colicii, bata-i vina!

colicii, bata-i vina! | Autor: dalimana

Link direct la acest mesaj

Thea,fetita mea de o luna, are probleme cu colicii si ma doare sufletul sa o vad asa. Am incercat cu ceaiuri(baby drink, baby calm, baby tea)in care puneam Sab Simplex, dar cand ii dau ceai se stramba si impinge tetina cu limba. Nu ii place ceaiul si gata. Acum am inceput sa ii pun Sab Simlex in lapte, desi am inteles ca risc sa nu mai imi accepte laptele dupa ce termina cu colicii. o bat pe spate cam 20- 30 min. doarme o perioada, apoi se trezeste in dureri. Ce sa fac? Voi cum ati procedat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

bine ai venit pe desprecopii.com!
mai poti incerca debridat, bonnisan. nu am mai auzit de asta cu neacceptatul lapteluil dupa ce trec colicii daca ii dai sab....ca cele 5-10 picaturi nici nu se simt in lapte! incearca sa le alternezi intre ele daca nu vezi vreun efect. si mai trebuie sa stii ca sunt copii care nu reactioneaza deloc la aceste tratamente...colicii vin si trec de capul lor!
va uram sa va treaca cat mai repede!!

Roxana si Patrick (29.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Dalimana,stiu ca ti-e mila de ea ,dar nu prea ai ce-i face .Inafara de ce remedii sti tu si ce ti-a spus Roxana ,nu prea exista altele.Poti sa incerci sa stai intinsa si sa o culci cu burtica lipita de tine.
O sa treaca si perioada asta.


,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Si eu am avut acceasi problema cu Eric, colicile i-au disparut pe la 4 luni, am incercat tot ce am gasit pe piata, dar sa stii ca fiecare copil reactioneaza diferit, la unii e eficient Sab Simplex, la altii Bonnisan, la altii mai nimic. La noi Sab Simplex a fost apa de ploaie!
La mine au avut totusi ceva efect Espumisan picaturi (are cam aceeasi substanta activa ca Sab Simplex dar asta a fost mai eficient), GripeWater, un siropel 100% natural, pe baza de plante, dar cel mai bine a mers Debridat, un sirop cu gust placut de portocale.
Mai poti incerca sa-i pui o compresa calduta pe burtica, cele mai bune sunt cele cu gel, care se pot incalzi si la microunde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabordea spune:

Eu am folosit cu succes numai Gripe Water(apa contra colicilor) dar doar cea de la Pharmex, care are o girafa desenata pe ambalaj si eticheta. Si e 100% natural.
Multa sanatate.


Ana, mamica de Diana Alexia (28.02.2004) si Daria Oana (6.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Bine ai venit si sa-ti traiasca fetitza!
La noi a mers o perioada Debridat, Bonisan. Trebuie sa tot incerci sa vezi ce ii merge. Nu seamana un copil cu altul.
Am mai pus-o pe burta mea, piele pe piele (ea fiind numai in pampers).

Felicia + Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela agh spune:

La noi a mers foarte bine Debridatul. La o luna deja nu mai avea colici. Debridat ii dadeam de 3 ori pe - cam la 8 ore distanta. A mers foarte bine.

Multa sanatate
Mihaela si Daria (25.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Dalimana,
Ia-o pe bebe in brate si canta-i incetisor. Stai cu ea intr-un leagan sau intr-un balansoar. Incalzeste un prosopel si pune-i-l pe burtica. Nu-i da sa manance foarte des (bebelusii au nevoie de cel putin 2 ore jumate pentru a digera lapticul de la o masa). Zi-i: "Stie mama ca te doare dar va trece, shhhh shhh". Incearca toate solutiile de picaturi. Dar nu in lapte sau in ceai, pune-le intr-o lingurita si da-i-le direct in gurita. Fa-o sarmaluta (fara sa o legi) intr-o paturica. Dar mai ales tine-o cat mai aproape de tine. Ea crede ca tu esti un fel de extensie a ei, ca o mana detasabila asa... ceva cald si moale, de care se poate lipi. Plimb-o mult. Aeriseste-i camera des. Nu tot ce spun eu e remediu contracolici dar e tot ce faceam noi pe vremea cand irina urla 20 h/zi.

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Marsupiul psihologic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denise spune:

Dalimana, in primul rand sa iti traiasca fetita si sa va aduca numai bucurii! Si noi am avut colici pana pe la vreo doua luni. Nici acum nu stiu de la ce au trecut, dar iti pot spune ce am facut. Am alternat picaturi de Espumisan si Sab Simplex, dar date direct din lingurita, nu in lapte. Apoi, cand avea crize puternice, incalzeam un prosop cu fierul de calcat si il puneam pe burtica; am observat ca se calma aproape instantaneu. Cum au zis si fetele, o culcam pe burta mea, o leganam in brate si...uite asa am scapat! De la atata dormit pe mine si stat in brate, a ramas o mareeee rasfatata, de si acum doarme cu mine in pat, dar...ea sa fie sanatoasa. Va doresc sanatate si sa cresteti mari si frumoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Noi in perioada colicilor, pe langa ceaiuri am folosit la inceput BONISAN,dar nu a dat prea mari rezultate., apoi am inceput cu debridat , iar la noi a dat randamente.
Sanatate tie si bb-ului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

La noi a functionat combinatia de doua siropuri gripe wether baby cu colic baby. La o masa ii dadeam unul si la urmatoarea celalalt.Iar eu am baut cat am alaptat 5 luni numai ceai de anason, fenicul, marar, musetel si exista la plafar un ceai de colici ptr mame cand alapteaza. Le combinam si beam cam 4l pe zi. Iar de mancat eram mai atenta cu ce mancam eu fara varza, fasole, mazare si nu mancam condimentat absolut deloc.Mancarea nu continea decat sare fara piper, knorr sau alte condimente.
Bafta!

Mergi la inceput