Rosu in git

Rosu in git | Autor: belnicol

Link direct la acest mesaj

Matei are o tuse cam urita, care se lasa cu greata si azi chiar a vomat. Are o tuse uscata initial si spre sfirsitul accesului reuseste sa desprinda ceva. Febra nu face. Am fost la pediatra si a spus ca are un pic rosu in git dar nu are nimic la plamini. Ea voia sa-mi dea direct antibiotic (eritromicina) dar eu i-am spus ca vreau sa-i fac intii un exudat si a fost de acord. Totusi, ce as putea sa-i dau eu ca sa-i mai calmez tusea si sa-i tin gitutul sub control macar pina aflu rezultatul la exudat ? Tare nu as vrea sa-i dau iar antibiotic ca ultima oara cind i-am dat, tot pentru gitut, l-a suportat tare greu.
Va multumesc mult si multa sanatate tuturor.

nicoleta si matei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns calida spune:

Buna!Pt rosu in gat nu se da antibiotic,ii dai copilului in functie de simtome,pt tuse iti recomand Humex pt tuse uscata,daca are febra dai pt febra,dar nu antibiotic.Noi avem 1an si 3luni si abia azi dimineata am scapat de febra de dumineca noaptea si am avut febra peste 39,dar dr(am descoperit-o recent)nu este de acod cu antibioticul doar pt rosu in gat.Si eu pana m-am luminat putin am tot dat copilului antibiotic,dar m-am trezit si sper sa fim bine.Daca ii curge nasucul ser fiziologic,curatat bine si inainte de culcare cate o picatura de vibrocil sa poata respira un somn.Nu ai spus ce varsta are Matei,dar sa-ti traiasca si sa se faca bine!
Sanatate!
Claudia si Robert!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belnicol spune:

Si Matei are 1 an si trei luni. Sint un pic ingrijorata pt ca are tusea asta de vreo 2 saptamini. Tot ce i-am dat pina acum a fost bromhexin, dar nu a trecut si mai are si un hiriit in gitut uneori. Sper sa nu se agraveze.
Multumesc.

nicoleta si matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calida spune:

Nu trebuie sa te speri,trebuie sa ai grija sa mergi sa-l asculte sa nu cumva sa-i se traga la plamani.Eu ii mai dau lui Robert,vit.C de la Ozon-39(180 mg)3 tablete pe zi timp de 3-5 zile,sirop Pikovit 5 ml/3 pe zi,si pt febra i-am dat la 4 h,alternativ eferalgam(panadol) cu supozitor cu paracetamol.Incerca sa-i dai si sirop de brad.Noua ne-a mers bine cu Ambroxol,cu bromhexim de loc.Ambroxol se da 10piacaturi de 3 ori pe zi.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belnicol spune:

OK, pai si eu ii dau vitamina C, dar 1 pe zi si Pikovit de 2 ori pe zi cite 5 ml. Poate am sa incerc ceva din plante totusi, ceva gen ceai de ceapa sau sirop din muguri de pin.
Multumesc mult si sanatate.

nicoleta si matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Nicoleta,incearca Plantusin,este un sirop de patlagina si muguri de pin.Si ceaiul de ceapa este bun pentru tuse,iar seara pus la gat un cartof ras cu sare sau otet.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belnicol spune:

Saru'mina. Sanatate.

nicoleta si matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariafulep spune:

Buna!
Eu sunt Maria si de abia de astazi am intrat in acest forum. Si eu am un baietel de 1 an si 3 luni si de ieri a inceput si el sa tuseasca.Pediatra lui l-a ascultat si n-are nimic la plamani dar are putin rosu in gat. Mi-a spus sa-i pun 3 picaturi de albastru de metil pe un cub de zahar si sa i-l dau sa-l suga. Am citit pe acest forum dar mai de demult ca albastrul de metil este foarte bun, ar fi ideal daca ai putea sa-i faci badijonari cu albastru de metil sau macar pe limbuta sa-i pui cateva picaturi. De asemenea mi-a recomandat siropul de muguri de pin cate 2 lingurite pe zi. In nici un caz sa nu-i dai antibiotice si mai ales eritromicina care e destul de daunatoare la stomac.Am citit pe un alt site despre antibiotice si cat de bine ar fi sa le ocolim pe cat posibil.Daca mai am articolul il pun pe forum sa-l vada si altii.
Numai sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariafulep spune:

ANTIBIOTICELE - nu ofera intotdeauna raspuns

Autor: Cora
data publicarii: 12.09.02




Copilul a racit, ii curge nasul, are febra, ba chiar tuseste sau are rosu in git. Mergem disperati la medic si aproape ca batem cu pumnul in masa ca vrem antibiotic, daca medicul spune NU ANTIBIOTIC. Asta doar daca avem noroc de unui medic constient de efectele secundare ale antibioticelor si a care a mai citit ceva literatura in ultimii 5 ani.


