu calciu...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro






M-ati bagat in ceata de tot. Pe langa Calciul de care vorbeam mai sus pediatra mi-a dat sa-i dau Marei si Fier cate 5 picaturi pe zi, din luna a 5-a. Iar pentru Matei Calciu Sandoz o pastila dizolvata in apa pe zi. La farmacie m-au intrebat:"Doriti Calciu Forte sau Claciu cu Vitamina C?" Si fiind anotimpul asta cu raceli, m-am gandit de ce nu, sa-i iau Calciu cu vitamina C...

Pe flacon scrie asa Calcium-Sandoz + Vitamin C 1000 mg. Atunci de ce calciu nu se da cu vitamina C????






Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Si eu i-am dat Calciu. Chiar la 1 an am inceput sa ii dau si mi se pare ca maninca mai bine de cind ii dau.

Numai ca daca e prea mult calciu atunci e daunator. Asigura-te ca nu ii dai prea mult calciu, trebuie 5ml Ca gluconic timp de 10 zile, si nu ii mai da brinza calcica in perioada cind ii dai calciu. Si da, daca nu mai maninca, opreste-te sa ii dai.

Eu i-am dat la 1 luna, la 4 luni, la 6 luni, cred ca si la 8 luni si la 1 an. La indicatia doctorului. E bun pentru fixarea vitaminei D si prevenirea rahitismului.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by sirimie

Si eu i-am dat Calciu. Chiar la 1 an am inceput sa ii dau si mi se pare ca maninca mai bine de cind ii dau.

Numai ca daca e prea mult calciu atunci e daunator. Asigura-te ca nu ii dai prea mult calciu, trebuie 5ml Ca gluconic timp de 10 zile, si nu ii mai da brinza calcica in perioada cind ii dai calciu. Si da, daca nu mai maninca, opreste-te sa ii dai.

Eu i-am dat la 1 luna, la 4 luni, la 6 luni, cred ca si la 8 luni si la 1 an. La indicatia doctorului. E bun pentru fixarea vitaminei D si prevenirea rahitismului.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos



Simona,vitamina D fixeaza calciul si nu invers.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

I-am dat si la 2 luni tot la indicatia pediatrei( 5 ml/zi timp de 10 zile) si atunci nu a avut nimic( atunci manca mixt- acum numai formula), dar la budimex doctorita mi-a zis ca de ce ii dau calciu ca nu se da decat vigantol( oricum vigantol ii dau).Ma credeti ca nu vroia sa manance deloc nu avea nici o alta reactie...era vesela..dormea..dar cand venea ora de masa urla ca din gura de sarpe si efectiv nu a vrut sa pape 4 zile( abia reuseam sa ii dau 200-250 ml pe zi)...Cand i-am scos calciul a reinceput sa manance( a sczut 400 gr in perioada asta).
Din cate vad se administreaza calciu la bbei, inseamna ca la 6 luni nu ii mai dau sau ii fac niste analize inainte, si cred ca o sa mai consult un pediatru
Va multumesc mult pentru raspunsuri

Roxana mama de bb Alexia...21 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Miha, multumesc mult . Nu ma pricep eu prea bine la astea, stiam ca se leaga dar se pare ca nu stiam exact cum se leaga .

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by sirimie

Miha, multumesc mult . Nu ma pricep eu prea bine la astea, stiam ca se leaga dar se pare ca nu stiam exact cum se leaga .

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos





Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

calciu si fier

Mesaj:

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: chitibus
Subiect: calciu si fier

Am o mica intrebare: pana la 1 an se da calciu fier la bebelusi? Unii imi spun ca da, altii ca nu. Nu stiu ce sa fac.
Multumesc.

Raspunsuri:

Autor: Tia

noi am luat si una si alta, dar nu simultan. Fe este bun pentru prevenirea anemiei

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: amalisimona

Nu se da "preventiv". Fa-i analizele si doar daca este cazul, indoapa-ti copilul cu Fe si Ca. Unui copil atat de mic, nu se da nimic dupa ureche. Mai documenteaza-te pe tema asta si vezi tu ce vei face. Subiectul este foarte controversat atat la nivel de mamici, cat si la nivel medical.

-------------------------------------------------------------------------------
Autor: daniella4

Noi luam Ca 10 zile pe luna si 5 picaturi de Fe Hausmann pe zi. Avem 1 an si 3 luni, iar doctorita ne-a spus sa-i dam Fe pana terminam sticluta si apoi la iarna, iar Ca pana in martie.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: leeloo2004

Eu i-am dat baietelului, cu prescriptia medicului, atit fe cit si ca (fe haussman de la 5 luni la 1 an, 4 pic/zi, iar ca i-am dat sirpo pharco, cure de cite 10 zile pe luna). Si eu zic ca ar fi mai bine sa-i faci mai intii niste analize si sa ii dai doar daca este nevoie

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: aurelia1278

Fetita mea are aproape 2 ani, nu a luat niciodata fier. La 1.5 ani i-a facut o hemograma din degetel si statea bine cu fierul.
Calciu a luat in primul an luna de luna cate 10 zile x 10ml calciu gluconic pe zi. In al doilea an nu a mai luat in lunile de primavara-vara.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Kittycat

Calciu ii dau de la 2 luni, 10 zile pe luna. Fier i-am dat de la 6 luni, fier Haussman 10 picaturi pe zi, pana s-a terminat flaconul, adica vreo 2 luni jumate; dupa aceea nu i-am mai dat.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: mariussimiuc

Fe nu i-am dat niciodata in schimb Ca i-am dat din prima zi de viata,cate 10 zile pe luna.Noi am avut niste problemute si medicii au zis ca e de la lipsa de calciu,asa ca i-am dat fara prea multe comentarii.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: sirimie

Fier ii dau de pe la 2 luni pentru ca a fost prematur. Calciu i-am dat la 1 luna, la 4 luni, la 7 luni, cite 10 zile pe luna cite 5ml de calciu gluconic. Nu se dau in acelasi timp, adica in acelasi moment al zilei.

Mergi la inceput