Teama de a deveni MAMA??

Teama de a deveni MAMA?? | Autor: ionica

Link direct la acest mesaj

Salut




Abia azi pentru prima oara mi-a venit un gand negru in cap urcandu-ma pe balanta si vazand ca am deja 2kg in plus doar la 10saptamani.

Asta ar fi prima problema:a doua intrebare pe care mi-o pun ;
Voi fi eu in stare sa ma ocup de acest suflet care creste in mine?
Aici sunt singura nu am pe nimeni nici socri si nici parinti iar prietenele sunt bube habar nu au cum se cresc copii ,toate au Nany's de la primele zile de viata a puiutului.

.

Hai ca v-am ametit ,de fapt imi doresc atat de mult acest copil incat imi este deja frica de tot si de nimic.

Spuneti-mi va rog ca nu sunt singura !!

Mutumesc

10

http://groups.msn.com/LeDumontauCostaRica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

ionica tu nu ai decat motive de bucurie acum!eu la inceput la fel gandeam!mai ales cand ma certam cu iubitu meu si ma gandeam ca raman si singura si cu copil pe cap!acum poate sa ma lasa sotul meu ca nu-mi pasa ca eu il am pe bebelush!!nici nu iti imaginezi ce bine si ce atasa de el ai sa fii!cat despre kg in plus???e vorba de 9 luni in care trebuie sa ai grija de un copil,nu de tine!ca daca te ingrijesti de tine 9 luni si ai-doamne fereste-un copil nesanatos apoi toata viata nu o sa mai iti pese de tine cu sigurantza!eu mor cand ii aud pe cate unii:"cutare e o gravida urata!"de parca mai conteaza cat copilul e sanatos!eu am luat deja 15 kg si sunt in sapt 27 imediat!ti se pare mult???mie nu!imi pare insuficient pt ca bebelul meu are doar 850 de gr!mai gandeste-te!

RAALUCUTZA26+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Ionica bucura-te de minunea din burtica...ea iti va da culoare vietii...gindurile negre nu ai ce cauta...ai sa vezi ce bine e cu bb...si ai sa uiti de grijile pe care ti le faceai...eu sunt implinita ca sunt mamica..si apropo de kg..eu am luat 19 in sarcina si mai am de dat jos vreo 11, dar alaptez si pap, asa ca prea curind nu le dau eu jos iti dai seama...Dar bb e asa de important ca o sa am eu timp mai incolo de mine...Fi mindra ca esti graviduta! Sarcina usoara!

Cafeluta mamicuta

Biencuta draguta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrycalu spune:


Asa e la inceput,niciodata nu suntem suficienti de pregatiti pentru a deveni parinti,oricat de mult neam dori un copil,sunt ganduri pe care le au multe viitoare mame la inceput,dar dupa putin timp totul se schimba,si persoana ta nu mai conteaza,vei trai doar pt.a face totul sai fie lui bebe bine,nu vor conta nici kg.nici ca sotul nu prea sta pe acasa,un copil schimba totul,dupa cel vei simti in pantec nu te vei mai gandi la astea,va fi un moment foarte emotionant,poate cel mai emotionant din viata ta,bucurate de minunea ce creste in tine si gandestete numai la ce poti face sai fie bine
29

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Ionica, nu, nu esti singura!!! iti vei face aici ffff multi prieteni, ai sa vezi!
Am senzatia ca o groaza de ganduri urate bantuie prin capusorul tau... si te inteleg. Si eu intru in panica rapid si atunci toate problemele imi vin in minte. Nu e deloc bine. S-o luam pe rand.... Kilogramele? Incearca sa mananci exact cat iti cere organismul. Ideea ca treebuie sa "mananci cat pt doi" e falsa. Oricum bebe e important, de slabit vei slabi dupa aceea... Doi: teama ca va fi rau... chiar daca trecutul tau a fost cu "peripetii", Dumnezeu e langa orice femeie graviduta si daca Il rogi sa fie bine atunci sa ai credinta ca asa va fi!!!! Trei: sotul? Pai aici trebuie sa discutati daca natura serviciului necesita chiar toate aceste clatorii.... isi va da seama (zic eu) cum il va vedea pe bebe ca pierde enorm daca nu sta mai mult cu el... eu sunt convinsa ca te iubeste, poate ar fi si un pic de vinovatie in angajarea "muchachei" dar si asta vine tot din iubire... Un bebica are nevoie de ambii parinti langa el... eu sunt de parere ca totul se va regla de la sine odata cu nasterea bebelui...
Asa ca iti doresc sa fii sanatoasa si tu si burticuta ta, iar autosugestia sa-ti fie cea mai puternica arma in lupta cu gandurile negre... Dumnezeu sa va ajute

