Am scapat de biberon!!!!!!!!

Am scapat de biberon!!!!!!!! | Autor: pisi_ella

Link direct la acest mesaj

Buna!! Asa-s de fericita ca am scapat de biberon...ca nu pot sa ma abtin sa nu va spun si voua!! Emma mea de aproape 2 ani si 10 luni a renuntat la bibe fara prea multe ifose!! A fost mult mai calma decat ma asteptam...INCREDIBIL!!! Ea, care era dependenta de bibe!! Tot timpul era cu bibe in gura (cu ceai, apa, suc de fructe), se criza urat daca nu-i dadeam sau daca-i dadeam prea putin! Din cauza asta nici nu prea avea pofta de mancare si facea ff mult pipi,, si ziua si noaptea, de ma dispera!!!! Am incercat sa-i explic ca nu e bine sa bea atata din bibe, ca e fetita mare....ca face pipi non-stop si nu e bine....da' de unde!! Nu intelegea! In plus, se trezea noaptea de 2-3 ori sa bea ceai si sa faca pipi! La varsta asta!!
Am tot amanat momentul "despartirii" de bibe...Ma gandeam ca renunta singura...Am zis sa o las sa mai fie si ea un pic bb, avand in vedere ca mai am un bb mic...Dar nu vroia nici pace sa renunte la el...DIMPOTRIVA...sugea cu si mai mult foc!!! Macar sa fi baut si ea lapte cu bibe...tot era ceva!! Nici vorba!! CEAIUL era preferatul ei...ceaiul acela granulat de la Hipp, care e si indulcit!
In plus, nu vroia cu nici un chip sa adoarma fara bibe!!

Toate astea pana acum 2 zile cand am zis GATA!!! Spre binele ei, GATA!!! Am profitat de faptul ca e bunica la noi si i-am zis ca bunica a spart toate biberoanele!! Le-a scapat pe jos si s-au spart!! Stiti cum a prins pacaleala?? Si ma asteptam la urlete...la crize...Ma credeti ca deja a uitat?????? Bea numai cu canita si cu paiul! I-am cumparat 2 canite frumoase si bea din ele cu paiul! Si adoarme fara bibe!! Stau langa ea, o mangai pe par si adoarme!!!!!! Nu pare sa sufere prea mult!!
Mai, ce repede se dezvata copiii de ceva!!
Si mananca mai bine de 2 zile, de cand a renuntat la bibe!!

URAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea


Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Felicitari! Bravo Emma! Ce fetita mare are mama!

Cand am citit titlul m-am speriat, am crezut ca e vorba de Matei.



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Felicitari, Ela! Intzeleg bucuria de genu asta, io m-am cam kinuit cu Bogdanelu cu bibe, suzeta, scutec...Acu, la 3 ani juma, nu mai are nici una din cele inshirate, shi tare mai eram bucuroasa cin am scapat de ele
Io am luat-o din pripa cu Juli, cu biberonu, de pe la frun an i-am facut o gaura mica la unu din capacele sticlei, ala cit un banutz, shi p-acolo am bagat pai, asha ca daca da sticla pe jos nu se varsa, shi tare-i place sa mai bea cu paiu!

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Am si eu o intrebare ! Mai beau copilasi vostri laptic daca ati renuntat la bibe? Fii-mea bea laptele din bibe si imi e frica ca fara el nu ar mai bea lapte.


,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Am precizat in mesajul meu ca Emma nu a baut niciodata lapte din bibe! Ea mananca numai lapte cu cereale, cu lingurita...si nici p'alea cu prea multa placere...asa ca...
Daca fetita ta nu face abuz de biberon, atunci nu e nici o problema! Poti continua cu biberonul! La noi insa a fost alta situatie...parca il avea lipit de gura, zau asa!!!!
Ufff...bine ca am scapat...si bine ca nu sufera dupa el!

quote:
Originally posted by diadaniela

Am si eu o intrebare ! Mai beau copilasi vostri laptic daca ati renuntat la bibe? Fii-mea bea laptele din bibe si imi e frica ca fara el nu ar mai bea lapte.


,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana










_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea


Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Scuze ,pisi ela,mi-a scapat!
Nu ,nu face abuz de biberon.Bea laptele intr-un minut si arunca biberonul cat colo.


,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

Wow..felicitari Ella...si eu am impresia ca Ina o urmeaza pe Emma cu bibele...tot incerc cu canitze, paiuri..ii plac, dar pt scurt timp..dar as vrea sa inlocuiesc bibi si noaptea..ca ea la fel...mai presteaza un bibi cu laptic si noaptea...

Ania & Inutza (23 oct 2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59135" target="_blank">Inutza-sufletzelul nostru minunat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

bravo EMMA! esti o fetitza cuminte,sa fii tot asha de acum incolo...bravo shi tzie PISI_ELLA ca ai reushit sa o fentezi



anca @ alex.bb


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60236" target="_blank">Asa s-a nascut o mare iubire ...
www.snugglepie.com/cb/52888" target="_blank">Varsta lui Alex
Poze

...incep sa intzeleg ca nu-ntzeleg nimic...
pavel stratan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by diadaniela

Scuze ,pisi ela,mi-a scapat!
Nu ,nu face abuz de biberon.Bea laptele intr-un minut si arunca biberonul cat colo.


,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana









Dana,citi ani are fetita ta?
Eu am ajuns la concluzia ca nu e adevarat ca daca renunta la biberon,renunta la lapte.Cel putin la noi nu a fost asa.
Fetita mea a baut laptele din biberon,tot asa,intr-un minut,pina pe la 3 ani si o luna.In rest,totul din cana,pahar.Noaptea,rar de tot,bea apa din pahar.
Degeaba am tot insistat eu vreun an sa o conving ca poa'sa bea laptele la fel de bine,din cana,sau cu paiul dar nu a vrut.
Cind am lasat situatia balta,intr-o dimineata cind ii incalzeam laptele m-a anuntat ca il bea din cana,ca e fetita mare .Si asa a fost,de-atunci a trecut aproape un an si cantitatea de lapte a ramas aceeasi,cam 400-500ml/zi.

[bPisi_ella[/b]felicitari Emmei!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Alina, fetita mea are 3 ani si 3 luni.Bea absolut orice din cana in afara de lapte.Probabil ca ar bea si laptele ,dar mie imi e frica sa incerc.


,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Felicitari pentru performanta!
Noi am renuntat la biberon la 9 luni can au inceput sa iasa dintii.Laptele nu ii placea deloc si asa ca am renuntat.Acum la aproape 2 ani a inceput sa ceara lapte si il bea din cana cu cioc.



Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Familia mea
Razvan

Mergi la inceput