Sunt Antibioticele raspunsul la intrebarile noastre legate de cum sa punem capat unei raceli banale ?


Antibioticele sint indicate in cazul infectiile bacteriene.
Cind un copil este bolnav, tuseste, are rosu in git sau a racit, probabil este vorba de o infectie virala.
Infectiile virale obisnuite, de genul tusei, rosu in git sau racelile nu pot fi vindecate cu antibiotice.
Cind copilul isi revine dintr-o infectie virala obisnuita inseamna ca propriul organism stie sa lupte singur impotriva virusilor.
Folosirea antibioticelor atunci cind nu este cazul poate duce la efecte secundare asupra micutului organism.
Spalatul miinilor este cel mai bun mod de a impiedica si preveni imprastierea bolilor.

Intrebari frecvente
Cum pot sa-mi protejez copilul?
Folositi antibiotice numai cind medicul a decis ca ele sint necesare. Antibioticele nu vindeca majoritatea racelilor, tuse, rosu in git sau nasul mereu plin de mucozitati - organismul copiilor lupta in felul lui cu virusii.

Daca mucozitatile din nas isi schimba culoarea de la galben la verde, inseamna ca antibioticul este solutia pentru copilul meu?
Mucozitatile galbene sau verzi nu sint un semn de infectie bacteriala. Este normal insa ca ele sa devina mai consistente si sa-si schimbe culoarea pe parcursul unei raceli.

Inseamna ca nu trebuie sa-i dau niciodata antibiotice copilului?
Antibioticele sint medicamente foarte puternice si ele trebuiesc prescrise numai in cazul infectiilor bacteriale. Daca un antibiotic a fost prescris, fiti siguri ca urmariti cu strictete conditiile in care se administreaza si pe ce durata. Niciodata nu salvati o parte din antibiotic pentru mai tirziu.

Cum pot stii daca copilul meu are o infectie virala sau una bacteriala?
Intrebati medicul. Daca considerati ca este necesar tratament in cazul copilului dumneavoastra, luati legatura cu medicul. Dar retineti, racelile sint provocate de virusi si nu se pot vindeca cu antibiotice.


Bibliografie: American Academy of Pediatrics






Re: ANTIBIOTICELE - nu ofera intotdeauna raspuns
26.09.04 07:17: anablandiana
Majoritatea infectiilor virale se complica cu suprainfectie bacteriana si nu cred ca trebuie asteptat ca bacteriile sa invadeze caile respiratorii si sa ajunga la plamini asa cum nici nu trebuie administrate antibiotice dupa ureche sau dupa cum ne invata vreo tanti atotstiutoare,pentru ca intradevar riscam sa cream specii microbiene cu rezistenta si mai mare.cel mai bine la aparitia rosului in gat trebuie facut exudat faringian si din mucoasa nazala inainte de a da copilului prima pastila de antibiotic si antibiograma care pune in evidenta si bacteria si la ce moare ei,si atunci se cheama ca se face antibioterapie tintita.
Nu sunt permise comentarii pentru anonimi, inregistreaza-te


Re: ANTIBIOTICELE - nu ofera intotdeauna raspuns
..04.11.04: laila
Si eu am aceeasi parere cu toate ca nici acum nu inteleg de ce pt un simplu rosu in gat la un sugar de cateva luni se recomanda antibiotic(fara a avea febra),fara sa se recomande efectuarea unui exudat(poate este mult mai periculos sa astepti cateva zile pt a nu se ajunge la o complicatie la nivelul cailor respiratorii superioare). Eu sunt patita cu antibioticele date dupa ureche(baietelul meu are probleme de digestie dupa administrarea in decurs de 7 luni a mai multor reprize de antibiotice-pt rosu in gat).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belnicol spune:

Uite de albastru am uitat ca doar l-am folosit si pentru mine tot la rosu in git. Numai sa vad cum i-l dau sa nu-i provoc voma. Am sa incerc cu pipeta.
Va multumesc mult. Imi sinteti de mare ajutor.
Sanatate.

nicoleta si matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Aveti grija totusi cu albastru de metil. Si eu am vrut sa-i dau bebelinei mele pt. rosu in gat si un medic pediatru si 2 asistente m-au sfatuit sa nu-i dau pt. ca poate produce arsuri.

Cristina si bebe Alexia Maria Uimirea (02.10.2004)

Mergi la inceput