Teama de a deveni MAMA??

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

se pare ca nu sunt singura care isi pune acele intrebari: oare o sa ma descurc cu bebe meu? o sa fiu o mamica? am sa reusesc sa slabesc dupa?
ionica si pe mine ma macina o mie de intrebri, dar ma linistesc numai cand ma gandesc ca o sa tin un ingeras in brate si ma rog sa am puterea de a trece peste toate greutatile care se vor ivi...
in legatura cu kilogramele si eu am pus 10, chiar daca sunt in saptamana 20 de sarcina. medicul mi-a spus ca e cam mult, dar...ce pot sa fac acuma; mai rau e ca nu imi explic cum de m-am ingrasat atata cand eu mananc mai putin ca inainte de sarcina; am dat vina pe elevit, vitamine pe care le-am luat in primele 2 luni de sarcina, dar cine stie daca ele sunt de vina sau nu, unii zic ca da, altii ca nu, deci: sanatoase sa fim, sa avem o sarcina si o nastere usoara si apoi bebici cuminti si sanatosi!!!!

20

POZE
mai avem un pic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Eu teama nu simt, dupa 20 de luni de asteptare inca nu-mi vine a crede ca am in pantece o broscuta mika de vreo 4-6 cm.
Des vorbesc cu cine apuc:
Eu credeam ca sarcina inseamna bucurie, o stare de fericire totala si neconditionata, dar eu am inceput cu stangul pare... in primele sapt de sarcina eram racita cobza cu dureri de cap si paracetamol la greu in pat. La 6 saptamani m-am intremat dar au inceput vomitaturile si gretzurile... Iau pastile impotriva lor (medicul mi-a dat unda verde), degeaba,tot vomit si am o stare jalnica. Bun, mi s-a rapuns ca greturile dispar cam pe la 4 luni, dar atunci alta problema...arsurile, aciditatea...care din cand in cand imi da deja tarcoale daca nu sunt f atenta cu ce pap. Deci...intrebarea initiala...cand pot sa ma bucur si eu totalmente de samburelul meu ? pe masa de nasteri ? vreau si eu sa merg mandra pe strada mangaiandu-mi burtica, dar nu pot...umblu cu punga-n poseta ca n-am timp nici sa intru intr-un wc public cand imi intra cheful de vomitaturi si ameteli. Is panicata rau cu greturile, cu balonarea, mi-e frica d constipatie, teama am de toate numai de a fii MAMA nu mi-e teama.

Cu ajutorul lui Dumnezeu vom trece cu bine si prin asta.Ce nu ne omoara ne intareste.
Dbunny 12 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Dragele mele,

Multumesc pentru raspunsuri, ma face sa ma simt mai bine stiind ca nu sunt singura ca aceste temeri.

Cand am deschis subiectul (acum 12 saptamani),eram in faza de nozeea si voma, aveam dooooooar 2kg,heehehehe, acum la 22de saptamani am pus 10kg si ma simt frumoasa si implinita.

Intradevar am lasat deoparte teama si traiesc orice clipa cu intensitate.

Ieri am aflat ca vom avea o FETIZA si suntem in al noualea cer!!!
Abia astept sa mergem sambata la cumparaturi pentru bebitza noastra care inca ne certam ce nume sa-i dam.

Eu optez pentru SOPHIA Dumont iar sutzul ClAUDIA
Soacra mea se numeste Claudine,probabil vrea sa-i faca pe plac avand in vedere ca si ea este fecioara!!!

Va pupic pe toate si va urez sarcina superba si usoara.

22SOPHIA sau CLAUDIA?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Ionica - de ce nu le pastrati pe amandoua??? In cazul nostru, eu am ales Luana ( un nume care-mi place foarte mult), dar greu de pronuntat pe aici unde locuim, iar sotul a ales Claudia asa ca o va chema Luana Claudia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:



Virgi

Oare de ce le-o place la tatici numele CLAUDIA?
Sa fie oare nostalgia top model "Claudia Shiffer sau Claudia Cardinale?
Hmmm ce ti-e si cu barbatii astia,
se spune ca mamele care vor avea fete isi vor pierde sotii
Le dau yo pe cocoasa!!!

Sotul meu deja vorbeste cu ea ca si cu un om mare domnule, ce vor face ei cand va fi ea mare;

Vor merge la disco impreuna iar fiica lui i-i va prezenta prietene ei!!M-a ucis cu umorul lui!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:


Draga Dbunny,

Imi pare rau ca ai inceput sarcina cu experiente urate,mai asteapta putin sa creasca broscuta si ai sa vezi ca totul trece.
Nozeea trebuie sa treaca deja te apropii de sfarsit,la mine a durat vreo 15 saptamani,apoi am inceput sa beau lapte cate un litru pe zi,te ajuta f mult.
Acum cand imi simt broscuta miscand in burtica simt ca vin de pe alta planeta,sotul meu ma tot intreaba daca iau ceva de sunt asa de ZEN!!(se refera la calmante )!!!
Da chiar nu iau nimic,sunt intr-un stadiu de purificare totoala a corpului si sufletului,nu mai fumez ,nu mananc gras,beau ffff multa apa,mananc echilibrat si dorm mult!!
Nu ne trebuie mult de fapt sa fim fericiti!!!!
Iti urez curaj ai sa vezi ca vei simti si tu starea asta de "plentitude" cat de repede!!

quote:
Originally posted by Dbunny

Eu teama nu simt, dupa 20 de luni de asteptare inca nu-mi vine a crede ca am in pantece o broscuta mika de vreo 4-6 cm.
Des vorbesc cu cine apuc:
Eu credeam ca sarcina inseamna bucurie, o stare de fericire totala si neconditionata, dar eu am inceput cu stangul pare... in primele sapt de sarcina eram racita cobza cu dureri de cap si paracetamol la greu in pat. La 6 saptamani m-am intremat dar au inceput vomitaturile si gretzurile... Iau pastile impotriva lor (medicul mi-a dat unda verde), degeaba,tot vomit si am o stare jalnica. Bun, mi s-a rapuns ca greturile dispar cam pe la 4 luni, dar atunci alta problema...arsurile, aciditatea...care din cand in cand imi da deja tarcoale daca nu sunt f atenta cu ce pap. Deci...intrebarea initiala...cand pot sa ma bucur si eu totalmente de samburelul meu ? pe masa de nasteri ? vreau si eu sa merg mandra pe strada mangaiandu-mi burtica, dar nu pot...umblu cu punga-n poseta ca n-am timp nici sa intru intr-un wc public cand imi intra cheful de vomitaturi si ameteli. Is panicata rau cu greturile, cu balonarea, mi-e frica d constipatie, teama am de toate numai de a fii MAMA nu mi-e teama.

Cu ajutorul lui Dumnezeu vom trece cu bine si prin asta.Ce nu ne omoara ne intareste.
Dbunny 12 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Ionica draga mea!!!

Stii ca barbatii mereu viseaza....asa este...dar daca citesti istoria numelui claudia....o sa-l intelegi...pe langa femeile frumoase care poarta acest nume sa nu uitam de Claudius ( Imparatul Roman)....
El nu vrea sa fie certat de fiica-sa ca nu i-a studiat numele si din punct de vedere etimologic.
Pe sotul meu il cheama aurelian ...si tare mandru a fost de numele lui.

Mergi la inceput