Vitamine...cand afli ca esti gravida

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Zina

Sfatul meu este sa iti aranzezi o dieta zilnica favorabila ( brocolli, kivi, un ou, o cana de lapte si ceva carnita de vita preferabil.....) si in rest ce mai potit tu manca si sa stai linistita sa nu iei absolut nimic. Du-te la medic dar ai mare grija ca medicii din romania recomanda de multe ori aceste vitamine nejustificat, fara sa-ti faca analize si sa-ti descopere carentele.
Manaca sanatos, iar bb va fi sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Zina, eu iau Elevit, magne B6 si vit. C inca inainte de a ramane insarcinata cu aproximativ o luna de zile.
Am vazut ca esti din Deva, spune-mi te rog la ce dr. mergi? Eu inca stau in dubii, nu stiu pe cine sa aleg...chiar ma gandeam sa merg in Tm.
Iti doresc o sarcina usoara si un bebe sanatos si frumos!!!



Mi-ka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

mie dr. mi-a recomandat elevit doar incepind cu trim.II, in rest n-am luat si nu iau nimic altceva. analizele au fost ok. ar fi bine sa consulti cit de repede medicul!
multa sanatate!

15+
http://pg.photos.yahoo.com/ph/katiktm/album?.dir=e12f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Mi-ka, eu iau doar acid folic, deocamdata, inca nici nu mi s-a confirmat sarcina la eco. Dar cred ca am vreo 5 saptamani. Tu in a cata saptamana esti? La ce doctor te-ai gandit de pe aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Eu nu am putut lua nimic in timpul sarcinii, nici acid folic, nici vitamine pt ca automat
Probabil ca bb si-a luat tot ce trebuie din perfuzii si din fructe (doar astea le puteam manca) pentru ca s-a nascut sanatoasa si indesata :)
Deci n-a fost nici o tragedie, dar oricum e mai bine sa previ.

Flavia (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tina_Welsh spune:

Eu am luat din saptamana 6 pana in saptamana 14 acid folic,iar din saptamana 7 am luat elevit,fara recomandarea medicului,dar cand am fost la control si intrebata daca iau ceva si am spus ca iau Elevit,raspunsul a fost "Foarte bine!".Acum fiecare cum vreti.Eu asa am considerat ca este bine si se pare ca bebe e bine sanatos!

Tina and Tina and Mark's baby
Poze de la cununia civila si cu mine gravidutza
Eu si Mark
Semnatura mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Zina iubita, inca nu m-am hotarat la ce dr.merg, de aceea te-am intrebat pe tine. As vrea unul care sa fie foarte, foarte bun, sa fiu pe aceeasi lungime de unda cu el si sa aiba ecograf performant; de asemenea, daca nasc la 4 dimineata si el nu este de garda, sa binevoiasca sa se deplaseze. Ma gandisem la Schmidt, insa el lucreaza la spital la Hateg si parca imi va fi peste mana sa ma duc pana acolo...
Ieri am fost la eco in Ungaria, BB are 6 sapt. si 3 zile si 5,7 mm.
Daca vrei putem sa vorbim pe PM.
Dr. din Ungaria mi-a zis sa iau Elevit o data la doua zile, sa continui cu magne B6 3/zi si bineinteles utrogestan 6/zi.

Va pup pe toate!!!

Mi-ka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Mi-ka nu stiu ce doctor sa-ti recomand, pana la urma tu esti cea care ia decizia.Te-ai dus pana in Ungaria special pentru eco sau a fost doar o ocazie?
Cum fac ca sa vorbim pe PM?
Si eu am fost la eco, s-a vazut sarcina, dar eu cred ca am doar 5 saptamani si vreo 4-5 zile. Am sa intreb daca pot sa iau si eu Elevit.
Mai scrie-mi, o zi frumoasa iti doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

ZINA, ti-am scris pe PM.
Sa aveti si tu si toate fetele de pe forum o zi frumoasa, frumoasa!!!

Mi-ka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Mi-ka, am dat clic pe PM si mi s-a deschis din nou pagina cu toate forumurile, cum citesc mesajele private?

Mergi la inceput