Who looks outside, dreams; who looks inside, awakes - Carl G. Jung www.andora.bravehost.com/" target="_blank">
site,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64304&whichpage=2" target="_blank">nunta,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

Cred ca tie ti se pare ca ai luat prea putin....sau gresesc???La 10 saptamani fatul nu are decat pana in 200 de grame..stai linistita...Multa sanatate

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/album?.dir=/fdd2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurastanciu spune:

eu am luat 32 kg. toata sarcina dar nu m-a deranjat. cand o sa il alaptezi, o sa il tii in brate vei uita de kg. in plus. ai timp sa le dai jos cand vei iesi cu el la plimbare, cand vei alerga dupa el.
dupa ce vei naste, vei avea copilul tau iar gandul asta trebuie sa te intareasca si sa iti dea putere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Ionica, eu sunt in 12 saptamani si am luat aproape 3 kg...eu cred ca e normal, dr a zis cam 1 1/2 kg pe luna...deci astea-s. Nu mananc mai mult decat de obicei, doar ca am capatat un apetit ciudat pt dulciuri. Mi se par brusc f interesante :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

ionica stai linistita ca toate se rezolva incetul cu incetul.si pentru mine a fost si este ceva nou,ma sperii de o gramda de lucruri.
kilogramele putine sau multenu ar trebui sa-ti dea bataie de cap.eu la 22 saptamani am 7 kg in plus si medicul mi-a spus ca sunt prea multe.si eu ma uitam la pozele cu mamicile de la mine din grupa si mi s-a parut ca am burtica mai mica decat a lor,si l-am intrebat pe medic.mi-a spus ca 12-15 kg sunt recomandate in sarcina in plus si cele mai multe se pun incepand din luna a 7 a.dar daca mi-e foame nu pot sta sa nu mananc.se duc ele dupa aceea.

si eu sunt singura aici,nu are cine sa vina sa ma ajute,mama este bolnava ,depinde de medicamente si soacra a murit acum 12 ani,nici nu am apucat sa o cunosc.aici vine moasa acasa in primele zile sa te ajute,chiar si de 2-3 ori pe zi daca este nevoie(asa mi-a spus mie) iar inainte de asta merg la un curs pregatitor pentru nastere si pt ce trebuie sa faci imediat dupa.

noi sa fim sanatoase si bebelicul nostru.sunt sigura ca dupa ce-l vei tine in brate prima oara toate gandurile ca nu te vei descurca vor trece.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Heheeee, cred ca toate trecem prin aceasta etapa, doar ca nu o constientizam prea acut. Si eu cand eram gravidoasa, nu numai ca nu aveam EU incredere in mine, dar si soatza intarea convingerea mea, asa ca am facut o depresie urata. Te rog sa te mobilizezi ca ai nevoie sa-i oferi bebelinului toata forta din lume. Va avea nevoie de tine la fiecare scancet scos, la fiecare oftat iar ceea ce te va monta va fi ca DOAR TU vei sti cum sa-l linistesti, cum sa-l alini, cum sa-i faci sa-i treaca toate "durerile". Asta iti va da incredere!!! Cat despre kilograme, rilex...ca asta se rezolva. Eu am luat 27 de kg toata sarcina si as fi fost bucuroasa sa raman cu macar vreo 5 in plus. Dar...n-a fost sa fie! Dupa ce termini cu alaptatul, incepi sa-ti revii. Oricum, vei fi pentru cei dragi, cea mai frumoasa, cu sau fara "greutate".


Liliana& Andra-Maria

Andra - Mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Eu zic sa nu te stresezi cu asta, lasa-l pe bebe sa creasca in burtik si la momentul oprtun gandeste-te daca vei face fata!
Dar vei face fiindca in acel moment capeti o putere neobisnuita, stii ce ti se parea pana atunci ca nu ai habar!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput