Vitamine pt copii: discutii, pareri etc

Vitamine pt copii: discutii, pareri etc | Autor: Roxana80art

Link direct la acest mesaj

Buna!
Am si eu o intrebare,care pana ieri nu prezenta asa o nelamurire si anume :
-Ce credeti ,este necesar sa dam copiilor vitamine,chiar daca sunt alimentati sanatos(adica fructe,lactate,legume,carne etc),in special primavara si toamna cand organismul este devine mai sensibil datorita schimbarilor bruste de temperatura si nu numai?
Eu i-am dat fetitei mele asta toamna prin septembrie Pikovit sirop aprox. o luna de zile,pt. ca ii dadeam numai 5 mil/zi(pe prospect scrie ca la varsta ei se poate de si 10ml/zi),pentru a o ajuta un pic pt. perioada rece care urma si expunerii la fel de fel de raceli.Altceva nu i-am dat decat Ca lactic,care se da normal 10 zile/luna si picaturile de Vigantol zilnic cate 4 pic.
Credeti ca e exagerat sa dai copilului vitamine in anumite perioade din an?
Mie,ieri o persoana care m-a auzit ca am inceput sa-i dau acum niste vitamine(pt. perioada asta de primavara cand sunt fel de fel de viroze),mi-a spus ca nu e bine ce fac ca a auzit ea de la un medic ca daca copilul manaca sanatos nu e nevoie de alte vitamine si ca risc sa-i obisnuiesc organismul asa si fac mai rau.
Precizez ca fetita mea are 1 an si jumatate.
Va rog sa-mi spuneti parerile voastre ca eu nu mai stiu ce sa cred si
va multumesc anticipat pt timpul acordat.


Roxana mami de Flaviana mica(31.08.2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns light spune:

In principiu, are dreptate persoana respectiva. Daca alimentatia copilului este bogata, daca consuma frecvent fructe, legume crude, carne, lactate, oua, nu este necesar sa ii dai si alte vitamine. Organismul trebuie lasat sa lupte singur. E ca si cum copilul vinde de la scoala si nu stie sa faca tema, iar tu crezand ca il ajuti ii faci mare parte din tema, dar de fapt nu il ajuti deloc ci din contra. Cam asa sta treaba si cu vitaminele.Daca e sanatoasa, nu raceste frecvent, nu apelezi frecvent la antibiotice, deci imunitatea e ridicata si alimentatia corespunzatoare, eu zic ca nu are sens sa ii dai vitamine. Chiar daca va mai raci, doar asa i se va intari sistemul imunitar.


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasteriiwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66122" target="_blank">Haideti sa militam PENTRU APLICAREA LEGII IMPOTRIVA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE, sa facem ceva pentru copiii nostri!!! desene noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana80art spune:

Da,e si asta o comparatie,dar eu nu i-am mai dat fetitei mele pana asta toamna vitamine deloc si nici tratement pt. imunizare nu i-am facut,cum am vazut pe aici ca mai fac unele mamici mai ales in perioada de iarna si vreau sa-ti mai spunca pana asta toamna imi racea din doua in doua saptamani si ma saturasem de atatea medicamente si fel de fel de prostii care nu faceau decat sa-i distruga stomacelul si ficatul si sa-i taie pofta de mancare.
Asa ca la recomandarea medicului ei de fam am facut treaba asta si am avut rezultate f bune si am fost bucuroasa ca nu a mai fost nevoie de sa-i dau medicamente deloc iar vitaminele pe care i le-am dat eu nu au hipervitaminizat-o ci au ajutat-o sub alta forma.


Roxana si Flaviana(31.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Pai asta ziceam si eu, in conditiile in care copilul nu raceste des si are alimentatie sanatoasa, deci si imunitate ridicata, nu e nevoie de vitamine. La voi se pare ca a fost, Si la noi e nevoie din cand in cand, al meu nu mananca fructe si legume.


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasteriiwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66122" target="_blank">Haideti sa militam PENTRU APLICAREA LEGII IMPOTRIVA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE, sa facem ceva pentru copiii nostri!!! desene noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Nu, nu cred ca e bune sa le dai vitamine daca copiii mananca corect.

Am vazut cazuri de copiii care au devenit obezi fiindca au fost indopati cu vitamine.

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Eu ii dau vitamine la al meu pentru ca nu mananca bine deloc, de-abia il conving sa mai manance cate ceva deci... cred ca e justificat. In prezent ii dau Revital Appetit.

Oana si Paul (3 iulie 2002)

poze
Ticker_Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Roxana, iata si un mesaj de partea ta.

Eu una, dau copilului meu periodic vitamine. Are 2 ani fara 1 luna si iarna asta n-a racit deloc.
E drept ca vitaminele nu sunt vitamine de sinteza, ci vitamine naturale, care sunt mult mai scumpe...dar absolut deloc nocive. Si care nu-i distrug imunitatea ci i-o ajuta.
Ma rog, e drept ca eu m-am declarat oficial in randurile familiei si prietenilor drept ..."tzacanita" si ...adepta a "ierburilor", (a se traduce - medicatie naturista si homeopata). Si periodic indop toata familia cu vitamine naturale 100%. Si nu-mi pasa ce zic prietenii, eu una asa consider ca este bine si asa fac.
Deci, parerea mea, daca ii dai copilului vitamine naturale 100% (extrase din plante) nu ai ce rau sa ii faci, dimpotriva.

Pupici
Denisa, mami lui Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NANU spune:

Si care sunt aceste vitamine naturale,denis?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiss spune:

noua neonatoloaga ne-a zis sa luam doar vit.D (zilnic) si vit.C, 10 fiole/luna, 1 fiola/zi, pe timpul iernii, ca sa prevenim racelile, etc...in cazul multor vitamine, surplusul se elimina...in cazul altora, supradozajul nu e sanatos (de ex: vit.A)...vezi cam ce maninca, si in functie de asta iti vei da seama daca din alimentatie+sirop Picovit supradozezi...ex de sirop 100% natural: NATURAMIX (nu l-am folosit, asa ca nu stiu prea multe despre el; poate alte fete????)...pupici si sanatate


mami de pui (23 sept 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_ch spune:

Mare grija cu vitaminele mai ales cu calciu .Eu fetei (12ani)i-am dat vit. si sa ingrasat,calciu binenteles ca i-am dat ptr.ca avea lipsa dar nu-l asimila si a facut pietre la rinichi.Cel mai bine sa-i dai vit.naturale,dar totusi este bine sa nu exagerezi sa nu devina 0sensibila.La bb nu-i dau decat Vigantol ,are numai 4 luni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Dar de ce Calciu in fiecare luna????

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput