Vitamine...cand afli ca esti gravida

Vitamine...cand afli ca esti gravida | Autor: Zina

Link direct la acest mesaj

Fetelor, spuneti-mi ce vitamine ati inceput sa luati atunci cand ati aflat ca sunteti insarcinate? Pana ajung la medic, as vrea sa stiu ce trebuie sa iau, in afara de acidul folic.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Inafara de acid folic nu trebuie sa iei nimic fara sa iti recomande dr.
Sarcina usoara si bebe perfect!


Ioana 29 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrycalu spune:

Mie mia recomandat madicul din prima luna Materna pe care le iau si acum,depinde de medic,dar e bine sa le iei,eu iau de la inceput si analizele tot nu sunt bune,lipsa de fier sau calciu tot am,am prietene care nu au luat nimic ca nu lea zis medicul,sau la care lea dat din luna mai mare
30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

La inceput nu am luat decat acid folic, apoi Materna(pana la sf. sarcinii).
Nu lua nimic, in sarcina, fara acordul medicului.
Sarcina si nastere usoara. Un bebel sanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Zina felicitari pentru sarcina!!! Nu lua nimic pana nu ajungi la dr, sarcina usoara si bebe frumos si sanatos!io 31+ cu Seby Poze mami si bebe
Poze noi burtica si hainute Seby Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Cand eram insarcinata, am luat si eu materna cu seleniu, dar asa cum au zis si fetele, numai la recomandarea medicului. In plus, tot la recomandarea medicului, am mai luat si Tardiferon, pentru ca aveam lipsa de fier si eram foarte anemica.
Iti doresc sarcina usoara si o nastere la fel de usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari78 spune:

Buna,

Iti raspund si eu ce ti-au raspuns deja fetele.Pana nu mergi la medic nu lua nimic.Mie dna doctor mi-a recomandat vitaminele abia din luna a patra sau a cincea, pentru ca analizele imi ieseau ok . In schimb, am luat acid folic inca inainte de a ramane insarcinata si dupa pana prin saptamana 20 (nu are contraindicatii), dar tot la recomandarea medicului.

Sarcina usoara !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Vitaminele astea de care tot ti-au zis fetele (materna, elevit) se iau numai dupa primul trimestru de sarcina si la recomandarea dr.Daca abia ai ramas insarcinata si nu ai fost inca la dr, asteapta sa ajungi si nu lua nimic.El iti va da probabil acid folic sa iei in perioada asta!!io 31+ cu Seby Poze mami si bebe
Poze noi burtica si hainute Seby Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

ZINA te rog si eu sa nu iei nimic fara acordul medicului!cel mai bine ar fii sa dai fugutza la un control ca sa iti confirme sarcina bine fixata si sa iti prescrie vitamine sau suplimente dupa caz!bafta multa si sarcina usoara1

RAALUCUTZA27+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Zina, f bine te-au sfatuit fetele... Sa te felicit mai intai si sa-ti doresc ca de data asta sa fie totul bine, sa ai o sarcina usoara si sa aduci pe lume un bebe sanatos si cuminte! Stai relaxata si nu-ti face griji cu vitaminele. O sa-ti recomande medicul tau ce trebuie sa iei. Asteptam vesti bune!

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairda36 spune:

Mie cand mi s-a dat telefon si mi s-a spus "felicitari esti gravida", mi s-a spus sa iau vitamine prenatale si Ca. Acuma nu stiu cat sunt de diferite de materna sau ce este in tara dar eu m-am simtit bine, nu am avut caderi de calciu sau probleme cu parul si cu unghiile. Daca medicul nu-ti spune nimic, intreaba tu de vitamine. Rau nu au cum sa-ti faca oricum.

Mergi la inceput